خراسان ۲۱۱۲

نگاهي به جاذبه‌هاي گردشگري فاروج

شهرستان فاروج با وسعت يك هزار و  ۷۲۳كيلومتر مربع دروازه شرقي استان خراسان شمالي محسوب مي‌شود كه در مسير اصلي مشهد به شمال كشور قرار گرفته و از شمال و شرق به شهرستان قوچان در خراسان رضوي، از جنوب به اسفراين و از غرب به شهرستان شيروان منتهي مي‌شود. از جاذبه‌هاي گردشگري اين شهرستان مي‌توان به دره معروف جنگل گردو، دره معروف جنگل بادام داغيان، آبشار دره اسنجير، سد چري، چشمه مردكانلو، مسجد كهن روستاي استاد، آرامگاه شاهزاده عبدالرحمن خرق و امامزاده سلطان جعفر سياهدشت اشاره كرد. طبيعت بكر و بي‌نظير و آب و هواي با طراوت و نيز وجود چشمه‌سارهاي متعدد در اين خطه، فضايي دلنشين را براي گردشگران فراهم كرده كه مي‌توانند ساعات زيادي را از ديدني‌هاي آن ديدن كنند. مسافراني كه از دور و نزديك از اين شهر خراسان شمالي عبور مي‌كنند زماني را براي خريد آجيل و تنقلات گوناگون و متنوع اين شهر اختصاص مي‌دهند، پس بي مناسبت نيست اگر فاروج به شهر "آجيلي" خراسان شمالي موسوم شده است. استقرار اين شهر در مجاورت جاده اصلي شمال شرقي به شمال كشور مردمان هوشمند اين منطقه را بر آن داشته تا از اين موقعيت حداكثر سود را برده و و با فراهم ساختن و عرضه انواع آجيل، اقتصاد شهر خود را رونق ببخشند. اين شهرستان كوچك با خشكبار، آجيل و انواع برگه‌هاي ميوه‌اش مشهور شده است. فاروج در حد فاصل دو منطقه تاريخي قوچان و شيروان قرار گرفته و محوطه‌ها و بناهاي تاريخي با ارزشي در اين منطقه شناسايي شده است. تپه‌هاي باستاني بر جاي مانده از هزاره اول پيش از ميلاد و نيز دوران حكومت پارتها و ساسانيان همچون تپه روستاي خبوشان، گول تپه، تپه خلق آباد ، تپه يام و گبرقلعه و ديگر قلعه‌هاي سنگي بر غناي باستاني اين منطقه صحه مي گذارند. ساكنان فاروج را اقوام ترك، كرد و فارس تشكيل مي‌دهند اما بيشتر آنان ترك زبان هستند. روستاي توريستي خسرويه كه به عنوان يكي از دهكده‌هاي گردشگري استان خراسان شمالي شناخته شده در دامنه رشته كوه زيباي شاه‌جهان در فاصله ۲۵ كيلومتري جنوب غربي فاروج در دل دره‌اي سرسبز جا گرفته است. خسرويه زادگاه عالم‌رباني آقانجفي قوچاني نويسنده اثر معروف و پرمخاطب سياحت غرب است. اين روستا علاوه بر برخورداري از بافت سنتي و غناي مذهبي، از جاذبه‌هاي گردشگري نيز بهره‌مند است. از مقبره‌هاي معروف فاروج مي‌توان به مقابر متبرك باباحسين، بابا و بي‌بي اشاره كرد كه در نزد مردم اين منطقه از شان و احترامي خاص برخوردارند. شهرستان فاروج كه با  ۷۵هزار نفر جمعيت در فاصله  ۹۰كيلومتري شرق بجنورد، مركز استان خراسان شمالي قرار دارد پس از تشكيل اين استان از استان خراسان رضوي جدا شده و ضمن ارتقا به شهرستان به اين استان پيوست.

فرماندار: هيچ اعتباري براي جبران حوادث به تربت حيدريه اختصاص نيافت

فرماندار و رييس ستاد حوادث غير مترقبه تربت حيدريه گفت: عليرغم خسارات سنگين ناشي از حوادث قهري طي سال جاري هيچ اعتباري براي جبران به اين شهرستان اختصاص نيافته است.

مجتبي صادقيان افزود: اين در حالي است كه حوادث قهري همچون خشكسالي، سيل، تگرگ و سرما ميلياردها ريال به بخشهاي مختلف تربت حيدريه خسارت وارد كرده است.

وي اضافه كرد: فقط خسارت وارده ناشي از خشكسالي به بخشهاي كشاورزي، دام و صنايع مرتبط تربت حيدريه طي سال جاري  ۴۲۰ميليارد ريال زيان بر جاي گذاشته است.

وي اظهار داشت: همچنين چندين مرحله وقوع حوادث شامل سيل، سرما و تگرگ در سال جاري به حدود  ۱۰۰روستاي تربت حيدريه خسارت جدي وارد كرده است.

وي بيشترين اين خسارات را شامل تخريب قنوات و جاده‌هاي ارتباطي، اراضي كشاورزي و باغات همچنين از بين رفتن محصولات زراعي و باغي عنوان كرد.

فرماندار تربت حيدريه گفت: تخريب ديوارهاي ساحلي و تلفات دامي در كنار ساير موارد ميلياردها ريال خسارت به مردم شهرستان بويژه كشاورزان وارد كرد.

صادقيان افزود: بجز پرداخت وامهاي بانكي جزئي هيچ اعتبار ديگري براي جبران خسارات وارده به مردم تربت حيدريه اختصاص نيافته است.

وي خاطرنشان كرد: متاسفانه با حذف تربت حيدريه از ليست مناطق برخوردار از اعتبارات مبارزه با خشكسالي مشكل كشاورزان و دامداران مضاعف شده است.

وي خواستار مساعدت دستگاههاي ذيربط بويژه رياست جمهوري، وزارت كشور و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي براي كمك به آسيب ديدگان حوادث تربت حيدريه شد.

تربت حيدريه با توليد  ۷۰گونه محصولات زراعي و باغي،  ۲۰۰تن شير در روز و هشت درصد توليدات گوشتي و دامي خراسان رضوي قطب كشاورزي محسوب مي‌شود.

طوفان شن سالانه  ۱۲۵ميليارد ريال خسارت به استانهاي خراسان وارد مي‌كند

مدير كل منابع طبيعي خراسان رضوي گفت: طوفان‌هاي شن سالانه  ۱۲۵ميليارد ريال خسارت به استانهاي خراسان وارد مي‌كند.

فرامرز زينل‌پور در همايش مسوولان دفاتر نمايندگي ولي فقيه در جهاد كشاورزي استان افزود: هم اينك از  ۹ميليون و  ۱۶۶هزار هكتار عرصه منابع طبيعي استان، هفت ميليون و  ۳۱۱هزار هكتار سطح مراتع، يك ميليون هكتار جنگلي و  ۷۲۲هزار هكتار آن هم عاري از هر نوع پوشش گياهي است.

او اظهار داشت: تا كنون در سطح  ۷۶۰هكتار از اراضي كشور عمليات بيابان زدايي انجام شده است اما اين ميزان در برابر تخريبي كه صورت مي‌گيرد چندان زياد نيست.

وي با تاكيد بر ضرورت اجراي طرح‌هاي آبخيزداري در سطح استان ادامه داد: هم‌اينك فرسايش خاك در برخي حوزه‌هاي آبخيز استان بسيار زياد است چنانكه در مناطقي، خاك تا  ۲۵تن در هر هكتار سالانه تخريب مي‌شود كه با اجراي طرحهاي آبخيزداراي به سه تن كاهش يافته است.

وي انجام عمليات آبخيزداري را در جهت حفظ و احياي منابع طبيعي ضروري خواند و اظهار داشت: حوزه كشف رود كه دشت مشهد چناران در آن قرار گرفته و چهار ميليون و  ۴۰۰هزار هكتار وسعت دارد به شدت نيازمند اجراي اين طرحهاست.

وي اظهار داشت: توجه به فعاليت آبخيزداري براي كنترل روان آبها و تثبيت نزولاتي كه در كوهستان و بالادست‌ها انجام مي‌شود از ضروريات است.

او گفت:اگر تغذيه آبخوان‌هاي دشت مشهد اهميت دارد بايد فعاليت آبخيزداري در سرشاخه‌هاي آن هم انجام شود.

وي اجراي اين طرح‌ها را در بحث كنترل، فرسايش خاك و جلوگيري از خروج رسوبات و خاك از منطقه و تغذيه سفره‌هاي آب زيرزميني آن موثر ذكر كرد.

وي اظهار داشت: با اجراي اين طرح‌ها عملا كنترل  ۳۵ميليون متر مكعب هرز آبهاي سطحي در حوزه كشف رود، كاهش رسوب دهي به ميزان  ۶۰۰هزار متر مكعب، كاهش خطر سيل‌گيري در سطح سه هزار هكتار از اراضي و كاهش بحران آب دشت مشهد تا حدي محقق مي‌شود.

نماينده ولي فقيه در سازمان جنگلها و مراتع و آبخيزداري كشور هم در اين همايش نقش روحانيون و علما را در مشاركت مردم و فرهنگسازي در حفظ، حراست و احيا منابع طبيعي تعيين‌كننده خواند.

حجت‌الاسلام  خاك  افزود: يكي از عالي‌ترين نيازهاي بشري طبيعت و حفظ منابع طبيعي است و انسان در سايه ارتباط صحيح با مواهب طبيعي مي‌تواند با خدا، خود و ديگر موجودات ارتباط برقرار كند.

وي گفت : در قرآن و روايات هم بسيار به جايگاه و رابطه انسان با طبيعت پرداخته شده است چنانكه  ۷۰۰آيه از آيات قرآن در زمينه طبيعت و مواهب طبيعي است.

نمايشگاه فروش بهاره مشهد با استقبال گسترده مردم روبرو شد

در آستانه نوروز بازار خريد رونق زيادي مي‌يابد كه يكي از مصاديق بارز آن نمايشگاه فروش بهاره يا همان عرضه مستقيم كالا است كه اين روزها در محل نمايشگاه بين‌المللي مشهد داير شده و از زمان بازگشايي تاكنون استقبال خوبي از آن بعمل آمده است.

نمايشگاه فروش بهاره مشهد كه از روز سه‌شنبه  ۱۵اسفندماه در محل نمايشگاه بين‌المللي مشهد داير شده و  ۱۰روز ادامه دارد تاكنون با استقبال خوب مردم روبرو شده است.

مقابل غرفه‌هاي نمايشگاه همواره شلوغ است و راه رفتن در طول سالنها به دشواري انجام مي‌شود.

حتي به اذعان مسوولان نمايشگاه در روز جمعه گذشته بالغ بر  ۶۰هزار قطعه بليت فروخته شد.

برپايي نمايشگاه‌هايي از اين دست طي چند سال اخير با هدف حذف دست دلالها و واسطه‌ها و عرضه مستقيم كالاهاي توليدي و ارائه آن با قيمت ارزانتر و مناسب تر به مردم رواج يافته است.

با اين حال عرضه مستقيم انواع پوشاك بهاره و مايحتاج نوروزي با قيمتي پايين‌تر از نرخ بازار از اهداف برگزاري اين نمايشگاه است.

كالاهاي عرضه شده در اين نمايشگاه تنوع زيادي دارد چنانكه در آن از پوشاك زمستاني كه فصل آن رو به اتمام است تا مبلمان منزل و اجناسي با درجه‌بندي‌هاي مختلف از يك و دو و سه را مي‌توان يافت.

به گفته برگزاركنندگان نمايشگاه،  ۴۵۰واحد توليدي و توزيعي در قالب شش سالن اصلي، كالاهايي چون شيريني و آجيل، پوشاك، كيف و كفش، مواد غذايي و مواد آرايشي و بهداشتي را به صورت مستقيم به خريداران عرضه مي‌كنند.

اين دست نمايشگاه‌ها سالانه دو بار در اواخر زمستان كه آغاز بهار است و اوايل پاييز برگزار مي‌شود و اختصاص آن به عرضه كالاهاي اساسي و مورد نياز فصلي مردم خود امري است كه موجب استقبال از آن مي‌شود.

چنانكه در چند سال اخير با استقبال خيلي خوبي از سوي مردم مواجه شده هر چند در نحوه‌فعاليت‌آن، قيمت و كيفيت كالاهاي عرضه شده اعتراضات و انتقاداتي هم هست.

در واقع سابقه‌اي كه مردم ما از خريد چنين نمايشگاه‌هايي دارند چندان خوشايند نبوده و نيست و اين ديد به دليل ديدگاه نه چندان مطلوب برخي از غرفه‌داران اين نوع نمايشگاه‌ها در عرضه اجناسي كه‌به قولي روي دست‌شان مانده همچنان به قوت خود باقي است.

ديد عموم آن است كه در چنين مجموعه‌هايي اجناس بنجل و نامطلوب عرضه مي‌شود و غرفه‌داران هم تصورشان آن است كه بايد در چنين اماكني اجناس قديمي و به قولي از مد افتاده خود را عرضه كنند و چون مردم‌ناچار به خريد هستند اين كالاها را رد كرده و خواهند فروخت.

در واقع تغيير اين ديد جز با نظارت بيشتر و تغيير نگرش توليدكننده و توزيع‌كننده و عرضه كالاهاي مطلوب، با كيفيت و پايين‌تر بودن قيمتها به نسبت بازار امكان پذير نيست.

استقبال از اين نمايشگاه و دست پر مردم در بازگشت از نمايشگاه حاكي از آن است كه از وضعيت برپايي آن راضي تر از گذشته‌اند.

اجناس ارائه شده در نمايشگاه از سوي مسوولان برگزاري قبلا قيمت‌گذاري شده و هر فروشنده‌اي موظف است اجناس جديد خود را جهت تعيين قيمت كارشناسي به كميته‌اي متشكل از مجامع امور صنفي، سازمان بازرگاني ارائه دهد و كارشناسان پس از تعيين قيمت، برچسب قيمت را بر روي كالا پلمپ مي‌كنند.

بازرسين اين كميته نيز به صورت تمام وقت بر عملكرد غرفه‌ها و قيمت كالاي عرضه شده نظارت دارند.

يكي از بازديدكنندگان در رابطه با نمايشگاه گفت: قيمت اجناس خوب و منصفانه است.

 مسعود محمودي  افزود: انواع كالاها در اين نمايشگاه وجود دارد و هر فردي مي‌تواند كالاي مورد نياز خود را تامين نمايد.

وي ادامه داد: بيشتر اجناس عرضه شده در اين نمايشگاه را پوشاك تشكيل مي‌دهد كه البته با توجه به افزايش خريد پوشاك توسط مردم در آستانه سال نو يك امر طبيعي است.

يك خانم خانه‌دار نيز كه به همراه دو دخترش مشغول خريد است، گفت: تنوع كالا در نمايشگاه محدود است و فروشنده‌ها بيشتر اجناس ارزان را براي فروش آورده‌اند، مثلا در غرفه‌هاي پيراهن مردانه و مانتو، لباسهاي درجه يك و شيك كمتر به چشم مي‌خورد.

وي ادامه داد: در حالي كه بازار كفش مشهد پر از كفش چيني است گويا به فروشنده‌هاي اينجا اجازه نداده‌اند، كفش چيني بياورند.

او اضافه كرد: قيمت بسياري از كالاهاي عرضه شده در نمايشگاه پايين‌تر از قيمت بازار است، با اين وجود قيمت برخي از كالاها نيز تفاوتي با سطح شهر ندارد.

يك غرفه‌دار نيز گفت: استقبال و حضور مردم در نمايشگاه خوب است اما محدوديت جا و سالنهاي باريك نمايشگاه با توجه به ازدحام جمعيت،به خريدار امكان انتخاب كمتري مي‌دهد.

اكبر عادلي كه توليدكننده است افزود: مسوولان نمايشگاه تمام كالاهاي ما را نرخگذاري كرده‌اند و به ما گفته‌اند بايد اجناس خود را به قيمت "در كارخانه" بفروشيد.

او اظهارداشت: به دليل اينكه ناچاريم كالاي خود را به قيمت پايين بفروشيم حضور در نمايشگاه خيلي براي ما صرف نمي‌كند و تنها توجيهي كه دارد بالا بودن حجم فروش است كه مقداري از ضرر ما مي‌كاهد.

يك غرفه‌دار ديگر نيز گفت: مسوولان نمايشگاه خيلي سخت‌گيري مي‌كنند و قيمت اجناس ما زير ذره‌بين است.

مجيد ريخته‌گر هم كه توليدكننده پوشاك مردانه است ،مي‌گويد: ما با اين هدف كه با مصرف‌كنندگان به طور مستقيم ارتباط برقرار كنيم در نمايشگاه شركت كرده‌ايم.

وي افزود: مديران واحدهاي توليدي نبايد هدف از شركت در نمايشگاه را عرضه مستقيم كسب سود در نظر بگيرند چرا كه با ارتباط مستقيم با مردم مي‌توان ضمن اطلاع از نظرات مصرف‌كنندگان، خواسته‌هاي آنان را تامين و آينده محصولات خود را تضمين كرد.

وي گفت: بر پايي اين نمايشگاه كمك زيادي به حذف دلالها و تامين خواست مردم و افزايش قدرت خريد شهروندان بويژه اقشار كم درآمد مي‌كند چرا كه اكثر واحدهاي توليدي محصولات خود را بصورت مستقيم و زير قيمت بازار به مصرف‌كننده عرضه مي‌كنند.

وي اين نمايشگاه را در قياس با چندين نمايشگاه ديگري كه در آن حضور داشته به لحاظ كيفيت و سطح اجناس ارائه شده بهتر ذكر كرد.

يك توليدكننده لوازم بهداشتي نيز برگزاري اين نمايشگاهها را بهترين فرصت براي بهبود توليد محصولات واحدهاي توليدي ذكر كرد و برپايي آن را در پايان هر فصل بهتر دانست به شرط آنكه ضوابط و مقررات بهتري براي عرضه كالاي با كيفيت تر ارائه شود.

به اعتقاد وي، پايين آمدن قدرت خريد مردم موجب شده كه آنان از اينگونه نمايشگاهها كه كالاها را به صورت مستقيم بي‌واسطه و با قيمت ارزانتر عرضه مي‌كنند استقبال بيشتري كنند اما بايد به گونه‌اي باشد كه رضايت آنان جلب شود تا در دوره‌هاي بعد هم اين استقبال افزايش يابد.

در مجموع همه آنها معتقدند اين‌گونه نمايشگاهها مي‌تواند در تعديل قيمتها در بازار موثر باشد.

معاون اداري، مالي و برنامه‌ريزي استاندار خراسان رضوي هم برپايي اين نمايشگاهها را ضروري مي‌داند.

حسين علي پور گفت: اين نمايشگاه‌ها با توجه به عرضه متمركز كالاهاي مورد نياز مردم امكان دسترسي آنان را به اقلام متنوع مصرفي تسهيل مي‌كند.

وي اظهار داشت: با توجه به اينكه عرضه كالاها در اينگونه نمايشگاهها كنترل شده و از توليد به مصرف است قيمت عرضه آنها حداقل  ۲۰درصد كمتر از قيمت متعارف بازار است.

او وجود مراكز عرضه كالا را در عين حال در كاهش ترافيك و تردد مردم در مناطق مركزي شهر و صرفه جويي در وقت آنان بسيار موثر دانست.

نماينده مجمع امور صنفي توليدي مشهد در نمايشگاه هم در اين زمينه گفت:

/ 0 نظر / 30 بازدید