خبر۳۰

يك مسوول در خراسان شمالي:اجراي ديوار ساحلي‌جنگل گلستان، هدر دادن سرمايه ملي است

معاون استاندار خراسان شمالي گفت: اجراي طرح ديوار ساحلي‌در جنگل گلستان براي جلوگيري از تخريب‌هاي سيل، هدر دادن سرمايه ملي است.

غلامحسن بشارتي در نشست شوراي توسعه و برنامه‌ريزي استان خراسان شمالي گفت: در اجراي اين طرح كار كارشناسي صورت نگرفته و يا اگر هم صورت گرفته از پشتوانه ضعيف كارشناسي برخوردار است.

وي اضافه كرد: ميزان آبي كه به صورت سيلاب از منطقه دشت جاري مي‌شود، از لحاظ ارتفاع دو برابر ديواره ساحلي فعلي است.

معاون استاندار خراسان شمالي افزود: بر اين اساس ديوار ساحلي در دست اجرا صرفا هدررفت سرمايه ملي است كه بايد جلوي اين كار گرفته شود.

بشارتي افزود: تمام كساني كه در اجراي اين طرح دخيل هستند، بايد پاسخگو مردم و هدر رفت سرمايه‌هاي ملي كه مي‌توانست در جاي ديگري هزينه شود، باشند.

وي ادامه داد: با بررسي كارشناسي مي‌توان آب منطقه دشت در خراسان شمالي را كه موجب تخريب جنگل گلستان شده را به دشتهاي اطراف هدايت كرد.

معاون استاندار خراسان شمالي گفت: با اين اقدام، دشتهاي ممنوعه اين منطقه نيز تغذيه شده و از شرايط حاد خارج شده و مي‌توانند مورد استفاده كشاروزي قرار گيرند.

گفته مي‌شود براي اجراي ديوار ساحلي در جنگل گلستان كه از سه سال گذشته با مشاورت يكي از كشورهاي خارجي در دست اجراست بيش از ۲۰۰ميليارد ريال اعتبار پيش‌بيني شده است.

اجراي اين طرح ديوار ساحلي، بر اساس قراداد منعقده، در صورت عدم وجود مشكل اعتباري حداكثر تا سال ۸۸به اتمام خواهد رسيد.

منطقه دشت در منتهي‌اليه مرز استان خراسان شمالي با گلستان قرار دارد و جاري شدن سيل‌هاي مهيب و بنيان‌كن در چند سال اخير در اين منطقه موجب وارد شدن خسارات هنگفتي به جنگل گلستان، راههاي ارتباطي، مزارع و نيز روستاهاي اطراف شده است.

بيش از هزار بيمار در استانهاي خراسان در نوبت دريافت كبد و كليه هستند

مدير مركز پيوند دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت : بيش از هزار بيمار در استانهاي خراسان رضوي ، جنوبي و شمالي در نوبت دريافت كبد و كليه هستند.

محمدجعفر مدبر در همايش پيوند از بيماران مرگ مغزي افزود: بيش از ۴۰۰بيمار در نوبت دريافت كليه و حدود ۶۰۰نفر نيز در نوبت دريافت كبد مي‌باشند.

او با اشاره به‌اينكه عمل پيوند اعضاء از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۰در مشهد آغاز شده است، گفت : از اين تاريخ تا كنون ۱۹۹كليه ، چهار قلب و ۵۹قرنيه در مشهد به بيماران نيازمند پيوند شده است .

مدبر با اشاره به‌اينكه همچنين در اين مدت ۲۴كبد از مشهد به شيراز جهت پيوند منتقل شده است، گفت: كليه اعضاي اهدايي فوق از ۱۱۰بيمار دچار مرگ مغزي بدست آمده است.

او با بيان اينكه عمل پيوند از دو طريق ممكن است، گفت:در روش اول از فرد زنده عمل پيوند انجام مي‌شود كه تنها پيوند يكي از كليه‌ها امكان پذير است .

وي افزود : در روش دوم پيوند از بيماران دچار مرگ مغزي است كه پيوند دو كليه، دو قرنيه ، قلب، كبد و مغز استخوان و ريه امكان پذير است.

مدبر گفت:در حال حاضر اعمال پيوند كليه، قرنيه، قلب و مغز استخوان در مشهد ، عمل پيوند كبد در شيراز و عمل پيوند ريه در تهران انجام مي‌شود.

او با اشاره به‌اينكه بيماري كه دچار مرگ مغزي است كه به‌هر دليلي فعاليت و ارتباط مغز با بدن قطع شده و تنها قلب بيمار فعاليت خون رساني را انجام مي‌دهد، گفت:در اين مورد بيمار به‌هيچ عنوان قابل برگشت نيست و اهداي اعضاء بهترين وسيله براي كمك به ديگر همنوعان است.

مدبر اظهار داشت:از هر بيمار مرگ مغزي هشت نفر مي‌توانند مورد پيوند اعضايي از جمله دو كليه، دو قرنيه ، قلب، كبد، ريه و مغز استخوان قرار گيرند.

او با تاكيد بر اينكه فرهنگ‌سازي از جمله نيازها در حوزه پيوند اعضاء در استان است، گفت: بنا به دلايل عاطفي بسياري از خانواده‌ها حاضر به اهداي اعضاي بيمار مرگ مغزي خود نيستند حال آنكه به لحاظ عقلي اين امر مي تواند زندگي چندين انسان را دگرگون سازد.

مدير مركز پيوند دانشگاه علوم پزشكي مشهد با اشاره به‌فرهنگسازي و اطلاع رساني‌هاي صورت گرفته در اين زمينه گفت: هم اينك هشت هزار نفر در مشهد از طريق تكميل فرم عضويت در مركز مديريت پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي عضو هستند.

مدبر افزود: با تكميل اين فرم ،اعضا رضايت و آمادگي خود را جهت اهداي اعضاي قابل پيوندشان به بيماران نيازمند در صورت بروز مرگ مغزي اعلام مي‌دارند.

نماينده خواف رشتخوار در مجلس: نظام هماهنگ حقوق سال آينده اجرا مي‌شود

نماينده خواف و رشتخوار در مجلس شوراي اسلامي گفت : لايحه نظام هماهنگ حقوق كاركنان دولت به‌صورت آزمايشي به مدت پنج سال از سال آينده در سراسر كشور اجرا مي‌شود.

محمدرضا سجاديان گفت : در اين لايحه كه از سوي دولت به‌مجلس تقديم شده بار مالي آن ديده نشده بود و با چهار هزار ميليارد ريال كسري بودجه روبرو است.

نماينده خواف و رشتخوار در مجلس در خصوص لايحه بودجه سال ۸۶بيان داشت: اعتبارات خراسان رضوي سال آينده با ۱۵درصد افزايش از دو هزار۳۸۰ميليارد ريال به دو هزار ۷۵۰ميليارد ريال افزايش يافته است .

عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس اعلام كرد: بزودي پروژه ملي راه‌آهن رشتخوار خواف هرات با حضور وزير راه و ترابري به بهره برداري مي‌رسد.

سجاديان از اتصال شهرهاي رشتخوار، خواف و سنگان به خط لوله‌هاي گاز خبر داد و گفت: تا نيمه اول فروردين مردم از نعمت گاز شهري برخوردار مي‌شوند.

او نيز خاطر نشان كرد: در مسير راه‌آهن رشتخوار و خواف دو ايستگاه مسافر بري احداث شده كه نقش موثري در اين دو شهرستان دارد.

وي همچنين گفت : پروژه بيمارستان رشتخوار با اعتبار اوليه ۱۲ميليارد ريال بزودي آغاز مي‌شود.

 

سجاديان اعلام كرد: اين بيمارستان ۲۴تختخوابي در برنامه زمان بندي تا ۲۴ماه ديگر افتتاح و بهره‌برداري مي‌رسد.

رشتخوار در ۱۸۰كيلومتري مشهد ۷۰هزار نفر جمعيت دارد كه از دو شهر دهستان و دو بخش تشكيل شده است.

هشتم دهم درصد بهره‌برداران كشاورزي خراسان رضوي تحصيلات مرتبط دارند

قايم مقام معاون امور فني و اجرايي سازمان جهاد كشاورزي خراسان رضوي گفت : هشت دهم درصد بهره‌برداران بخش كشاورزي در استان تحصيلات مرتبط با اين بخش دارند.

امرالله قشقايي افزود : بيش از ۴۵/۵درصد بهره- برداران اين بخش بي‌سواد هستند و سطح سواد ۳۴درصد آنان هم در حد ابتدايي و كمتر است.

وي اعلام كرد: سواد ۱۷درصد از آنان هم در سطح راهنمايي و متوسطه و ۲/۳ درصد هم بالاتر از ديپلم اما غيرمرتبط با بخش است.

وي با اشاره به حجم قابل توجه دانش‌آموختگان كشاورزي در استان اظهار- داشت : به منظور بهره‌برداري از دانش فني اين كارشناسان در جهت افزايش توليد، تفاهمنامه‌اي سال ۸۱به صورت پايلوت در سطح ۲۰۰هزار هكتار اراضي ۹ استان اجرا شد.

وي با بيان اينكه امسال در چهارمين سال اجراي اين طرح هستيم افزود : بر اين اساس هر سال تعدادي از كارشناس اين بخش توسط دولت براي همكاري با كشاورزان و ارتقاي توليد به كارگرفته مي‌شوند كه سهميه امسال خراسان رضوي ۳۸۵نفر است.

قشقايي با اشاره به تداوم فعاليت نيروهاي سالهاي گذشته‌در اين طرح اظهار داشت : بر اساس طرحي تحقيقي كه ميان اين تعداد كارشناس ناظر مزرعه و ۸۰۰ نفر از بهره‌برداران استان انجام شد نتايج اجرايي اين امر بررسي و ارزيابي گرديد.

او اظهار داشت : بيش از ۴۳درصد كارشناسان ناظر، اجراي تعهدات سازمان جهاد كشاورزي را در اين زمينه خوب و ۲۷درصد متوسط و ۱۷درصد ضعيف ارزيابي كرده و يك درصد هم هيچ نظري در اين زمينه نداشتند.

وي اين نتايج را بيانگر رضايت نسبي كارشناسان از دستگاه اجرايي ذكر كرد و گفت : اما اكثريت آنان عملكرد اين سازمان را در تامين وسيله نقليه و نحوه توزيع نهاده‌ها اعم از كود و سم در اين بخش را ضعيف ارزيابي كردند.

وي بيان كرد: ۸۷درصد اين كارشناسان معتقدند اين طرح مي‌تواند منجر به ورود دانش فني به مزارع و انتقال روشهاي جديد به كشاورزان باشد.

"در اين ميان اكثريت قريب به اتفاق آنها اعتماد كشاورزان را به توصيه‌ها ،خوب و بسيار خوب عنوان كردند."

وي ارزيابي ۹۹درصد كشاورزان را هم از كارشناسان و عملكردشان خوب و بسيار خوب ذكر كرد.

اين كارشناس كشاورزي در ادامه فعاليت كارشناسان ناظر مزرعه را بدون حمايت دولت و به‌صورت مستقل خيلي قابل اجرايي ندانست و افزود: فقط ۱۲درصد كارشناسان معتقدند با اين شرايط امكان فعاليت فراهم است.

بر اين اساس ۳۲درصد اين امكان را متوسط ارزيابي كردند و ۵۳درصد اين امر را بدون حمايت دولت ضعيف مي‌دانند.

وي گفت: اين نتايج حاكي از آنست فعلا بستر براي فعاليت آنان بدون حمايت دولتي فراهم نيست ، و اين آمادگي نيست كه كشاورزان خود در جهت به كارگيري كارشناسان اقدام كنند.

او ادامه داد: هر چه ميزان اثربخشي و تاثيرگذاري مهندسين ناظر در مزرعه پررنگ‌تر و خروجي بهتر باشد و كارفرهنگي گسترده‌تري در جهت آشنايي كشاورزان باضرورت استفاده از دانش روز و كارشناسان كشاورزي صورت گيرد، مي‌توان به اجراي اين طرح بدون كمك دولت اميدوار بود.

شماري از مردم شهر"قاضي" در خراسان شمالي،وضعيت مسجد اين شهر را نامناسب دانستند

شماري از شهروندان شهر "قاضي" مركز بخش "سملقان" از توابع شهرستان مانه و سملقان از وضعيت نامناسب تنها مسجد اين شهر اظهار گلايه‌مندي كردند.

آنان خواستار توجه‌مسوولان مربوط به وضعيت اين مسجد شدند.

"علي‌محمد مصطفوي" در اين‌باره گفت: اين شهر فقط يك مسجد دارد كه اين مسجد از وضعيت مناسبي برخوردار نيست.

وي افزود: اين مسجد قديمي است و ساختمان آن فرسوده است و نياز ضروري به تعمير اساسي دارد.

او بيان كرد: اكنون اين مسجد يك بناي تخريبي است و اصلا در شان يك شهر نيست.

كريم صادقي نيز گفت: فضاي اين مسجد محدود و كوچك است و جوابگوي جمعيت شهر نيست.

وي بيان كرد: به همين دليل شمار زيادي از مردم قادر به شركت در نماز جماعت در اين مسجد نمي‌شوند.

او گفت: در ايام سوگواري و شهادت‌ها و ولادت‌ها به علت محدوديت جا در اين مسجد همه علاقه‌مندان نمي‌توانند از آن استفاده كنند.

مريم احمدي نيز گفت: وجود مسجد مناسب از ضروريات هر شهر و روستاست و مسوولان بايد براي ساماندهي مسجد شهر قاضي و ساخت مسجدي جديد در اين شهر اقدام كنند.

وي افزود: مسوولان نبايد تخصيص‌امكانات را تنها در مركز استان‌و شهرستان‌ها متمركز كنند.

عضو شوراي اسلامي شهر قاضي نيز نابساماني وضعيت مسجد اين شهرستان را تاكيد كرد.

ليلا شكراني افزود: در اين شهر تنها يك مسجد وجود دارد كه جوابگوي نياز مردم نيست.

/ 0 نظر / 23 بازدید