نگاهي به جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري شهرستان شيروان

 

شهرستان ‪ ۱۶۰هزار نفري شيروان واقع در ‪ ۶۰كيلومتري شرق بجنورد و در مسير اصلي مسافران شمال مشهد و زايران بارگاه قدسي ثامن‌الحجج حضرت علي بن موسي‌الرضا (ع) قرار دارد.

 

مناطق سياحتي و تفريحي اين شهرستان شامل روستاهاي زوارم و گليان،بوستان شيركوه، منطقه حفاظت شده گلول و سراني، ييلاقات گيل‌نامانلو، بوانلو و نيز چپانلو از جلوه‌هاي طبيعي اين شهرستان است كه همه ساله پذيراي مسافران و گردشگران بسياري است.

كورچشمه، يان چشمه، گبري، چشمه شمدين، چشمه ترنو، چشمه جمعه‌بالاو پائين، چشمه‌سرخدار جمعه، چشمه سرخدار مرز، چشمه گزگزوك، قوشه چشمه، چاه تنبل و چاه بير از جمله جاذبه‌هاي گردشگري اين شهرستان است چشمه گردو در دامنه شمالي كوه بيگان در ارتفاعي حدود ‪ ۱۹۰۰متري با آبي گوارا، حدود نيم اينچ آبدهي دارد كه در كنار آن درخت تنومند گردويي وجود دارد و به علت بكر بودن، محل آبخوري حيوانات وحشي و پرندگان منطقه است.

كوه شاه‌جهان بلندترين ارتفاع اين منطقه است كه از گياهان گون و كلاه ميرحسن پوشيده شده و در مجاورت آن دو چشمه كبابي و سبز از زمين مي‌جوشند.

از روستاهاي ديدني شهرستان شيروان نيز مي‌توان به "استخري، گليان، حصار و زيارت" اشاره كرد كه همه ساله در فصل بهار مسافران زيادي براي استراحت در زير درختان و كنار چشمه‌سارهاي آنها آرام مي‌گيرند.

در روستاي استخري بلندترين و زيباترين آبشار منطقه وجود دارد كه مه و شبنم هميشگي بخاطر وجود حصار درختان در آن موج مي‌زند و سنگهاي بزرگ نيز زيبايي خاصي به اين منطقه داده است.

در وسط اين روستا، مقبره امامزاده‌اي قرار دارد كه به گفته اهالي مزار شاهزاده عبدالرحمان(ع) فرزند امام سجاد(ع) است كه داراي ضريحي چوبي است و اخيرا نيز با ياري مردم تجديد بنا شده است.

ييلاق اوغاز در فاصله ‪ ۴۵كيلومتري شمال شرقي شيروان با چشمه معروف بكان پذيراي مسافران بسياري است.

ييلاق زوارم نيز به دليل برخورداري از چشمه‌ها، آبشارها و حوضچه‌هاي سنگي ييلاقي معروف است.

غار كافرقلعه در پنج كيلومتري جنوب غربي روستاي گليان با ارتفاع ‪ ۵۰متر از سطح دره با دهانه‌اي شكاف مانند نيز يكي از جاذبه‌هاي ديدني است.

روستاي الله‌آبادعليا نيز كه خرابه‌هاي اين روستا نشانگر وجود برج و بارو در اطراف آن است، متبرك به وجود مقبره شيخ مقدم معروف به شيخ‌آباد است و برخي از مردم شمال خراسان معتقدند كه باعث شفاي بيماريهاي عصبي، نازايي و غش مي‌گردد.

شهرستان شيروان داراي بناهاي تاريخي نيز است كه مقبره امامزاده زكريا (ع) از جمله آن بناها است كه بر روي قله‌اي مرتفع در حاشيه منطقه حفاظت شده گلول و سراني قرار دارد.

به گفته روستاييان اين مقبره محل دفن زكرياي پيامبر است و بنا بر همين اعتقاد بيشتر اهالي روستا، شهريور هر سال براي قرباني كردن گاو و گوسفند در اين محل جمع شده و گوشت قرباني‌ها را بين يگديگر تقسيم كرده و بخشي از آنرا به نيازمندان ديگر روستاها مي‌دهند.

شهرستان شيروان داراي يك منطقه حفاظت شده به نام "گلول و سراني" است كه جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري بكري دارد.

اين منطقه در ‪ ۸۰كيلومتري شمال شيروان واقع شده و داراي آب و هوايي سرد و نيمه‌خشك است و در زمستانها نيز اغلب با بارش شديد برف همراه است كه همه ساله گردشگران زيادي از اين مناطق ديدن مي‌كنند.

مهمترين زيستگاه كل و بز منطقه حفاظت شده گلول در "زوي علم، زوي قول و قاپلان" است كه مي‌توان به فراواني كل و بز را در آنجا مشاهده كرد.

بر اساس نظر كارشناسان مووسسه تحقيقات و مراتع طي بازديد به عمل آمده از برخي ارتفاعات سراني، به دليل وجود شرايط آب و هوايي خاص، درختان ارس آن، داراي ارتفاع و نيز قدمت بسيار زيادي هستند.

يكي ديگر از جاذبه‌هاي ديدني منطقه حفاظت شده گلول وجود برف انديل‌هايي در اين منطقه است كه توسط اهالي به نام‌هاي محلي برف انديل صمد، برف انديل كاووسي و برف انديل علم موسوم شده است.

اين برف‌انديل‌ها توسط دامداران منطقه با بوته‌هاي خشكيده گون پوشانده شده و از آب آن براي شرب دام در فصول گرم سال استفاده مي‌شود. اين برف‌انديلها در تمام‌طول سال برف داشته و جلوه‌اي زيبا و ديدني دارند.

عمارت "مفخم" بجنورد آميزه‌اي‌از تاريخ و هنر، چشم به‌راه گردشگران نوروزي

"عمارت سردار مفخم" مجموعه‌اي تاريخي و كهن در بجنورد است كه ميان تاريخ ، هنر و فرهنگ اين ديار پيوند زده است.

اين بناي زيبا از جمله آثار تاريخي ديدني شهر بجنورد مركز خراسان شمالي است كه شامل تالار آيينه‌خانه و عمارت دارالحكومه است.

به گفته كارشناسان ميراث فرهنگي، عمارت سردار مفخم به‌عنوان شاهكار هنري ، فرهنگي و تاريخي خراسان بزرگ محسوب مي‌شود.

عمارت مفخم در بجنورد و نيز مقبره وي در تفرجگاه ييلاقي "بش قارداش" به لحاظ نوع معماري، كاملترين آثار برجاي مانده از دوران قاجار در اين خطه به شمار مي‌روند.

اين بنا مجموعه داراي چهار گلدسته است كه بر روي هر يك از اين گلدسته‌ها عبارت "محمد" (ص) ‪ ۱۲بار تكرار شده است.

طرحهاي به كاررفته در اين بنا شامل كاشي‌كاري هفت رنگ، معرق و نيز اشكال گل و بته و نقوش انساني و حيواني و همچنين شكل‌هاي هندسي است.

تزيينات داخلي اين بنا نيز شامل آيينه‌كاري و گچ‌بري است كه به تزيينات آينه‌كاري با تكنيكهاي مقرنس و قرينه‌سازي و نيز تزيينات گل و بته‌اي و نيز استفاده از عكس در زير شيشه مي‌توان اشاره كرد.

اين بنا با پلان مستطيل‌شكل به طول ‪ ۱۸متر و عرض ‪ ۱۰/۹۰متر داراي دو طبقه و تزيينات داخلي و خارجي است، طبقه همكف داراي چهار اتاق و طبقه ديگر پنج اتاق است كه تالار آيينه‌خانه اصلي‌ترين تالار اين بنا است.

سرتاسر نماي شمالي ساختمان با كاشيهاي زيباي هفت رنگ خشتي با طرح‌هاي متنوعي پوشيده شده، در دو سوي درب اصلي تصوير سربازي متعلق به دوره قاجار با لباس رسمي و تفنگي در دست بر روي كاشي ديده مي‌شود.

تمامي سقف و بدنه اتاق‌هاي اين مكان، آيينه‌كاري شده و چلچراغي صدفي در وسط سقف آن آويخته شده است.

اين تالار به دليل وجود اشكال و طرح‌هاي گوناگوني كه با استفاده از آيينه كاري به طرزي زيبا و ماهرانه در آن جاي گرفته به آيينه‌خانه معروف شده و سرتاسر بخش بالاي ديوارها از چهره‌هاي قديمي مردان دوره صفويه تا قاجاريه، بويژه سرداران بجنوردي پر شده است.

همچنين در تالار آينيه‌خانه، ‪ ۱۳تابلو كم‌نظير به خط نستعليق و نيز شكسته نستعليق مشاهده مي‌شود كه جزو نفيس‌ترين آثار خوشنويسي بجنورد به شمار مي‌رود.

اكنون آيينه‌خانه مفخم بجنورد به عنوان موزه مردم‌شناسي‌مورد استفاده قرار گرفته و در آن ‪ ۲۲۶قطعه شي و ‪ ۹۹۷سكه مربوط به‌دوران مختلف‌اشكاني، ساساني، صفوي و قاجاري نگهداري مي‌شود.

اين اشيا شامل انواع سفالينه‌ها، مهرهاي قديمي، لباسهاي محلي، ابزارآلات جنگي، اشياي اهدايي به موزه و بيش از ‪ ۵۰قطعه عكس از رجال سياسي و بناهاي تخريب شده دوران قاجاري است.

به گفته مسوولان تاكنون بيش از ‪ ۷۰۰اثر تاريخي در خراسان شمالي شناسايي شده كه از اين تعداد ‪ ۱۲۹اثر در شمار آثار ملي ثبت شده است.

نگاهي به جاذبه‌هاي گردشگري فاروج

شهرستان فاروج با وسعت يك هزار و ‪ ۷۲۳كيلومتر مربع دروازه شرقي استان خراسان شمالي محسوب مي‌شود كه در مسير اصلي مشهد به شمال كشور قرار گرفته و از شمال و شرق به شهرستان قوچان در خراسان رضوي، از جنوب به اسفراين و از غرب به شهرستان شيروان منتهي مي‌شود.

از جاذبه‌هاي گردشگري اين شهرستان مي‌توان به دره معروف جنگل گردو، دره معروف جنگل بادام داغيان، آبشار دره اسنجير، سد چري، چشمه مردكانلو، مسجد كهن روستاي استاد، آرامگاه شاهزاده عبدالرحمن خرق و امامزاده سلطان جعفر سياهدشت اشاره كرد.

طبيعت بكر و بي‌نظير و آب و هواي با طراوت و نيز وجود چشمه‌سارهاي متعدد در اين خطه، فضايي دلنشين را براي گردشگران فراهم كرده كه مي‌توانند ساعات زيادي را از ديدني‌هاي آن ديدن كنند.

مسافراني كه از دور و نزديك از اين شهر خراسان شمالي عبور مي‌كنند زماني را براي خريد آجيل و تنقلات گوناگون و متنوع اين شهر اختصاص مي‌دهند، پس بي مناسبت نيست اگر فاروج به شهر "آجيلي" خراسان شمالي موسوم شده است.

استقرار اين شهر در مجاورت جاده اصلي شمال شرقي به شمال كشور مردمان هوشمند اين منطقه را بر آن داشته تا از اين موقعيت حداكثر سود را برده و و با فراهم ساختن و عرضه انواع آجيل، اقتصاد شهر خود را رونق ببخشند.

اين شهرستان كوچك با خشكبار، آجيل و انواع برگه‌هاي ميوه‌اش مشهور شده است.

فاروج در حد فاصل دو منطقه تاريخي قوچان و شيروان قرار گرفته و محوطه‌ها و بناهاي تاريخي با ارزشي در اين منطقه شناسايي شده است.

تپه‌هاي باستاني بر جاي مانده از هزاره اول پيش از ميلاد و نيز دوران حكومت پارتها و ساسانيان همچون تپه روستاي خبوشان، گول تپه، تپه خلق آباد ، تپه يام و گبرقلعه و ديگر قلعه‌هاي سنگي بر غناي باستاني اين منطقه صحه مي گذارند.

ساكنان فاروج را اقوام ترك، كرد و فارس تشكيل مي‌دهند اما بيشتر آنان ترك زبان هستند.

روستاي توريستي "خسرويه" كه به عنوان يكي از دهكده‌هاي گردشگري استان خراسان شمالي شناخته شده در دامنه رشته كوه زيباي شاه‌جهان در فاصله ‪۲۵ كيلومتري جنوب غربي فاروج در دل دره‌اي سرسبز جا گرفته است.

خسرويه زادگاه عالم‌رباني "آقانجفي قوچاني" نويسنده اثر معروف و پرمخاطب "سياحت غرب" است.

اين روستا علاوه بر برخورداري از بافت سنتي و غناي مذهبي، از جاذبه‌هاي گردشگري نيز بهره‌مند است.

از مقبره‌هاي معروف فاروج مي‌توان به مقابر متبرك باباحسين، بابا و بي‌بي اشاره كرد كه در نزد مردم اين منطقه از شان و احترامي خاص برخوردارند.

شهرستان فاروج كه با ‪ ۷۵هزار نفر جمعيت در فاصله ‪ ۹۰كيلومتري شرق بجنورد، مركز استان خراسان شمالي قرار دارد پس از تشكيل اين استان از استان خراسان رضوي جدا شده و ضمن ارتقا به شهرستان به اين استان پيوست.

/ 0 نظر / 18 بازدید