خبر۲۰

عضو شوراي مركزي حزب مشاركت:

دوران انقلابي‌‏گري پايان يافته است

 

هادي قابل، با بيان اينكه كساني كه در دولت نهم بر سر كار آمده‌‏اند، هنوز خود را در دوران سال‌‏هاي 57 و 58 مي‌‏بينند و با همان شعارها و رفتارهاي تند آن زمان امور كشور را به پيش مي‌‏برند، در حالي كه امروز نظام جمهوري اسلامي به مرحله ثبات رسيده و اقتضاي اين مرحله، خردگرايي و اتخاذ سياست‌‏هاي جديد در عرصه كار و فعاليت است.

قابل با بيان اينكه شعارها و برخوردهاي تند ابتداي انقلاب در عرصه سياست داخلي، بين‌‏المللي و اقتصاد پاسخگو نيست، گفت: به دليل اتخاذ روش‌‏هاي ابتدايي انقلاب، امروز ما شاهد ناكارآمدي دولت در هر سه عرصه هستيم.

وي با بيان اينكه دشمنان و مخالفان نظام جمهوري اسلامي كه سعادت و پيشرفت كشور ما را برنمي‌‏تابند همواره در پي توطئه عليه ايران هستند، گفت: در چنين شرايطي مهم اين است كه مسوولان و سياست‌‏ورزان كشور با اتخاذ تدابير منطقي، اين توطئه‌‏ها را خنثي و كشور را از خطراتي كه اين توطئه‌‏ها در پي دارد، برهانند، نه اينكه با سياست‌‏هاي تنش‌‏زا موجب ايجاد بحران بيشتر براي نظام شوند.

قابل گفت: متاسفانه دولت نهم سياست تنش‌‏زدايي را كه دولت خاتمي به مدت هشت سال آن را در پيش گرفته بود و همه كارشناسان بر پاسخگو و مفيد بودن آن اذعان داشتند، كنار گذاشت و با سخنان غيرديپلماتيك، موجب اجماع جامعه جهاني عليه ايران به سركردگي آمريكا شد.

عضو شوراي مركزي حزب مشاركت ايران اسلامي ادامه داد: در دولت خاتمي با سياست تنش‌‏زدايي توانستيم در سطح منطقه كشورهاي عربي، اسلامي و كشورهاي اروپايي اعتمادسازي كرده و آمريكا را در انزوا قرار دهيم به‌‏گونه‌‏اي كه حتي دولت كلينتون تمام تلاش خود را براي برقراري ارتباط با ايران انجام ‏داد و سعي كرد خود را در حد يك احوالپرسي به رييس‌‏جمهوري ايران نزديك كند در حالي كه سياست‌‏هاي فعلي بسياري از اين اعتمادها را از بين برده و ما را در منطقه نيز با مشكل مواجه كرده است.

قابل تاكيد كرد: اميدواريم دولت با درك شرايط زماني و با اتكا به تجربيات دولت‌‏هاي گذشته و با اتخاذ سياست‌‏هاي منطقي و خردگرايانه، كشور را از مشكلات و تنگناهايي كه موجب نگراني بسياري از كارشناسان و دلسوزان نظام شده است، برهاند.

شهردار: ادارات دولتي  ۲۰۰ميليارد ريال به شهرداري بجنورد بدهكار هستند

شهردار بجنورد گفت: ادارات دولتي  ۲۰۰ميليارد ريال به شهرداري اين شهر بدهكار هستند.

سيدعباس حسيني ، اين بدهكاريها را ناشي از عدم پرداخت عوارض نوسازي و نيز تغيير كاربري واحدهاي مسكوني به اداري اعلام كرد.

او توضيح داد: با تشكيل استان خراسان شمالي اكثر ادارات دولتي با اجاره و يا خريد واحدهاي مسكوني، اين واحدها را به اداري تبديل كردند.

شهردار بجنورد افزود: ادارات دولتي براي اين اقدام خود بايد درخواست تغيير كاربري كرده و در قبال اين تغيير بايد هزينه‌اي پرداخت كنند.

حسيني ادامه داد: ميزان بدهي ادارات دولتي به شهرداري بجنورد بيش از دو برابر درآمد شهرداري اين شهر است.

او افزود: در حالي ادارات دولتي از پرداخت مطالبات خود به شهرداري سر باز مي‌زنند كه اين نهاد مردمي به دليل ارتقاي شهر بجنورد به مركز استان، با كمبود شديد اعتبار مواجه است.

او گفت: از قبل ارتقاي شهر بجنورد به مركز استان، هزينه‌هاي زيادي به شهرداري براي خدمات‌رساني تحميل شده كه اين هزينه‌ها از جيب مردم براي دولت هزينه مي‌شود.

شهردار بجنورد گفت: ادارات دولتي به دليل افزايش خدمات‌رساني شهرداري پس از ارتقاي بجنورد به مركز استان، علاوه بر پرداخت بدهي بايد اعتباراتي نيز براي تسهيل اين خدمات رساني به مردم اختصاص دهند.

حسيني بار ديگر تاكيد كرد: درخواست ما از ادارات دولتي اين است كه بدهي خود را به شهرداري بپردازند تا شهرداري بتواند به مردم خدمات رساني كند.

وي از كاهش حوزه استحفاظي شهر بجنورد در شوراي توسعه و برنامه ريزي استان خراسان شمالي انتقاد كرد و گفت: اين تصميم در حالي اتخاذ شده كه شهرداري و شوراي اسلامي شهر نماينده‌اي در اين جلسه نداشته‌اند.

حسيني ادامه داد: با پيگيري شوراي اسلامي شهر وشهرداري، استاندار خراسان شمالي قول مساعد مبني بر تامين حق و حقوق مردم را داده است.

وي اضافه كرد: با كاهش حوزه استحفاظي شهر بجنورد از  ۵۱هزار هكتار به  ۲۱هزار هكتار، سالانه دست كم  ۱۰۰ميليارد ريال از درآمد شهرداري بجنورد كاسته مي‌شود.

وي از استاندار خراسان شمالي خواست تا مصوبه شوراي توسعه و برنامه‌ريزي را كه در آن حوزه استحفاظي شهر بجنورد كاهش يافته، به نفع منافع شهر و شهروندان تغيير دهد.

شهردار بجنورد گفت: شوراي اسلامي شهر مصوبه جديد خود پيرامون حوزه استحفاظي را به سازمان مسكن و شهرسازي استان ارايه داده تا براساس نظرات شورا و شهرداري تصميم‌گيري شود.

وي ابراز اميدواري كرد سازمان مسكن و شهرسازي خراسان شمالي نيز با مصوبه شوراي اسلامي در تعيين حوزه استحفاظي بر اساس نظرات شهرداري و شورا اقدام كند.

تفرجگاه بش قاردارش بجنورد در معرض نابودي است

تفرجگاه بش‌قارداش در شش كيلومتري جنوب بجنورد يكي از مناطق ييلاقي ديدني و تفريحي مركز خراسان شمالي است كه علاوه بر شهروندان بجنوردي هميشه مورد اقبال مسافران عبوري از اين استان نيز قرار دارد.

اين‌تفرجگاه زيبا به ويژه به دليل نزديكي به شهر بجنورد مورد توجه ساكنين اين شهر است بطوري كه اين منطقه در تمام فصول پذيراي اهالي مي‌باشد اين تفرجگاه كه در بيش از  ۳۰۰هكتار زمين با درختان سر به فلك كشيده كه قدمت برخي‌از آنها بيش از  ۲۰۰سال تخمين زده مي‌شود واقع است، جاذبه زيادي براي گردشگران دارد.

اين بوستان در سفر سال جاري هيات دولت به خراسان شمالي به عنوان يكي از جاذبه‌هاي ملي گردشگري در خراسان شمالي مورد تصويب قرار گرفت.

وجود آبنماهاي متعدد، استخر روباز شنا و نيز طرح باغ ايراني از جمله زيباييهاي اين تفريحگاه است كه جلوه خاصي به آن داده است.

گرچه وجه تسميه بش‌قارداش بعضا در بين مردم جنبه افسانه‌اي پيدا كرده و داستانهايي هم در مورد آن گفته مي‌شود ليكن ظاهرا علت اصلي نامگذاري اين تفرجگاه به بش‌قارداش به دليل وجود پنج چشمه‌اي بوده كه از دهانه آن آب خارج مي‌شده است.

با تمام اين تفاصيل اين منطقه تفريحي كه بيش از اندازه مورد توجه مردم اين شهر است و به گفته رييس شوراي اسلامي شهر بجنورد با فرهنگ مردم اين منطقه عجين شده به دليل خشكيدن چشمه‌ها اكنون در حال نابودي است.

گرچه كارشناسان زمين‌شناسي و حتي بعضا آب منطقه‌اي خراسان شمالي احتمال مي‌دهند خشكيدن اين چشمه ناشي از حفر چند حلقه چاه توسط شركت سهامي آب منطقه‌اي استان در مجاورت اين چشمه باشد ولي مديران اين شركت زير بار اين ادعا نرفته و اين مساله را انكار مي‌كنند.

مسوولان شهرداري و شوراي شهر بجنورد اظهار نگراني مي‌كنند كه در صورت عدم همكاري شركت آب منطقه‌اي براي واگذاري مجوز حفر چاه، آنان براي نگهداري فضاي سبز و محيط اين تفرجگاه دچار مشكل شده و اين منطقه به كوير مبدل شود.

آنان مي‌گويند شركت آب منطقه‌اي خراسان شمالي تنها با اعطاي مجوز به شهرداري بجنورد براي حفر چاه آب در اين تفرجگاه و يا واگذاري آب يك چاه موجود در منطقه موسوم به "كلاته‌نقي" قادر به نجات اين تفرجگاه زيبا است.

رييس شوراي اسلامي شهر بجنورد مي‌گويد: تفرجگاه بش قارداش با فرهنگ مردم اين منطقه عجين شده و جايگاه خاصي دارد و مويد اين نظر نيز استقبال مردم از اين منطقه در تمام فصول سال است.

مهدي محمدي مي‌افزايد: به دليل خشك شدن چشمه آب بش‌قارداش كه از چند سال گذشته به دليل خشكسالي‌هاي پياپي آبدهي آن رو به كاهش نهاده بود، اين منطقه در خطر نابوي قرار گرفته است.

وي افزود: امروز براي سرپا نگهداشتن اين منطقه زيباي گردشگري نياز شديد به تامين آب آن داريم كه بايد به صورتي اين مشكل از سوي مسوولان شركت آب منطقه‌اي خراسان شمالي حل شود.

او اضافه كرد: گرچه بخشي از دلايل خشك شدن اين چشمه را ناشي از حفر هفت حلقه چاه آب در منطقه بالادست در تخته اركان مي‌دانيم و اين مطلب تا حدي نيز توسط كارشناسان استان تاييد شده ولي به هر حال بايد براي احياي اين تفرجگاه اقدام اساسي صورت گيرد.

وي واگذاري چاه منطقه كلاته‌نقي به بش‌قارداش و صدور مجوز براي حفر چاه در داخل تفرجگاه را از اقدامهاي عملي مورد انتظار توسط آب منطقه‌اي خراسان شمالي دانست كه تاكنون عملي نشده است.

شهردار بجنورد نيز گفت: بش قارداش با طبيعت منحصربفردي كه دارد مورد توجه شهروندان اين شهر بوده و تاكنون نيز هزينه‌هاي زيادي براي اين منطقه و ساماندهي فضاي آن صورت گرفته است.

سيدعباس حسيني افزود: وجود آبنما، استخر روباز براي شنا و طرح ساخت باغ ايراني از جمله جاذبه‌هاي اين تفرجگاه است.

وي گفت: براي آينده نيز احداث استخر سرپوشيده براي بانوان و ايجاد استخر براي قايقراني را در برنامه داشتيم كه با خشك شدن تدريجي چشمه آب از سال گذشته، اين برنامه‌ها به حالت تعليق درآمده است.

او افزود: كارشناسان بخصوص برخي از كارشناسان آب منطقه‌اي استان دليل خشكيدن چشمه آب بش‌قارداش را ناشي از حفر هفت حلقه چاه در بالادست آن عنوان مي‌كنند.

شهردار بجنورد اضافه‌كرد: از آب منطقه‌اي درخواست كرديم براي رفع مشكل آب، مجوز حفر چاه براي فضاي سبز و يا واگذاري چاه كلاته‌نقي را بدهد كه تا كنون پيگيري ما به نتيجه‌اي منجر نشده است.

وي ادامه داد: قطعا اگر آب منطقه‌اي اين درخواست ما را پاسخ ندهد اين تفرجگاه نابود خواهد شد.

حسيني گفت: در صورت اعطاي چاه آب كلاته‌نقي، شهرداري براي نجات بش‌قارداش در اسرع وقت نسبت به ايجاد خط انتقال آب به اين تفرجگاه اقدام خواهد كرد.

معاون عمراني استاندار خراسان شمالي نيز معتقد است تفرجگاه بش‌قارداش در فرهنگ مردم بجنورد جا افتاده و بايد احيا شود.

نورعلي طالب‌زاده گفت: با خشكيدن آب چشمه بش‌قارداش و ثمربخش نبودن حفاريهاي صورت گرفته در محل، بايد با انتقال آب يكي از چاههاي آب شركت آب منطقه‌اي خراسان شمالي، براي احياي اين بوستان طبيعي اقدام شود.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي خراسان شمالي هم مي‌گويد: اين شركت براي صدور مجوز حفر چاه براي حفظ فضاي سبز بش‌قارداش مشكلي نداشته و پيش از اين يك مجوز حفر چاه نيز به شهرداري داده است.

محمد علايي افزود: هم‌اكنون آب مورد نياز فضاي سبز بش‌قارداش از آب چاه حفر شده تامين مي‌شود و صدور مجوز ديگر نيز براي اين كار انجام مي‌شود.

او اضافه كرد: شهرداري به دنبال اخذ چاه كلاته‌نقي براي تامين آب شرب و نيز فضاي سبز است و حال آنكه آب اين چاه به دليل كيفيت بالاي آن كه حالت معدني دارد بهتر است براي مصرف آشاميدني شهر بجنورد در نظر گرفته شود.

اين مسوول ادامه داد: البته از آب چاه كلاته‌نقي ايستگاهي در بش‌قارداش احداث مي‌شود تا مسافران و شهروندان بتوانند از آب اين چاه براي مصرف شرب بهره بگيرند.

۵۵۰۰مورد ابتلا به سرطان در خراسان رضوي گزارش شده است.

مدير گروه مبارزه با بيماريها در خراسان رضوي گفت: پنج هزار و  ۵۰۰مورد ابتلاء به بيماري سرطان طي سال گذشته در اين استان گزارش شده است.

دكتر عبدالله يوسف‌نژاد گفت: ميزان ابتلا به سرطانهاي مختلف در زنان و مردان متفاوت است اما سرطانهاي پستان معده، مري، پوست و پروستات شايعترين هستند.

وي افزود: از ميان سرطانهاي گزارش شده در خراسان رضوي سرطان پستان و مري در زنان شايعترين و سرطان معده، پوست و پروستات به ترتيب بالاترين شيوع را در مردان داشته‌اند.

او بدون اشاره به آماري در اين زمينه گفت: طي سالهاي گذشته شيوع سرطان در كشور و استان خراسان رضوي رشد قابل توجهي داشته و اين در حالي است كه شيوه زندگي نقش مهمي در بروز سرطانها دارد.

وي در عين حال گفت: فعال شدن سيستم گزارش دهي و ثبت سرطانها از ديگر دلايل افزايش آمار ميزان ابتلا به سرطان است بطوري كه هم‌اكنون  ۵۷مركز خصوصي و دولتي در استان سرطانهاي مختلف را گزارش مي‌كنند.

مدير گروه مبارزه با بيماريهاي خراسان رضوي گفت: پيشگيري يكي از عوامل كليدي در درمان و مقابله با سرطان شناخته شده و در اين خصوص برنامه‌هاي مختلفي در سطح كشور پيش بيني شده است.

وي افزود: اين در حالي است كه بسياري از سرطانها با غربالگري و تشخيص زودرس قابل درمان هستند و ارتقا آگاهي پزشكي مردم و اطلاع‌رساني از عوامل مهم است.

او رژيم غذايي سالم، رعايت بهداشت مواد غذايي، كنترل وزن، مصرف سبزيجات، اصلاح شيوه زندگي، آرامش رواني و كنترل استرس، پرهيز از استعمال سيگار و مواد مخدر را از جمله عوامل پيشگيري از سرطان برشمرد. ۱۴تا  ۲۰بهمن ماه "هفته سرطان" نامگذاري شده است.

ساماندهي بافت فرسوده مشهد سال 89 به پايان مي‌رسد 

ساماندهي بافت اطراف حرم امام رضا(ع) به گفته شهردار مشهد تا پايان سال 1389 به اتمام مي‌رسد. 

ساماندهي بافت اطراف حرم امام رضا(ع) به گفته شهردار مشهد تا پايان سال 1389 به اتمام مي‌رسد. در بافت اطراف حرم، آثار تاريخي فراواني وجود دارد كه تاكنون برخي از اين آثار در خلال طرح ساماندهي از بين رفته‌اند.

سيد هاشم بني‌هاشمي افزود:« پروژه ساماندهي بافت اطراف حرم در حال حاضر در مراحل مياني كار قرار گرفته و به رغم تاخير در اختصاص اعتبارات فاينانس به تصويب رسيده است.»

در سفر اخير رئيس جمهوري و هيات دولت به استان خراسان رضوي مصوب شد 300 ميليون دلار اعتبار فاينانس به بازسازي بافت هاي فرسوده مشهد اختصاص ‌يابد.

اما براساس گفته‌هاي مسوولان اجرايي پروژه ساماندهي حرم مطهر اختصاص اعتبارات به منظور ساماندهي اين بافت به شكل جذب فاينانس تاكنون راه به جايي نبرده و ريسك بالاي سرمايه‌گذاري در اين حوزه توسط سرمايه‌گذاري از سايركشورها موجب شده است به رغم ارائه مدارك و مستندات لازم براي جذب فاينانس هنوز اقدامي در زمينه اعتبارات اين پروژه از محل فاينانس پيش نرود.

بني‌هاشمي معتقد است ساماندهي بافت فرسوده اطراف حرم مطهر كه تراكم آثار تاريخي به شكل ريزدانه‌هايي داخل در بافت  در آن به چشم مي‌خورد براساس برآوردهاي كارشناسي صورت گرفته تا سال 1389 به پايان مي‌رسد.

وي تصريح كرد: «ساماندهي بافت اطراف حرم از چند منظر براي ما در خور اهميت است. موضوع جذب گردشگر داخلي و خارجي از يك سو و سرمايه‌گذاري در تجهيزات گردشگري از سوي ديگر در اين پروژه در خور اهميت است تا با در نظر گرفتن تسهيلات و شرايط مناسب ،گردشگري مذهبي در استان سامان گيرد .»

وسعت بافت فرسوده اطراف حرم امام رضا(ع) 276 هكتار است كه براساس برآوردهاي صورت گرفته براي تبديل اين منطقه به يكي از مناطق نمونه گردشگري 300 ميليون دلار اعتبار لازم است .

در حال حاضر مطالعات لازم براي بازسازي بافت فرسوده اطراف حرم به اتمام رسيده و مراحل اجرايي آن در برخي مناطق آغاز شده است.

پروژه ميدان شهدا درر حال حاضر بار ترافيكي زيادي را در منطقه مركزي مشهد كه ختم به حرم امام رضا(ع) مي‌شود به وجود آورده است . اين پروژه به عنوان يكي ديگر از پروژه‌هاي اصلي بافت فرسوده و تاريخي مشهد تا دست كم تا 7 سال آينده به طول مي انجامد.

حريم توس همچنان در خطر است 

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان خراسان رضوي به اداره كل برق اين استان فرصتي يك هفته اي داد تا زمان نهايي انتقال دكل هاي برق از حريم شهر تاريخي توس را اعلام كند.  

اداره كل برق استان خراسان رضوي تا پايان هفته آينده فرصت دارد نتيجه نهايي مذاكرات درون سازماني خود را در مورد احداث دكل برق در حريم توس براي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان

/ 0 نظر / 39 بازدید