خبر۱۲۱۴

گشايش شاخه استاني شركت توسعه گردشگري ايران در مشهد

مشهد نيوز:سليمان نوري:شاخه استاني شركت توسعه گردشگري ايران در مشهد چهارشنبه گشايش خواهد يافت.

مهدي جهانگيري ،مدير عامل شركت توسعه گردشگري ايران امروز در نشستي خبري وپس از بيان اقدامات انجام شده در مجموعه اين شركت طي سال 85 ،ايجاد شركت هاي استاني را يكي از اولويت هاي اصلي اين شركت طي سال آينده اعلام كرد وافزود:در همين راستا طي روز هاي باقي مانده از سال جاري و نخستين ماه سال 86 هشت شركت استاني آغاز به كار خواهدكرد.

وي، سپس شركت توسعه گردشگري خراسان را بزرگترين شركت از اين مجموعه از لحاظ حوزه هاي تحت پوشش اعلام كرده وگفت:چهارشنبه آينده ما دفر  شركت توسعه گردشگري خراسان را افتتاح مي كنيم واز اين تاريخ اين شركت زير نظر مشترك استاندار خراسان رضوي و مديريت شركت مادر توسعه گردشگري ايران اقدام به فعاليت خواهد نمود.

جهانگيري در ادامه درباره حوزه تحت پوشش اين شركت گفت: شركت توسعه گردشگري خراسان محدوده سه استان خراسان كنوني يعني رضوي ،شمالي وجنوبي وهمچنين گلستان را تحت پوشش قرارخواهدداد واز اين زمان به بعد كليه اقدامات مرتبط با توسعه صنعت گردشگري در اين محدوده جغرافيايي زير نظر شركت توسعه گردشگري خراسان وبا هدايت شركت توسعه گردشگري به عنوان شركت مادر انجام خواهدشد.

وي درپايان بدون ذكر نام ازمدير عامل اين شرگت گفت:مدير عامل شركت توسعه گردشگري خراسان وهمچنين ساير شركت هاي مشابه استاني از چهره هاي برجسته وخوشنام بخش خصوصي فعال در اين صنعت خواهند بود.

جمعي از تشکلهاي زيست‌محيطي خراسان رضوي در نامه‌اي به رييس‌جمهوري خواستار شدند:

جلوگيري از تخريب محيط زيست و تشکيل وزارتخانه «محيط زيست و منابع طبيعي»

جمعي از تشکل‌هاي زيست محيطي و مؤسسه‌هاي کوهنوردي خراسان رضوي در نامه‌اي به رييس‌جمهوري خواستار جلوگيري از تخريب محيط زيست و تشکيل وزارتخانه‌اي با نام «محيط زيست و منابع طبيعي» شدند.

حدود 300 امضا کننده اين نامه كه نسخه‌اي از آن براي ايسنا نمابر شده است، از دكتر محمود احمدي‌نژاد خواسته‌اند که مانع انهدام و نابودي عرصه‌هاي زيست‌محيطي و طبيعي بي‌نظير ايران شود و خطاب به رييس‌جمهوري نوشتند: همان گونه که نسل کنوني قصور، کوتاهي و بي‌مسؤوليتي‌ها در يکصد سال گذشته را به قضاوت نشسته و انگشت اتهام نابودي بسياري از گونه‌هاي منحصر به فرد جانوري و گياهي در اين سرزمين را به سوي آنها اشاره گرفته است، بياييم کمر همت ببنديم و شما در مقام مسؤول و ما در مقام مردم، مانع انهدام و نابودي عرصه‌هاي زيست محيطي و طبيعي بي‌نظير اين مرز و بوم شويم.

در ادامه اين نامه خطاب به رييس‌جمهوري آمده است: در پي انتشار تصميمات غيرعلمي و بدون مطالعه بعضي مسؤولان در باب ايجاد جاده در منطقه دشت لار و پاک تراشي 40 هزار متر مربع از جنگل‌هاي مينودشت و ايجاد 4 هکتار جاده به بهانه استخراج ذغال سنگ در آن ناحيه، همچنين دو نيم شدن عرصه پارک ملي گلستان توسط ديواره‌هاي بتوني تعبيه شده در آن و تعريض اين جاده از 11 متر به عرض 60 متر و احداث سد «کبود وال» که به زير آب رفتن 70 هکتار از جنگل‌هاي منطقه را به دنبال خواهد داشت، خواستار برخورد مسؤولانه و مجدانه شما هستيم.

 

دكتر احمدي‌نژاد در اين چند هفته اخير نامه‌هاي بسياري توسط نخبگان دانشگاهي و اهالي مطلع به محيط زيست و منابع طبيعي در هشدار و اخطار به تبعات سوء اين تصميمات به سمع و نظر شما رسيده است و ما نيز به عنوان مجموعه‌اي از دوستداران طبيعت به همراه ساير تشکل‌هاي غيردولتي حامي محيط زيست وظيفه خود دانستيم تا در قبال اين تصميمات غيرعلمي و فاقد وجاهت اقتصادي و فني سکوت نکرده و توجه شما را به اين نکته جلب كنيم که شما تنها مرجع قانوني و ذيصلاح هستيد که توان برخورد و بازخواست از اين سازمان‌ها و نهادهاي وابسته را داريد.

امضاكنندگان اين نامه خطاب به رييس‌جمهوري آورده‌اند: تا کي سکوت و تا کي برخورد منفعلانه و تا کي نابودي دلخراش محيط زيست و منابع طبيعي در اين مرز و بوم؟

در ادامه اين نامه آمده است: احداث جاده در دشت لار که به طور قطع نيمي از سال به دليل بارش برف و مشکلات جوي خاص منطقه مسدود خواهد بود، چه توجيهي دارد؟

آيا بهتر نيست تا به پيشنهاد نخبگان اين عرصه وزارتخانه‌اي به نام محيط زيست و منابع طبيعي داشته باشيم تا نظارت بيشتري در اين خصوص صورت گيرد؟

امضاكنندگان اين نامه در پايان تاكيد كرده‌اند: ما از شما به عنوان رييس‌جمهوري، مجلس شوراي اسلامي، قوه قضائيه و تمام سازمان‌هاي ذيربط مي‌خواهيم دغدغه حراست از محيط زيست و منابع طبيعي را در کنار ساير اولويت‌هاي خود قرار دهيد تا دعاي خير نسل‌هاي فعلي و آينده را بدرقه راه تلاش خود قرار داده و امانت‌دار اين موهبت‌هاي الهي براي امانت‌داران نسل‌هاي بعدي باشيد.

 رييس اداره محيط زيست بردسكن خبر داد:

ايجاد موزه حيات طبيعي اين شهرستان در هفته آينده

افزايش گرگ زدگي به دامهاي شهرستان طي سال جاري

رييس اداره محيط زيست بردسكن از ايجاد موزه حيات طبيعي اين شهرستان در هفته آينده خبر داد .

حمزه‌پور افزود: با توجه به اين كه منطقه شكار ممنوع درون اين شهرستان از سال 1347 به عنوان منطقه شكار ممنوع اعلام شده بود،‌ در سال جاري اين منطقه به منطقه حفاظت شده ارتقاء يافت.

وي تعداد وحوش اين منطقه را بيش از 30 گونه اعلام كرد و گفت: از ابتداي سال جاري تاكنون 11 نفر از شكارچيان متخلف كه در منطقه اقدام به شكار صيد كرده بودند، دستگير و به مراجع قضايي معرفي شدند.

رييس اداره محيط زيست بردسكن ادامه داد: متاسفانه اين افراد بيش از 21 ميليون ريال به محيط زيست ضرر و زيان وارد كرده‌اند.

حمزه پور از افزايش گرگ زدگي به دامهاي اين شهرستان طي سال جاري خبر داد و گفت: متاسفانه به خاطر خشكساليهاي چند سال اخير و تشديد آن در سال جاري، گرگها با حمله به دامداريها، گوسفندان زيادي را در روستاها از بين برده‌اند.

رييس اداره محيط زيست بردسكن خسارت وارده به دامهاي اين شهرستان توسط گرگها را بيش از 218 ميليون ريال عنوان كرد و خاطر نشان كرد: علاوه بر اين قانون به ما اجازه نمي‌دهد كه اين گرگها را از بين ببريم.

حمزه پور همچنين گفت: اداره محيط زيست بردسكن طي سال جاري بيش از 60 مورد مجوز احداث و بهره برداري در بخش معدن و صنايع توليدي و خدماتي در اين شهرستان صادر كرده است.

وي در ادامه اظهار داشت: در بخش محيط انساني 20 مجوز احداث و بهره برداري صنايع توليدي و خدماتي، در بخش محيطي 25 مجوز احداث و بهره برداري و در بخش معادن نيز 13 مورد اكتشاف و 4 مورد مجوز بهره برداري در بردسكن صادر شده است.

اين شهرستان را با اعتباري بالغ بر 40 ميليون ريال از ديگر اقدامات انجام شده اين اداره در سال جاري ذكر كرد.

وي در پايان از صاحبان صنايع صنايع توليدي و كشاورزي خواست مسايل بهداشتي و ضوابط و مقررات زيست محيطي را رعايت كنند. 

/ 0 نظر / 20 بازدید