وکیل امین امام

بدون هیچ اغراقی مشهد یکی از پایگاه های اصلی مبارزه با رژیم پهلوی در تمام دوران موجودیت سیاسی آن بوده است.مبارزه ای که دوران های مختلفی چون قیام مسجد گوهرشاد،مبارزات ملی دوران مصدق، فعالیت های اسلامی سال های آغازین دهه 40 و فعالیت های نظامی سال های آغازین دهه 50 و سرانجام حضور همزمان همه گروه های  مبارز در کنار مردم درصحنه و پیروزی انقلاب را شامل می شود.  هرکدام از این مقاطع شاهد ظهور انسان های ویژه ای به عنوان رهبر بود که در مقاطع بعد به دلایل مختلف از صحنه مبارزه علنی خارج شدند اما بودند افرادی که در تمام این دوران ها آهسته و پیوسته حضور داشتند.عبدالرضا غنیان یکی از برجسته ترین این افراد است که سال 1301 خورشیدی در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد.او که همزمان با تحصیل و برای کمک به پدر   نجاری را پیشه خود کرده بود، حضور در جلسات مذهبی که نوعی مبارزه با بی بند و باری حکومت تلقی می شد، را نیز یک وظیفه می دانست.

غنیان در فاصله سال های 1328 تا 1332 از چهره های فعال نهضت ملی در مشهد محسوب می شد که همزمان با سه گروه انجمن پیروان قرآن عابدزاده،کانون نشر حقایق اسلامی استاد محمد تقی شریعتی و یاران نواب صفوی در این شهر  همکاری کرده و به نوعی عامل ارتباط این گروه ها با یکدیگر بود. هر چند شکست نهضت ملی باعث تغییر جهت فعالیت های او به سوی اقدامات  عام المنفعه ای چون تاسیس درمانگاه های خیریه و مراکز فرهنگی اسلامی به مانند دبیرستان علوی مشهد شد اما با آغاز  نهضت روحانیت در سال 1342 غنیان باردیگر به صحنه فعالیت های سیاسی برگشت و در نخستین اقدام پس ازرهایی امام خمینی از زندان قیطریه برای دیدار ایشان راهی قم شد.او همچنین در ماجرای لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی از هدایت کنندگان اعتصابی بازار مشهد بر اساس فرمان آیت الله العظمی میلانی (ره ) بود.

غنیان سال 1346 در حالی که کارگاه نجاری خود را پایگاه مبارزه با رژیم کرده بود به عنوان امین شهید آیت الله سعیدی و به منظور ارائه گزارش وضعیت عمومی خراسان راهی نجف و دیدار امام شد.سفری که دریافت وکالت تام از بنیانگذار جمهوری اسلامی برای دریافت وخرج وجوهات در مسیر انقلاب حاصل آن بود.

غنیان که اکنون وکیل امین امام شده بود با استفاده از پول وجوهات دریافتی علاوه بر کمک به مبارزان وخانواده هایشان،به یاری آسیب دیدگان در زلزله 1347 فردوس وگناباد وهمچنین 1350 اسفراین و 1357 طبس و سیل قوچان اقدام کرد و برهمین اساس گروه امداد امام خمینی را تاسیس کرد.

غنیان در سال های آغازین نهضت به عنوان کارگزار مسجد کرامت،این مکان را به محل سخنرانی مبارزان علیه رژیم تبدیل کرد.آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب و شهید هاشمی نژاد از جمله افرادی بودند که به دعوت او به بیان سخنرانی های افشاگرانه در این مسجد اقدام کردند.

وکیل امین بنیانگذار انقلاب که دردوران  مهاجرت ایشان  به پاریس تنها رابط غیر روحانی ایشان با مردم خراسان بود، پس از پیروزی  ابتدا در کمیته انقلاب اسلامی و سپس از اوایل اسفند 1357 با حکم تولیت آستان قدس رصضوی به عنوان عضو هیت امنای این مجموعه به فعالیت های انقلابی خود ادامه داد.او سپس سرپرستی اماکن متبرکه را برعهده گرفت وتا اوایل سال 59 که سرپرست امداد وخدمات بنیاد مستضعفان خراسان بزرگ شد در همین سمت به دوستداران امام رضا(ع) خدمت کرد. او پس از سه سال فعالیت در بنیاد مستضعفان با عنوان عضو هیات عامل بازسازی شهر هویزه به آستان قدس بازگشت و تا 3 اسفند 1370 که به دیدار معبود شتافت در همین سمت به زائران ومجاوران ثامن الحجج خدمت کرد.

 رضا سلیمان نوری      

/ 1 نظر / 13 بازدید
manoto TV

با سلام و عرض ادب از شما دعوت میکنیم از آرشیو مستندهای پخش شده از شبکه من و تو دیدن فرمایید. www.manotoDVD.com www.TVmostanad.com مدیر روابط عمومی آرشیو شبکه من و تو 2