خبر۲۸

كارگران "پاميكو" در مقابل فرمانداري طبس تجمع كردند

دبير اجرايي خانه كارگر طبس گفت: تجمع اعتراض آميز 120 كارگر شركت پيمانكاري "پاميكو" طبس در مقابل فرمانداري و دادگستري اين شهرستان، با ميانجيگري مسوولان فرمانداري پايان يافت.

غلامرضا محمدي افزود‌‏: اين كارگران در اعتراض به برخوردهاي ناشايست پيمانكاران غير بومي براي سرويس‌‏كار ، تجمع كرده بودند كه اين تجمع پس از مراجعه كارگران به خانه كارگر شهرستان و با ميانجيگري فرماندار و نماينده كارگران طبس پايان يافت.

وي با اشاره به اينكه اين كارگران هم اكنون بر سر پست كاري خود حضور دارند، گفت‌‏: شركت پاميكو, شركت پيمانكاري خدمات تامين نيروي انساني است كه مسووليت تجهيز معادن طبس را به همراه چند شركت ديگر به عهده دارد.

احضار سه عضو انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تربيت معلم سبزوار به دادگاه

سه عضو انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تربيت معلم سبزوار به دادسراي عمومي و انقلاب اين شهر احضار شدند.

«فريدون نظري»، «مريم مهرآذر» و «مهسا فوقاني» از اعضاي انجمن اسلامي دانشگاه سبزوار هستند كه به دليل اعتراض به قتل يك دانشجوي اين دانشگاه و متهم كردن يكي از اعضاي بسيج دانشجويي به ارتكاب اين قتل، به دادگاه احضار شده اند.

پيش از اين نيز «قربانيان»، «حسين‌‏زاده»، «سهيلي‌‏فر» و «نورحسيني»، از ديگر اعضاي انجمن اسلامي سبزوار به دادگاه احضار شدند كه اتهام آنها پس از حضور در دادگاه، تخريب يك ارگان به هدف تخريب نظام ذكر شد.

همه افراد احضارشده به دادگاه، پيش از اين از سوي كميته انضباطي دانشگاه تربيت معلم سبزوار احضار شده و احكامي در اين باره دريافت كرده‌‏اند.

 شناسايي۹ هزار نفر توانجو در خراسان شمالي

مديركل اداره بهزيستي خراسان شمالي گفت:  ۹هزار توانجو در اين استان شناسايي شده‌اند.

عبدالرضا عزيزي گفت: شمار افراد توانجوي شناسايي شده در اين استان نسبت به پارسال  ۱۰۳درصد رشد داشته است.

وي افزود:  ۴۱درصد از اين توانجويان جسمي و حركتي،  ۲۱درصد ذهني، ۱۹ درصد ناشنوا،  ۱۰درصد نابينا، شش درصد بيمار رواني مزمن،  ۱/۵درصد سالمند توانجو و  ۱/۵درصد نيز دچار ضايعات نخاعي هستند.

او اظهار داشت: توانجويان در اين استان به روز تحت پوشش بهزيستي قرار مي‌گيرند و از خدمات و حمايتهاي مالي و توانبخشي اين اداره‌بهره‌مند مي‌شوند.

وي بيان كرد: چهار هزار و  ۲۰۰توانجوي استان مستمري دريافت مي‌كنند كه اين تعداد نيز نسبت به سال گذشته بيش از  ۱۰۰درصد افزايش يافته است.

او حقوق دريافتي هر توانجوي مجرد را  ۲۵۰هزار ريال و متاهلان را ۳۶۰ هزار ريال ذكر كرد.

وي تعداد مراكز نگهداري و توانبخشي توانجويان را در اين استان هشت مركز ذكر كرد.

خراسان شمالي با جمعيت  ۸۰۸هزار نفر،  ۳۵هزار مددجوي تحت پوشش بهزيستي دارد.

صاحبنظران،عامل گرايش جوانان خراسان شمالي به سيگار را بيكاري مي‌دانند

شماري از صاحبنظران و كارشناسان مسايل تربيتي در خراسان شمالي با اظهار نگراني از آنچه گرايش جوانان به استعمال سيگار عنوان مي‌شود، ريشه اين پديده اجتماعي را در معضل بيكاري جست و جو مي‌كنند.

كارشناس پژوهشسراي دانش‌آموزي بجنورد در اين‌باره گفت: يكي از مهم‌ترين علل روي آوردن جوانان به مصرف سيگار بيكاري و فرار از تبعات منفي ناشي از آن است.

صادق ملكشي گفت: اكنون برخي از جوانان و متاسفانه حتي نوجوانان براي پركردن اوقات فراغت به تفريحات غيرسالم از جمله كشيدن سيگار روي مي‌آورند.

وي افزود: گاه نيز فرد براي ابراز شخصيت، اعلام موجوديت و براي آنكه مورد توجه واقع شود، سيگار به دست مي‌گيرد.

او ادامه داد: در اين زمينه رسانه‌ها نيز بي‌تاثير نيستند زيرا جوان گاه از فيلم‌ها تاثير مي‌گيرد و به مصرف سيگار و مواد مخدر روي مي‌آورد.

وي گفت: برخي از جوانان به سيگار به عنوان يك منبع آرامش روي مي‌آورند و براي گريز از ناآرامي‌هاي روحي و احساس امنيت به سيگار روي آورده و با چند بار مصرف آن شرطي شده و گمان مي‌كنند كه واقعا سيگار يك عامل آرام‌بخش است.

ملكشي ادامه داد: براي جلوگيري از شيوع مصرف سيگار در جوانان‌و نوجوانان ، اشتغال زايي و ايجاد تفريحات سالم براي آنان از مهم‌ترين راهكارهاست.

 

او گفت: در اين راستا و براي پرورش و شكوفايي استعدادهاي مثبت در جوانان نهادهايي مثل آموزش و پرورش، تبليغات اسلامي و فرهنگ و ارشاد اسلامي نقش اساسي دارند.

يك روانشناس نيز گفت: مصرف سيگار در ورودي به روي آوردن به مواد مخدر است.

نورالله رضايي افزود: امروز سن مصرف سيگار در جامعه پايين آمده است كه اين مساله علل اجتماعي، رواني، جسمي و زيستي دارد.

وي ادامه داد: به عقيده متخصصان مصرف پستانك در كودكان زير دو سال موجب پديد آمدن يك رفتار تثبيت شده در ناحيه دهان فرد مي‌شود كه‌بعضادر بزرگسالي سيگار جايگزين آن مي‌شود.

او تاثير گروه‌هاي دوستي، فيلم‌ها، معلمان و يا مربيان ورزشي و ايجاد احساس كاذب بزرگ شدن براي نوجوانان و جوانان را از علل گرايش آنان به مصرف سيگار ذكر كرد.

يك كارشناس روانشناسي نيز گفت: فاصله عاطفي بين والدين و جوانان گاه موجب مي‌شود كه جوانان به مسايل حاشيه‌اي از جمله مصرف سيگار روي بياورند.

محسن محمدي گفت: بنابر اين براي دستيابي به تعادل روحي و تثبيت و تعديل موقعيت اجتماعي، علمي، عاطفي و غيره به اعتياد روي مي‌آورند.

وي افزود: شيوه تربيتي مادر و پدر و رفتار تحكم‌آميز و صرفا نصيحت محور آنان نيز از ديگر علل در اين زمينه است.

او بيان كرد: جوانان و نوجوانان براي فرار از فشارها الگوي صحيح‌و سالمي نمي‌يابند و به راهبردهاي ناصحيح چون مصرف سيگار روي مي‌آورند كه اين عادت به مرور به اعتياد منجر مي‌شود.

وي گفت: در اين راستا براي مبارزه با اين عادات نابه‌هنجار، آموزش صحيح عمده‌ترين راهكار است.

مديركل بهزيستي خراسان شمالي مي‌گويد:  ۱۲۰هزار نفر در اين استان اعتياد به سيگار دارند.

عبدالرضا عزيزي مي‌افزايد:  ۹۰درصد از اين سيگاريها را مردان و بقيه را زنان دربر مي‌گيرند.

وي با اشاره به اينكه اين آمار در بررسي يك جامعه آماري دو هزار نفري از معتادان مراجعه‌كننده به مراكز زير پوشش بهزيستي به دست آمده، افزود: ۸۲درصد از سيگاريها متاهل و  ۱۸درصد مجردند.

وي به تركيب سني سيگاريها اشاره كرد و افزود: سه درصد ، ۲۰سال، بيش از  ۷۳درصد بين  ۲۰تا  ۴۰سال،  ۲۱درصد  ۵۰تا  ۶۰سال و بقيه بالاي  ۶۰سال سن دارند.

وي رغبت افراد با تحصيلات بالاتر به سيگار را كمتر دانست و گفت: از اين جمعيت سيگاري  ۲۰درصد تحصيلات ابتدايي،  ۳۵درصد تحصيلات متوسطه، هشت درصد تحصيلات دانشگاهي و بقيه بي‌سواد هستند.

مديركل بهزيستي خراسان شمالي سيگار را دريچه‌اي براي ورود افراد به عرصه اعتيادهاي سنگين‌تر خواند از اختلالات قلبي، بينايي، حافظه، تپش قلب، كمبود خواب و كسالت به عنوان عوارض ناشي از سيگار كشيدن ياد كرد.

عزيزي علت عمده اعتياد افراد را دسترسي آسان به دخانيات، عدم اطلاع‌رساني در مورد عواقب اعتياد، اشاعه كشت توتون، نبود مبارزه جدي با سيگار و ديگر مواد دخاني عنوان كرد.

او افزود: معتادان به سيگار بيشتر از ديگر افراد زمينه گرايش به مصرف مشروبات الكي و نيز ساير دخانيات و مواد مخدر را دارند.

وي از با ابراز تاسف از اينكه سيگار به عنوان مواد مخدر قانوني شناخته مي‌شود ،افزود: اين در حالي است كه اين ماده از نظر آسيب‌رساني به جامعه با ديگر مواد مخدر تفاوتي ندارد.

او گفت: بيش از  ۹۴درصد از افراد سيگاري تمايل به مواد مخدر سنگين‌تر از قبيل ترياك، هرويين و غيره پيدا مي‌كنند. استان خراسان شمالي  ۸۰۸هزار نفر جمعيت دارد.

/ 0 نظر / 22 بازدید