خبر۸۶۱۳۰

جانبازان دوچرخه‌سوار مشهدي به سمت كربلا حركت كردند

هشت جانباز دوچرخه‌سوار عصر روز چهارشنبه طي مراسمي در حرم مطهر حضرت رضا(ع) با دريافت پرچم مقدس بارگاه منور رضوي ركاب زني از مشهد تا كربلاي معلي را آغاز كردند. در اين سفر با عنوان "حرم تا بين‌الحرمين" جانبازان مسير چهار هزار و  ۵۰۰كيلومتري حرم مطهر حضرت ثامن‌الائمه(ع) تا حضرت حرم امام حسين(ع) و بالعكس را طي دو ماه ركاب مي‌زنند. مسوول گروه دوچرخه‌سواران جانباز مشهدي گفت: ركاب زني جانبازان دوچرخه‌سوار به سمت كربلا براي نخستين بار در سطح كشور در "سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي" و به مناسبت سالروز فتح خرمشهر (سوم خرداد ماه) صورت مي‌گيرد. محمد نخعي افزود: اين گروه مشهد مقدس را به سمت مرقد حضرت معصومه(س) در قم ترك كرده و پس از عرض ارادت به آن آستان مبارك به سمت مرز عراق طي طريق مي‌نمايند. وي گفت: طبق برنامه‌ريزي، روز  ۱۸ارديبهشت به مرز عراق رسيده و پس از تشرف در حرم مطهر حضرت امام حسين(ع) با تحويل پرچم بارگاه رضوي به مسوولان حرم حضرت اباعبدالله‌الحسين(ع) و دريافت پرچم مقدس آن امام همام روز ۲۹ ارديبهشت ماه به منظور حضور در مراسم سالگرد فتح خرمشهر از مرز عراق خارج مي‌شوند. وي ادامه داد: پس از شركت در مراسم سوم خرداد، به سمت تهران حركت كرده تا در مراسم  ۱۵خرداد سالروز ارتحال امام خميني(ره) حضور يابيم و در نهايت روز  ۲۶خرداد ماه به مشهد مقدس خواهيم رسيد. اين گروه تاكنون با هدف شركت در مراسم سالگرد ارتحال امام طي دو سال گذشته مسير مشهد تا تهران را با دوچرخه طي كرده‌اند.

مسوولان بهداشت بر توجه به بيماران رواني در خراسان شمالي تاكيد دارند

شماري از كارشناسان بهداشت و روانپزشكان خراسان شمالي بر اهميت توجه به بخش بهداشت روان و بيماران رواني در اين استان تاكيد كردند. آنان روز چهارشنبه در نشست كميته علمي بهداشت و روان خراسان شمالي گفتند: افزايش ظرفيت پزشكان بهداشت و روان، داروهاي مورد نياز، حمايت بيمه‌اي و آموزش مداوم اين قشر ضرورت دارد. دكتر هادي استخري مسوول بخش رواني بيمارستان امام رضا(ع) بجنورد گفت: اكنون اين بخش با  ۲۳تخت و ضريب اشغال  ۸۰درصدي تختها توانسته بخشي از بيماران را درمان كند. وي ادامه داد: تاكنون به دليل نبود امكانات بستري، بسياري از بيماران در اين استان شناسايي نشده بودند. او اظهار داشت: ارجاع بيماران رواني به متخصصان بهداشت روان، افزايش اعتبار تخصيصي به بهداشت و روان و افزايش كارشناس در واحد بهداشت و روان ضرورت دارد. وي ادامه داد: براي حمايت درماني و ارايه خدمات دارويي به اين بيماران به خصوص كساني كه به صورت آزاد اقدام به تهيه دارو مي‌كنند بايد توجه بيشتري شود. او افسردگي را چهارمين بيماري پرهزينه عنوان كرد و گفت: اما همانگونه كه علايم افسردگي مانند ديگر بيماريهاي جسمي قابل ديدن نيست، هزينه‌هاي درماني اين بيماريها نيز ديدني نيست. دكتر سيدكاوه حجت نيز حمايت بيمه‌اي بيماران رواني، ارجاع آنان به روانپزشكان، استفاده از مشاوران آموزش و پرورش براي ارجاع بيماران داراي افسردگي و اختلالات رواني و از بين بردن نگاه نااميدانه روانپزشكان به بيماران رواني را از راهكارهاي رفع مشكل بخش بهداشت رواني ذكر كرد. وي افزود: پزشكان بايد نسبت به كاهش بيماري و مشكل مريضان خود احساس تعهد كنند و تنها به انجام معاينات آنها بسنده نكنند. مسوول بهداشت روان دانشكده علوم پزشكي خراسان شمالي نيز با اشاره به اينكه طي يك سال اخير شناخت بيماران رواني دو برابر افزايش يافته خواستار همكاري روانپزشكان و روانشناسان با اين بخش شد. دكتر ربابه بلاغي افزود: در سال گذشته در زمينه شناسايي و حمايت بيماران رواني، پيشگيري از كودك‌آزاري، آموزشهاي مهارت زندگي، مهارتهاي فرزند پروري، پيشگيري از خشونت خانگي، تامين الگوهاي رفتاري، تامين سلامت روان در محيط كار و پيشگيري از اعتياد دوره‌هاي آموزشي برگزار شده است. وي همچنين به برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي والدين در خصوص اختلالات رفتاري كودكان و آسيبهاي اجتماعي آنان اشاره كرد. معاون بهداشتي دانشكده علوم پزشكي خراسان شمالي نيز با اشاره به اينكه امسال اعتبار بهداشت و روان از  ۴۰ميليون ريال پارسال به  ۳۰۰ميليون ريال رسيده گفت: اكنون از نظر كيفي بايد به اين بخش پرداخته شود. دكتر نادر نيك‌پرست افزود: بيماري رواني اولين عامل ناتواني و كاهش عمر شناخته شده است. وي بر اهميت مداوم و شناخت بيماران رواني تاكيد كرد و گفت: اكنون با ايجاد مركز بستري بيماران رواني نياز است به سمت هدفمند و منسجم ساختن برنامه‌هاي بهداشت و روان پيش رويم. تاكنون شش هزار و  ۷۰۰بيمار رواني در خراسان شمالي شناسايي شده‌اند.

استاندار خراسان رضوي: توجه به مشكلات مردم از مهمترين اهداف دولت است

استاندار خراسان رضوي گفت: توجه به مشكلات عامه مردم بدون نگاه سياسي و طبقاتي، از مهمترين اهداف دولت مهر است. محمدجواد محمدي زاده عصر چهارشنبه در جريان بازديد از "نمايشگاه عملكرد دولت مهر در سرزمين خورشيد" با اشاره به‌مساله هلوكاست و انرژي هسته‌اي افزود: دكتر احمدي نژاد با بيان اين مساله شجاعت خود را در حوزه بين‌الملل در مورد دفاع و صيانت از ملت ايران نشان داد. وي ادامه داد: رييس جمهور يك نفر نيازمند و يا مستمند را مشكل يك ملت مي‌دادند و به دنبال رفع مشكل نيازمندان و محرومان است و اين دليل محكم براي نام نهادن دولت نهم تحت عنوان "دولت مهرورزي" است. استاندار خراسان رضوي با اشاره به تعداد نامه‌هايي كه مردم براي رييس جمهور طي پارسال نوشتند گفت: از  ۱۴۶هزار نامه دريافتي بيش از  ۷۰درصد پاسخ داده شد. وي ادامه داد: از اين ميان  ۱۸هزار نامه به وزارتخانه‌ها ارجاع شد، ۱۲ هزار نامه در دست اقدام است و  ۱۶هزار نامه نيز تقاضاهاي غيرواقعي داشتند كه ترتيب اثري به آنها داده نشد. او همچنين گفت: در سفر استاني پارسال رييس جمهور به خراسان رضوي ۲۳۲ مصوبه در سه بخش طي نشست هيات وزيران در مشهد به تصويب رسيد.وي طرحهاي زيرساختي همچون راه‌اندازي سه نيروگاه برق و دو خط انتقال گاز را از جمله طرحهاي سال  ۱۳۸۵مصوبه هيات وزيران عنوان كرد. او ادامه داد: در جريان سدسازي و انتقال آب سد دوستي، از برنامه جلوتر هستيم و در پايان سال گذشته نيز با  ۱۳درصد رشد كار اجرايي مواجه بوديم. وي شتاب فعاليتها در زيرساختها را مطلوب ارزيابي كرد و گفت: پايين آمدن ميزان بيكاري در بنگاههاي اقتصادي زودبازده و توسعه در حوزه صادرات غير نفتي نيز از جمله فعاليتهاي پارسال دولت در استان خراسان رضوي بود. استاندار خراسان رضوي افزود: در همه بخشها شاهد رونق چشمگير هستيم به صورتي كه تا پايان سال قبل به سه برابر ظرفيت سال  ۱۳۸۴در همين زمينه رسيديم. "نمايشگاه عملكرد دولت مهر در سرزمين خورشيد" از  ۲۵تا  ۳۰فرودين ماه در محل دايمي نمايشگاه بين‌المللي مشهد در گستره پنج هزار مترمربع فضاي مسقف و سه هزار و  ۵۰۰مترمربع فضاي باز داير است.

راههاي بين مزارع  ۴۰درصد در تسهيل زراعت خراسان شمالي موثر است

معاون فني و اجرايي سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي گفت: با توجه به پراكنده بودن كشتزارهاي اين استان، ساخت راههاي بين مزارع تا  ۴۰درصد در افزايش راندمان كشاورزي موثر است. عليرضا بصيري اظهار داشت: تاكنون در ساخت جاده‌هاي بين مزارع به علت كمبود اعتبارات آب و خاك توفيق چنداني نداشته‌ايم. وي افزود: در ساخت جاده‌هاي بين مزارع تنها  ۳۰درصد اعتبار را دولت تقبل مي‌كند و  ۷۰درصد ديگر را كشاورزان بايد تامين كنند. وي اضافه كرد: در سال گذشته  ۶۰۰ميليون ريال اعتبار براي ساخت جاده‌هاي بين مزارع استان منظور شد كه به علت پرداخت نكردن خودياري كشاورزان، اين اعتبار هم برگشت خورد. وي ضعف بنيه اقتصادي كشاورزان خراسان شمالي را عامل عمده استقبال نكردن آنان از اين طرح دانست و گفت: لازم است خودياري‌ها در اين طرح حذف و يا كمتر شود. وي ساخت جاده در مزارع را در تسريع و كاهش هزينه‌هاي حمل و نقل، بارگيري محصولات و تسريع در هر سه مراحل كاشت، داشت و برداشت بسيار مهم ذكر كرد. معاون فني‌واجرايي سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي گفت: در هر شهرستان نياز است سالانه بيش از نيم كيلومتر جاده بين مزارع ساخته شود كه بالا بودن درصد خودياري‌ها اجراي طرحها را معطل كرده است. سالانه يك ميليون و  ۲۰۰هزار تن انواع محصولات زراعي و باغي در خراسان شمالي توليد مي‌شود كه  ۹۰۰هزار تن آن انواع محصولات زراعي و مابقي محصولات باغي است.

شناسايي بيماران رواني در خراسان شمالي دو برابر افزايش يافت

رييس دانشكده علوم پزشكي خراسان شمالي گفت: پارسال ميزان شناسايي بيماران رواني در اين استان دو برابر افزايش يافت. دكتر جواد شاهين‌فر در كميته علمي بهداشت و روان اين استان اظهار داشت: شاخص شناسايي و پوشش بيماران در سال گذشته به  ۱۰دهم در هزار نفر رسيد كه در سال پيش از آن اين شاخص  ۴/۶دهم در هزار نفر بوده است. وي افزود: شناسايي و پوشش دادن بيماران رواني در سال  ۸۵بايد به  ۱۵دهم در هر هزار نفر مي‌رسيده است. وي خاطرنشان كرد: اكنون  ۶۱۶بيمار رواني شديد، دو هزار و  ۵۴۶بيمارخفيف ، يك هزار و  ۴۳۵بيمار مصروع، يك هزار و  ۳۶۵عقب مانده ذهني و  ۹۷۲بيمار در ساير موارد رواني شناسايي و تحت پوشش قرار گرفته‌اند. وي ادامه داد: از اين ارقام تنها عقب‌ماندگان ذهني و بيماران صرعي به علت مراجعه از اولين سالهاي تولد به طور قطع شناسايي شده‌اند اما شمار واقعي ساير بيماران بيش از ميزان شناسايي شده است. وي افزايش شناسايي بيماران رواني را به علت بالا رفتن خدمات به اين قشر دانست و گفت: از زمان ايجاد بخش بيماران رواني در بيمارستان امام رضا (ع) بجنورد امكان بستري اين بيماران نيز فراهم شده است. وي بيان كرد: از بين بردن برچسب بيمار رواني عمده‌ترين فعاليتي است كه در اين بخش نياز است انجام شود. مسوول بهداشت‌روان دانشكده علوم پزشكي خراسان شمالي نيز شناسايي بيماران رواني شهري را  ۷/۳۰دهم در هزار نفر و بيماران رواني روستايي  ۱۴/۲۴دهم در هزار نفر ذكر كرد. دكتر ربابه بلاغي بر همكاري بخش خصوصي در شهرها براي بالا بردن ضريب شناخت بيماران رواني تاكيد كرد. وي افزود: اكنون بيشترين دغدغه شناسايي بيماران رواني مربوط به شهرهاست كه در عين حال ترس شهروندان از عنوان بيمار رواني، عمده‌ترين مشكل شناسايي آنان است. وي ادامه داد: با صرف هزينه، آموزش و خدمات مطلوب‌تر به بيماران رواني مي توان از مشكلات اين قشر كاست. وي اضافه كرد: در عين حال در سال جاري اعتبارات عمراني، آموزشي و شناسايي بخش بهداشت روان از  ۴۰ميليون ريال به  ۳۰۰ميليون ريال افزايش يافته است. نشست كميته علمي بهداشت و روان با حضور مسوولان و روانپزشكان خراسان شمالي در دانشكده علوم پزشكي اين استان برگزار شد. تاكنون دو هزار و  ۳۷۴بيمار رواني در مناطق شهري و چهار هزار و ۵۴۰ بيمار رواني نيز در نواحي روستايي خراسان شمالي شناسايي شده‌اند. خراسان شمالي  ۸۰۸هزار نفر جمعيت دارد.

گياه "چريش" يكي از ثروتهاي منابع طبيعي در خراسان شمالي است

فصل بهار چهره دشت و دمن شهرستان بجنورد را دگرگون كرده و سبزي گياهان روييده در اين مناطق طراوت و شادابي را براي ساكنان به ارمغان آورده است. با رويش انواع گياهان معطر و خوراكي در دشتها و جلگه‌هاي اين شهرستان سرسبز، شماري از شهروندان براي چيدن انواع خوراكي و دارويي آن به دامن طبيعت روي مي‌آورند. يكي از انواع گياهان خودرو در اين شهرستان گياهي است كه در ميان شهروندان بجنوردي به چريش ( (Cherishمعروف است. رويش اين گياه همزمان با فصل بهار آغاز مي‌شود و حدود دو ماه از اين فصل ادامه دارد. هر بوته اين گياه چندين برگ دارد كه مانند سبزي تره حالت ناوداني دارند و مجموع اين برگها در قسمت انتهايي در غلافي سفيدرنگ پيچيده شده‌اند. شهروندان بجنوردي بخصوص روستاييان با استفاده از اين گياه آشي موسوم به آش چريشي و ناني موسوم به نان چريشي درست مي‌كنند. آش چريشي مخلوطي از حبوبات، يارمه(بلغور) و گياه چريش است كه بسيار مطبوع طبع بجنورديها است. نان چريشي نيز با استفاده از خمير، زردچوبه، روغن حيواني و گياه چريش در تنور پخته مي‌شود. طي فصل بهار در همه فروشگاههاي تره‌بار بجنورد گياه چريش نيز به چشم مي‌خورد و همچنين در محله‌ها و كوچه‌ها فرياد "چريش چريش" پيرمردان كه با گاري دستي اقدام به فروش اين گياه كرده‌اند به گوش مي‌رسد. مادربزرگها با پخت نان و آش چريشي از فرزندان و نوه‌هايشان پذيرايي مي‌كنند و به خصوص براي فرزندانشان كه در شهرهاي ديگر سكونت دارند نان چريشي را به سوغات مي‌فرستند. برخي از شهروندنان نيز به تازه‌خوري اين گياه در فصل بهار بسنده نكرده و آن را به ميزان انبوه خريداري نموده مي‌شويند، ريز مي‌كنند و براي مدتها در فريزر نگهداري كرده و به تدريج از آن استفاده مي‌كنند. گياه چريش در عمده مناطق خراسان شمالي به لحاظ شرايط اقليمي آن به خصوص در مناطق شمالي اين استان در منطقه گلول شيروان، راز و جرگلان، ارتفاعات اسدلي اسفراين، سالوك، شوقان جاجرم و مناطقي از شهرستان آشخانه مي‌رويد. در شهرستان بجنورد در روستاهاي حصار و رختيان تراكم رويش اين گياه بيشتر از ساير مناطق است. يك عضو هيات علمي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي خراسان رضوي گفت: گونه‌هاي مختلف چريش با نام علمي " "Eremurus sppمتعلق به خانواده لاله‌ها مي‌باشند كه از قديم تاكنون برگهاي آن با نام تره كوهي در اوايل فصل بهار به عنوان سبزي خوراكي به مصرف مي‌رسد. مجيد دشتي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي اظهار داشت: اين نوع گياه داراي ريشه‌هاي غده‌اي و ذخيره‌اي است. او گفت: تنوع رنگ گل و گلهاي فشرده گونه‌هاي مختلف اين جنس، زيبايي فراواني دارد و در ساليان اخير توجه خاصي به آنها در سطح جهان به عنوان گياهان زينتي شده است. وي افزود: طي سالهاي اخير به علت نبود نظارت دقيق و نبود روشهاي علمي در بهره‌برداري اين محصول، ريشه‌هاي اين گياهان بدون توجه به زمان مناسب برداشت بطور كامل از خاك خارج شده لذا رويشگاه‌هاي منطقه بشدت آسيب ديده و علاوه بر افت محصول، تخريب مراتع را به دنبال داشته است. او بيان كرد: لذا آموزش بهره‌برداران در شناسايي گونه‌هاي قابل بهره برداري، زمان گلدهي، زمان رسيدگي و بهترين زمان برداشت ريشه‌ها حايز اهميت است. وي افزود: ريشه‌هاي غده‌اي برخي از اين گونه‌ها چسبناك است لذا موارد استفاده زيادي از آنها در مناطق مختلفي از جمله ايران، تركمنستان و افغانستان به عنوان چسب طبيعي مشاهده شده است. او اضافه كرد: اين چسب عموما با نام محلي سريش و با تغييراتي در نام آن چريش نيز خوانده مي‌شود. وي گفت: علاوه بر مصرف دارويي آن به‌تنهايي و يا در تركيب با ساير گياهان ارزش آن مضاعف مي‌شود و در طب سنتي براي مداواي عوارض لكه‌هاي پوستي، اگزما ، شكستگي اعضاي بدن و جلوگيري‌از ريزش مو و تقويت پيازمو نيز كاربرد دارد.

/ 0 نظر / 18 بازدید