عضو شوراي سوم خبر داد:

احتمال 90 درصدي انتصاب مهندس محمدتقي امانپور به عنوان شهردار مشهد

 يكي از اعضاي شوراي سوم شهر مشهد از احتمال 90 درصدي انتصاب مهندس محمدتقي امانپور، مشاور مديرعامل شركت ملي نفت ايران به عنوان شهردار مشهد خبر داد.

اين عضو شوراي سوم شهر مشهد _ كه نخواست نامش فاش شود _ ، افزود: پس از امتناع مهندس پژمان، معاون عمراني استاندار خراسان رضوي از ارائه برنامه‌ کاري خود به شوراي اسلامي شهر مشهد و همچنين پس از بررسي برنامه‌هاي 5 کانديدا از مجموع 8 کانديداي احراز پست شهرداري مشهد، اعضاي شوراي سوم شهر مشهد به اين نتيجه دست يافتند. وي با بيان اين که در صورت ارائه برنامه کاري و اعلام آمادگي مهندس پژمان، وي به طور قطع شهردار مشهد خواهد بود، اظهار داشت: مهندسي پژمان علت امتناع خود را عدم وجود اجماع 100 درصدي اعضاي سومين دوره شوراي اسلامي شهر مشهد در خصوص شهردار شدن خود اعلام کرده است، ضمن اينكه پيشنهاد پذيرش مسووليت استانداري گلستان هم به مهندس پژمان ارائه شده که اين مساله نيز در ترديد او براي پذيرش پيشنهاد شوراي شهر مشهد تاثيرگذار است. اين عضو شوراي سوم شهر مشهد تاکيد کرد: در هفته آينده به طور قطع شهردار منتخب شوراي سوم مشهد تعيين خواهد شد. شايان ذکر است مهندس محمد‌تقي امانپور، معاونت وزارت جهاد سازندگي و مشاور عالي وزير نفت را در كارنامه كاري خود دارد.

 كارگاه "مراقبت كانگورويي نوزاد" در مشهد برگزار شد

كارگاه آموزشي در آغوش گرفتن مادرانه( (KMCيا "مراقبت كانگورويي" روز پنجشنبه با حضور  ۹۰پزشك متخصص نوزادان از سراسر كشور در مشهد برگزار شد. "اهميت مراقبت كانگورويي و اثرات آن در سلامت نوزاد،كاربرد  KMCدر درمان نوزادان نارس، دقايق طلايي بعد از تولد و اهميت نحوه مراقبت در سلامت رواني آينده فرد، اصول ايجاد دلبستگي مادر و كودك و مزاياي آن" از مهمترين مباحث اين كارگاه آموزشي دو روزه مي‌باشد. دبير اين كارگاه آموزشي به گفت: امروزه مراقبت كانگورويي در سلامت نوزاد به ويژه در درمان نوزادان نارس روش مفيدي شناخته شده است. دكتر اشرف محمدزاده افزود: نهادينه كردن مراقبت كانگورويي و در آغوش گرفتن مادرانه، در بخشهاي نوزادان بيمارستانهاي كشور هدف مهم برگزاري اين كارگاه آموزشي است. اين پزشك متخصص نوزدان گفت: در اين روش كه نوزاد به سينه مادر بسته شده و در همان وضعيت از مادر تغذيه مي‌كند، بطور مداوم در تماس پوستي با مادر قرار دارد. وي از مزاياي اين روش را حفظ درجه حرارت بدن نوزاد، جلوگيري از عفونت، تكميل سيستم ايمني، تطابق سريعتر عمل تغذيه و تنفس برشمرد. استاد دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: شيوع نوزاد نارس بين  ۷/۵تا ۱۲ درصد تولدها را تشكيل مي‌دهد بطوري كه سالانه  ۲۰ميليون كودك نارس در جهان متولد مي‌شوند. دكتر محمدزاده افزود: سابقه مراقبت كانگورويي در دنيا به حدود  ۳۰سال قبل در كشور كلمبيا برمي‌گردد و هم‌اكنون در كشورهاي اروپايي و آمريكايي اين روش در راستاي سلامت رواني و جسمي مادر و كودك نهادينه شده است. وي گفت: روش در آغوش گرفتن مادرانه را مي‌توان در بسياري از مواقع به جاي دستگاه "انكوباتور" جهت نگهداري نوزادان نارس به كار برد.

۴۰ميليارد ريال براي حفظ و مرمت ابنيه تاريخي خراسان رضوي هزينه شد

معاون حفظ و احياي آثار تاريخي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت:پارسال بالغ بر  ۴۰ميليارد ريال در خصوص مطالعات ، حفظ ، احيا و مرمت بناهاي تاريخي در اين استان هزينه شده است.

مهندس سياوش صابري روز پنجشنبه همزمان با هفته "حفاظت و احيا بناها و محوطه‌هاي تاريخي "در گفتگو با ايرنا افزود: هم‌اينك يك هزار و  ۱۵۰اثر تاريخي در خراسان رضوي شناسايي و ثبت شده است. ۲۵تا  ۳۱فروردين ماه به اين نام خوانده شده است. او گفت: از اين تعداد بيش از  ۴۰۰اثر نيازمند حفظ و مرمت فروي مي باشند. او با اشاره به اينكه هنوز بودجه امسال در اين زمينه تصويب نشده است، اظهار داشت:حدود  ۶۰تا  ۷۰ميليارد ريال در زمينه حفظ و احياي آثار تاريخي استان تقاضا شده است. اين كارشناس آثار تاريخي با تاكيد بر اينكه حفظ ميراث فرهنگي بايد به يك دغدغه كلان در سطح كشور تبديل شود، اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر طرح‌ها و پروژه‌هاي عمراني در اغلب نقاط از مطالعات فرهنگي و تاريخي بي بهره‌اند. صابري گفت: براي حفظ بافت تاريخي شهر و فرهنگ اصيل ايراني در هر شهري نيازمند مشاوره و بررسي‌هاي تاريخي و فرهنگي كليه دستگاهاي اجرايي پيش از اجراي هر پروژه عمراني هستيم. او اظهار داشت: منطبق بودن طرح‌هاي عمراني بر سابقه فرهنگي و تاريخي هر شهر يكي از نيازهاي اساسي در اغلب شهرهاي ايران است . معاون سازمان ميراث فرهنگي خراسان رضوي گفت: ساخت شهرهاي مدرن در كنار حفظ شهرهاي كهن و تاريخي منجر به حفظ هويت فرهنگي و تاريخي ملت ايران در هر نقطه‌اي مي‌شود.

همايش تخصصي بناها و محوطه‌هاي تاريخي در مشهد برگزار شد

 

همايش تخصصي بناها و محوطه‌هاي تاريخي روز پنجشنبه به مناسبت روز جهاني حفاظت از بناها و محوطه‌هاي تاريخي، در مشهد برگزار شد. استاندار خراسان رضوي در پيامي به اين همايش بر ضرورت هماهنگي طرحها و پروژه‌هاي عمراني با پيشينه فرهنگي و تاريخي محل اجراي آنها تاكيد كرد. محمدجواد محمدي‌زاده افزود: يادمانها، ابنيه و آثار تاريخي همچون شناسنامه‌اي از هويت ملي و فرهنگي هر ملت است لذا براي دفاع از بنيانهاي فرهنگي و تاريخي، تمامي سازمانها، ادارات و نهادها بايد در حفاظت و صيانت از آنها مشاركت كنند. "حفاظت از بناها و مجموعه‌هاي تاريخي با هدف حفظ بنيانهاي غني و عظيم فرهنگ ايراني است و تلاش دلسوزان و مرمت‌كاران آثار تاريخي در دوردستترين و محرومترين نقاط استان، تجلي وحدت و انسجام ملي است. او تاكيد كرد: دستگاههاي اجرايي استان ضمن اهتمام به شناخت و مطالعه دقيق جوانب تاريخي و فرهنگي هر اقدام توسعه‌اي و عمراني، نهايت تلاش را در حفظ ميراث گرانقدر گذشتگان بكار گيرند.رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي هم در اين همايش گفت: پارسال اين سازمان بالاترين رقم را در جهت حفظ و احيا آثار تاريخي در سطح كشور به خود اختصاص داده است. ابوالفضل مكرمي‌فر اظهار داشت: بيشترين مستندسازيها از آثار تاريخي در سال گذشته صورت گرفت و نيز  ۱۱۴كارگاه بازسازي بناهاي تاريخي در سطح استان برگزار شد. وي با اشاره به جايگاه رفيع هنر معماري در آثار و ابنيه تاريخي گفت: حفاظت و صيانت از آثار فرهنگي و تاريخي تنها از عهده يك سازمان و ارگان خاص بر نمي‌آيد بلكه همكاري، هماهنگي و دلسوزي ديگر ارگانها و سازمانها نيز در اين زمينه امري ضروري است. همچنين در اين مراسم از تعدادي از معماران و پيشكسوتان عرصه حفظ و احيا آثار تاريخي استان خراسان رضوي تقدير شد. ۲۹فروردين ماه مطابق با  ۱۸آوريل هر سال با عنوان "روز جهاني حفاظت از بناها و محوطه‌هاي تاريخي" نامگذاري شده است.

/ 0 نظر / 34 بازدید