خبر۱۵

قوچان به قطب طبيعت‌گردي استان خراسان‌رضوي تبديل مي‌شود

مسئول اداره ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري قوچان گفت: اين شهر با طبيعت بكر و توپوگرافي برون منطقه خود، به قطب طبيعت‌گردي استان خراسان‌رضوي تبديل مي‌شود.

حامد مهدوي ضمن اعلام اين مطلب افزود: قوچان با قرار گرفتن در حاشيه كوه‌هاي آلاداغ و بارش مناسب، بهترين مقصد براي تورهاي طبيعت‌گردي محسوب مي‌شود.

وي تصريح كرد: كوهستان‌هاي سرسبز قوچان در فصل بهار و تابستان محيط مفرحي براي گردشگران و علاقه‌مندان طبيعت فراهم آورده است.

مسئول اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري قوچان در پايان گفت: سرمايه‌گذاراني كه به سرمايه‌گذاري و ايجاد زيرساخت در مناطق فوق تمايل دارند، مي‌توانند درخواست خود را به اين اداره اعلام كنند.

پيشنهاد 4 طرح گسترش موزه‌‌هاي استان

آواها و نواهاي جنوب خراسان رضوي به موزه تربت جام مي‌رود

سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي، چهار طرح در راستاي گسترش و توسعه فضاهاي موزه‌اي به اداره كل موزه‌ها پيشنهاد كرده‌است.

ناصر نبي‌زاده، معاون فرهنگي اين سازمان گفت: موزه‌هاي مردم‌شناسي، موزه‌هاي تخصصي، موزه‌هاي مشاركتي و توسعه و تجهيز موزه‌هاي موجود از جمله اين طرح‌هاست.

وي با اشاره به برنامه‌هاي اين سازمان در خصوص موزه‌هاي مردم‌شناسي اظهارداشت: در قالب اين طرح،‌ ايجاد و راه‌اندازي موزه مردم‌شناسي شهرستان تايباد و خواف نيز مطرح شده‌است.

نبي زاده ادامه داد: با توجه به توانمندي و قابليت‌هاي هر منطقه، يك موزه تخصصي از سوي سازمان ايجاد مي‌شود كه در راستاي اين طرح، موزه‌هاي تخصصي آواها و نواهاي جنوب خراسان رضوي در تربت جام، تايباد و خواف، سفال‌هاي كتيبه‌دار در نيشابور، قلمدان‌هاي مرصع (موزه سلسله الذهب) در رباط تاريخي شهر نيشابور، خوشنويسي و كتابت در مشهد و تزئينات وابسته به معماري در بناي تاريخي هارونيه توس ايجاد خواهد شد.

معاون فرهنگي اين سازمان، موزه‌هاي مشاهير و مفاخر نيشابور و مردم‌شناسي فخرداوود را از موزه‌هاي مشاركتي عنوان كرد و افزود: اين موزه‌ها با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي و نهادهاي دولتي و يا خصوصي مانند آموزش و پرورش، فرمانداري، شهرداري و شركت عمران شهر جديد بينالود راه‌اندازي مي‌شود.

بهره‌برداري از موزه مردم‌شناسي قوچان در دهه فجر

 موزه مردم‌شناسي قوچان همزمان با دهه فجر افتتاح مي‌شود.

"حامد مهدوي" رئيس دفتر سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان قوچان گفت: فعاليت‌هاي عمراني موزه مردم‌شناسي قوچان دي ماه امسال و از محل اعتبارات سفر رياست محترم جمهوري به اين شهرستان آغاز شده است.

وي افزود: اين موزه آداب و رسوم و لباس‌هاي محلي قوچان را معرفي مي‌كند.

 

مهدوي در ادامه به احياي صنايع‌دستي شهرستان قوچان اشاره كرد و گفت: با همكاري معاونت صنايع‌دستي سازمان، مركز آموزش صنايع‌دستي اين شهرستان از سال آينده فعاليت خود را با آموزش رشته‌هاي گليم‌بافي و رودوزي‌هاي سنتي آغاز خواهد كرد.

آب انبار جهاني سريان، ثبت ملي شد

 آب انبار جهاني سريان كه در بافت تاريخي شهرستان سه قلعه از توابع خراسان جنوبي قرار دارد، به دليل داشتن ويژگي‌هاي بسيار در فهرست آثار ملي كشور ثبت شد.

حسين عباس‌زاده" رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان جنوبي گفت: آب انبار جهاني سريان داراي سردر ورودي، پلكان، پاشير و مخزن است. ورودي آن نيز طاق جناغي است و با 18 پله به پاشير منتهي مي‌شود.

وي افزود: پاشير فضايي است چهار فصل كه به وسيله گنبد چهار ترك پوشيده مي‌شود. پس از پاشير مخزن استوانه‌اي شكل بنا قرار دارد. پوشش مخزن نيز گنبدي و با آجر به شيوه عرقچين احداث شده است.

بنابر اين گزارش، اين آب انبار در شهرستان سرايان و داخل محدوده بافت تاريخي سه قلعه قرار دارد. سبك معماري و مصالح به كار رفته در آن شامل سنگ، آجر و ملات ساروج نشان مي‌دهد در دوره پهلوي ساخته شده است.

آب انبارها در روستاها و شهرهاي مناطق خشك و بياباني جزء ابنيه مهم عام المنفغه‌اي هستند كه به دليل شرايط اقليمي مورد توجه بوده‌اند و در ساختار شهرها و روستاها از ارزش و اهميت بسياري برخوردارند.

آغاز مرمت بناي تاريخي ميرزا جعفر خوسف بيرجند

فصل اول مرمت بناي تاريخي ميرزا جعفر خوسف بيرجند، با اعتباري بيش از 100 ميليون ريال از محل اعتبارات استاني شروع شد كه شامل آواربرداري و مرمت ديوارها است.

محمدحسن قلاسي" مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خوسف، با بيان اين مطلب گفت: متاسفانه به دليل ريزش سقف، برخي از ديوارها به صورت مخروبه در آمده است و در صورت تخصيص اعتبار لازم در سال 86، اين بناي تاريخي، جهت تبديل به كاربري‌هاي فرهنگي و موزه‌اي مرمت خواهد شد.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان جنوبي نيز در اين مورد گفت: بناي تاريخي ميرزا جعفر خوسف به سبك درونگرا است و از عناصر معماري سنتي از قبيل ورودي، هشتي، دهليز، ايوان، شاه نشين، حياط و مطبخ تشكيل شده است.

"حسين عباس‌زاده" افزود: ورود به داخل بنا از طريق يك سردر با طاق كليل امكان‌پذير است. در دو طرف جنوب غرب و شمال غرب حياط دو ايوان و در دو ضلع شمال شرق يك طاق نماي بزرگ تعبيه شده است.

وي يادآور شد: ايوان ضلع شمال غرب و ملحقات آن از مهمترين بخش‌هاي بنا محسوب مي‌شود كه اين ايوان داراي طاقي با قوس جناغي است.

وي بيان كرد: تزيينات بنا شامل رسمي بندي، پوشش طاق و تويزه، نقاشي‌هاي ديواري، تزيينات مربوط به بخاري‌هاي ديواري و پنجره‌هاي مشبك گچي بيشتر در اتاق پنج‌دري قرار دارد، هشتي بنا نيز داراي رسمي بندي و طاق‌نماهاي تزييني است.

 

بنابر اين گزارش بناي تاريخي ميرزا جعفر در شهر خوسف و در فاصله 35 كيلومتري غرب بيرجند، در كنار مسجد جامع خوسف قرار دارد. قدمت بنا با توجه به ويژگي‌ معماري آن به دوره قاجاريه مي‌رسد.

     درصورت باز پس‌گيري ساختمان سازمان از جهاد كشاورزي خراسان‌رضوي

صنايع‌دستي اصيل قوچان احيا مي‌شود

معاونت صنايع‌دستي خراسان‌رضوي در نظر دارد صنايع‌دستي اصيل قوچان را احيا كند.

معاون صنايع‌دستي خراسان‌رضوي با بيان اين مطلب گفت: زيرانداز، گليم و نمد از اصيل‌ترين صنايع‌دستي قوچان است كه متأسفانه اين روزها طرفداري ندارد.

"حسين خواجه‌‌بيدختي" افزود: در نظر داريم سال آينده با برپايي كلاس‌هاي آموزشي در اين شهرستان، نسبت به احياي رشته‌هاي نام برده اقدامات جدي به‌عمل آوريم.

وي با تأكيد بر اينكه باز پس گرفتن ساختمان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان از جهاد كشاورزي، اصلي‌ترين اقدام براي احياي رشته‌هاي منسوخ است، گفت: درخصوص باز پس گرفتن اين ساختمان مذاكراتي صورت گرفته است كه پس از توافق، اقدامات لازم براي برپايي كلاس‌هاي آموزشي انجام خواهد شد.

بيدختي در ادامه از برپايي نمايشگاه هنرهاي سنتي استان در دهه اول ماه صفر خبر داد و افزود: بيشتر هنرهاي سنتي استان نظير كاشي‌كاري،‌ هنرهاي فلزي، ‌سنگ‌هاي قيمتي و... متأثر از مذهب بوده و در اين نمايشگاه ارائه خواهد شد.

زورخانه امير عرب موزه مي‌شود

همزمان با فرارسيدن دهه فجر در شهرستان بيرجند موزه ورزش‌هاي پهلواني كه به زورخانه امير عرب مشهور است، افتتاح مي‌شود.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان جنوبي گفت: اين موزه به منظور آشنايي هر چه بيشتر مردم با ورزش پهلواني، ابزار و وسايل مورد استفاده در اين ورزش و نيز معرفي پهلوانان با نام محلي ساخته شده است.

"حسين‌ عباس‌زاده" افزود: در اين موزه اشيايي نظير ميل، كباده، طبل، زنجير و تابلوهاي قديمي مربوط به ورزش باستاني به نمايش گذاشته شده است و پهلوانان در قالب مانكن‌هايي با مقياس طبيعي در حال اجراي برخي حركات ورزش باستاني هستند.

وي يادآور شد: به منظور گراميداشت دهه مبارك فجر بازديد از موزه‌هاي استان براي عموم مردم به صورت نيم‌بهاست.

وي ادامه داد: همچنين همزمان با دهه فجر موزه مردم‌شناسي گناباد در محل مدرسه نجوميه به بهره‌برداري مي‌رسد و از محل اعتبارات رياست جمهوري 300 ميليون ريال به اين امر اختصاص يافته است.

عباس‌زاده افزود: در اين موزه تعدادي از مشاغل و صنايع گناباد در قالب سفالگري، آهنگري و ... و همچنين نحوه زندگي مردم و نوع پوشش آنان به نمايش در مي‌آيد.

وي در پايان از برگزاري نمايشگاهي با عنوان سنن النبي (ص) به مناسبت گراميداشت سال پيامبر اعظم خبر داد و گفت: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري اقدام به برپايي نمايشگاهي از سيره و روش زندگي آخرين فرستاده خدا در محل موزه آب اين شهرستان كرده است.

اين نمايشگاه 9 بهمن ماه همزمان با تاسوعاي حسيني گشايش يافت و به مدت يك هفته پذيراي بازديدكنندگان است.

هفتاد واحد اقامتي براي طرح سفرهاي ارزان‌قيمت آماده شدند

 هفتاد واحد اقامتي در خراسان رضوي براي شركت در طرح سفرهاي ارزان‌قيمت اعلام آمادگي كردند.

سيدمسعود منتجبي" معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي با بيان اين مطلب گفت: براساس توافق سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي و دفتر تدوين استانداردهاي فني و نظارت سازمان، براي طرح سفرهاي ارزان‌قيمت و نيز توافقات سازمان استان با واحدهاي اقامتي هفتاد واحد نيز براي شركت در طرح سفرهاي ارزان‌قيمت اعلام آمادگي كردند.

وي با تاكيد بر اينكه سعي داريم اين طرح را پيش از تعطيلات نوروزي در خراسان رضوي به مرحله اجرا برسانيم، افزود: بر اساس تفاهمنامه صورت گرفته با واحدهاي اقامتي، اين واحدها براي مسافراني كه با تورهاي خاص سفر مي‌كنند يا سفر كارت دارند به طور متوسط 30 درصد تخفيف قائل مي‌شوند.

منتجبي در ادامه خاطرنشان كرد: با توجه به سياست دولت در خصوص ترويج فرهنگ سفر در ميان اقشار مختلف، به ويژه كاركنان دولت، معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي براي دستيابي به اهداف و مزيت‌هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي و تعميم صنعت گردشگري، تمام تلاش خود را به كار خواهد گرفت.

دبير اجرايي خانه کارگر خراسان شمالي

انتخابات كانون عالي شوراها دولتي و فرمايشي بود

كانون كارگري استان خراسان شمالي از اين جلسه محروم شد

يك مقام كارگري، با اشاره به تجمع كارگران استان خراسان شمالي در خانه كارگر كه در اعتراض به اقدامات وزارت‌‏كار صورت كرفته‌است، گفت‌‏: به دليل اينكه وزارت كار از ورود نمايندگان قانوني كارگر در انتخابات كانون عالي شوراها جلوگيري كرد، اين انتخابات را فرمايشي و دولتي مي‌‏دانيم.

"بابانظر هدايتي" با اشاره به تجمع شوراهاي اسلامي كار و نمايندگان كارگري استان خراسان شمالي در خانه كارگر استان، گفت‌‏: اين نمايندگان كارگري اعتراض شديد خود را نسبت به انتخابات كانون عالي اعلام داشته و به دليل جلوگيري مسوولين وزارت كار از حضور آنان, اين انتخابات را فرمايشي, دولتي و بي اعتبار خواندند.

هدايتي افزود‌‏: در حالي از ورود اعضاي كانون شوراهاي كار استان خراسان شمالي جلوگيري به عمل آمد كه اين افراد، اعتبارنامه‌‏هاي رسمي كه وزارت كار دولت نهم صادر كرده در دست داشتند.

وي با اشاره به اينكه نماينده وزارت كار از ورود اعضاي كانون اين استان جلوگيري كرده‌‏است، گفت‌: چند استان ديگر نيز كه اعتبارنامه قانوني داشتند، نتوانسته‌‏اند به اين انتخابات وارد شوند.

وي اين انتخابات را 100 درصد فرمايشي و دولتي دانست و گفت‌‏: با توجه به اينكه كانون عالي از بين اعضاي كانون استاني انتخاب مي‌‏شود، جلوگيري از ورود بيش از 40 نماينده قانوني كارگران در اين جلسه، سوالي است كه بايد وزارت كار پاسخ دهد، زيرا با اين كار، مهر تاييدي بر بي ارزش بودن انتخابات و عملكرد گزينشي دارد.

هدايتي تاكيد كرد‌‏: مشخص نيست چرا وزارت كار اين گونه اقدامات سوال برانگيز را به وجود مي‌‏آورد، اما به نظر مي‌‏رسد كه با اين گونه برخوردهاي گزينشي، قصد دارد به كارگران بفهماند كه كارگران نيستند كه انتخابات را برگزار مي‌‏كنند، بلكه وزارت كار است كه با هر كس به توافق برسد، برگ ورود به اين جلسات را صادر مي‌‏كند.

برخي رانندگان مدعي وجود آب در بنزينهاي بجنورد شدند

شماري از رانندگان و شهروندان بجنورد با ادعاي وجود آب در بنزين‌هاي جايگاههاي بنزين اين شهر، از اين مسئله انتقاد كرده و خواستار رسيدگي مسوولان امر به اين موضوع شدند.

برخي از آنان گفتند: متاسفانه برخي از جايگاه‌هاي سوخت رساني در بجنورد، آب به بنزين اضافه مي‌كنند.

آنان گفتند: در برخي از اين جايگاهها به‌دليل سودجويي آب و يا روغن سوخته را وارد بنزين مصرفي خودروها مي‌كنند.

يكي‌از رانندگان ضمن گلايه از شركت فراورده‌هاي نفتي گفت: مسوولان اين شركت بايد بر جايگاه‌هاي سوخت رساني نظارت بيشتري داشته و مرتب بازديد نمايند.

وي افزود: اضافه كردن آب و يا روغن به بنزين سامانه سوخت‌رساني خودرو را دچار مشكل كرده و شهروندان را دچار خسارت خواهد كرد.

او كه خود را "علي رحمان‌زاده" معرفي كرد با بيان اينكه بارها خودرويش را براي تعمير به تعميرگاه برده، افزود: كارشناس فني معتقد بود كه بنزين مصرف شده ناخالص بوده است.

يكي ديگر از رانندگان كه شاهد خاموشي شماري از خودروها در جايگاه پمپ بنزين بوده است، گفت: در باك اين خودروها به جاي بنزين آب وارد شده است.

"سلمان كريمي" نيز خواستار توجه مسوولان به اين مشكل شد.

مدير شركت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي خراسان شمالي با رد هرگونه مشكلي در اين زمينه گفت: تنها در يكي از جايگاههاي شهري به دليل تركيدگي لوله آب، آب وارد مخزن بنزين شده بود.

"جلال‌الدين مراد" تعداد خودروهايي را كه از اين جايگاه سوخت دريافت كرده بودند هفت مورد ذكر كرد و افزود: اين خودروها شناسايي و ضمن رفع مشكل ، خسارات وارده به آنان پرداخت مي‌شود.

او گفت: براي بازديد و سركشي از جايگاه‌هاي سوخت در سطح استان گروههايي بطور مكرر گشت زني كرده و از اين فراورده‌ها نمونه‌گيري مي‌كنند.

مراد اظهار داشت: از تمامي جايگاه‌ها قبل از شروع كار، به منظور كيفيت بنزين بازديد و آزمايش فراورده صورت مي‌گيرد و بنزين سالم براي سوخت‌رساني به خودروها ارايه مي‌شود.

وي تعداد جايگاه‌هاي سوخت‌رساني در سطح خراسان شمالي را  ۲۶جايگاه ذكر كرد.

کهنسال ترين درخت چنار خراسان شمالي در شوقان قرار دارد

کهنسال ترين درخت چنار خراسان شمالي با قدمت 500 سال در شوقان وجود دارد.

اين درخت در مرکز شهر با تنه اي به قطر 3 متر و ارتفاعي بالغ بر 30 متر قرار دارد.

مردم شوقان عقيده دارند که اگر حيواني از جمله اسب را که از بيماري رنج مي برد به دور اين درخت بگردانند بيماري از آن دور مي شود.

گفتني است: با وجود عمر 500 ساله اين درخت همچنان در فصل بهار و تابستان سرسبز است.

در اين منطقه درختان چنار ديگري که مورد توجه و احترام مردم باشد وجود دارد از جمله مي توان به درختاني که در روستاي حصار عيسي از توابع شهرستان جاجرم قرار دارد اشاره کرد.

/ 0 نظر / 28 بازدید