خپر ۸۶۳

كوتاهي قد كودكان در خراسان شمالي سه برابر ميانگين كشوري است

كارشناس مسوول تغذيه مركز بهداشت خراسان شمالي گفت: ميزان كوتاهي قد در كودكان زير شش سال اين استان سه برابر بيش از ميانگين كشوري آن است.

نسرين عليزاده اظهار داشت: در بررسي به عمل آمده مشخص شد شاخص كوتاهي قد در كودكان زير شش سال اين استان  ۱۳/۱و ميانگين كشوري آن  ۴/۷درصد است. وي تغذيه نامناسب در اين كودكان را بيشترين عامل كوتاهي قد ذكر كرد و گفت: كمبود دريافت كلسيم يكي از عمده عواقب سوء‌تغذيه است. او گفت: بر اساس آخرين آمارگيري كه پنج سال پيش در خراسان صورت گرفت مشخص شد كه بيش از  ۹۰درصد از جمعيت استان سابق خراسان با مشكل دريافت كلسيم مواجه هستند. وي ادامه داد: تامين شير در مدارس خراسان شمالي تاكنون يكي‌از راهكارهاي اساسي در حل مشكل كمبود كلسيم كودكان بوده است. او شاخص كوتاهي قد در بين پسران استان را بيش از دختران عنوان كرد و گفت: اين كمبود رشد در ميان كودكان روستايي بيش از كودكان شهري است.

وي ادامه داد: شاخص كم‌وزني در ميان كودكان خراسان شمالي نيز بر اساس بررسي صورت گرفته  ۶/۳درصد بوده كه اين رقم در كشور  ۵/۲درصد است. اين كارشناس تغذيه شاخص لاغري در استان را نيز چهار درصد عنوان كرد و افزود: اين رقم نيز نسبت به ميانگين كشوري كه سه درصد است افزايش نشان مي‌دهد. وي همچنين كمبود دريافت "ويتامين آ" در استانهاي خراسان را بر اساس آخرين بررسي انجام شده در سال  ۷۰ ،۱۳۸۰درصد، "ويتامين ب"  ۷۸درصد، پروتيين  ۱۲درصد و كمبود دريافت انرژي را  ۱۸درصد عنوان كرد. خراسان شمالي  ۸۰۸هزار نفر جمعيت كه  ۶۰درصد آنها ساكن روستاها هستند.

استاندارخراسان رضوي:بايد در حوزه اجرا همگرايي و هم‌افزايي را افزايش داد

استاندار خراسان رضوي گفت: بايد در حوزه اجرا، همگرايي و هم افزايي را افزايش داد و آن را به منصه ظهور و بروز رساند.

محمدجواد محمدي‌زاده در نخستين جلسه شوراي اداري استان خراسان رضوي در سال جديد با اشاره به نامگذاري امسال به نام سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي افزود: مجموعه اداري استان بايد در حوزه اداري و اجرايي وفاداري خود را به اين دستور نشان دهد. وي با اشاره به سخنان رهبر نظام در آغاز سال نو در مشهد اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب رويكرد اقتصادي دولت را به عنوان رويكرد غالب چند سال آينده دولت بر شمردند كه بايد به اين امر نيز اهتمام ورزيد. او گفت: رهبر نظام، دولت را به طور ويژه مورد تفقد قرار دادند اما برداشت من از فرمايشات ايشان اين است كه اين حمايت بدون حساب و كتاب و حساب كشي نيست لذا بايد بدانيم كه اگر در كار ما خللي باشد نه تنها تذكر خواهند داد بلكه برخورد نيز خواهند كرد. وي افزود: گامهايي كه در سال  ۱۳۸۵در همه بخشهاي استان برداشته شده بسيار مشهود و شاخص است به طور مثال ميزان تخصيص اعتبار به استان و جذب اين اعتبارات توسط دستگاهها و سفرهاي داخل استاني مجموعه استانداري بسيار نتايج خوبي داده است. او گفت: من به عنوان نماينده دولت و هماهنگ‌كننده دستگاههاي اجرايي اعلام مي‌كنم كه فاصله استان خراسان رضوي از ميزان بيكاري در كشور فاصله محسوس و قابل توجهي است و نرخ بيكاري در استان در حال كاهش است. وي افزود: در بخش فرهنگ و هنر و آموزش و تربيت بدني تغييرات جدي در استان به وجود آمده است و به طور مثال ساخت  ۴۰سالن مصوب شده در سفر استاني رييس جمهور در حال انجام است. او گفت: در ايام تعطيلات نوروز امسال هشت ميليون و  ۱۵۰هزار مسافر و زاير به استان وارد و از آن خارج شده‌اند كه با وجود افزايش اين رقم نسبت به سال گذشته در حوزه امنيت شاهد كاهش شاخصهاي تخلفات بوديم. وي با اشاره به واگذاري مطلوب سهام عدات در استان خراسان رضوي افزود: در مرحله نخست واگذاري اين سهام در استان،  ۴۳۰هزار نفر از اين سهام بهره‌مند مي‌شوند كه شامل بسيجيان فاقد كار و افراد تحت پوشش كميته امداد و سازمان بهزيستي مي‌باشند. محمدي زاده گفت: در بيش از  ۱۰شهرستان استان خراسان رضوي نزديك به ۱۰۰ درصد سهام به افراد واجد شرايط مرحله نخست واگذاري واگذار شده كه اين رقم در مشهد  ۵۰درصد است. وي با اشاره به اين كه در خراسان رضوي برگه سهام عدالت به دست واجدان شرايط داده مي‌شود تاكيد كرد: خراسان رضوي تا كنون بيشترين واگذاري را در بين استانها به خود اختصاص داده و در مرحله بعد، اين سهام به عشاير و روستائيان و كارمندان پرداخت مي‌شود.

متقاضيان ساخت سينما در خراسان شمالي مورد حمايت قرار مي‌گيرند

معاون امور هنري اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان شمالي اعلام كرد اين اداره‌كل از متقاضيان ساخت سينما در استان حمايت مي‌كند.

حسين فرخنده اظهار داشت: ماده  ۱۶۱قانون برنامه سوم توسعه بر گسترش سينماها تاكيد مي‌كند كه براي اجراي آن در خراسان شمالي نيز كميسيوني به رياست معاون عمراني استاندار تشكيل شده است. وي گفت: طبق اين ماده به افرادي كه داوطلب فعاليت در زمينه ساخت سينما يا فعاليت در امور سينمايي باشند تسهيلات ويژه ارايه مي‌شود. او بيان كرد: شهرداريها موظفند براي احداث سينما در شهرهاي با جمعيت بالاي  ۱۵هزار نفر زمين واگذار كنند و واگذاري زمين براي ساخت سينما در شهركهاي تازه‌تاسيس نيز بر عهده سازمان مسكن و شهرسازي است. وي ادامه داد: اكنون استان خراسان شمالي تنها يك سالن فعال سينما دارد و براي افزايش تعداد سينماها در استان فراخوان داده شده است. اين مسوول گفت: طبق ماده ،۱۶۱در خراسان شمالي شش شهرستان مشمول تاسيس سينما هستند و تاكنون پنج نفر داوطلب ساخت سينما در اين استان شده‌اند. او بيان كرد: در اين راستا اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان مصوبات و ارايه وام به داوطلبان را پيگيري مي‌كند. وي گفت: گرچه با گسترش شبكه رسانه‌هاي تصويري، تلويزيون و ماهواره، سينماها با بحران و كم‌رونقي مواجه شده‌اند ليكن سينما اگر نگاه درستي بدان بشود در هر شرايطي مشتري خاص خود را دارد. او افزود: با ساخت سينماها و تالارهاي مجهز و نيز افزايش توليد كيفي و كمي فيلم‌ها و همچنين مبارزه با فروشگاههاي غيرمجاز در اين زمينه، شمار تماشاگران فيلم در سينما نيز افزايش خواهد يافت. استان خراسان شمالي با  ۸۰۸هزار نفر جمعيت تنها يك سالن سينماي فعال در شهرستان بجنورد دارد.

/ 0 نظر / 30 بازدید