خبر۱۲۴

يك پژوهشگر: ۶۰درصد جمعيت حاشيه مشهد در امور اجتماعي مشاركت نمي‌كنند

يك پژوهشگر با استناد به نتايج يك تحقيقي پيمايشي گفت:  ۶۰درصد جمعيت ساكن در مناطق حاشيه‌اي مشهد در فعاليتهاي اجتماعي مشاركت نمي‌كنند.

نوروز نيمروزي در حاشيه همايش برنامه‌ريزي و مديريت شهري در مشهد در جمع خبرنگاران افزود: اين پژوهش به منظور شناخت آسيبهاي زندگي حاشيه‌نشيني بر نظام فرهنگي شهر مشهد انجام شده است.

وي كه نتايج تحقيق را به عنوان يكي از مقالات برتر در همايش ارايه داد "فقر فرهنگي، نبود امكانات و مشكلات متعدد خانواده‌ها" را از جمله علل عدم مشاركت اجتماعي حاشيه‌نشينان ذكر كرد.

او با بيان اينكه طرح پژوهشي با مشاركت  ۲۵۰خانواده حاشيه‌نشين انجام شد گفت: نتايج اين تحقيق نشان مي‌دهد وجود شرايط اقتصادي، اجتماعي نامطلوب و مزمن در زندگي حاشيه‌نشينان، نگرش و الگوهاي رفتاري آنان را در تعامل با سازمانهاي شهري و ساير شهروندان به سمت و سويي نامطلوب سوق مي‌دهد.

وي از جمله اين شرايط نامطلوب را پايين بودن سطح درآمد و توانايي مالي، اندك بودن ضريب اشتغال و متوسط سطح تحصيلات، وجود ناامني اجتماعي از سرقت گرفته تا مواد مخدر و مزاحمتهاي خياباني ذكر كرد.

او با اشاره به اينكه احساس ناهنجاري اجتماعي دربين حاشيه‌نشينان افزايش يافته افزود:  ۷۰درصد جمعيت حاشيه‌نشين مشهد يكبار و نيمي از ساكنان آن بيش از دو بار جرايم سازمان يافته و سازمان نيافته را مشاهده كرده‌اند.

وي ادامه داد: اين جرايم شامل زد و خورد خياباني، چاقوكشي، مشاهده تزريق مواد مخدر، قتل و غارت است.

او با اشاره به مسكن حاشيه‌نشينان هم اظهار داشت:  ۹۰درصد واحدهاي مسكوني در مناطق حاشيه‌اي به صورت غيرمجاز و با مصالح كم مقاومت ساخته شده است.

وي سرچشمه رشد حاشيه‌نشيني در كلانشهرهايي چون مشهد را وضعيت نامناسب معيشتي، رفاهي و خدماتي در روستاها ذكر كرد و گفت: در حالي كه روستاها از جمعيت خالي مي‌شود بر حاشيه ناامن و نامطلوب كلانشهرها افزوده مي‌شود.

رييس نظام مهندسي خراسان رضوي خواستار ممانعت ورود مصالح غيراستاندارد شد

رييس سازمان نظام مهندسي خراسان رضوي از مسوولان استان خواست تا جلوي ورود مصالح غير استاندارد از جمله آهن آلات را بگيرند.

محمد رضا رييسي در حاشيه كنفرانس برنامه ريزي و مديريت شهري گفت : مديريت شهري بايد پيگير استاندارد شدن مصالح باشد.

وي اظهار داشت: چند ماه مي‌گذرد اما هنوز مساله آهن آلات غيراستانداردي كه وارد مشهد و نيز استان شده، حل نشده است.

وي ابراز اميدواري كرد: اداره كل استاندارد و تحقيقات و سازمان بازرگاني استان با پيگيري خود جلوي ورود اين مصالح غير استاندارد به شهر مشهد را بگيرد.

وي با تاكيد بر پيگيري دستگاه‌هاي ذيربط و حل اين مشكل افزود:آنچه اسكلت و مقاومت ساختمان را تشكيل مي‌دهد آهن آلات به كار رفته در آن است و زماني كه غيراستاندارد و فاقد مشخصات باشد اصل مهمي زيرپا گذاشته شده كه براي مهندس ، مالك و جامعه شهري مي‌تواند مشكل ساز شود.

او با بيان اينكه اين آهن‌ها به هيچ وجه ارزان تر نيست، گفت : شايد در شاخه ارزانتر به نظر آيد اما در وزن ارزان تر نيست زيرا هر شاخه از اين نوع آهن‌ها هفت ، هشت كيلو كمتر از شاخه‌هاي آهن استاندارد است.

رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان از همه مهندسان و اعضاي نظام مهندسي خواست تا در جريان ساخت و سازها، آهن‌هاي خريداري شده مالكين را كنترل دقيق كرده و مشخصات جديدي را براي آهن‌هاي وارد بازار شده تعريف كنند.

۴۷درصد شبكه آب روستايي خراسان رضوي فرسوده است 

 معاون نظارت و بهره‌برداري شركت آب و فاضلاب روستايي خراسان رضوي گفت: ۴۷ درصد شبكه‌هاي آب روستايي اين استان فرسوده بوده و عمر مفيدشان به پايان رسيده است.

محمد دانشگر در گردهمايي مسوولان بهره‌برداري و كنترل كيفي شركتهاي آب و فاضلاب روستايي خراسان رضوي در مشهد افزود: براي ترميم فرسودگي شبكه‌ها و تاسيسات آب آشاميدني روستايي اين استان بيش از يك هزار ميليارد ريال اعتبار نياز است. وي گفت: براي تكميل  ۱۳۹پروژه نيمه‌تمام اين شركت كه مراحل اجرايي آنها سال آينده ادامه مي‌يابد حدود  ۵۸۰ميليارد ريال اعتبار نياز است. او بدون توضيح بيشتر اضافه كرد: افزايش اعتبارات امسال اين شركت در مقايسه با پارسال رشد فزاينده پيشرفت اجراي پروژه‌هاي آبرساني روستايي را در سطح استان به دنبال داشته است. وي افزود: براي ارتقا كيفي آب آشاميدني روستايي طي امسال  ۱۲آزمايشگاه ميكروبيولژي در شهرستانهاي مختلف استان با يك ميليارد و  ۲۰۰ميليون ريال اعتبار ساخته، تجهيز و راه‌اندازي شده است. او گفت: علاوه بر تجهيز و راه‌اندازي آزمايشگاهها، به جهت پراكندگي روستاها، در سه شهرستان مشهد، سبزوار و نيشابور سه واحد آزمايشگاهي سيار نيز فعال شده است. وي با اشاره به اينكه حدود  ۱۲درصد از مشتركين آب روستايي كشور در استان خراسال رضوي سكونت دارند افزود:  ۳۷۵هزار مشترك روستايي در سطح دو هزار روستاي اين استان تحت پوشش آب آشاميدني سالم و بهداشتي قرار دارند. او گفت: تا پايان سال آينده تمامي روستاهاي تحت پوشش خدمات اين شركت در خراسان رضوي به سامانه كلرزني خودكار مجهز مي‌شوند.

يك كارشناس: رشد بي‌رويه شهرها بسيار نگران‌كننده است

يك كارشناس مديريت شهري و دانشيار گروه شهرسازي دانشگاه علم‌وصنعت تهران رشد بي‌رويه شهرهاي كشور را نگران‌كننده خواند.

دكتر "اسماعيل شيعه" در دومين روز كنفرانس برنامه‌ريزي و مديريت شهري در مشهد افزود : اين امر موجب شده تا نظارت شهرداري‌ها به زمين و مسكن و نيز ساخت و سازهاي شهري كمرنگ شود.

وي اظهارداشت : بي‌ارتباطي شكل بافت شهرها با بوم ساختهاي فرهنگي، اجتماعي و منطقه‌اي،پيدايش بافتهاي ناسالم، عدم سلامت محيط زيست و نازيبايي فضاي شهر از جمله چالشهاي كنوني شهرهاست.

وي گسترش محلاتي كه جدا از هم افتاده چون مناطق شمالي و جنوبي،مرفه‌نشين و فقيرنشين شهر را از ديگر معضلات مديريت شهري كنوني عنوان كرد و اظهار داشت : متاسفانه مديريت شهري هم در اين زمينه تخصص لازم را ندارد تا در جهت حل اين مشكل گام بردارد.

او ادامه داد : امروز نازيبايي شهرها خود شرايطي بسيار نامطلوب ايجاد كرده و كمتر در سطح شهرها به آن توجه شده در حالي كه شهرها نمادي از هويت فرهنگي ماست.

وي گفت : اين در حالي است كه يك شهر قابل زيست با مديريت شهري مناسب بايد داراي معيارهايي خاص و تمدن ساز باشد كه كاهش بيماري ، نبود فقر و تضاد بين گروههاي اجتماعي و حفظ ارزشهاي اجتماعي از آن جمله است.

او افزود: شهري كه پشتوانه تمدني نداشته باشد فقط روزمره‌گي مي‌كند و در حد رفع مشكلات آب، آسفالت و مانند آن عمل مي‌كند.

وي ادامه داد : چنانكه امروز به هيچ وجه مديريت شهري ما حتي در تهران براي حفظ ارزشها ضابطه‌اي ندارد و كارهاي انجام شده فقط جنبه كالبدي دارد.

وي عدم هراس مردم از شهر و سازمان‌هاي شهري و اعتدال در همه چيز از خدمات عمومي تا نماها ، تاسيسات تفريحي و آموزشي را از ديگر ضروريات مديريت شهري مطلوب خواند كه بايد در عرصه‌هاي اجتماعي ، فرهنگي ، كالبدي ، محيطي، فني و آموزشي و نيز اقتصادي نقش اصلي خود را در رفاه مردم ايفا نمايد.

وي با بيان اينكه در شهرداري‌ها تخصص نيست، گفت : كادر متخصصان شهري اين مجموعه‌ها بسيار اندك است در حالي كه در كشورهاي اروپايي و صنعتي مديريت هاي شهري از نظر فنون مديريت شهري بسيار پيشرفته‌هستند، تا حدي پول توجيبي جوانان و نيز وضعيت مالي افراد مسن را هم مورد توجه دارند.

دكتر شيعه گفت : شهرداري‌ها ما نه تنها در عرصه رفاه شهري برنامه‌اي ندارند در حالي كه رفاه شهري ناهنجاريهاي اجتماعي، فرهنگي و سياسي را كاهش مي‌دهد كه در اساسي‌ترين وظايف هم به درستي انجام وظيفه نمي‌كنند.

وي افزود : شهرداري‌ها فقط در عرصه كالبدي چون آسفالت خيابان، مجوز ساخت و ساز و حفاري و مانند آن كار كرده‌اند و به مسائل اساسي تر شهر كه وظيفه اين مجموعه‌هاست كمتر توجهي شده است.

وي تشكيل شوراهاي شهر و روستا را مقدمه و نويدي براي پرداختن به اين وظايف فراموش شده خواند.

دكتر شيعه افزود: از ديدگاه برنامه‌ريزي شهري هدف ساماندهي امور و برنامه‌ريزي ،ارتقاي سطح كار و زندگي، رفاه ساكنان، حمايت از حقوق شهروند، توسعه امكانات و رفاه آنها، حفاظت از شهرها در برابر منفعت طلبي‌ها، توجه به ساختار ارزشي و ارتقا سطح ارزشي و فرهنگي است.

وي اظهار داشت : امروز مديريت شهري در دنيا بسيار متحول شده و تشكيلاتي بسيار وسيع با هدف رفاه، آسايش مردم و اعتدال در شرايط محيط زيست و حفظ ارزشهاي مادي و ميراث‌هاي فرهنگي شهرهاست.

/ 0 نظر / 22 بازدید