خبر۷

كارگاه آموزشي اقليم شناسي كشاورزي و پايش خشكسالي در مشهد برپا شد

كارگاه آموزشي اقليم شناسي كشاورزي و پايش خشكسالي روز پنجشنبه در مشهد برپا شد.

اين كارگاه دو روزه با حضور كارشناسان كشاورزي و هواشناسي با هدف معرفي اقليم شناسي كشاورزي و نقش آن در مديريت كشاورزي ، معرفي و به كارگيري شاخص‌هاي معتبر پايش خشكسالي،شناخت بهتر خشكسالي و بكارگيري اطلاعات هواشناسي در مديريت خشكسالي كشاورزي آغاز شده است.

محورهاي اصلي اين كارگاه اقليم شناسي كشاورزي، مديريت خشكسالي و كاهش خسارات كشاورزي خواهد بود.

در مراسم آغاز بكار اين كارگاه، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان هواشناسي كشور با اشاره به نقش عوامل آب و هوايي بر بخش كشاورزي گفت: براي مقابله با اين پديده، هواشناسي بايد به ابزارهاي نوين، نيروي انساني متخصص و ساختار مناسب در جهت پيش يابي و پيش آگاهي تجهيز شود.

جواد بداق جمالي بابيان اينكه جلوي وقوع پديده‌هاي طبيعي مثل سيل، زلزله، تگرگ، خشكسالي و مانند آن را نمي‌توان گرفت ،افزود: اما مي‌توان با اقدام و اطلاع به موقع اثرات و خسارات آنها را كاهش داد.

وي اظهار داشت: كشور ما بامتوسط بارندگي  ۲۴۷ميليمتر در منطقه خشك قرار دارد در حالي كه متوسط بارندگي جهان  ۸۵۰و آسيا  ۴۸۰ميليمتر است.

وي با بيان اينكه خشكسالي يكي از ويژگيهاي ايران است ،گفت: بروز اين پديده و مانند آن خيلي غيرمترقبه نيست اما ما خود را با اين شرايط سازگار نمي‌كنيم.

او افزود: از سال ۱۳۴۰تا كنون شش بار در دوره‌هاي سه تا هفت سال خشكسالي در منطقه بروز كرده بنابراين اين پديده نادر نيست بلكه ما بايد آن را بشناسيم و خود را با آن هماهنگ كنيم.

وي در چنين وضعيتي وظيفه هواشناسي خشكسالي را كمك به اتخاذ تصميمات تاكتيكي و روزمره و نيز تصميمات استراتژيك كشاورزي در جهت تعيين نوع محصول و الگوي كشت مناسب و توانايي‌هاي بالقوه اقليمي كشاورزي ذكر كرد.

بداق جمالي در بحث خشكسالي و ساير پديده‌هاي جوي و اقليمي گفت: امكان پيش بيني و پيش آگاهي تا حد زيادي فراهم مي‌باشد و سخت‌افزارها، نرم افزارها و دانش تخصصي انسانها دست به دست هم داده تا دقت در اين زمينه ارتقاء يابد.

وي با بيان اينكه عمده پديده‌هاي طبيعي جهان منشا آب و هوايي دارند گفت: در پديده‌هايي چون زلزله كه در دوره‌هاي پنج،  ۱۰ساله روي مي‌دهد به يكباره جمعيت زيادي آسيب مي‌بيند اما جمع خسارات ناشي از خشكسالي، بهمن و سيل در طول يكسال به مرور اما بسيار بيش از زلزله است.

وي برخورد بااين پديده‌هاي طبيعي را به روش مديريت بحران ميسر دانست و گفت: اما در بحث خشكسالي در كشور ما اين شيوه جواب نمي‌دهد و بايد مديريت ريسك انجام شود و قبل از بروز آن پيش‌بيني‌ها و اقدامات لازم براي مقابله با آن صورت گيرد.

مدير كل هواشناسي خراسان رضوي هم با بيان اينكه  ۲۲۶مورد از بلاياي طبيعي وجود دارد كه هرساله خسارات زيادي وارد مي‌كند، گفت: با اعتبار يك هزار و  ۴۰ميليارد ريالي كه به تجهيز هواشناسي و مدرنيزه كردن آن اختصاص يافته اين مجموعه مي‌تواند در اطلاع و پيش بيني‌اين وقايع بسيار موثر باشد.

استاندارخراسان رضوي:بزودي شاهد رونق بخش صنعت و معدن سبزوار خواهيم بود

 

استاندار خراسان رضوي گفت: با اقداماتي كه انجام شده در آينده نزديك ما شاهد آباداني و رونق در حوزه صنعت و معدن شهرستان سبزوار خواهيم بود.

مهندس محمدجواد محمدزاده امروز در حاشيه بازديد از كارخانه سيمان سبزوار افزود: منابع انساني و ذخاير معدني و صنعتي فراواني در شهرستان سبزوار وجود دارد.

نماينده عالي دولت در استان خراسان رضوي بيان كرد: طرح‌هاي خوبي در سبزوار در حال اجرا مي‌باشد كه نمونه آن احداث دو كارخانه سيمان است.

وي در مورد پيشرفت فيزيكي و تجهيزات كارخانه سيمان لار سبزوار گفت: اين پروژه پيشرفت خوب و موثري داشته و كار اجرايي آن زودتراز زمان بندي انجام شده است.

استاندار خراسان رضوي از رعايت استاندارد، اصول فني و روند اجرايي اين طرح ابراز رضايت كرد و گفت: انگيزه مديريت اين كارخانه خوب است.

مهندس محمدي زاده با تشريح وضعيت معدن سبزوار پيش بيني كرد واحدهاي توليدي سيمان ديگري نيز در اين شهرستان احداث شود.

وي در مورد اجراي طرح‌هاي تراكتورسازي و توليد انواع مصنوعات صنعتي و قطعات خودروسازي و نيز وضعيت كروميت سبزوار مطالبي بيان كرد و گفت: در اين زمينه پيگيري‌هايي در حال انجام است.

استاندار خراسان رضوي اظهار داشت: با سرمايه خوب منابع انساني و مالي و تحرك و فعاليت خوب مديريت شهرستان سبزوار خوشبختانه تسهيلات خوبي جذب سبزوار شده است.

نماينده عالي دولت در خراسان رضوي گفت: تا كنون بيش از سهميه يعني بيش از  ۸۰۰ميليارد ريال تسهيلات مصوب شده و بعد از مشهد در استان خراسان رضوي بيشترين جذب تسهيلات را سبزوار داشته است.

مهندس محمدي زاده همچنين وضعيت دامپروري، كشاورزي و صنايع غذايي سبزوار را خوب توصيف كرد.

عمليات اجرايي و ساخت كارخانه سيمان لار سبزوار در آبان ماه سال  ۱۳۸۳در  ۷۵كيلومتري جنوب غربي سبزوار آغاز شده است. ظرفيت اسمي اين كارخانه در روز  ۳۴۰۰تن كلينكر اعلام شده است.

قبل از اين اعلام شده كه اين كارخانه در سال آينده به بهره برداري مي رسد.

مركز شهرستان  ۵۵۰هزار نفري سبزوار در  ۲۲۰كيلومتري غرب مشهد قرار دارد.

گروگانگيري در استان خراسان جنوبي ناكام ماند

معاون اجتماعي و ارشاد فرماندهي انتظامي خراسان جنوبي از ناكام ماندن گروگانگيري در منطقه گزيك شهرستان اسديه اين استان خبر داد.

منصور صباغ روز پنجشنبه به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: اشرار مسلح كه چند روز پيش قصد گروگانگيري داشتند با هوشياري و اقدام به موقع ماموران پاسگاه عملياتي ميل  ۷۲هنگ مرزي گزيك، متواري شدند.

وي افزود: ماموران پاسگاه مزبور در پي اعلام تردد اشرار در نوار مرزي، به اجراي كمين پرداخته و با مشاهده دو نفر از اشرار بطرف آنان تيراندازي كردند.

او گفت: اشرار مزبور به خاك افغانستان فرار كرده و يك نفر كه گروگان آنان بود به سلامت از چنگال اشرار رها شد.

وي همچنين از دستگيري متصدي يك واحد صنفي لوازم رايانه‌اي در شهرستان قاين اين استان خبر داد و افزود: متصدي اين واحد كه اقدام به توزيع لوح هاي فشرده مبتذل مي‌كرد، توسط ماموران مبارزه با مفاسد اجتماعي اين شهر دستگير و تحويل مراجع قضايي شد.

او گفت: با متخلفين واحدهاي صنفي نيز برابر ضوابط اماكن عمومي برخورد مي‌شود.

۹۴۰كيلو گرم مواد مخدر در استان خراسان جنوبي كشف شد

معاون اجتماعي و ارشاد فرماندهي انتظامي خراسان جنوبي اعلام كرد: ۹۴۰ كيلو و  ۵۰گرم انواع مواد مخدر طي  ۴۸ساعت گذشته در اين استان كشف شد.

منصور صباغ گفت: در اجراي مانور منطقه‌اي پليس مبارزه با مواد مخدر استان با حضور رده‌هاي مختلف انتظامي طي  ۴۸ساعت  ۷۹۱كيلو گرم انواع مواد مخدر در اين استان كشف شد.

وي افزود: در اين ارتباط  ۴۰قاچاقچي و  ۹۷معتاد دستگير و  ۸۶نقطه آلوده پاكسازي شد.

او گفت: علاوه بر آن ماموران انتظامي شهرستان سربيشه اين استان  ۱۲۵كيلو گرم مواد مخدر را كه به صورت كوله‌اي توسط قاچاقچيان حمل مي‌شد، كشف كردند.

وي افزود: ماموران پاسگاه دوست آباد شهرستان سرايان اين استان نيز ۲۳ كيلو و  ۵۰۰گرم ترياك از يك كاميون كشف كردند.

وي گفت: ماموران ايستگاه بازرسي علي آباد بيرجند هم  ۵۵۰گرم هروئين از يك مسافر اتوبوس به دست آوردند.

وي افزود: متهمين در ارتباط با كشفيات مزبور دستگير و به مراجع قضايي تحويل شدند.

بسيجيان شمال تهران در استان خراسان جنوبي مدرسه مي‌سازند

فرمانده بسيج سازندگي ناحيه مقاومت شمال تهران گفت: بسيجيان اين ناحيه براي ساخت مدرسه به يكي از روستاهاي محروم استان خراسان جنوبي اعزام مي شوند.

سرهنگ پاسدار اصغر زارع گفت: اين كار با هدف گسترش و توسعه فضاهاي آموزشي و كمك به محروميت زدايي در قالب طرح اردوهاي هجرت بسيج، در تعطيلات نوروز سال آينده انجام مي‌شود.

وي در تشريح فعاليت بسيج سازندگي ناحيه شمال تهران در سال جاري افزود:

بسيجيان ناحيه شمال تهران همكاري خوبي با شهرداري مناطق يك، سه و چهار در اجراي طرح جهادي  ۱۳۷شهرداري تهران داشتند.

وي گفت: بيش از  ۴۰۰۰نفر روز بسيجي ناحيه شمال تهران در قالب طرح هجرت بسيج سازندگي در چهار ماه گذشته در زيباسازي اماكن و محلات شمال تهران و برپايي ايستگاه‌هاي فرهنگي و ورزشي كمك كردند.

وي اجراي اردوهاي هجرت بسيج سازندگي را به عنوان مهم‌ترين اقدام جهادي در عرصه‌هاي مختلف محروميت زدايي دانست و افزود: تقويت، توسعه و استفاده از ظرفيت‌هاي نيروي مقاومت بسيج در فعاليتهاي عمراني ، فرهنگي ، آموزشي و كشاورزي نقش بسزايي در پيشرفت اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي دارد.

سرهنگ زارع گفت: اجراي طرح اردوهاي هجرت بسيج سازندگي علاوه بر اشتغال زايي و كمك به توسعه و آباداني كشور ، سبب محروميت زدايي و توسعه شبكه بهداشت و درمان مي‌شود.

وي افزود: اميد است دولت و مجلس شوراي اسلامي با افزايش اعتبارات لازم براي اجراي اردوهاي هجرت بسيج سازندگي گام‌هاي موثري در توسعه، آباداني و رشد اقتصادي و فرهنگي كشور بردارند.

 

 

آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در استان خراسان جنوبي مشاهده نشده است

مدير كل دامپزشكي خراسان جنوبي گفت: تاكنون موردي از بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در اين استان مشاهده نشده است.

دكتر محمد رضايي گفت: ستاد مبارزه با آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در استان تشكيل شده و مراقبت‌هاي لازم در مناطق مختلف تحت پوشش به عمل آمده است.

وي افزود:  ۷۰۰واحد مرغداري و كشتارگاه طيور در اين استان فعال است كه به دليل اهميت مبارزه با اين نوع بيماري  ۳۸۵مورد ضدعفوني مكان‌هاي مزبور توسط ماموران دامپزشكي انجام شده است.

او گفت: با توجه به صدور مرغ از خراسان جنوبي به ساير استان‌ها و كشور همسايه، بيش از  ۱۰هزار مورد ضد عفوني كاميون‌هاي حمل مرغ انجام شده است.

وي افزود: در راستاي كنترل رعايت موارد بهداشتي از سوي مرغداري‌ها و كشتارگاهها  ۲۹۲۰مورد بازرسي از مرغداريها و  ۲۶۰مورد بازرسي از كشتارگاه هاي طيور انجام شده است.

وي گفت: تمام مرغداريهاي استان بااستفاده ازسيستم  GISمكان يابي شده‌اند تا در صورت بروز مشكلات احتمالي، اقدامات لازم صورت گيرد.

وي افزود: براي نخستين باردركشور شناسنامه بهداشتي مرغداريها شامل روند جوجه ريزي ، پرورش و كشتار آنها در استان خراسان جنوبي صادر شده و از طريق نرم افزارهاي ارائه شده در حال تكميل است.

او گفت: مهم‌ترين مشكل دامپزشكي اين استان نبود امكان ارسال نمونه‌هاي بيماري با استفاده از هواپيما به آزمايشگاه مركزي دامپزشكي كشور در تهران است كه اين امر مي‌تواند در مواقع ضروري مسئله ساز شود و براي رفع آن نياز به همكاري شركت‌هاي هواپيمايي است.

وي افزود: تمام مرغداري‌هاي استان بيمه شده‌اند و طبق اين قرارداد به منظور پيشگيري از بروز احتمالي انواع بيماري‌هاي طيور، در صورتي كه واحد مرغداري تلفات بيش از حد مجاز داشته باشد، تمامي مرغ‌هاي آن معدوم شده و خسارت واحد مزبور توسط بيمه پرداخت مي‌گردد.

شماري از مردم تربت حيدريه خواستار رفع كمبود شير يارانه‌اي شدند

كمبود شير يارانه‌اي معضلي است كه اين روزها در شهرستان تربت حيدريه بسيار بارز است و با وجود حضور در صفهاي طولاني مقابل مغازه‌ها براي تهيه شير از ساعات اوليه صبح اكثرا دست خالي به منزل برمي‌گردند.

آنان ب

/ 0 نظر / 28 بازدید