خبر۸۶۱

تبریک نماینده نمونه !؟

سال 1385 را شاید بتوان بهترین سال برای غلامحسن بشارتی عضوشوراي اسلامي شهر مشهد دانست؛ چرا که در این سال علاوه بر عضویت در شورا، به لطف دولت جدید به سمت معاون سیاسی اجتماعی استاندار خراسان شمالی نیز نائل شد و جالب اینکه حضرت نماینده مردم در شورای شهر مدیر بسیجی نمونه استان خراسان شمالی و کشور نیز گردید.شاید این نمونه بودن به خاطر ایثار و از جان گذشتگی در پذیرش دو مسئولیت خطیر و همزمان بوده باشد.!!!؟به هر حال ضمن تبریک به ایشان تبریک ویژه ایشان را به مناسبت فرا رسیدن سال نو در زیر می خوانیم:اكنون در آخرين روزهاي دوره خدمت چهارساله شوراي دوم قرارداريم و ما آنچه كه داشتيم در طبق اخلاص گذاشتيم و تمام سعيمان را براي آباداني و اعتلاي همه جانبه شهر مقدسمان به كار گرفتيم كه يقينا"‌در خورشان و منزلت مردم عزيزمان نبوده است. اما توفيق خدمت خالصانه و صادقانه اعضاي شوراي سوم را از درگاه خداوند آرزومندم.عيد نوروز و بهار طبيعت را كه با بهار سال قمري مقارن گشته و به همه مجاوران و زائران مشهد الرضا ( ع ) تبريك گفته و از خداوند سبحان خواستارم نوروز را آغاز رويش دوستي هاي پايدار و تداوم مهرورزي و ارج نهادن به كرامت والاي انساني قرارداده و برعزت واقتدار ملت عزيزمان افزوده و راه رستگاري و فلاح را به ما بنماياند.

شایان ذکر است اگرچه بنابر قانون دو شغله بودن برای نمایندگان مردم در شورا مجاز نمی باشد؛ اما تداوم حضور بشارتی در شورای شهر مشهد با این توجیه که وی این مسئولیت را در استانی دیگر بر عهده گرفته توسط دوستان هم جناح او در شورا قانونی جلوه یافت و انتقادهای بسیار دیگران نیز باعث نشد تا نفرات علی البدل (که اتفاقا دوم خردادی بودند) وارد صف دوستان شورایی شوند

خبر ویژه مشهد شورا: حمایت معاونان شهردار از شهردار فعلی مشهد 

  در حالی که انتقادهای بسیاری از عملکرد بنی هاشمی شهردار فعلی مشهد وجود دارد، اما شنیده می شود طباطبائی و شیرمحمدی معاونان سابق شهردار که با حمایت های وی در اکثر لیست های انتخاباتی حاضر بوده و به عضویت شورای سوم شهر مشهد نیز درآمدند این روزها به صورت جدی به حمایت از بنی هاشمی برای حفظ وی در این سمت می پردازند.به گزارش مشهد شورا، سید محمد طباطبائی معاون سابق خدمات شهری شهرداری مشهد که این روزها رویای ریاست سومین شورای اسلامی شهر مشهد را در سر می پروراند و همچنین عباس شیرمحمدی معاون عمرانی سابق شهرداری مشهد که پیش از این خود را به عنوان یکی از گزینه های شهردار شدن مطرح می نمود؛ بنابر شنیده ها این روزها بیش از گذشته تعلق خاطر خود به بنی هاشمی را نشان داده و برای حفظ وی تلاش های گسترده ای را آغاز کرده اند.بنابر این گزارش، بنی هاشمی، طباطبائی و شیر محمدی و دیگر معاونان شهردار فعلی همگی به نوعی جزء طیف جهادی های قدیم مشهد می باشند که در حال حاضر سکان امور شهری مشهد را در دست دارند.همچنین به نظر می رسد حفظ شهردار مشهد به منزله عدم تحول در مدیریت امور شهری مشهد بوده و حفظ وضع موجود تلقی می شود.ضمن اینکه از طرفی برخی صاحب نظران معتقدند تغییر در راس مدیریت شهری مشهد باعث رو شدن بسیاری از تخلفات و خطاهای سابق می شود.همچنین نارضایتی عمومی از شهرداری مشهد سبب شده تا تغییر در سکان مدیریت آن لازم و ضروری به نظر برسد.شایان ذکر است تلاش معاونان سابق شهردار مشهد در حالی صورت می گیرد که خود وی نیز با انجام تغییرات گسترده شهرداران مناطق مختلف به نوعی از ماه ها پیش سعی در نمایش رویکرد جدید دارد.

دكتر رزمي خبر داد : قرارداد هشتصد ميليارد توماني براي عمران و آباداني قطاع چهارم منطقه ثامن بسته شد

رئيس شوراي اسلامي شهر مشهد درابتداي يكصد و پنجاه و نهمين جلسه علني با اشاره به اجراي طرح ترافيك در مركز شهر مشهد، از راهنمايي و رانندگي، شهرداري، استانداري و شوراي همتا كه زمينه اجراي اين طرح را فراهم نمودند تشکر و ابراز اميدواري كرد اين طرح در آينده نزديک بطور كامل اجرا شود. دكتر رزمي در بخش ديگري از سخنانش ازبسته شدن قرارداد مهم بين شهرداري مشهد و شركت شهرسازي هشتم به نمايندگي از بانك پاسارگارد براي سرمايه گذاري جهت عمران و آباداني قطاع چهار منطقه ثامن خبرداد.  وي گفت : طبق اين قرارداد كه درجلسه غير علني از تصويب نمايندگان مردم مشهد در شوراي اسلامي شهر گذشت اين  شركت بيش از 800 ميليارد تومان در قطاع چهار منطقه ثامن كه از ضعيف ترين قطاعهاي منطقه و شامل محدوده زمين خيابان نواب صفوي و بازار رضا مي باشد سرمايه گذاري خواهد کرد. دكتر رزمي افزود  اين شركت با سرمايه گذاري در قطاع چهار خدمات لازم از قبيل احداث معابر، فضاي سبز و... را ظرف مدت پنج سال انجام خواهد داد .

80 درصد تخفيف در بهاي خدمات کسري مساحت براي مناطق محروم 

در ادامه اين جلسه پس از بحث و بررسي در خصوص مصوبه کسري مساحت اسناد مادتين 147 و148 و اراضي قولنامه اي مورد تاييد دادگستري  ، با راي نمايندگان مردم در شوراي اسلامي شهر مشهد مقرر شد محاسبه بهاي خدمات کسري مساحت براي اسناد فوق تا پايان سال 86 برمبناي 40 درصد براي مناطق برخوردار ، 30 درصد براي مناطق متوسط و 20 درصد براي مناطق محروم نسبت به وضع موجود (p 70 ) محاسبه شود. رئيس شوراي اسلامي شهر مشهد در توضيح اين خبر با اشاره به اينکه اراضي قولنامه اي در مشهد يکي از مشکلات طبقه محروم مي باشد گفت براي اينکه اين مشکل از راه قانوني حل شود دبيرخانه اي در شهرداري و شعبه ويژه اي در دادگستري براي پاسخگويي به املاک قولنامه اي که تا سال 1380 (بر اساس نقشه هاي هوايي ) ساخت و ساز در آنها صورت گرفته فعال شده و صاحبان اين گونه اراضي که متقاضي پروانه و  پايانکار و... مي باشند مي توانند با مراجعه به شهرداري نسبت به تشکيل پرونده اقدام نمايند. دکتر رزمي افزود شهرداري پس از تشکيل پرونده مشخصات ملک را به دادگستري اعلام و در صورتي که  احراز مالکيت در دادگستري  تاييد شود قولنامه به عنوان سند رسمي شناخته خواهد شد.

نصب تابلوهاي هواشناسي در فرودگاه ، پايانه مسافربري و راه آهن

 شوراي اسلامي شهر مشهد با عنايت به درخواست اداره کل هواشناسي در خصوص احداث ايسگاههاي هواشناسي در فرودگاه ، پايانه مسافربري و راه آهن به شهرداري اجازه داد پس از عقد تفاهم نامه نسبت به در اختيار قرار گذاشتن سه عدد تابلو در محلهاي فوق جهت نمايش وضع هوا و اطلاعات پايش و پيش بيني به موقع به هنگام بارشهاي سنگين منجر به آبگرفتگي معابر و همچنين اعلام ميزان آلودگي هوا اقدام نمايد

تمديد مصوبه نحوه محاسبه بهاي خدمات بلند مرتبه سازي

نمايندگان مردم  در شوراي اسلامي شهر مشهد به منظور تشويق سرمايه گذاران و انبوه سازان در امر بلند مرتبه سازي و کمک به کاهش قيمت مسکن دو فوريت و اصل طرحي را تصويب نمودند که براساس آن شهرداري مکلف شد بهاي خدمات بلند مرتبه سازي را تا پايان خرداد ماه  سال 86 طبق مصوبه پيشين شورا (مصوبه 2226/2/ش سال 84 )  محاسبه و دريافت نمايد. براساس مصوبه قبلي شورا ،  بهاي خدمات  بلند مرتبه سازي به ماخذ 60 درصد  نرخهاي تعيين شده محاسبه و اخذ مي گردد.

روستاهاي گردشگري خراسان شمالي، جاذبه‌هاي ديدني اين ديار

هفت روستاي توريستي خراسان‌شمالي با طبيعتي بكر و زيبا و جاذبه‌هاي بسيار ، سخاوتمندانه، سفره پذيرايي از ميهمانان و گردشگران را گسترانده‌اند. روستاهاي "رويين" در اسفراين، "دركش" در مانه‌وسملقان، "خسرويه و استاد" در فاروج، "اسپيدان" در بجنورد، "زو ارم" در شيروان و "دشت" در جاجرم با چشم‌اندازهاي طبيعي و بكر به عنوان هفت روستاي زيباي گردشگري استان خراسان شمالي شناخته شده‌اند. آب و هواي مطبوع و دلپذير، مناظر بديع و چشم‌نواز، بهمراه سكوت و آرامشي به دور از شلوغي و هياهوي سرسام‌آور زندگي شهري، سالانه شمار زيادي از مسافران و گردشگران را براي تفريح و سياحت به اين روستاها مي‌كشاند.

دهكده توريستي رويين از جمله روستاهاي شهرستان اسفراين است كه در ۲۷ كيلومتري شمال اسفراين و  ۵۲كيلومتري جنوب شرقي بجنورد واقع شده است. براي رسيدن به روستاي رويين جاده پرپيچ و خمي را كه از گردنه‌هاي زيبا و سرسبز اسدلي و پلميس مي‌گذرد را بايد سر گذاشت كه اين فراز و نشيبها نيز خود جزوي از زيبايي اين سفر گردشگرانه مي‌تواند باشد.

رويين كه آن را مي‌توان ماسوله خراسان شمالي ناميد، در واقع سرسبزترين روستاي شمالي، استوار در دل كوههاي آلاداغ با چشمه‌هاي جوشان بسيار زياد نظر هر تازه‌واردي را به خود جلب مي‌كند. علاوه بر آب و هواي مطبوع، وجود باغها و درختان متنوع ميوه مانند سيب، گلابي، گيلاس، گردو، انگور، هلو، زردآلو و ... اين منطقه را به باغستاني از ميوه‌هاي آبدار تبديل كرده است.

غناي باغي اين منطقه بگونه‌اي است كه مي‌توان گفت، هنوز سيبهاي انباري تمام نشده گيلاس باغها رنگ مي‌گيرد و در يك كلام مي‌شود گفت اين روستا در هيچ فصلي بلكه هيچ ماهي از سال از محصولات باغي خاص بي‌بهره نيست. از آثار ديدني كهن رويين مي‌توان به وجود چندين درخت چنار كه قدمتي بيش از  ۶۰۰سال دارند و همچنين بناي تخريب شده امامزاده آن مربوط به دوران صفويه اشاره كرد.

اين دهكده از آن جهت مورد توجه و اهميت است، كه نوع معماري و ساختارهاي بناهاي موجود در آن به صورت پلكاني است. از ديگر مولفه‌هاي فرهنگي تاريخي روستا صنايع دستي و هنرهاي سنتي موجود در روستا است كه معروفيت چادرشبهاي آن غناي فرهنگي اين منطقه را مي‌رساند و وجود طرح‌ها و اشكال و نقوش و رنگهاي به‌كار رفته در دستبافه‌هاو دستينه‌ها حكايت خاص خود را دارد.

دهكده زيبا و ديدني دركش در شهرستان مانه‌وسملقان يكي ديگر از جاذبه‌هاي دل‌انگيز و كم‌نظير گردشگري روستايي خراسان شمالي بر دامنه كوه "يامان‌داغي" لميده است. اين روستا با طبيعتي جنگلي و كوهستاني، با چشمه‌سارها و آبشارهاي مصفا در حاشيه غني‌ترين ذخيره‌گاه جنگلهاي بلوط شرق كشور انتظار مسافران نوروزي را مي‌كشد. وجود باغهاي ميوه، انواع گياهان دارويي و شفابخش، گونه‌هاي مختلفي از حيات وحش، تپه‌هاي باستاني و چشم‌اندازهاي بكر و دلپذير، جلوه‌اي خاص و بي- مانند به اين تفرجگاه بخشيده است. ورزش بومي اين روستا كشتي باچوخه، غذاي سنتي فتير مسكه ، موسيقي محلي اشعار كرمانجي، قوشمه و دوتار ياد كرد. از توليدات محلي اين روستا مي‌توان گردو، بادام، انواع محصولات باغي مانند گيلاس، گلاب و عسل را نام برد.

 

اين دهكده زيبا در  ۳۰كيلومتري جنوب غربي آشخانه، در مجاورت محور اصلي مشهد به شمال كشور، با زيبايي‌هاي بسيار و جاذبه‌هاي فراوان قادر است هر مسافري را براي ساعت‌ها محو تماشاي خود كند.

روستاي توريستي "اسپيدان" در  ۴۵كيلومتري بجنورد واقع شده است كه بافت و شيوه معماري خانه‌هاي روستا به صورت پلكاني است و توانسته علاقه‌مندان و گردشگران بسياري را به خود جذب كند. يكي از جاذبه‌هاي زيبا و ديدني اسپيدان كه اين روستا را از ديگر روستاها متمايز كرده است استقرار آن در قعر دره است به‌طوري كه از چهار در احاطه كوهها قرار گرفته است. از جاذبه‌هاي روستا مي‌توان به غار خزانه هنرور، امامزاده محمدبن باقربن موسي‌بن جعفر (ع) و نيز مقبره "حاج آخوند" موسس مدرسه علميه روستا اشاره كرد. از سوي ديگر وجود آبشار هنرور و آبشار بارگاه كه طنين صداي آنها در دل كوه اين منطقه را به محيطي فرح‌بخش و با طراوت تبديل كرده است. صنايع دستي اين روستا شامل فرش‌هاي دستبافت، صنايع چوب و سفال و چادرشب بافي است كه گردشگران مي‌توانند سوغات خود را نيز از منطقه تهيه كنند. برخي ورزش‌هاي محلي از جمله كشتي باچوخه، تسمه تسمه، درنا، ريسمان‌كشي و پشتك هنوز در ميان مردم اين روستا رواج دارد و گرفتن كبك در فصل زمستان و برف از تفريح‌هاي سالم اين روستا است. اهالي روستا با غذاهاي سنتي از جمله فتير مسكه، آش پلو، قرمه، كاچي، آش قليه و شيره انگور از ميهمانان پذيرايي مي‌كنند. نواختن سازهاي محلي مانند قوشمه و دوتار و برپايي آيينهاي محلي از جمله در ايام نوروز كه در امامزاده روستا با اطعام و دادن چاي همراه است و نيز مراسم  ۱۳بدر و روز طبيعت در آبشار هنرور خاطراتي فراموش نشدني است.

روستاي زو ارم كه در  ۲۸كيلومتري جنوب غربي شهرستان شيروان واقع است از ديگر روستاهاي خراسان شمالي است كه داراي طبيعتي سرسبز و باغهاي انبوه ميوه است كه از جمله مي‌توان به صيفي‌جات اين روستا و نيز گونه‌هاي گيلاس، انگور، زردآلو، بادام و گردو اشاره كرد. از جاذبه‌هاي اين روستا مي‌توان حاشيه سرسبز اطراف رودخانه زو ارم، مسجد قديمي، قزلر قلعه، منطقه اوج دوشي با سه چشمه همجوار يخدان و آبشار مناطق جترالنگ، دوچشمه، قاينار چشمه و قرمز چشمه را ذكر كرد. اين منطقه گردشگري انواع گياهان طبي و خوراكي مانند كاسني، گون ، زيره، كاكوتي، ساريگل، زردآلوي كوهي و سيب كوهي دارد كه گردشگران مي‌توانند از اين مواهب خدادادي نيز بهره‌مند شوند. ييلاق زوارم به دليل برخورداري از چشمه‌ها، آبشارها و حوضچه‌هاي سنگي هواي لطيف و دل‌انگيز و چشم‌اندازهاي بكر دارد كه همه‌ساله پذيراي ميهمانان و گردشگران است.

روستاي "دشت" ديگر روستاي توريستي خراسان شمالي در  ۸۵كيلومتري شهرستان جاجرم در حاشيه جاده اصلي مشهد - بجنورد - شمال واقع شده است. پوشش جنگلي اطراف روستا، رودخانه دايمي و سردابه‌هاي دشت، تپه كلاته‌حسن و قزتپه از جاذبه‌هاي طبيعي روستاي دشت است. صنايع دستي اين روستا شالبافي و قاليبافي است و ورزش محلي اين روستا نيز كشتي باچوخه است كه در بين جوانان آن رونق دارد. موسيقي محلي و نواختن دايره، برگزاري مراسم و آيين‌هاي محلي جشن نوروز، جشن برداشت گندم از مراسم اين روستاست و سوغات محلي آن نيز تخمه آفتاب گردان است كه در منطقه به‌وفور كشت مي‌شود. پناهگاه حيات وحش مياندشت در حاشيه اين روستا، با وسعت  ۸۵هزار كيلومتر در شرق شهرستان جاجرم واقع شده كه يكي از قديمي‌ترين مناطق زيست محيطي كشور بشمار مي‌رود. دشت‌ها، كوههاي وسيع و تراكم گياهي نسبتا خوب مياندشت باعث شده اين منطقه داراي گونه‌هاي گياهي و جانوري متنوعي باشد.

روستاي استاد در  ۳۰كيلومتري شهرستان فاروج ديگر روستاي گردشگري اين استان است كه تخت حصار، قلعه كهنه، مسجد جامع، حمام قديمي، بناي امامزاده اولياء از جاذبه‌هاي اين روستاست. صنايع دستي رايج در روستا قالي‌بافي، ورزش محلي آن كشتي باچوخه و غذاي محلي آن حليم و انواع نان محلي است و گردشگراني كه به اين خطه سفر مي‌كنند يقينا از روستاي استاد كشك، گردو و كشمش به سوغات مي‌برند.

روستاي "خسرويه" در دامنه رشته كوههاي شاه‌جهان و در فاصله  ۲۵كيلومتري جنوب غربي شهرستان فاروج در دل دره‌اي سرسبز جاي گرفته كه اين طبيعت سرسبز چشمان مهمانان و گردشگران را به خود خيره مي‌كند. خسرويه زادگاه عالم رباني آيت‌الله "آقانجفي قوچاني"، نويسنده كتاب معروف "سياحت غرب يا سرنوشت ارواح پس از مرگ" است. اين روستا از بافت سنتي و معماري بسيار غني برخوردار است كه معماري روستا به زيبايي اين منطقه گردشگري افزوده است. وجود بناهاي مذهبي و تاريخي متعدد همچون مقبره باباحسين ، بابا و بي‌بي نشانگر غناي فرهنگي اين منطقه در ادوار گذشته است. خسرويه تنها روستاي فارسي‌زبان منطقه بشمار مي‌رود كه علاوه بر بافت سنتي و مذهبي از جاذبه‌هايي نظير دره معروف جنگل گردو و دره معروف به بادام داغيان، چشمه مردكانلو، آبشار و دره اسفجير برخوردار است. آرامگاه شاهزاده عبدالرحمان خرق و امامزاده سلطان جعفر سياهدشت از ديگر جاذبه‌هاي سياحتي و زيارتي اين منطقه است.

نيشابور : پارس فيروزه خراسان و شيرين مسل و توليدفرصت شغلي

 پارس فيروزه خراسان و شيرين مسل صدها فرصت شغلي جديد ايجاد مي كنند تهران- خبرگزاري كار ايران نماينده كارگران نيشابور گفت‌‏: با فعاليت پارس فيروزه خراسان و شيرين مسل دو شركت مشتق شده از شركت بينالود نيشابور، طي ماه هاي آينده صدها فرصت شغلي در اين منطقه ايجاد خواهد شد.

"محمد عمارلو"، در گفت و گو با ايلنا, افزود‌‏: پيش از تعطيلي شركت بزرگ بينالود نيشابور و تغييرات در راستاي توليد محصولات شركت، بيش از هزار كارگر در اين مجموعه غذايي اشتغال به كار داشتند كه متاسفانه با تعطيلي اين واحد بزرگ، كليه كارگران شغل خود را از دست داده‌‏اند.بنابراين گزارش، "بقايري"، مدير داخلي شركت پارس فيروزه نيز اظهار داشت‌‏: با وجود فعاليت 2 ماهه شركت مذكور, 20 كارگر در مراحل اوليه جذب بازار كار شده و با تجهيز دستگاه ها و طرح توسعه شركت، اين تعداد به بيش از صدها كارگر در ماه‌‏هاي آينده افزايش خواهد يافت . وي با اشاره به اينكه شركت پارس فيروزه خراسان هم اكنون محصول گندمك توليد مي‌‏كند، گفت‌‏: ذرت حجيم شده, پفك و چندين محصول متفاوت ديگر نيز به چرخه توليد كارخانه اضافه مي‌‏شود كه اين خود به اشتغال صدها نيروي جوياي كار مي‌‏انجامد.بقايري گفت‌‏: شيرين مسل نيز در مراحل نهايي راه اندازي كارخانه بوده و با اخذ پروانه مجوز استاندارد و بهره‌‏برداري، كار خود را از ماه‌‏هاي آينده با توليد ويفر و بيسكوبيت آغاز خواهد كرد.

نيشابور : سهم نيشابور فقط يك ميليون گردشگر نوروزي ؟

 يك ميليون گردشگر جذب اماكن تاريخي نيشابور در تعطيلات نوروزي شدند مشهد، خبرگزاري جمهوري اسلامي / دبير ستاد تسهيلات نوروزي شهرستان نيشابور گفت: جاذبه‌هاي تاريخي نيشابور حدود يك ميليون گردشگر را در ايام تعطيلات نوروزي به اين شهرستان كشاند.

سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي روز دوشنبه به نقل از محمد ركني گزارش داد: در تعطيلات نوروزي روزانه  ۱۰۰هزارنفر گردشگر از ابنيه، اماكن تاريخي، موزه‌ها و بقاع متبركه شهرستان نيشابور بازديد كرده‌اند.وي گفت: قدمگاه، آرامگاههاي حكيم عمر خيام و عطار نيشابوري، امام زاده محروق، شادياخ، رباط شاه عباسي و موزه حيات وحش به ترتيب بالاترين بازديد كنندگان را داشته‌اند.

دبير ستاد تسهيلات نوروزي نيشابور گفت: امسال با اقدامات انجام شده خدمات ارائه شده به گردشگران در نيشابور رفاه حال مسافران و رضايت آنها را در برداشته است.ركني برگزاري نمايشگاهي از دستاوردهاي باستان‌شناسي در موزه شادياخ را از جمله اقدامات عنوان كرد و افزود: در اين نمايشگاه سه فصل حفاري‌هاي هيات مشترك ايران و فرانسه مربوط به دوره ساساني درقالب تصاوير به نمايش گذاشته شده است.وي وجود راهنمايان مسلط به زبان‌هاي خارجي مستقر در اماكن تاريخي نيشابور و همچنين چاپ و توزيع يك صد هزار بروشور جهت معرفي اماكن تاريخي اين شهرستان را از ديگر اقدامات برشمرد.وي با اشاره به غني بودن نيشابور از نظر سنگ فيروزه گفت: در نمايشگاه فيروزه‌شناسي اين شهرستان گردشگران با مراحل استخراج و تراش اين سنگ قيمتي آشنا مي‌شوند.

دبير ستاد تسهيلات نوروزي خاطر نشان كرد: فعاليت‌هاي اين سازمان در سال جديد، ضريب ماندگاري مسافران در نيشابور را از شش به  ۴۸ساعت افزايش داده است

يك مسوول: بالغ بر هفت ميليون نفر زائر و مسافر به مشهد وارد و خارج شدند

مسوول ستاد ساماندهي و امور تسهيلات زائرين فرمانداري مشهد گفت: از ۲۵ اسفندماه پارسال تا پايان تعطيلات نوروزي امسال هفت ميليون و  ۷۲۱هزار نفر زائر و مسافر به اين شهر وارد و يا خارج شدند.

"عباس باغبان" افزود: از اين تعداد سه ميليون و  ۹۶۰هزار نفر وارد و بقيه از اين شهر خارج شدند. وي ادامه داد: از مجموع مسافران ورودي و خروجي طي همين مدت به مشهد پنج ميليون و  ۳۱۱هزار نفر با وسيله نقليه شخصي، يك ميليون و  ۵۵۷هزار نفر از طريق پايانه،  ۶۳۹هزار نفر به وسيله قطار و بقيه با هواپيما به مشهد وارد و يا خارج شدند.

وي در توضيح بيشتر آمار فوق افزود: از اين مقدار دو ميليون و  ۴۴۸هزار نفر با وسيله نقليه شخصي در مدت مذكور به مشهد وارد و دو ميليون و

/ 0 نظر / 16 بازدید