خبر۱۲۳

يك مسوول محلي :"شپش سر" در دو درصد دانش‌آموزان خراسان رضوي مشاهده مي‌شود

مسوول سلامت نوجوانان و جوانان مدارس مركز بهداشت خراسان رضوي گفت: آلودگي به "شپش‌سر" در بين دانش‌آموزان دختر و پسر استان بيش از دو درصد گزارش شده است.

ندا چوبدار افزود: بيشترين ابتلاء به شپش در مناطق حاشيه‌نشين شهر مشهد و شهرستانهاي خواف، تايباد،تربت جام، سرخس و بخشي از نيشابور مشاهده شده است.

وي اظهار داشت: آلودگي شپش يا "پديكولوز" در همه جوامع حتي كشورهاي اروپايي و آمريكايي و بويژه در محيطهاي جمعي بدليل قابليت انتقال بيماري مشاهده مي‌شود.

اين پزشك گفت: تخم شپش يا همان "رشك" به شكل قطره خيلي ريز و به رنگ سفيد است كه به انتهاي مو بويژه موهاي پشت‌سر و پشت گوش‌ها چسبيده و در صورت معالجه نشدن تخم‌گذاري كرده و بخشهاي بيشتري از سر را درگير مي‌كند.

وي بيان كرد: طرح غربالگري بيماري شپش در كليه مدارس شهر مشهد و استان با توجه بيشتر به مدارس دخترانه و ابتدايي از پنج سال گذشته در حال اجراست.

او افزود: در اين راستا طي سال تحصيلي گذشته، بيش از  ۹۰۰هزار دانش‌آموز در مناطق مختلف شهر مشهد تحت آموزش و معاينه قرار گرفته‌اند.

چوبدار اعلام كرد: اجراي طرح غربالگري شپش براي دانش آموزان داراي مربي بهداشت توسط اداره آموزش و پرورش استان و بقيه توسط كارشناسان مراكز بهداشت انجام مي‌شود.

اين در حالي است كه اكنون حدود  ۶۰درصد مدارس در استان خراسان رضوي فاقد مربي بهداشت هستند.

وي گفت : موارد آلودگي به شپش در معاينات غربالگري، تحت درمان بوسيله تجويز شامپوي "پري مترين" به مدت دو هفته و حذف شپش از لباس، بدن و لوازم صورت مي‌گيرد.

وي نقش آگاهي و اطلاع‌رساني را در كنترل بيماري شپش با اهميت دانست و افزود: كودكان بويژه دختران علاوه بر رعايت موارد بهداشتي بايد به طور مرتب توسط والدين چك شوند.

وي اظهارداشت : شپش در بين دخترها بدليل بلندتر بودن موهاي سر و در مقطع ابتدايي به علت رسيدگي كمتر و در فصل زمستان به علت پوشش بيشتر شيوع دارد.

مسوول سلامت نوجوانان و جوانان مدارس مركز بهداشت خراسان رضوي گفت: بهترين راه پيشگيري از شپش سر كنترل و معاينات مكرر توسط فرد و خانواده و هم چنين استفاده از لوازم شخصي است و در اين آلودگي بحث "ريشه كني" مطرح نيست.

وي با بيان اينكه در بررسي انجام شده در سال  ۸۰ميزان ابتلاء دانش آموزان به شپش بيش از  ۹درصد گزارش شده بود، گفت: هم‌اكنون با اطلاع رساني، آگاهي و غربالگري ميزان ابتلا به شپش در استان خراسان كاهش يافته است.

مديرعامل آب منطقه‌اي خراسان شمالي: بخشي‌نگري منابع آب را تهديد مي‌كند

مديرعامل شركت سهامي آب منطقه‌اي خراسان شمالي از بخشي‌نگري به عنوان مهمترين تهديد در مديريت منابع آب اين استان ياد كرد.

"محمد علايي" روز چهارشنبه در نشست ستاد مردمي توسعه شهرستان بجنورد گفت: اين نوع نگرش، بي‌توجهي به مباني توسعه پايدار و حفاظت از محيط زيست است و پيامدهاي مصيبت‌بار كوتاه‌مدت و بلندمدت به دنبال خواهد داشت.

وي مديريت جامع منابع آب استان با نگرش پايدار در حوزه‌هاي آبريز و حفظ محيط زيست با مشاركت كارآمد مردم و نهادهاي مردمي در فرآيند تصميم‌سازي و تصميم‌گيري را مهمترين ماموريت شركت متبوع خود خواند.

او گفت: استان خراسان شمالي به لحاظ برخورداري از منابع آب از سرانه مناسبي برخوردار است، اما مصرف نادرست و استفاده بي‌رويه از منابع آب، حجم قابل توجهي از منابع آب تجديدپذير استان را هدر مي‌دهد.

وي حجم آبهاي سطحي خراسان شمالي را بيش از يك ميليارد و  ۶۰۰ميليون متر مكعب اعلام كرد و افزود: از اين ميزان تنها  ۱۶۳ميليون متر مكعب توسط پنج سد ساخته شده در اين استان تنظيم مي‌شود.

او اظهار داشت: اين حجم آب نيز بايد با ايجاد و تكميل شبكه‌هاي آبياري و زهكشي زمين‌هاي پاياب سدها به صورت درست به مصرف كشاورزي برسد.

وي افزود: در شرايط كنوني بيش از يك ميليارد و  ۱۰۰ميليون متر مكعب از آبهاي سطحي اين استان نيز به صورت كاملا سنتي به مصرف كشاورزي مي‌رسد.

علايي گفت: اين بخش از آبهاي سطحي استان بايد با ايجاد شبكه‌هاي مدرن و نيمه‌مدرن آبياري تحت فشار و قطره‌اي به زمين‌هاي كشاورزي منتقل شود تا از هدر رفتن بخش عمده آن در آبياري غرقابي جلوگيري شود.

مدير عامل شركت آب منطقه‌اي خراسان شمالي اعلام كرد: در اين زمينه ۶۹۵ هزار متر شبكه آبياري زمين‌هاي كشاورزي پاياب سدها در اين استان در دست مطالعه است كه با ساخته شدن اين شبكه‌ها  ۳۱هزار و  ۵۸۷هكتار از كشتزارهاي منطقه زير پوشش آبياري قطره‌اي و باراني خواهد رفت.

علايي بيان كرد: عمليات اجرايي مراحل يك و دوي شبكه آبياري و زهكشي زمين‌هاي پاياب سدهاي شيروان، شورك و چري پايان يافته و اين شبكه‌ها آماده بهره‌برداري است.

او طول اين شبكه‌ها را بيش از  ۳۹هزارمتر اعلام كرد و افزود: اين شبكه‌ها حدود هشت هزار هكتار زمين كشاورزي را زير پوشش خطوط آبياري قطره‌اي و باراني خواهد برد.

وي گفت: عمليات اجرايي شبكه‌هاي آبياري و زهكشي سدهاي شيرين‌دره‌و اسفراين در دست اجرا است كه با ساخت اين شبكه‌ها  ۱۲هزار و  ۲۳۷هكتار زمين زير پوشش آبياري نوين خواهد رفت.

اين مسوول همچنين با اشاره به ممنوعيت حفر چاه جديد و جلوگيري‌از افزايش بهره‌برداري از آبهاي زيرزميني در هفت دشت از  ۱۲دشت موجود در اين استان افزود: سه مورد از اين دشت‌ها حالت بحراني دارند.

او اضافه برداشت آب از آبخوانهاي زيرزميني خراسان شمالي را بيش از ۹۹ ميليون متر مكعب اعلام كرد و گفت: سالانه  ۸۸۹ميليون متر مكعب آب از منابع زيرزميني اين استان برداشت مي‌شود.

وي خواستار همكاري ستاد مردمي توسعه شهرستان بجنورد با مديران و مسوولان منابع آب خراسان شمالي براي پيشبرد برنامه‌هاي دولت در اين زمينه شد.

نشست مشترك ستاد مردمي توسعه شهرستان بجنورد با مديران شركت سهامي آب منطقه‌اي خراسان شمالي با هدف دستيابي به تعامل مناسب در زمينه مديريت منابع آب و بهره‌برداري از اين منابع برگزار شد.

فرمانده انتظامي خراسان جنوبي از آغاز فعاليت پليس زن در استان خبر داد.

فرمانده انتظامي خراسان جنوبي از آغاز فعاليت پليس زن در اين استان خبر داد.

سردار غلامعلي نكويي در ديدار مردمي در دفتر نظارت همگاني استان گفت: در اين راستا با اقدامات گزينشي ،  ۱۲از بانوان استان براي فراگيري آموزشهاي لازم در قالب درجه‌دار و افسر به تهران اعزام شدند.

وي افزود: اين بانوان پس از گذراندن دورهاي عمومي و تخصصي فعاليت خود را در كلانتري‌ها و راهنمايي و رانندگي استان آغاز كردند.

او گفت: از ابتداي امسال تاكنون  ۱۱۸مورد پيشنهاد رشوه به‌افسران ، درجه داران و ماموران اين فرماندهي داده شده است.

وي اضافه كرد: با رد مبلغ پيشنهادي رشوه از سوي ماموران انتظامي، افراد رشوه‌دهنده به مراجع قضايي معرفي شدند.

وي بااشاره به اصلاح ساختار ناجا گفت: در ساختار جديد به منظور سهولت در رسيدگي به مشكلات مردم و تسريع درامر خدمت رساني، عناصر راهنمايي ورانندگي و آگاهي در تمامي پاسگاهها و كلانتري‌ها مستقر مي‌شوند.

او ادامه داد: هم‌اكنون مشغول انجام كار ساماندهي رده‌هاي اين فرماندهي بر اساس ساختار جديد ابلاغي هستيم.

وي با اشاره به آمار تصادفات جاده‌اي استان گفت: در  ۱۱ماهه گذشته ۱۰۵۱ فقره تصادف در جاده‌هاي حوزه ماموريتي پليس راه استان رخ داده است.

وي افزود: در اين تصادفات  ۱۶۵نفر كشته و  ۱۱۰۴نفر مجروح شدند.

وي بيان كرد: آمار تصادفات در  ۱۱ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل  ۲۴درصد و آمار كشته‌شدگان شش درصد در استان كاهش يافته است.

نكويي افزود: بر اساس تحليل كارشناسي  ۵۵درصد تصادفات جاده‌هاي استان در محورهاي فرعي و  ۴۵درصد در محورهاي اصلي رخ داده است.

وي توجه نكردن به جلو در هنگام رانندگي ، تخطي از سرعت مطمئنه ، رعايت نكردن حق تقدم و ناتواني در كنترل وسيله نقليه را از جمله علل عمده وقوع تصادفات ذكر كرد.

وي گفت: همچنين براساس ارزيابي ناجا در۱۱ماهه امسال دفتر نظارت همگاني ( (۱۹۷اين فرماندهي رتبه دوم كشوري را كسب كرد.

او اظهار داشت: طي اين مدت  ۵۲۶۰مورد تماس با تلفن  ۱۹۷استان برقرار شده كه  ۳۰درصد آن تقدير و  ۲۵درصد آن پيشنهاد بوده است.

وي با اشاره به اخاذي و كلاهبرداري افراد سود جو با جعل عناوين مختلف گفت: مردم در اين ارتباط دقت لازم را داشته باشند و در صورت هرگونه مورد مشكوك، مراتب را به پليس  ۱۱۰اطلاع دهند.

او گفت: همچنين در بحث معاملات ملكي مردم دقت كنند كه هويت اصلي طرف معامله مشخص شود و معاملات در مراكز قانوني نيز انجام گيرد تا زمينه سوء استفاده افراد سودجو فراهم نشود.

عضو شوراي عالي حفاظت محيط زيست: راه‌حل كاهش آلودگي هوا، ايجاد پايانه‌هاي درون شهري است

عضو شوراي عالي حفاظت محيط زيست بر ايجاد پايانه‌هاي درون شهري براي كاهش آلودگي هوا تاكيد كرد.

منظور از پايانه‌هاي درون شهري مجموعه‌هايي است كه در آن امكان دسترسي به‌خدمات اداري، تجاري، فرهنگي، ورزشي و امكانات حمل‌ونقل عمومي وجود داشته باشد.

دكتر "محمدتقي امان پور" ،ايجاد اين پايانه‌ها را الگوي نوين و موفق دانست و گفت چنانچه اين الگو در ايران پياده شود، مي‌توان در اين زمينه پيشگام بود.

به گفته وي، با ايجاد اين مجموعه‌ها مي‌توان سرانه‌فضاي سبز كشور و بخصوص كلان‌شهرها را به ميزان استاندارد جهاني رساند.

عضو شوراي عالي حفاظت محيط زيست ، گفت : پايانه‌هاي درون شهري در كلان شهرهاي ايران بايد بر اساس مدل‌سازي توسعه پايدار شكل گيرد.

امان پور افزود: در حقيقت اين مراكز سبب مي‌شود هنگامي كه به گره‌هاي ترافيكي مي‌رسيم، به جاي اين كه با خودروي شخصي تك سرنشين به مسير ادامه دهيم، براي رفع نيازهاي خود از اين مراكز استفاده كنيم.

وي تاكيدكرد: نهادينه‌كردن فرهنگ ساخت‌واستفاده از اين مراكز آلودگي‌ها را كاهش خواهد داد و الگوي شهرنشيني را نيز اصلاح مي‌كند.

اين كارشناس از اين كه تاكنون شبكه‌ونظام جامع حمل‌ونقل شهري تنظيم نشده ابراز تاسف كرد و گفت اين در حالي است كه فرهنگ تبعيت و اجراي قوانين نيز در ايران ضعيف است.

امان‌پور افزود: در اين زمينه نيازمند تدوين مقررات لازم هستيم و با وضع قوانين مناسب مي‌توان به مردم فرصت سرمايه‌گذاري در اين زمينه را داد و آنگاه شاهد خواهيم بود كار با سرعت و رغبت بسيار شروع مي‌شود و تجارت و مشاغل بسياري راه اندازي خواهد شد.

جديدترين تكنيك جراحي قلب در مشهد اجرا شد

عمل ترميم همزمان چند ضايعه عروقي قلب شامل دريچه، قوس صعودي و باي‌پس كوراكت با استفاده از روش معروف به "مشهدي" براي نخستين بار در كشور روز چهارشنبه در بيمارستان فوق تخصصي رضوي مشهد انجام شد.

ابداع‌كننده اين عمل جراحي در دنيا دكتر احمد رجايي خراساني فوق تخصص قلب و تراكس است كه پس از  ۳۰سال اقامت در آمريكا حدود دو سال مي‌باشد كه به وطن بازگشته است.

وي پس از اين عمل جراحي پنج ساعته در جمع خبرنگاران گفت: دريچه آئورت بيمار  ۵۰ساله مرد حدود هشت سال پيش تعويض شده بود و اكنون در حالي كه دريچه مصنوعي داشت دچار اتساع شديد آئورت به طول  ۱۲سانتيمتر و همچنين ضايعه كوراكتاسيون(تنگي آئورت مادرزادي) در بخشي ديگر از آئورت بود.

دكتر رجايي با اين توضيح كه آئورت بزرگترين شريان بدن است كه خون را از قلب به اعضاي مختلف مي‌رساند افزود: دو ضايعه مذكور يكي در خلف و ديگري در قسمت جلوي آئورت ايجاد شده بود.

اين پزشك فوق تخصص قلب و تراكس اظهار داشت: درمان اين ضايعات پيچيده است و در روش قديمي همراه با گذاشتن گرافتهايي(لوله ش

/ 0 نظر / 44 بازدید