]إV۱۸

شهر فاروج همچنان بي شهردار است

با پايان يافتن كار عليرضا صفدري شهردار سابق فاروج ، بنا به تصميم شوراي اسلامي فاروج ،‌اين شهر با سرپرستي حيدر فرهادي همچنان بدون شهردار اداره مي شود .

به گزارش خبرنگار ما شوراي اسلامي شهر فاروج قبل از اتمام مهلت قانوني انتخاب شهردار مهندس كوهستانيان را به عنوان شهردار جديد به استانداري معرفي كرده است .

به گفته قاسم ديواندري رييس شوراي اسلامي شهر فاروج تا كنون هيچ پاسخي در مورد تاييد و يا صدور ابلاغ مهندس كوهستانيان به اطلاع شورا نرسيده است .

ديواندري همچنين گفت :‌قرار بود يكي از اعضاي شوراي اسلامي شهر به عنوان شهردار معرفي شود اما به دليل اينكه كوتاه بودن زمان باقي مانده دوران دومين دوره شوراي اسلامي شهر ، شورا تصميم گرفت فردي را خارج از شورا كه در رشته مهندسي عمران تجربه داشته باشد به اين سمت منصوب كند .

رييس شوراي اسلامي شهر فاروج افزود : مهندس كوهستانيان با داشتن اين ويژگيها با راي اكثريت اعضاي شوراي اسلامي شهر به عنوان شهردار جديد معرفي شده است كه اميدواريم استانداري محترم هرچه سريعتر در اين خصوص اقدام لازم را انجام دهد .

همزمان با دهه فجر گشايش مي‌يابد

موزه ورزش‌هاي پهلواني در خراسان جنوبي

همزمان با فرارسيدن دهه مبارک فجر موزه ورزش های پهلوانی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ حسين عباس زاده در اين زمينه اظهار داشت: موزه ورزش پهلوانی که به زورخانه امير عرب مشهور است در شهرستان بيرجند و در خيابان مطهری واقع شده‌است.

وی گفت: این موزه به منظور آشنايی هر چه بيشتر نسل جوان با ورزش پهلوانی، ابزار و وسايل مورد استفاده در اين ورزش و هم چنين پهلوانان به نام محلی احداث شده‌است.

عباس زاده هم چنين گفت: در اين موزه اشيايی از قبيل ميل، کباده، انواع طبل، زنجير و تابلوهای قديمی مربوط به ورزش های باستانی و پهلوانان و مانکن هايی با مقياس طبيعی در حال اجرای برخی از حرکات ورزش باستانی به نمايش گذاشته شده‌است.

وي هدف از ايجاد اين موزه و پيشينه تاريخي خراسان بزرگ در امر ورزش، به‌خصوص ورزش‌هاي زورخانه‌اي و پهلواني، پويايي فرهنگ ورزش باستاني و انتقال اين فرهنگ به نسل جوان عنوان كرد.

به گفته رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان خراسان جنوبي، اين موزه با اعتباري بالغ بر 200 ميليون ريال ساخته شده كه 100 ميليون ريال آن از محل اعتبارات ملي و 100 ميليون ريال از محل اعتبارات استاني تأمين شده‌است.

بنا بر اين گزارش، موزه ورزش پهلوانی همه روز بعد از ظهر از ساعت 5/4 الی 7 آماده بازديد علاقه‌مندان است.

عباس‌زاده هم چنين در پايان يادآور شد: به منظور گرامی‌داشت دهه مبارک فجر بازديد از موزه های استان برای عموم مردم به صورت نيمه بهاء خواهد بود.

       گليم سفره كردي" دست‌بافته مقدس ديروز، زيرانداز امروز

"گليم سفره كردي" خراسان شمالي كه روزگاري به دليل نقوش ويژه به‌كاررفته در آن، وسيله‌اي مقدس تلقي مي‌شد، امروزه به دليل گراني و وضعيت دشوار معيشتي افراد، به عنوان زيرانداز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

فرشته دستپاك، معاون صنايع‌دستي اين استان، با اشاره به هنرهاي سنتي متنوع در شهرستان‌هاي خراسان شمالي اظهار داشت: اين وسيله كه به خاطر نقوش زيباي حيوانات حلال گوشت، ميوه‌هاي مختلف و غلات، به عنوان سفره ساكنان شهرستان‌هاي خراسان شمالي مورد استفاده قرارمي‌گرفت، امروزه كاربردي جز زيرانداز ندارد.

اين مسوول، در خصوص جنس گليم سفره كردي توضيح‌داد: اين گليم بسيار ظريف، پشمي است و رنگ‌هاي متنوعي نيز در آن به‌كار رفته ‌است.

وي از "آش‌خانه" به عنوان يكي از فعال‌ترين شهرستان‌هاي خراسان شمالي نام برد و افزود: زره، سنج، كلاه‌خود و علامت‌هاي مختلف نيز جزو صنايع‌دستي اين شهرستان محسوب مي‌شوند.

دستپاك، ضمن اظهار تاسف از كمبود اعتبار در حوزه صنايع‌دستي كشور، ادامه‌داد: از آنجا كه 56 درصد اين شهرستان بافت روستايي و عشايري دارد و اغلب آنان نيز در زمينه صنايع‌دستي فعاليت مي‌كنند، اعتبار اختصاص يافته به اين بخش به ميزاني ناچيز است كه مسوولان استاني قادر به پاسخگويي به درخواست آنان نيستند.

وي از خراسان شمالي به عنوان يكي از 10 استان اول كشور در زمينه آموزش صنايع‌دستي به علاقه‌مندان رشته‌هاي مختلف نام برد و گفت: باوجود كاستي‌هاي فراوان در اين حوزه 4 هزار نفر در خراسان شمالي آموزش صنايع‌دستي ديده‌اند.

معاون صنايع‌دستي خراسان شمالي، از بافته‌هاي داري،‌ كفش و پاپوش‌هاي سنتي و دست‌دوز و وسايل سنتي مورد استفاده در مراسم سنتي افراد اين منطقه به عنوان صنايع‌دستي اصيل مردم شهرستان‌هاي خراسان شمالي نام برد و ادامه‌داد: درصورتي كه اعتبار اين استان از صندوق مهر رضا(ع) افزايش يابد برخي از مشكلات صنعتگران برطرف خواهد شد.

مرمت و بازسازي آسبادهاي نهبندان 

مرمت ديوارهاي آسبادهاي نهبندان، با 50 ميليون ريال اعتبار به اجرا مي‌رسد.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان‌جنوبي، گفت: سال گذشته دو باب از آسبادهاي نهبندان ازسوي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان‌جنوبي خريداري شد و اكنون در مرحله مرمت و بازسازي است.

"حسين عباس‌زاده" افزود: آسبادهاي نهبندان در خيابان تعليم شهر واقع شده و تنها مدرك مستند درباره آن، كتاب "ذوالفقار كرماني" است كه در زمان ناصرالدين شاه قاجار به رشته تحرير درآمد. در اين كتاب با صراحت آمده است كه نهبندان 60 آسباد كنار هم دارد.

وي همچنين اظهار داشت: پلان اصلي، آسبادهاي نهبندان و ديگر آسبادهاي نهبندان نشان مي‌دهد كه ساخت آنها برگرفته از موقعيت جغرافيايي منطقه و با كمي تغيير در نقاط پراكنده‌اي از شهرستان نهبندان برپا شده است.

اين سازه‌هاي بادي به دوره قاجار نسبت داده شده و سنگ، خشت و گل در آن به كار رفته است.

 نامه نمايندگان خراسان رضوي به دكتر احمدي نژاد

   برادر گرامي جناب آقاي دكتر احمدي نژاد

رياست محترم جمهوري اسلامي ايران

با سلام

   احتراماً همانطور كه حضرتعالي نيز استحضار دارند و خوشبختانه در اولين جلسه دولت نهم در جوار بارگاه ملكوتي حضرت رضا(ع) نيز اشاره فرموديد ، شهر مشهد به عنوان يك شهر ملي نيازمند نگاه ملي و توجه جدي از طرف دولت مي باشد. بارگاه ملكوتي امام رضا(ع) به عنوان نگين اين شهر مقدس و البته افتخار ايران اسلامي نيز بايستي به بهترين شكل ممكن ميزباني و پذيرايي از زائران و عاشقان آن امام همام را داشته باشد.

آستان قدس رضوي با عنايات حق تعالي و توجهات خاص حضرت ثامن الحجج(ع) طي سال هاي بعد از انقلاب اقدامات مهم و كلاني را در راستاي ايجاد و احداث بناهاي مورد نياز در قالب «طرح عظيم توسعه حريم رضوي» داشته است.

با توجه به هزينه سنگين اجراي اين طرح ، بخشي از هزينه ها از محل مطالبات آستان قدس رضوي از دستگاه هاي اجرائي مطابق مصوبه 51868/17769 مورخ 20/01/1376 هيئت وزيران تأمين شده و مي شود.

در اجراي اين مصوبه تاكنون 3230 ميليارد ريال به صورت نقد و واگذاري سهام از مجموع 6850 ميليارد ريال مطالبات آستان قدس رضوي از طرف دولت به آستان قدس پرداخت شده است.

استمرار فعاليت هاي عمراني و تكميل طرح فوق براي آسايش بيشتر زائرين عزيز حضرت رضا(ع) يك ضرورت اجتناب ناپذير مي باشد.

1- در اجراي بند «ت» تبصره 8 بودجه سال 1385 معادل مبلغ 1150 ميليارد ريال سهام پيش بيني شده در اختيار آستان قدس رضوي قرار گيرد.

2- در بودجه سال 1386 حداقل معادل مبلغ 900 ميليارد ريال كه از سازمان مديريت و برنامه ريزي در پيش نويس بودجه 86 پيش بيني نموده است به صورت نقدي به آستان قدس رضوي پرداخت گردد.

3- با توجه به مستندات موجود درخصوص مطالبات آستان قدس(مبلغ 115 ميليارد ريال) بابت باشگاه آرارات و سوابق موجود ، مبلغ فوق نيز در اختيار آستان قدس قرار گيرد.

                        با تشكر         نمايندگان استان خراسان رضوي  در مجلس شوراي اسلامي

نيمي از جمعيت ايران در معرض عوارض ناشي از آلودگي هوا قرار دارند

عضو شورايعالي حفاظت محيط زيست ، گفت: نيمي از جمعيت ايران كه در كلان - شهرها زندگي مي‌كنند در معرض آلودگي هوا قرار دارند.

دكتر محمدتقي امان پور ، افزود: كنترل آلودگي هوا درتهران و كلانشهرها جزو وظايف شوراي عالي حفاظت محيط زيست كشور است.

به گفته وي، آلودگي هوا داراي عناصر وعلل مختلفي است كه توسعه بي‌رويه و ناپايدار شهرها يكي ازمهمترين آنهاست.

وي بررعايت ضوابط شهرسازي ومديريت و توسعه شهري درچارچوب توسعه پايدار تاكيد كرد كه تنها با اين روش مي‌توان شاهد شهري تميز و آسمان آبي بود.

عضو شورايعالي حفاظت محيط زيست، عمده عوامل ايجاد آلودگي هوا راگسترش كارخانجات‌صنعتي درحاشيه شهرها، ترددخودروهاي فراوان درداخل شهرها، ناوگان حمل و نقل عمومي ضعيف و استفاده مردم از خودروهاي شخصي ذكر كرد.

امان پور با اشاره به ديگر عوامل بروز اين وضعيت ، گفت: فقدان يك شبكه اتوباني و آزادراهي كه ترافيك را روان كند منجر به كندي حركت خوردوها شده واين‌امر باعث بيشترشدن آلودگي هواي ناشي از سوختن بنزين و گازوييل مي‌شود.

وي بر ضرورت به‌روز كردن فناوري خودروها تاكيد كرد و گفت : استفاده از خودروهاي كم مصرف و يا اجباري‌كردن استانداردهاي روز دنيا از جمله استفاده از كاتاليست بطور عمده باعث كاهش آلودگي هوا مي‌شود.

عضو شورايعالي حفاظت محيط زيست، كمبود فضاي سبز را عامل ديگر آلودگي هوا دانست و گفت فضاي سبز به طور موثر مي‌تواند در جذب آلودگي‌ها و توليد اكسيژن و هواي پاك كمك كند.

به گفته وي ، متاسفانه هنوز سرانه فضاي سبز تهران تا استاندارد قابل قبول فاصله زيادي دارد.

امان‌پور بااشاره به نقش كاتاليست‌ها وتاثير آن در كاهش آلودگي خودروها، افزود: هم اكنون نيمي از خودروهاي كشور در تهران تردد مي‌كنند و حدود ۹۰ درصد اين خودروها فاقد كاتاليست مي‌باشند.

وي ادامه داد: بايد توجه كرد كه كاتاليست‌ها داراي عمرمفيد هستند و پس از مدتي كارآيي خود را از دست مي‌دهند، از اين رو بايد هر سال مورد آزمايش قرار گيرند.

عضو شورايعالي حفاظت محيط زيست ، گفت: هزينه‌اي كه براي نصب كاتاليست خودرو توسط مردم پرداخت مي‌شود در برابر ضرر و زيان حاصل از آلودگي هوا و در مقايسه با قيمت خودرو بسيار اندك است.

وي گفت هزينه اندك در اين زمينه مي‌تواند در صورتي كه همه خودروها به استفاده از كاتاليست رو آورند، دوسوم آلودگي شهر تهران را خنثي كند.

وي خواستاروضع قانوني شد تاتردد خودروهاي فاقد كاتاليست را ممنوع كند.

 

/ 0 نظر / 14 بازدید