خبر۸۶۲

۱۰ميليارد ريال براي راه‌اندازي سيماي محلي خراسان شمالي هزينه شد

مديركل صدا و سيماي خراسان شمالي گفت: ۱۰ميليارد ريال براي راه‌اندازي سيماي محلي خراسان شمالي هزينه شد.

سيدحسين محمودزاده اظهار داشت: اين ميزان اعتبار صرف خريد تجهيزات فني استوديو، فيبر نوري، لينكهاي مايكرويو و توليد برنامه شده است. وي بيان كرد: بعد از استقلال استان خراسان شمالي راه‌اندازي سيماي محلي به عنوان گامي فرهنگي در جهت توسعه استان ضروري بود. او افزود: به اين منظور سيماي محلي خراسان شمالي در ۱۷فروردين ماه جاري در فرخنده زادروز رسول مكرم اسلام (ص) و هفته وحدت راه‌اندازي خواهد شد.

اين مسوول گفت: با راه‌اندازي سيماي محلي خراسان شمالي در مرحله اول برنامه اذان و نماز و در مرحله دوم در صبحهاي جمعه به مدت چهار ساعت و هر شب به مدت يك ساعت برنامه پخش مي‌شود.

او بيان كرد: ۵۰نفر از هنرمندان و جوانان استان در توليد برنامه‌هاي سيماي محلي مشاركت دارند كه تاكنون بيش از ۱۰۰ساعت برنامه توليد و آماده پخش شده است.

محمودزاده گفت: برنامه‌هاي توليدي شامل مجموعه برنامه‌هايي براي جوانان، برنامه مستند معرفي توانمنديهاي استان، برنامه‌اي با عنوان هفتمين روز، برنامه علمداران پيرامون سرداران شهيد استان و غيره است.

وي بيان كرد: براي توسعه استان و معرفي توانمنديهاو شناساندن آن همكاري و مشاركت هنرمندان و فرهيختگان استان ضروري است. استان خراسان شمالي با ۸۰۸هزار نفر جمعيت از سال ۸۳از خراسان سابق جدا شده و با مصوبه مجلس شوراي اسلامي به عنوان استاني مستقل به مركزيت بجنورد رسميت يافت.

استاندار خراسان رضوي از سرمايه‌گذاري براي  ۱۱۰هزار شغل در استان خبر داد

استاندار خراسان رضوي گفت: طراحي و تامين منابع  ۱۱۰هزار فرصت شغلي در اين استان طي سال  ۱۳۸۵انجام شد. محمدجواد محمدي‌زاده در ديدار با معاونان، مديران كل و كاركنان استانداري خراسان رضوي در آغاز سال جديد افزود: از اين ميزان فرصت شغلي تاكنون  ۳۰هزار شغل محقق شده است.

وي گفت: مجموعه مديريت استان بايد تلاش كند تا امسال نيز با هدايت منابع  ۸۰هزار شغل مولد و پايدار باقي مانده ايجاد شود.

او در ادامه سال  ۱۳۸۵را به لحاظ تخصيص اعتبارات ملي و استاني، ارتقا كيفيت طرحها و پروژه‌هاي عمراني، توجه به مناطق‌محروم، رشد و توسعه اقتصادي و ايجاد اشتغال و توجه به محرومين نيازمند، بي‌سابقه دانست.

وي اظهار داشت: اين سال به لحاظ اختصاص اعتبارات ويژه سفر رييس جمهور به نقاط مختلف استان، افزايش فعاليت دستگاههاي اجرايي، ارتقا حجم فعاليتها و اعتبارات عمراني، ايجاد توازن در خدمت رساني و هدايت منابع به نقاط نيازمند و صرفه‌جويي رويكردي متفاوت بود.

او سفر به مناطق مختلف استان، ارزيابي عملكرد دستگاههاي اجرايي در شهرستان را در راستاي نظارت بر عملكرد دستگاهها و پاسخگويي به مردم مهم خواند و بر استمرار آن، توسعه ارتباطات مردمي و تعامل با قشرهاي اثرگذار تاكيد كرد. استاندار خراسان رضوي افزود: طي سال  ۱۳۸۶نيز بايد با برنامه‌ريزي و استفاده از منابع، امكانات و اختيارات درخور توجهي كه دولت اختصاص داده در جهت رفع مشكلات مردمي و به فعل رساندن ظرفيتهاي استان تلاش كنيم.

وي گفت: اين اقدامات ضروري است تا مردمي كه همواره پشتوانه اصلي نظام و انقلاب بوده و بيشترين حمايت را از دولت خدمتگزار داشته‌اند طعم شيرين خدمت رساني، عدالت محوري، مهرورزي و توسعه متوازن را بيش از پيش احساس كنند.

او در ادامه حضور پرشور مردم در عرصه‌هاي سياسي چون انتخابات خبرگان و شوراهاي اسلامي، راهپيمايي  ۲۲بهمن و دفاع از توانمندي بهره‌گيري از انرژي هسته‌اي را ستود و آن را گامي در دفاع از نظام اسلامي توصيف كرد.

وي همچنين از حضور و مشاركت گسترده مردم در عرصه‌هاي سياسي و صحنه‌هاي مختلف توسعه و سازندگي استان خراسان رضوي تشكر و تقدير كرد.

آزمايشگاه پايش آلودگي صنايع خراسان شمالي به بهره‌برداري رسيد

مديركل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي گفت: آزمايشگاه پايش آلودگي صنايع در اين استان به بهره‌برداري رسيد.

محسن شهرياري اظهار داشت: اين آزمايشگاه به منظور پايش آب و فاضلاب، هوا، صوت و ميكروبيولوژي راه‌اندازي شده است.

وي ميزان اعتبار هزينه شده براي ايجاد اين آزمايشگاه را سه‌ميليارد ريال ذكر كرد و افزود: از اين ميزان  ۷۰۰ميليون ريال اعتبار استاني و مابقي اعتبارات سازمان حفاظت محيط زيست كشور است. وي به آلودگي‌هاي ناشي از دفع نامناسب زباله‌هاي شهري و بيمارستاني دراين استان اشاره كرد و گفت: در استان خراسان شمالي روزانه  ۵۰۰تن زباله شهري توليد و عمدتا بصورت غيراصولي دفع مي‌شود. او همچنين وجود برخي از واحدهاي صنعتي آلاينده مانند كارخانه سيمان ، كارخانه آسفالت و سنگ شكنهاي شهرداري بجنورد را داراي مشكلات و تبعات زيست محيطي باري ساكنان منطقه عنوان كرد. مديركل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي گفت : پيش از اين نمونه‌هاي اين استان براي آزمايش به استان خراسان رضوي ارسال مي‌شد كه با راه‌اندازي اين آزمايشگاه، اين نياز استان خراسان شمالي برطرف شده است.

عمليات اجرايي طرح گردشگري بزرگترين قنات جهان در گناباد آغاز مي‌شود

رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گناباد گفت: عمليات اجرايي طرح گردشگري بزرگترين و عميق‌ترين قنات جهان در اين شهرستان جنوبي خراسان رضوي در سالجاري اجرايي مي‌شود.

عليرضا شناسايي گفت: اين قنات يكي از بزرگترين شاهكارهاي تمدني و مهمترين تاسيسات آبي در ايران است كه نيازمند توجه جهت جذب گردشگر داخلي و خارجي است. وي افزود:طرح گردشگري روستاي رياب بعنوان‌يكي از  ۳۶۵روستاي هدف گردشگري ايران به لحاظ بافت تاريخي بكر داراي ارزش فراواني است كه امسال در دستور كار قرار دارد.

وي اجراي طرحهاي گردشگري در آبشار و امامزاده سيدمحمد عابد كاخك و قلعه عمراني را در صورت تخصصيص اعتبار از ديگر طرحهاي اين اداره در سال  ۸۶اعلام كرد. وي ادامه داد: در حوزه مرمت و بازسازي اماكن و ابنيه تاريخي اين خطه از جمله كاروانسراهاي يونسي، مرنديز، قاسم‌آباد و قوژد بهسازي و مرمت مي‌شوند.

وي بيان كرد: ساماندهي آب انبارهاي تاريخي، برگزاري همايش سفال و ترويج فرهنگ احياي ميراث گذشتگان با راه‌اندازي انجمن‌هاي ميراث فرهنگي را اهم برنامه‌هاي اين اداره در حوزه فرهنگي و ارتباطات در سال  ۸۶اعلام كرد. وي گفت: در سال گذشته مسجد جامع گناباد، مدرسه نجوميه، حسينيه و آب انبار و آسيابهاي آبي كاخك مرمت و بازسازي شده است. رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گناباد اضافه كرد: بلوك گذاري محوطه تاريخي عمراني، اجراي طرح مطالعاتي بافت تاريخي رياب در حوزه حفظ و احيا نيز انجام شده است. شناسايي و راه‌اندازي موزه مردم شناسي، مركز صنايع دستي، چاپ و توزيع ۱۰ هزار كتابچه آثار تاريخي گناباد، شركت در نمايشگاههاي بين‌المللي جهانگردي مشهد و اردبيل و دومين جشنواره ملي آتش ايراني را از موفقيت‌هاي سال ۸۵ دانست.

وي گفت: در اين شهرستان بيش از  ۲۰۰اثر تاريخي شناسايي شده وجود دارد كه از اين تعداد بيش از  ۱۳۰اثر در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است. مركز شهرستان  ۱۲۰هزار نفري گناباد در  ۲۷۰كيلومتري جنوب مشهد واقع شده است.

زنگ روز جهاني بناهاي تاريخي در مدارس نواخته مي‌شود

طنين تاريخ در گوش دانش‌آموزان خراسان‌رضوي 

در روز جهاني بناها و محوطه‌هاي تاريخي زنگ مدارس استان خراسان‌رضوي به صدا درمي‌آيد.

محمدرضا احمدي روحاني" كارشناس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان‌رضوي گفت: با حضور نماينده‌هاي ميراث فرهنگي خراسان‌رضوي زنگ همه مدارس استان نواخته مي‌شود.

وي اظهار داشت: در اين مراسم، امام جمعه هر منطقه، سخنراني‌هايي را در ارتباط با اين روز جهاني ايراد مي‌كند.روحاني افزود: در شهر مقدس مشهد نيز برنامه‌هاي ويژه‌اي به‌صورت همايش، ارائه مقاله و... در سطحي گسترده برگزار مي‌شود.وي گفت: در روز جهاني بناها و محوطه‌هاي تاريخي، دانش‌آموزان، مسئولان و... از ميراث فرهنگي و طبيعي خراسان‌رضوي بازديد مي‌كنند.بنابراين گزارش، مراسم ويژه روز جهاني بناها و محوطه‌هاي تاريخي از 25 تا 29 فروردين 86 برگزار مي‌شود.

/ 0 نظر / 19 بازدید