خبر۱۲۲

آغاز عمليات كاوش و مرمت مسجد جامع قديم تربت حيدريه

عمليات مرمت و استحكام‌بخشي بناهاي مجموعه مزار قطب‌الدين حيدر و نيز عمليات آواربرداري و شناسايي پلان اوليه مسجد جامع قديم تربت حيدريه در مساحتي حدود 2500 متر مربع آغاز شده است.

سياوش صابري، معاون حفظ و احياي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان‌رضوي گفت: عمليات آواربرداري در محدوده گنبدخانه و صحن حياط و نيز آناليز معماري بناي مسجد جامع قديم تربت حيدريه، وجود 5 مرحله معماري را مشخص مي‌كند و مواد فرهنگي حاصل از گمانه‌زني‌ها، آثاري از دوره تيموري را در برداشته است.

محمدرضا احمدي‌روحاني، كارشناس ناظر معاونت حفظ و احيا نيز در اين خصوص گفت: از بقاياي معماري به‌دست آمده در اين آواربرداري مي‌توان به حوض، انبار، ايوان‌هاي ورودي به صحن انبار، ايوان‌هاي ورودي به صحن مسجد و غرفه‌هاي پيرامون مسجد اشاره كرد.

وي با بيان اينكه قضاوت دقيق و نهايي در مورد دوره‌بندي حكومتي معماري بنا منوط به ادامه كاوش و گمانه‌زني‌ها خواهد بود، گفت: تاكنون 50 درصد از كل مساحت مورد نظر كاوش شده و اين عمليات همچنان ادامه دارد.

بنابراين گزارش مسجد جامع قديم تربت حيدريه در ضلع غربي مقبره‌قطب‌الدين حيدر قرار گرفته است، از تزئينات اين بناي آجري مي‌توان به رسمي‌بندي و محرابي كه با گچبري‌ها و نقاشي‌هايي تزئين شده اشاره كرد.مجموعه قطب‌الدين حيدر در شهرستان تربت‌حيدريه در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

براي نخستين بار در كشورصورت مي‌گيرد

آموزش IT به صنعتگران خراسان شمالي

براي نخستين بار دركشور، توليد كنندگان و صنعتگران خراسان شمالي از آموزش IT و تجارت الكترونيكي برخوردار مي شوند.

معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي استان خراسان شمالي با بيان اين مطلب  گفت: اين آموزش با همكاري اداره كل آموزش فني و حرفه‌اي استان و در مركز آموزش IT برپا مي شود.

 فرشته دستپاك افزود: اين آموزش براي 32 نفر از توليد كنندگان و صنعتگران بجنوردي تحصيلكرده برگزار خواهد شد.وي با اشاره به اينكه بيشتر توليدكنندگان و هنرمندان بجنوردي در خصوص هنرهاي بافتي به خصوص گليم فعاليت مي كنند، خاطر نشان كرد: در نظر داريم اين رشته را در سطح بين المللي مطرح كنيم شاهد صادرات گسترده محصولات اين حوزه باشيم.

دستپاك تاكيد كرد: اين آموزش ها به صورت رايگان و توسط اساتيد و مربيان سرشناس اين حوزه برگزار مي شود.

وي، مشتري‌مداري و بهينه كردن آموزش صنايع دستي و استفاده از اين صنعت در خارج از مرزهاي ايران را از مهمترين اهداف اين طرح ذكر كرد.

معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي خراسان شمالي، از برپايي فروشگاه‌هاي اينترنتي در سال 86 خبر داد و گفت: بازاريابي و مشتري مداري از ديگر برنامه‌هاي معاونت صنايع دستي در سال آينده است كه به طور جدي پيگيري خواهدشد.

وي با بيان اينكه در پايان هر دوره به صنعتگران و توليد كنندگان گواهينامه بين‌المللي IT اهداء خواهد شد، افزود: آشنايي توليد كنندگان و صنعتگران با تجارت الكترونيكي يك ضرورت انكار ناپذير است.

 

دستپاك خاطر نشان كرد: پس از پايان اين دوره در سال جاري از علاقه مندان و صنعتگران ديگر در سال آتي ثبت نام خواهد شد.

بودجه سال 86 شهرداري مشهد تدوين شد

معاون برنامه‌ريزي و پژوهش شهرداري مشهد گفت: ‌بودجه شهرداري مشهد براي سال 86 تا 390 ميليارد تومان تدوين و به رييس شوراي اسلامي شهر تقديم شد.

خليل مهدي‌‏زادگان، معاون برنامه‌ريزي و پژوهش شهرداري مشهد، در جمع خبرنگاران افزود: از مبلغ 37 ميليارد تومان به سازمان‌هاي تابعه شهرداري اختصاص خواهد يافت.

وي بودجه سازمان‌هاي تابعه را به انضمام مبلغ 37 ميليارد تومان كمك شهرداري، 184 ميليارد تومان اعلام كرد و افزود: بدين ترتيب كل بوجه شهرداري مشهد و سازمان‌‏هاي تابعه به 574 ميليارد تومان خواهد رسيد.

وي گفت: بوجه اختصاصي شهرداري در سه محور خدمات اداري، خدمات شهري و خدمات عمراني هزينه خواهد شد.

وي بودجه حاصل از مشاركت بخش خصوصي در طرح‌هاي شهرداري در سال جاري را 150 ميليارد تومان، فاينانس 13 ميليارد تومان، وام‌ بانكي 20 ميليارد تومان و اوراق مشاركت را 30 ميليارد تومان اعلام كرد و افزود: حداقل همين ميزان مبلغ براي سال 86 پيش‌‏بيني مي‌‏شود.

مهدي‌‏زادگان محورهاي اساسي فعاليت‌هاي شهرداري مشهد را در سال آينده براي مصرف بودجه شامل تدوين برنامه‌ كلي 5 ساله، توسعه فضاي سبز، ارتقاي كمي و كيفي خدمات شهري، برنامه‌ريزي براي بهبود ترافيك و حمل و نقل عمومي، توجه خاص به امور فرهنگي زائرين، برنامه‌‌ريزي احداث بزرگراه‌ها و تقاطع‌ها، اجراي طرح‌هاي بهسازي بافت‌هاي فرسوده پيرامون حرم عنوان كرد.

در صورت اجراي قانون در معادن طبس 5 هزار شغل پايدار ايجاد مي شود

شركتهاي پيمانكاري حقوق كارگران را آشكارا تضييع مي كنند

دبير اجرايي خانه كارگر طبس گفت‌‏: با اجراي قوانين كار در معادن زغال‌‏سنگ طبس مي توان دست كم 5 هزار فرصت شغلي ايجاد كرد، اما شركت‌‏هاي پيمانكاري كارگران را استعمار واستثمار مي‌‏كنند.

غلامرضا محمدي افزود‌‏: در حدود يك هزار و800 كارگر به واسطه شركت‌‏هاي خدماتي, پيمانكاري در معادن طبس مشغول به كار هستند كه اغلب پيمانكاران اين شركت ها با زير پا گذاشتن قانون، حقوق كارگران را آشكارا تضييع مي‌‏كنند.

وي گفت‌‏: كارگران خدماتي مستقر در معادن, به جاي يك شيفت كاري در محيط‌‏هاي سخت و زيان آور, در دو شيفت كاري 17 تا 18 ساعته در سخت‌‏ترين شرايط كار كرده و ماهيانه 200 هزار تومان دريافت مي‌‏كنند.

اين مقام كارگري تصريح كرد: كارفرمايان قانون شكن و سودجو مانع به كارگيري كارگران مورد نياز در معادن شده و با اين رويكرد اشتغال منطقه را با مشكلات عديده‌‏اي مواجه كرده‌‏اند.

محمدي گفت‌‏: با اجراي قانون در معادن طبس، مي‌‏توان در قالب 4 شيفت كاري براي 5 هزار نيروي جوياي كار شغل ايجاد كرد كه البته براي 400 كارگر ديگر نيز به صورت غير مستقيم شغل ايجاد مي‌‏شود.

زيارت گاه هاي بجنورد

بجنورد مركز استان خراسان شمالي كه در گذرگاه زايران بارگاه حضرت ثامن الحجج علي‌بن موسي‌الرضا (ع) واقع شده، همه‌ساله ميزبان هزاران زاير شيفته‌اي است كه در مسير عبور خود مدتي را در اين شهرستان سپري مي‌كنند.

اين شهر با داشتن  ۴۹بقعه متبركه مربوط به امامزادگان و فرزندان پيامبر (ص) و نيز برخورداري از مناظر زيباي طبيعي و آب و هوايي فرحبخش، مي‌تواند اين مسافران را تا مدت زيادي در خود ميهمان كند.

آستانه مبارك امامزاده سيدعباس فرزند موسي بن جعفر (ع) در شهر بجنورد، به عنوان مشهورترين و پر زايرترين معصومزاده اين خطه شناخته مي‌شود.

آن حضرت در دوران خلافت بني عباس از مدينه منوره وارد خراسان شد و در اواخر قرن دوم هجري وفات يافت.

بناي اين امام‌زاده كه در روزگار قديم بر فراز تپه‌اي باستاني در مجاورت شهر بجنورد ساخته شده با گنبدي فيروزه‌رنگ، خودنمايي مي‌كند كه به آياتي از قرآن مزين شده است.

اين بقعه متبركه كه نسبت به شهر، بر بلندا قرار گرفته، چشم‌انداز خوبي را براي مشتاقان به وجود آورده كه از آنجا همه شهر را پيش چشم دارند.

امام‌زاده سيدهادي فرزند امام موسي كاظم (ع) واقع در چهار كيلومتري غرب تفرجگاه ييلاقي "بش‌قارداش" در جنوب بجنورد ازديگر زيارتگاههاي اين شهرستان است.

اين امامزاده كه در روستاي تاريخي "ارگ" قرار دارد با گنبدي خشتي در ميان باغي بزرگ ايجاد شده كه درختان كهنسال و سر به فلك كشيده آن، مناظر و چشم اندازهاي زيبايي را ايجاد كرده است.

امام‌زاده محمدرضا (ع) از ديگر فرزندان امام هفتم شيعيان در فاصله ۱۰ كيلومتري شمال غربي شهر به فاصله يك كيلومتري در شرق روستاي لنگر بجنورد واقع شده است.

بناي نخستين اين بقعه متبركه در دوره تيموريان و در زمان سلطان حسين بايقرا ساخته شده كه در سال  ۱۳۲۹بازپيرايي و تجديد بنا شده است.

امام‌زاده اسماعيل فرزند امام موسي كاظم (ع) در  ۱۰كيلومتري شمال شرقي بجنورد در مجاورت گردشگاه ييلاقي "باباامان" بجنورد واقع شده است.

اين مقبره مطهر كه در مجاورت جاده اصلي مشهد به‌استانهاي شمالي و درمسير اصلي زايران و گردشگران واقع شده همه ساله پذيراي شمار زيادي از شيفتگان اهل بيت عصمت و طهارت است.

مرقد امامزاده زين بن علي بن حسين از نوادگان امام حسين(ع) در فاصله ۱۴ كيلومتري جنوب شرقي بجنورد در روستاي كوهستاني "درصوفيان" واقع است.

بناي اين امامزاده در غرب روستا در دامنه تپه‌اي زيبا مشرف به دره مشجر درصوفيان قرار گرفته و محلي تفريحي و زيارتي محسوب مي‌شود.

مكان زيارتي و سياحتي ايوب پيغمبر در فاصله  ۸۵كيلومتري شمال بجنورد و در روستايي به همين نام از توابع بخش حصارگرمخان در حاشيه مرز ايران با جمهوري تركمنستان قرار گرفته است.

علاوه بر مقبره موسوم به ايوب پيامبر، وجود چشمه‌اي آب گرم كه مردم براي آن خواص درماني و شفابخشي قايل هستند، سالانه شمار زيادي از زايران و گردشگران را به اين ناحيه مي‌كشاند.

رييس نظام مهندسي خراسان رضوي: هيچ نظامي اعضاي خودش را در كنترل ندارد

 رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي : در كشور هيچ نظام و يا تشكل غير دولتي وجود ندارد كه يگ گروه را جمع كند و بخواهد اعضاي خودش را كنترل كند .

مهندس محمد رضا رييسي در آيين سوگند  ۳۵نفر از كارشناسان رسمي موضوع  ۲۷قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان استان گفت:در بسياري از تشكل هاي حرفه‌اي تخلفاتي از جانب اعضاي آن اتفاق مي‌افتد كه كنترل و يا پيشگيري نمي شود.

وي افزود: سازمان نظام مهندسي ساختمان علاوه بر نظارت عاليه بر ساخت و سازهاي شهري، كنترل اعضاي خود را در بخش ساختمان بر عهده دارد.

وي بيان كرد: براساس ماده  ۲۷قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان هرگاه ساختماني خلاف ساخته شود و نياز به تهيه گزارش كارشناسي باشد ، شهرداري پرونده را به‌شوراي انتظامي نظام مهندسي ارجاع و موضوع خلاف توسط كارشناسان ماده  ۲۷رسيدگي و نظريه داده مي‌شود.

وي ادامه داد: در قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان آمده وزارتخانه ها ،نهادها، نيروهاي نظامي و انتظامي، شهرداري‌ها و شركت‌هاي دولتي در ارجاع امور كارشناسي به‌جاي كارشناسان رسمي دادگستري از مهندسان داراي پروانه ماده  ۲۷استفاده مي‌كنند .

رييسي متذكر شد: همچنين اگر اختلاف و يا شكايتي از ميان مالك ساختمان، پيمانكار و يا مهندس رخ دهد، كارشناسان ماده  ۲۷نظام مهندسي رسيدگي مي كنند .

رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي افزود: اين كارشناسان آموزش‌هاي لازم را در خصوص قضاوت و رسيدگي به‌دعاوي فني و تخصصي ساختمان ديده اند.

وي بيان كرد : طي سه دوره  ۷۵نفر از مهندسان رشته‌هاي مختلف ساختمان آموزش دوره كارشناسي ماده  ۲۷نظام مهندسي را گذرانده‌اند.

رييسي ادامه داد: هم‌اينك حدود  ۹هزار مهندس در هفت رشته ساختماني عضو سازمان نظام مهندسي هستند، برآنان پروانه اشتغال صادر شده است.

رييس شوراي انتظامي سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي هم گفت : شما كارشناسان كه امروز در برابر قرآن كريم قرارگرفته‌ايد و سوگند ياد مي‌كنيد در رسيدگي به دعاوي نبايد تصيميم شما جهت دار باشد.

مهندس عباس اميري پور افزود: بايد در رسيدگي به‌دعاوي، احقاق حقوق طرفين را در نظر بگيريد، كارشناسانه، بي‌طرف و امانت دار موضوع شكايت را رسيدگي كنيد.

در پايان اين آيين مراسم سوگند  ۳۵نفر از كارشناسان ماده  ۲۷برگزار شد

 

/ 0 نظر / 20 بازدید