خبر۱۲

يك تابلوي نقاشي نفيس به موزه آستان قدس رضوي اهدا شد

تابلوي نقاشي ارزشمند از سنگ مقام شريف حضرت امام رضا(ع) توسط هنرمند مشهدي "معصومه عرفاني" به گنجينه هنرهاي تجسمي موزه آستان قدس رضوي اهدا شد.

به گزارش سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي، واقف اين اثر هنري با اشاره به اين كه عشق و ارادت به بارگاه ملكوتي حضرت رضا(ع) موجب خلق اين اثر شده گفت: هميشه در فكر خلق يك كار معنوي بودم كه ناخودآگاه به سمت سنگ مقام شريف رضوي كه از نظر قدمت، خط، كتيبه و نگارش نفيس و منحصربفرد است هدايت شدم.

وي افزود: براي خلق اين تابلو كه در ابعاد  ۱۰۰در  ۷۰سانتيمتر است حدود شش ماه وقت صرف شده و در بسياري از اوقات كمك و عنايت ائمه اطهار(ع) شامل حال من بوده است.

عرفاني با بيان اينكه ارادت خالصانه مردم به بارگاه ملكوتي حضرت رضا(ع) باعث غناي هنري و شهرت جهاني موزه آستان قدس رضوي شده گفت: آثار هنري فراواني در موزه‌ها وجود دارد ولي آنچه اين موزه رامتمايز مي‌كند عشق و ارادت هنرمندان به آستان مقدس اين امام همام مي‌باشد.

گنجينه تجسمي يكي از  ۱۲گنجينه هنري و تاريخي موزه آستان قدس رضوي است كه با آثار هنرمندان بزرگي نظير استاد كمال‌الملك، محمود فرشچيان، علي اشرف والي و عباس كاتوزيان مورد توجه بسياري از هنرمندان و علاقه‌مندان به آثار تاريخي قرار دارد.

خانه گردشگر در خراسان جنوبي راه‌اندازي شد

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري خراسان جنوبي اعلام كرد: خانه گردشگر در اين استان راه اندازي شد.

حسين عباس زاده گفت: خانه گردشگر به معرفي جاذبه‌هاي تاريخي، طبيعي و گردشگري استان خواهد پرداخت.

وي هدف ديگر راه اندازي خانه گردشگر را راهنمايي مسافرين استان ، توزيع اقلام تبليغاتي و برگزاري نشست‌هاي متعدد در ستاد تسهيلات سفرهاي استان ذكر كرد. خانه گردشگر در خراسان جنوبي راه‌اندازي شد

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان جنوبي از راه‌اندازي خانه گردشگر در خراسان جنوبي خبر داد.

حسين عباس‌زاده با بيان اين مطلب گفت: اين خانه با حضور "مرتضي طالع ماسوله" معاون دفتر تدوين استانداردهاي فني و نظارت سازمان ميراث فرهنگي ،صنايع‌دستي و گردشگري و مسئول خانه‌هاي گردشگري كشور، در خراسان جنوبي راه‌اندازي شد.

وي افزود: خانه گردشگر خراسان جنوبي كه به معرفي جاذبه‌هاي تاريخي، طبيعي و گردشگري استان مي‌پردازد، در مجموعه فرهنگي، تاريخي اكبريه، حوزه معاونت گردشگري و امور فرهنگي و با مسئوليت مرتضي عربي، كارشناس مسئول بازاريابي و تبليغات سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان جنوبي راه‌اندازي و آغاز به كار كرده است.

عباس زاده در ادامه، تصريح كرد :هدف از برپايي خانه گردشگر، راهنمايي مسافران به استان، معرفي اقلام تبليغاتي و توزيع آن و برگزاري نشست‌هاي متعدد در ستاد تسهيلات سفر‌هاي دائمي استان است.

دايرة المعارف دفاع مقدس خراسان شمالي تدوين مي شود     

 دايره المعارف دوران دفاع مقدس خراسان شمالي با هزينه اي بالغ بر يك ميليارد ريال تهيه و تدوين مي شود

مديركل بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس خراسان شمالي با بيان اين مطلب گفت: طرح اوليه دايره المعارف از سوي بنياد حفظ آثار استان تهيه شده كه پس از بررسي كارشناسان به مركز بنياد ارسال مي شود.

هوشنگ هراتيان افزود: در تدوين اين دايره المعارف تهيه شناسنامه عملياتي يگان هاي رزمي استان از جمله تيپ دوم لشكر 77 پيروز خراسان، تاريخ تأسيس و نقش آنها در عمليات دوران دفاع مقدس مدنظر است.

وي خاطرنشان كرد: بر اساس طرح ارايه شده، تهيه دايرة المعارف تا سه سال ادامه خواهد داشت و در سال 1388 تدوين آن به اتمام مي رسد كه سعي مي شود نرم افزار آن نيز تهيه شود.

هراتيان در پايان تصريح كرد: براي همكاري در كار تدوين از ساير ارگان ها نيز دعوت به عمل مي آيد و از بودجه هاي ملي كه در استان به اين منظور اختصاص داده شده، استفاده مي شود.

استاندار خراسان از رسانه‌ها و نمايندگان خواست عملكرد دولت را رصد كنند

استاندار خراسان رضوي از رسانه‌ها و نمايندگان مجلس خواست عملكرد دولت را به ويژه در مورد مصوبات سفر استاني رييس جمهور و نيز پروژه‌هاي اشتغال را رصد كنند.

محمدجواد محمدي‌زاده در جلسه شوراي اداري استان خراسان رضوي گفت:بيان اظهار نظرها در مورد عملكرد دولت بسيار خوب است و نه تنها در مجموعه استانداري كه نمايندگي دولت در استان را دارد، به كسي بر نمي‌خورد بلكه اگر رسانه‌ها اشكالات ما را بگويند از آنها تشكر و سپاسگزاري مي‌كنيم.

او افزود:مصوبات سفر رييس جمهور به استان خراسان رضوي بايد قبل از موعد اجرا شود و تحمل اين كه حتي يك پروژه مصوب در سفر رييس جمهور بر زمين بماند را نداريم.

 

وي با ابراز نارضايتي از روند اجراي طرحهاي اشتغالزا در استان ابراز اميدواري كرد كه در دو ماه باقيمانده از سال برخي كاستي‌هاي بانكها و دستگاههاي استان در اين زمينه بر طرف شود.

او با انتقاد از سخنان يكي از نمايندگان مشهد در جلسه شوراي اداري گفت:

در سفر استاني رييس جمهور به خراسان رضوي  ۲۳۲پروژه به تصويب رسيد كه از اين تعداد تنها  ۱/۳پروژه‌ها بر زمين مانده است و اين درست نيست كه بگوييم مسوولان اجرايي استان در اجراي اين پروژه‌ها همكاري نمي‌كنند.

وي با بيان اين كه مديران استان خراسان رضوي نهايت همكاري را در اجراي مصوبات سفر استاني رييس جمهور داشته‌اند، اظهار داشت: مطابق ارزيابي جديد انجام شده پيشرفت پروژه‌هاي استان  ۷۸درصد بوده است.

او افزود:از اين تعداد مصوبه،  ۱۷/۷درصد پروژه‌ها به اتمام رسيده، درباره  ۱/۳درصد هيچ اقدامي نشده،  ۶۵/۱درصد نيز در دست انجام است و  ۱۵/۹درصد پروژه‌ها نيز در مرحله مطالعه است.

وي درباره افزايش قيمت نان در استان خراسان رضوي گفت:اين افزايش قيمت كه در استان خراسان رضوي  ۲۶درصد بود در برخي از استانها به  ۴۷درصد رسيده است.

او افزايش قيمت نان را بر طبق مصوبه شوراي اقتصاد و در راستاي تامين منافع نانوانها عنوان كرد و گفت: وقتي  ۳۷درصد قيمت كارگر نانوايي افزايش يافته و نرخ حمل و نقل نيز بالا رفته است بايد اقدامي كرد كه نانواها نيز ضرر ندهند.

وي با پذيرش افزايش قيمت در مورد كالاهايي همچون مسكن، ميوه، سيمان و آهن‌آلات اظهار داشت:بايد دولت و مجلس براي پايان دادن به اين گرانيها فكري كنند ضمن آن كه قيمت اقلامي همچون آرد و گندم تغييري نكرده است.

او افزود:بودجه سال  ۱۳۸۶بودجه‌اي انقباضي است كه در آن، بودجه  ۲۰استان مواجه با كاهش شده و بودجه  ۱۰استان نيز افزايش يافته كه خراسان رضوي يكي از آن  ۱۰استان است.

وي اظهار داشت:در بودجه سال  ۱۳۸۵هم تخصيص‌هاي استان خوب بود و درآمدهاي استاني و ملي استان محقق شد.

او ارزيابي خود از پيشرفت فعاليت عمراني و توسعه‌اي در استان را كاملا مثبت ارزيابي كرد و افزود: استان خراسان رضوي امسال بالاتر از  ۸۰درصد تخصيص داشته و برخي از دستگاهها نيز خيلي بيشتر از ظرفيت هزينه كرده‌اند.

وي گفت:به طور مثال پروژه انتقال آب سد دوستي به مشهد  ۳۰ميليارد تومان اعتبار داشته كه جذب شده و  ۲۵ميليارد تومان سند نيز طلب پيمانكاران است.

وي افزود: در متمم بودجه امسال نيز دوباره  ۲۴ميليارد تومان براي سد دوستي در نظر گرفته شده است.

او با بيان اين كه در دهه فجر امسال  ۳۳۴پروژه با اعتبار  ۳۵ميليارد تومان و  ۱۲۲ميليون يورو در استان خراسان رضوي به بهره‌برداري مي‌رسد تاكيد كرد:مراسم بهره‌برداري از اين پروژه‌ها بايد با حضور مردم به اوج شكوه خود برسد.

مسكوكات؛ غني‌ترين بخش اموال فرهنگي خراسان رضوي

بخش مسكوكات يكي از غني‌ترين بخش‌هاي اموال فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي است.

ناصر نبي‌زاده معاون فرهنگي و ارتباطات اين سازمان گفت: در اين بخش بيش از 7 هزار سكه متعلق به دوره‌هاي مختلف تاريخي پيش از اسلام و دوران اسلامي نگهداري مي‌شود.

وي اظهار داشت: جدا از سكه‌هاي دوره‌هاي مختلف اسلامي، در اين بخش‌سكه‌هايي وجود دارد كه از سوي حكومت‌هاي محلي نقاط متفاوت ايران ضرب شده است و مشابه آن در كمتر مجموعه‌اي ديده مي‌شود.

نبي زاده تصريح كرد: طرح مطالعاتي و پژوهش ساماندهي سكه‌هاي اموال فرهنگي استان به مرحله اجرا گذشته شده كه در اين مرحله 2 هزار سكه مورد بررسي قرار گرفت.

وي افزود: در آينده همه سكه‌هاي موجود به صورت سلسله‌اي كارشناسي مي‌شود تا سكه‌هاي هر دوره تاريخي در مجموعه‌اي جداگانه به پژوهشگران و علاقه‌مندان معرفي شود.

وي اجراي اين طرح را گامي براي راه‌اندازي موزه تخصصي سكه در بخشي از موزه بزرگ خراسان اعلام كرد.

تعزيه‌خواني در خراسان شمالي

تعزيه و شبيه‌خواني يكي از آيين‌هاي ديرپاي مذهبي است كه از گذشته‌هاي دور به عنوان ابزاري براي انتقال پيام واقعه كربلا به عموم مردم مورد استفاده قرار گرفته و از جايگاه خاصي برخوردار بوده است.

هر ساله در ماه محرم و ماه صفر جاي جاي خراسان شمالي ميزبان گروه‌هاي هنري متعدد تعزيه‌گردان و شبيه‌خوان است كه به رسم ديرين، اين فرهنگ شفاهي را سينه به سينه تا به امروز منتقل كرده‌اند.

گروه‌هاي فعال در زمينه برگزاري آيين تعزيه‌داري در استان خراسان شمالي بيشتر در مناطقي چون جاجرم، گرمه، ايور، درق، سنخواست، شوقان، بدرانلو ، خراشا و چناران فعاليت دارند.

اين مراسم چنان در دل و جان مردم اين مناطق ريشه دوانده كه بدون دخالت هيچ نهاد خاصي، بصورت خودجوش و تنها از روي اعتقاد مردم و عشق و ارادت آنان به امام حسين (ع) و اهل بيت پيامبر برگزار مي‌شود.

يكي از تعزيه‌خوانان شهر "گرمه" در گفت و گو مي گويد كه اشتياق به برگزاري اين آيين را از پدران خود به ارث برده است.

غلامحسن صادقي كه با دو پسر و نوه‌هايش هر ساله اين آيين مذهبي را برپا مي كنند، گفت: مراسم تعزيه‌داري و شبيه‌خواني به صورت خودجوش و مردمي برپا مي‌شود.

وي مي‌گويد: حتي كليه آلات و ادوات جنگي و نيز وسايل نواختن موسيقي را وسايل مورد نياز آن مانند شيپور، قره‌ني، طبل، سنج، شمشير و اسب و شتر، علم، چهلچراغ، علامت، نخل، خيمه، كلاه‌خود، زره، مشك و لباسهاي مورد نياز را نيز خود تعزيه‌خوانان و يا مردم تهيه مي‌كنند.

وي از تعزيه طفلان مسلم، ماجراي حربن يزيد رياحي، داستان وهب، شهادت قاسم بن الحسن (ع) ، طفلان زينب، حماسه‌آفريني حضرت اباالفضل العباس (ع)، شهادت حضرت علي‌اكبر (ع) و حضرت علي‌اصغر (ع) به عنوان تعزينه‌هاي اصلي نام برد كه در روزهاي تاسوعا و عاشورا اجرا مي‌شود.

وي گفت : مهمترين و طولاني‌ترين تعزيه ماه محرم به روز عاشورا اختصاص دارد كه از صبح آغاز مي‌شود و تا ظهر عاشورا ادامه دارد.

يكي ديگر از تعزيه‌داران در شهر "درق" از توابع شهرستان جاجرم نيز در خصوص تعزيه‌خواني گفت: اين آيين را در ماه محرم، صفر، روزهاي شهادت امامان معصوم و حتي در ولادت‌ها نيز برگزار مي‌كنند.

حاجي‌بابا فخراني تعداد مجالس تعزيه‌خواني را  ۵۳مجلس ذكر كرد و گفت:

تعزيه‌خوانان با حفظ كردن و يا خواندن‌از روي نسخه نقش خود را ايفا مي‌كنند.

وي اشاره به قدمت نسخه‌هاي تعزيه‌خواني كرد و گفت: برخي از نسخه‌ها بيش از  ۲۰۰سال نيز قدمت دارند و به صورت دست‌نويس و با خطوط بسيار خوش و زيبا به يادگار مانده‌اند.

او افزود: تمامي نقش‌هاي تعزيه‌داري را مردها اجرا مي‌كنند و براي نقش‌هاي زنانه مانند نقش حضرت زينب (س) از افرادي كه داراي صداي زنانه‌اند و يا از كودكان زير  ۱۵سال استفاده مي‌شود.

اين تعزيه‌خوان ساماندهي و آموزش گروه‌هاي تعزيه با برنامه‌هاي منسجم براي اجراي درست اين هنر نمايشي ديني را ضروري خواند.

"رجبعلي آبراهه" يكي ديگر از تعزيه‌خوانان خراسان شمالي معتقد است كه اين هنر نمايشي نقش موثري در پيوند معنوي نسل جديد با فرهنگ قيام عاشورا دارد.

وي مي‌گويد: هنوز كه هنوز است و با وجود گذشت ساليان سال از اجراي آيين تعزيه، از شمار طرفداران اين مراسم كاسته نشده و اين نشان از علاقه و ارادت مردم ما به خاندان پيامبر و نيز اين هنر نمايشي دارد.

وي خواستار ساماندهي گروههاي تعزيه‌خواني توسط ادارات و نهادهاي مربوط و حمايت از آنان و نيز تربيت نيروهاي جوانتر براي خالي نشدن اين عرصه از افراد مستعد و علاقه‌مند شد.

 

/ 0 نظر / 12 بازدید