خبر ۱۲ ۱۲

هزار و ‪ ۲۰هكتار اراضي ملي در خراسان شمالي از زمين خواران پس گرفته شد

رييس كل دادگستري خراسان شمالي گفت: هزار و ‪ ۲۰هكتار از زمينهاي ملي و دولتي از زمين خواران و متصرفين غيرمجاز در اين استان بازپس گرفته شد.

احمد كيخسروي در نشست شوراي حفاظت از اراضي ملي و دولتي خراسان شمالي در بجنورد افزود: تمام اراضي بازپس گرفته شده از زمين خواران و متصرفين غيرمجاز، به نفع دولت و منافع عمومي سنددار شد.

وي اضافه كرد: دستگاه قضايي به شدت با زمين خواران و متصرفين غيرمجاز برخورد قانوني خواهد داشت.

او افزود: شوراي حفاظت از اراضي ملي و دولتي در برابر رانت خوراني كه به وسيله برخي خلاء‌هاي حفاظتي و برخورداري از رانتهاي اطلاعاتي، زمينهاي دولتي را متصرف شده‌اند سكوت نخواهد كرد.

وي ادامه داد: البته اراضي دولتي و ملي براي اجراي طرحهاي عمراني نيز بايد متناسب با نياز اين طرحها واگذار شود.

معاون سياسي امنيتي استاندار خراسان شمالي هم گفت: واگذاري اراضي ملي و دولتي به اشخاص حقيقي و حقوقي مي‌بايست در راستاي منافع عمومي باشد.

غلامحسن بشارتي افزود: اراضي كه از طريق رانت به افراد واگذار شده بايد به نفع بيت‌المال بازپس گرفته شود.

شوراي حفاظت از اراضي ملي و دولتي در سالجاري در استان خراسان شمالي تشكيل شده و هر ‪ ۴۵روز با حضور اعضاي شورا جلساتي براي رسيدگي به وضعيت اراضي دولتي و ملي برگزار مي‌كند.

خط توليد داروي سرطان پروستات براي اولين بار در كشور راه اندازي شد

مدير عامل شركت داروسازي ثامن گفت: براي اولين بار در كشور براي درمان سرطان پروستات توسط اين شركت داروسازي ، خط توليد داروي "بوسرلين" راه اندازي شد.

علي كاخكي افزود: محلول تزريقي بوسرلين با نام اختصاصي " پروكيور"(‪ (pro cureتوليد و به بازار عرضه مي‌شود.

وي اظهارداشت : اين دارو از جمله مشتقات "سنتتيك" هورمون‌هاي آزاد كننده " گونادوتروفين " از غده هيپوفيز مي‌باشدكه علاوه بر سرطان پروستات براي " اندومتريت " و نازايي نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

كاخكي اظهار داشت:تا كنون اين دارو توسط شركت "آنوميتس" فرانسه توليد و وارد كشور مي‌شد كه خوشبختانه با راه اندازي خط توليد آن در شركت دارو سازي ثامن ، توان توليد سالانه حدود ‪ ۱۰۰هزار ( كه با توجه به نياز كشور افزايش مي‌يابد) "بوسرلين پروكيور" دارد.

او با اشاره به اينكه بوسرلين وارداتي از جمله داروهاي گران محسوب مي شد و به همين دليل پزشكان تنها در موارد خاص آنرا تجويز مي‌كرد، گفت: در حال حاضر با توليد اين دارو در كشور قيمت آن ‪ ۳۰درصد كمتر از مشابه خارجي آن است .

وي افزود: اقدامات مطالعاتي و و تحقيقاتي جهت سنتز شيمياي و فرمولاسيون از سال گذشته در شركت داروسازي ثامن آغاز شد و هم اينك ماده موثره اوليه فرآورده توسط شركت تحقيقاتي توليدي داخل كشور تامين مي‌شود.

كاخكي گفت:واحد توليد فرآورده‌هاي "پيتيدي نوتركيب"شركت داروسازي ثامن كه در حال حاضر از جمله واحدهاي منحصر بفرد در كشور است ، توانايي و توليد دارويي پيتيدي را بصورت ليوفليزه (پودر) و مايع داراست.

وي اضافه كرد:اين شركت به عنوان شركت پيشرو در توليد فرآورده‌هاي تزريقي با حجم بالا، متوسط و زياد توليد فرآورده‌هاي پيتيدي در كشور محسوب مي شود كه در ساير بخش‌ها حدود سي فرآورده دارويي و در بخش پيتيدي ها، سه محصول دارويي انساني و سه فرآورده داريي دامي را در حال توليد دارد.

سه هزار هكتار از اراضي حاشيه رودخانه‌هاي مشهد به واحد مسكونيتبديل شد

كارشناس ارشد مطالعات منابع آب اداره كل منابع طبيعي خراسان رضوي گفت: سههزار هكتار از اراضي حاشيه رودخانه‌هاي مشهد در طول ‪ ۱۶سال اخير به‌واحد مسكونيتبديل شده است . محمد آقابيگي در جلسه پاياني نخستين همايش ملي مهندسي مسيل ها درمشهد افزود: اين ميزان يك سوم از مناطق شهري مشهد را تشكيل مي‌دهد. وي گفت: تعرض مردم به اراضي حاشيه كالها باعث شده تا گستره مناطق حاشيه كالها ازهشت هزار هكتار به ‪ ۱۱هزار هكتار افزايش يابد. وي اظهار داشت: بيشترين سطوح شهري حاشيه رودخانه‌ها مربوط به‌منطقه قاسم آباد ،بخش شمالي روخانه كشف رود ،كال چهل بازه است. آقابيگي با اشاره به اينكه در حاشيه‌هاي شمالي مسيل‌ها و كالهاي مشهد تغييراراضي گسترده‌اي ديده مي‌شود،گفت: در بخش جنوبي دامنه‌هاي با شيب كم در محدوده آب وبرق، ميدان حر، سرافرازان، خاقاني، طالقاني، بهارستان و سيدي سطوح شهري تا دامنهارتفاعات هم كشيده مي‌شود. وي بيان كرد : با اين حال تبديل اراضي حاشيه كالها به واحدهاي مسكوني رو بهافزايش است و در چند سال آينده شهر مشهد گسترش بيشتري خواهد يافت . وي نسبت به عدم توسعه مسيل‌هاي شهري هشدار داد و گفت:متاسفانه‌در بسياري ازموارد تجاوز به حريم رودخانه‌ها و كالها شاهد كوچك شدن ابعاد و قابليت عبور دهيمسيل‌ها هستيم . آقابيگي افزود: با اين حال آب گرفتگي رودخانه‌ها در قبال بارندگي متوسط و شديدحتمي است.

يك شهروند تربت حيدريه تاكنون ‪ ۷۰ليتر خون اهدا كرده است

"سيد محمد هاشمي" كه از شهروندان تربت حيدريه و جزء اهداكننده هاي برتر ايران است، تاكنون در مجموع ‪ ۷۰ليتر خون اهدا كرده است .

رييس پايگاه انتقال خون تربت حيدريه در حاشيه تقدير از اين شهروند گفت:ايشان در يكصد و شصت و چهارمين بار اهداي خون، ركورد اين مقدار خون را بدست آورد.

احمد قاسميان اظهارداشت : اهداكننده برتر خون اين شهرستان در طول عمر ‪ ۵۷ساله‌اش اين مقدار خون را اهدا كرده است.

او افزود: اين فرد به خاطر داشتن گروه خوني‪ Oمنفي كه "كمياب و مهمترين" مورد محسوب مي‌شود خدمت بزرگي به همنوعان خود كرده است.

وي خاطرنشان كرد: اين خون براي تمام گروههاي ديگر قابل استفاده است اما در صورت نياز فقط از نوع خودش مي‌تواند خون بگيرد.

رييس پايگاه انتقال خون تربت حيدريه ادامه داد: اهداكننده برتر خون اين شهرستان در بيشتر سالهاي عمر تا ‪ ۴بار در سال خون داده است در حاليكه پزشكان توصيه مي‌كنند كه اين رقم بايد حداكثر ‪ ۲بار باشد.

اهداكننده برتر خون تربت حيدريه نيز گفت : اولين بار در حاليكه فقط ‪ ۱۵سال داشتم به طور اتفاقي خون دادم.

سيد محمد هاشمي افزود: اما بعد از اينكه پزشكان گروه خونم را كمياب و بسيار مفيد تشخيص دادند، همه ساله خون اهدا كردم.

وي اضافه كرد: چون به عنوان اهداكننده حرفه‌اي در پايگاه تربت حيدريه پرونده دارم در مواقع اضطراري و اعلام نياز اين مركز تا چهار بار در سال خون دادم.

وي كه كارمند سازمان آموزش فني و حرفه‌اي است ، گفت : از اينكه با اهداي خون زياد كه كمياب است توانسته‌ام به همنوعان خود كمك نمايم احساس افتخار و خرسندي مي‌كنم.

وي خاطرنشان كرد : چون گروه خونيم نيز در بين ساير گروهها به خاطر آميزش با همه خونها به ايثارگري اشتهار دارد، لذت اهدا برايم چندين برابر است لذا تصميم دارم تا آخر عمر به اين كار خداپسندانه ادامه دهم.

بدن انسان داراي حدود شش ليتر خون است و در هر بار توانايي حداكثر ‪۴۵۰سي سي ( كمتر از نيم ليتر ) اهدا را دارد.

۱۳۶اثر تاريخي در خراسان شمالي به ثبت رسيده است

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان خراسان شمالي گفت: ‪ ۱۳۶اثر تاريخي در اين استان به ثبت رسيده است.

محسن لشكري گفت: تاكنون براي ‪۱۰۶اثر تاريخي استان شماره ثبت صادر شده است.

وي اضافه كرد: ‪۶۸اثر تاريخي به ثبت رسيده اين استان را تپه‌هاي باستاني و مابقي آن را بناهاي تاريخي، ارگ، امامزاده و مسجد تتشكيل مي‌دهند.

او گفت: هم‌اكنون براي ‪ ۳۲اثر باستاني استان خراسان شمالي نيز قرارداد ثبت صادر شده است.

وي طرح مطالعه اشياء موزه مردم شناسي استان، مستندسازي و مرمت كاروان سراي رباط قلي، مستندسازي و مرمت حسينه جاجرمي و امامزاده بابا و بي‌بي را از ديگر طرحهاي اين سازمان در سالجاري برشمرد.

او گفت: همچنين با نصب دستگاه موقعيت ياب "جي پي اس" تمام مناطق داراي آثار باستاني و تاريخي استان خراسان شمالي بر روي نقشه توپورگرافي مشخص مي‌شود.

وي هدف از اين اقدام را جلوگيري از دستبرد به اين آثار و حفظ آن براي نسلهاي آينده اعلام كرد.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان شمالي مهمترين بناهاي تاريخي استان را بيمارستان و آينه‌خانه مفخم، بناي سنگي كليساي اسپاخو، مسجد جاجرم، ارگ بلقيس، حمام خزانه‌اي جاجرم، بناي شاه‌نشين و خانه بانك ملي اعلام كرد.

وي گفت: اين بناهاي تاريخي مربوط به دوران قارجا، ساساني، صدر اسلام و صفوي مي‌باشد.

۴۲۰هزار محصل عضو انجمنهاي اسلامي دانش‌آموزان هستند

دبيركل اتحاديه انجمنهاي اسلامي دانش‌آموزان ايران گفت: هم‌اكنون ‪ ۴۲۰هزار دانش‌آموز مقطع متوسطه عضو انجمنهاي اسلامي دانش‌آموزان در سطح كشور هستند.

محمدتقي فخريان در دفتر اتحاديه انجمن اسلامي دانش‌آموزان خراسان شمالي در بجنورد گفت: در ‪ ۱۲هزار و ‪۵۰۰دبيرستان دخترانه و پسرانه كشور دفاتر انجمنهاي اسلامي راه‌اندازي شده و ‪۶۲هزار دانش‌آموز اين دبيرستانها عضو شوراي مركزي انجمنها هستند.

وي افزود: دفاترانجمنهاي اسلامي دانش‌آموزان در ‪ ۳۰استان و ‪ ۲۷۰شهر ايران راه‌اندازي شده است.

او فعاليت انجمنهاي اسلامي را در بخشهاي اجتماعي، علمي و آموزشي دانست و اضافه كرد: با اين نگرش در سال جاري يك ميليون و ‪ ۸۰۰هزار دانش‌آموز مقاطع سه‌گانه تحصيلي در كنكور و فعاليتهاي آموزشي مرتبط آينده‌سازان شركت كردند.

وي همچنين تاسيس "باشگاه علمي" را از برنامه‌هاي اتحاديه انجمنهاي اسلامي دانش‌آموزان در راستاي تقويت بنيه علمي دانش‌آموزان اعلام كرد و گفت: اين باشگاه با عضويت دانش‌آموزان راه‌اندازي و با امكانات آزمايشگاهي و ساير امكانات آموزشي تجهيز خواهد شد.

او افزود: باشگاه علمي به صورت آزمايشي در تهران راه‌اندازي و در صورت ارزيابي مثبت از عملكردش، اين باشگاه علمي در تمام استانهاي كشور فعال خواهد شد.

دبيركل اتحاديه انجمنهاي اسلامي دانش‌آموزان تشكيل "هيات انصارالمهدي (عج)" و "خيمه معرفت" را از اقدامات ديگر اين اتحاديه در راستاي تقويت بنيه معنوي دانش‌آموزان عضو و ساير دانش‌آموزان برشمرد و گفت: هم‌اكنون هيات انصارالمهدي (ع‌ج) در تمام استانهاي كشور فعال شده كه فعاليتهايي را در زمينه گسترش مهدويت در مدارس شروع كرد.

وي افزود: همچنين هزار خيمه معرفت نيز در مدارس كشور راه‌اندازي شده و حدود ‪ ۲۲هزار دانش‌آموز و مربي خيمه‌هاي معرفت را مديريت مي‌كنند.

او اعزام طلبه‌هاي جوان به مدارس را در ماه رمضان از ديگر فعاليتهاي انجمنهاي اسلامي دانش‌آموزان در راستاي تقويت بنيه معنوي اين قشر اعلام كرد.

/ 0 نظر / 25 بازدید