خبر۱۱

ترافيك شهري در مشهد سبب افزايش آلاينده‌هاي هوا شده است

معاون محيط انساني اداره‌كل محيط زيست خراسان رضوي گفت: طي چند روز اخير اوج ترافيك شهري در ساعات اوليه روز و اوايل شب سبب افزايش آلاينده‌ها در شهر مشهد شده است.

محمدحسين قادري گفت: عوامل آلوده كننده هواي مشهد به سه گروه خانگي، كارگاهي و صنعتي و متفرقه مربوط مي‌شود اما  ۷۰درصد منابع آلوده‌كننده هواي اين شهر وسايل نقليه موتوري هستند.

وي افزود: از جمله مهمترين عوامل آلاينده متفرقه در مشهد استفاده از سوختهاي غيرمتعارف از جمله روغن سوخته و لاستيك براي گرم شدن در برخي كارگاهها است.

او با اشاره به افزايش آلاينده‌هاي هواي مشهد طي روزهاي اخير گفت: ميزان بار آلودگي هوا در ساعات ترافيكي طي ساعات هفت تا  ۹صبح و در مواردي ساعت  ۱۰افزايش و ميزان مونواكسيد كربن و ذرات معلق در هوا بالا مي‌رود.

وي اظهار داشت: اين شرايط نزديك ظهر افت شديدي دارد اما در ساعات اوليه شب مجددا همراه با افزايش بار ترافيكي و تردد در سطح شهر شاهد افزايش مجدد آلاينده‌ها هستيم.

او با بيان اينكه براي سنجش آلودگي‌هوا شاخص(Plution Standard Index)PSI مورد استفاده قرار مي‌گيرد گفت: بر اين اساس ميزان فاكتورهاي آلودگي هوا محاسبه مي‌شود لذا تا درجه  ۵۰هواي پاك،  ۱۰۰مجاز،  ۲۰۰به بالا هشدار و ۳۰۰ به بالا وضعيت اضطراري محسوب مي‌شود.

وي افزود: بر اين اساس  PSIروز پنجشنبه گذشته هواي مشهد ميزاني از ۱۰۰ درجه بالاتر بود كه البته اين آلودگي به صورت مقطعي و غيرماندگار محسوب مي‌شود.

معاون اداره‌كل محيط زيست خراسان رضوي گفت: بيشترين حجم آلاينده‌ها، ذرات معلق و مونواكسيد كربن در هوا است كه از محل وسايل نقليه موتوري و نيز خشكي زمين و گرد و غبار ناشي از آن ايجاد مي‌شود.

وي اظهار داشت: بخش اعظمي از مونواكسيد كربن به دليل سوخت ناقص وسايل نقليه موتوري در شهر است.

او با اشاره به اينكه مبناي قضاوت ميزان آلودگي هوا در مشهد دو ايستگاه سنجش آلودگي واقع در شرق و غرب شهر است گفت: تا پايان امسال چهار ايستگاه سنجش آلودگي ديگر اضافه خواهد شد.

وي در خصوص وضعيت فعلي هواي شهر گفت: شرايط نامتعادلي را در هواي مشهد نداريم و با توجه به خروج از ساعت اوج ترافيك، هواي نسبتا متعادلي را داريم اما بايد توجه داشت وسايل نقليه در افزايش حجم آلودگي بسيار موثر است.

او افزود: مردم در كاهش يا افزايش آلودگي هوا نقش كليدي را دارند و در اين راستا ضرورت دارد كليه افراد نسبت به بر طرف كردن نقص فني خودروهاي خود هرچه سريعتر اقدام و نيز براي تردد ساعات مياني روز را انتخاب نمايند همچنين از حضور در مناطق پرتردد و داراي گره ترافيكي خودداري نمايند.

وي تاكيد كرد: همچنين استفاده از وسايل نقليه عمومي و ممانعت از استفاده از خودروي شخصي تا حد ممكن مي‌تواند تاثير مهمي در كاهش آلودگي هوا داشته باشد.

او افزود: خودداري از مصرف سوختهاي غيرمتعارف براي گرم شدن در كارگاهها و ديگر مكانها از جمله مواردي است كه بايد مورد توجه كليه مردم قرار گيرد بر اساس اين گزارش در روزهاي يكشنبه و دوشنبه هفته جاري با عبور سامانه نسبتا ضعيف از نوار شمال شرقي كشور، در برخي نقاط استان خراسان شمالي و شرق خراسان رضوي وزش باد رخ خواهد داد.

همچنين به دليل وجود جريانهاي جنوبي، دماي ميانگين هوا تاروزهاي پاياني هفته روند افزايشي آرامي همراه با غبار كه در مشهد با افزايش پتانسيل آلودگي هوا بروز مي‌يابد، خواهد داشت.

طرح بيمه زنان خانه‌دار در خراسان رضوي در حال اجرا است

معاون امور اجتماعي اداره‌كل بهزيستي خراسان رضوي گفت: طرح بيمه زنان خانه‌دار به صورت آزمايشي در پنج شهرستان اين استان در حال اجرا است.

رمضانعلي قادري گفت: هم‌اينك بيش از دو هزار زن در شهرستانهاي كاشمر، بردسكن، درگز، گناباد و سرخس حدود يك سال است كه زير پوشش اين طرح هستند.

وي افزود: در صورت موفقيت طرح و حمايت دولت، به صورت گسترده در سطح استان اين طرح اجرا خواهد شد.

او همچنين در خصوص مراكز نگهداري كودكان در خراسان رضوي گفت: شش مركز دولتي و  ۵۲مركز غيردولتي هركدام با ظرفيت  ۲۰نفر در سطح استان فعالند كه در مجموع  ۱۴۵۰كودك را به صورت شبانه‌روزي نگهداري مي‌كنند.

وي افزود: سالانه در اين استان حدود  ۱۵۰۰كودك وارد اين مراكز مي‌شوند و از مجموع كودكان در حال نگهداري در اين مراكز  ۳۰درصد بي‌سرپرست و بقيه بد سرپرست هستند.

او با اشاره به اينكه پارسال حدود دو سوم از كودكان مراكز به خانواده بازگردانده شدند گفت: هر كودك ماهيانه سه ميليون ريال هزينه دارد اما بهزيستي استان تنها توان پرداخت  ۸۰۰هزار ريال يعني  ۳۰درصد هزينه‌ها را دارد و الباقي از سوي افراد نيكوكار تامين مي‌شود.

وي با بيان اينكه اغلب مراكز نگهداري كودكان در استان به صورت هيات امنايي اداره مي‌شود افزود: خراسان از جمله استانهاي برتر كشور در حوزه مشاركت خيرين در زمينه نگهداري كودكان بي‌سرپرست و بدسرپرست است.

معاون اداره‌كل بهزيستي خراسان رضوي گفت: به هيچ عنوان افزايش مراكز نگهداري كودكان سياست اين سازمان نيست بلكه معتقديم خانواده بهترين محل رشد كودك است لذا براي نگهداري و بازگرداندن كودكان به آغوش خانواده در حال تلاش هستيم.

وي همچنين گفت: فرزندخواندگي نيز يكي از مباحث با تقاضاي بالا در استان است و سالانه بطور ميانگين  ۶۰كودك در اين خصوص تعيين تكليف مي‌شوند.

او افزود: بطور ميانگين مراحل انجام فرزندخواندگي يك سال طول مي‌كشد.

وي گفت: اغلب متقاضيان فرزند دختر و زير شش ماه مي‌خواهند حال آنكه ماهيت امر فرزندخواندگي و محبت پدرانه و مادرانه نثار كودكان كردن مايه مباهات و بسيار ارزشمند است.

شوراي ساماندهي نظارت بر مراكز عرضه محصولات فرهنگي در مشهد تشكيل شد

مديركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي از تشكيل شوراي ساماندهي نظارت بر مراكز عرضه محصولات فرهنگي در مشهد، خبر داد.

سيد "جواد جعفري در نشستي خبري در آستانه سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي افزود:اين شورا در پنج محور، فعاليت خود را در روزهاي اخير آغاز كرده است.

وي گفت: نظارت بر مراكز عرضه محصولات فرهنگي، نظارت بر كانون‌هاي آگهي و تبليغات، نظارت بر مراكز چاپ و نشر، نظارت بر آموزشگاههاي هنري ونظارت بر مراكز فرهنگي و هنري، پنج محور را شامل مي‌شوند.

جعفري افزود: حاصل كار اين شورا تاكنون، شناسايي و پلمپ  ۱۵۰۰مركز عرضه غيرمجاز محصولات فرهنگي در سطح استان است.

وي گفت: شوراي فوق از چاپخانه‌هاي استان نيز بازديدهايي داشته و در خصوص چاپ و توزيع تصاوير منتسب به ائمه(ع) داشته كه خوشبختانه هيچ گونه تخلفي مشاهده نشده است.

جعفري ضمن بيان اينكه دشمنان انقلاب اسلامي با رويكرد جديدي، كه به تعبير مقام معظم رهبري ناتوي فرهنگي مي‌باشد، حركتهاي تهاجمي خاصي را آغاز كرده‌اند، افزود: خوشبختانه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان، با تدوين استراتژي خاص در مقابل اين حركتهاي ضد ديني و غيرفرهنگي برنامه‌هاي مناسبي را دنبال مي‌كند.

وي همچنين از توزيع بيش از يك هزار بسته فرهنگي بين هيات مذهبي در دهه نخست محرم امسال خبر داد و گفت: اين بسته‌هاي فرهنگي متناسب با تقارن محرم امسال با دهه مبارك فجر انقلاب اسلامي است.

جعفري در بخش ديگري گفت: در ايام دهه فجر امسال برنامه‌هاي ما دو رويكرد مهم را دنبال مي‌كنند كه در وهله نخست بدليل تقارن باايام محرم رنگ و لعاب عاشورايي خواهد داشت.

وي افزود: در رويكرد دوم با توجه به اين كه امسال، نكو داشت سال پيامبر اعظم نامگذاري شده است، در راستاي معرفي سنت و سيره نبوي خواهد بود.

جعفري گفت: امسال براي نخستين بار جشنواره شعر فجر همزمان با تهران در سه استان خراسان رضوي، فارس و اصفهان برگزار مي‌شود.

وي افزود: افتتاح اين جشنواره در روز  ۱۶بهمن در مشهد خواهد بود و به ترتيب در شهرهاي شيراز( ۱۸بهمن)، اصفهان( ۲۰بهمن) و مراسم اختتاميه هم روز  ۲۱بهمن در تهران برگزار مي‌شود.

جعفري بيان كرد: تاكنون  ۱۰۰مجموعه اثر از شاعران خراساني و نيز شاعران فارسي گوي خارجي از جمله از كشورهاي افغانستان، پاكستان و نيز تاجيكستان، به دبيرخانه اين جشنواره ارسال شده است.

برگزاري مسابقه عكاسي با نام ميلاد نور در روز  ۱۹بهمن،برگزاري نمايشگاه ايثار و شهادت و توانمندي‌هاي هسته‌اي ايران در  ۲۰شهر استان و مراسم تجليل از برگزيدگان علوم قرآني، از ديگر برنامه‌هايي است كه جعفري به آنها اشاره داشت.

/ 0 نظر / 16 بازدید