نوروزجشني  هم ايراني هم اسلامي

نگاهي كوتاه به  تاريخ ايران باستان،بيانگر برپايي جشن‌هاي گوناگون و فراواني در بين مردمان اين سرزمين است  كه تعداد زيادي از آنان با گذشت زمان از يك سو وتغيير دين جامعه ايراني از زرتشتي به اسلام از ديگر سو  به فراموشي سپرده شده است.

البته در اين بين حكايت نوروز داستاني ديگر است.نوروزكه مهمترين جشن  ايرانيان باستان بوده به دليل ويژگي هاي خاص خود، مورد پذيرش دين اسلام نيز  قرار گرفته است و با اندك تغييراتي به آييني ايراني اسلامي تبديل شده است.

يكي از علت‌هاي ماندگاري آيين‌هاي نوروزي،پندهاي اخلاقي و اجتماعي نهفته در دل آنها است كه پيام  اسلام هم تاكيدي  بر آنها بوده وهست و در واقع همين علت نيز سبب شد تا نوروز پس از فتح ايران توسط مسلمانان جلاي بيشتري به خود گرفته و از خطر زوال برهد.

با ورود اسلام به ايران، نوروز باستاني رنگ و بوي اسلامي  گرفت و از آن پس در سفره‌هاي هفت سين ايرانيان قرآن جاي اوستا را گرفت  و لحظه‌هاي تحويل سال دعاي مقلب القلوب و الابصارجايگزين يشتها شد.اما تنها بر اين اساس نيست كه آيين نوروز را مورد قبول اسلام وبزرگان مسلمان مي دانيم بلكه گواه محكمتر ما روايات وسخنان بسياري است كه  درباره ميموني و مباركي اين جشن فرخنده از پيامبر اسلام و ائمه معصوم نقل شده است.

دو مورد از مشهورترين اين روايات به قرار ذيل است: نويسنده آثار الباقيه در صفحه  ۳۲۵ كتاب خود درباره نظر پيامبر بزرگ اسلام درباره نوروز اين حديث را آورده است: عبدالصمد بن علي از جد خود نقل مي‌كند كه در نوروز جامي سيمين كه پر از حلوا بود، براي پيغمبر هديه آوردند و آن حضرت پرسيد كه اين چيست؟ گفتند عيد بزرگ ايرانيان است، فرمود :آري ، در اين روز بود كه خداوند عسكره را زنده كرد.

پرسيدند عسكره چيست ؟ فرمود عسكره هزاران مردمي بودند كه از ترس مرگ ترك ديار كردند و سر به بيابان نهادند و خداوند به آنان گفت بميريد و مردند ، سپس آنان را زنده كرد و ابرها را امر فرمود كه به آنان ببارد ، از اين روست كه پاشيدن آب در اين روز رسم شده است.

سپس پيامبر اكرم  از آن حلوا تناول و آن را ميان اصحاب خود قسمت كردند و فرمودند:كاش هر روزي برما نوروز بود.

علامه مجلسي نيز در جلد  ۱۴ بحار الانوار در  مبحث نوروز درباره ديدگاه امام جعفر صادق نسبت به اين جشن بزرگ ايراني آورده است:معلي بن خنيس نقل كرده است:روز نوروز بر حضرت جعفر بن محمد صادق (ع) درآمدم.گفت:آيا اين روز را مي‌شناسي ؟ گفتم: فداي تو شوم ، اين روزي است كه ايرانيان آن را بزرگ مي‌دارند و به يكديگر هديه و ارمغان مي‌دهند.

پس حضرت صادق گفت:سوگند به خداوند كه اين بزرگداشت نوروز به علت امري كهن است كه برايت بازگو مي‌كنم تا آن را دريابي.، پس گفت :اي معلي، روز نوروز، روزي است كه خداوند از بندگان خدا پيمان گرفت كه او را بپرستند و او را شريك و انبازي نگيرند و به پيامبران و راهنمايان او بگروند و به پيشوايان دين ايمان بياورند. همان روزي است كه آفتاب درآن طلوع كرد و بادها وزيدن گرفت، و زمين در آن شكوفا و درخشان شد.همان روزي است كه كشتي نوح (ع) در كوه آرام گرفت ، همان روزي است كه پيامبر خدا (ص)، اميرالمومنين علي (ع) را بر دوش خود گرفت تا بت‌هاي قريش را از كعبه به زير افكند و بتان را خرد كند، چنان كه ابراهيم (ع) نيز اين كار را كرد. همان روزي است كه پيامبر به ياران خود فرمودند تا با علي (ع) به عنوان اميرالمومنين بيعت كنند .همان روزي است كه قائم (عج) بر دجال پيروز شود و او را در كنار كوفه بر دار كشد و هيچ روز نوروزي نيست كه ما در آن متوقع گشايش و فرجي نباشيم،زيرا نوروز از روزهاي ما شيعيان است. 

 

/ 1 نظر / 22 بازدید
مهران فره راز

با سلام. من مهران فره راز هستم.۲۴ سال سن دارم و در بلوار ابوذر خيابان پيروزی تهران زندگی می کنم. من يک ساب دامين دارم که از پر بيننده ترين وب سايت های ايرانی. سايت من تشکیل شده از زندگی نامه ئ من و یک سری عکس. بهتون پيشنهاد مي کنم که نوشته های منو بخونید چون ممکنه اثر خاصی تو زندگيتون داشته باشه. و خوشحال ميشم اگر نظری داشتيد به آدرس ای ميل من بفرستيد و يا آی دی منو اد کنيد تا در يک فرصت مناسب با هم چت کنيم. از دوستانی هم که به این وبلاگ سر می زنن میخوام که به ساب دامین من هم تشریف بیارن و نوشته های منو بخونن و نظرشونو در مورد نوشته های من به من بگن. با تشکر... مهران فره راز. سايت من : URL:Http://www.Mehranfarahraz.4t.com ایمیل من : Mehranf8398@yahoo.com