واعظ مبارز

آشنای غریب

واعظ مبارز

بی شک هنگامی که سخن از وعظ وخطابه به میان می آید یکی از نام هایی که بر زبان تک تک ما خراسانیان می آید نام شیخ احمد کافی است.مردی که سخنرانی های آتشینش در مهدیه تهران هنوز هم جزو پرفروش ترین نوارهای مذهبی ایران پس از گذشت بیش از 33 سال  از مرگ  ناگهانی و مشکوکش است. اما او تنها کافی نیست که به تبحر در  فن وعظ و خطابه مشهور بوده است.حجت‏الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسن کافی خراسانی، که سال 1307خورشیدی در مشهد به دنیا آمده بود نیز یکی از خطبای و معروف مشهد در سده جاری محسوب می شود.

 وی پس از طی دوران کودکی پوشیدن لباس روحانیت و خدمت در این لباس به مردم را هدف خود قرارداد و براین اساس پا در حجره های مدارس علمیه مشهد گذاشت. او در این حوزه  علمیه  به ترتیب ادبیات و سطوح عالیه را در محضر استادانی چون  مشهد شیخ هاشم قزوینی و محمدتقی ادیب نیشابوری فرا گرفت وسپس برای تکمیل آموخته ها راهی نجف  اشرف شد و به منظور فرا گرفتن دروس عالی فقه و اصول  نزد عالمان آن دیار شاگردی کرد.

شیخ حسن کافی سپس به مشهد بازگشت و تبلیغ دین را در دستور کار خود قرارداد. وی در جریان ملی شدن صنعت نفت و مبارزات ضد استعماری مردم ایران، به نمایندگی از آیت‏اللَّه سید ابوالقاسم کاشانی، به افشای حقایق و روشنگری مردم در سطح مشهد و خراسان اشتغال داشت. او در سال‏های 1340به بعد،مدتی بر حجم سخنرانی‏های روشنگرانه خود در مشهد  افزود .حجت الاسلام دهشت یکی از وعاظ کنونی مشهد درباره قدرت منبر وی می گوید:"شب های ماه مبارک رمضان برای گوش دادن به منبرها به مسجد گوهرشاد می رفتم. در یک طرف ایوان، سید عباس افتخار منبر می رفتند و در طرف دیگر شیخ حسن کافی، من دوست داشتم که به منبر سید عباس افتخار گوش بدم، ولی حضرت آیت الله خامنه ای به من فرمودند که منبر شیخ حسن کافی را گوش بده، چرا که ایشان محکم سخن می گوید و من محکم سخن گفتن را دوست دارم."

نوع سخنرانی های شیخ حسن عاقبت باعث شد تا ساواک فشار ویژه ای را بر او برای سکوت یا خروج از خراسان در دستور کار قراردهد که ثمره این امر مهاجرت شیخ به تهران بود. او در تهران همزمان با ادامه تبلیغ در نقش  امامت جماعت یکی از مساجد شهر به نوشتن روی آورد و آثاری چند از جمله تعالیم‏امام حسن(ع) مجتبی، تعالیم امام هفتم در دعا و حدیث، امام رضا(ع) اسوه صراط مستقیم و تعالیم پیامبر اکرم حضرت محمد(ص) پدید آورد.

 حجت‏الاسلام کافی در تهران نیز در کنار تالیف و امامت جماعت  حمایت همه جانبه خود از حرکت امام خمینی(ره) و مبارزه علیه رژیم ستمشاهی پرداخت و با سخنرانی‏های مؤثر خویش، نقش ارزشمندی در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایفا کرد. البته ساواک نیز بیکار ننشسته و در این مدت چندین بار او را دستگیر ،زندانی و شکنجه کرد.

او پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به سخنرانی های افشاگرانه خود بر علیه جریانات التقاطی ادامه داد که ثمره آن ترور شدن توسط منافقین بود. تروری که او را در زمره جانبازان قرارداد. شیخ حسن  سرانجام در 30 بهمن 1379 خورشیدی در سن 72 سالگی درگذشت و به لقای معبود رسید.

 رضا سلیمان نوری

 

 

/ 1 نظر / 24 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم ┐────────────────────────────────────────────────────────┌ رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: سه چيز را خدای سبحان دوست می دارد، ادای حق خدا، فروتنی نسبت به خلق خدا و احسان به بندگان خدا. ┘────────────────────────────────────────────────────────└