خبر۳

قویدل ستاره سهیل را برای سحر می‌سازد

 مشهد نيوز:گروه هنري : امیر قویدل كارگردان شناخته شده مشهدي در حال ساخت فيلم ویدئویی ستاره سهیل برای شبکه جهانی سحر است.

این فیلم  كه در حال حاضر در مرحله تصویربرداری است  پرداختی ملودراماتیک به زندگی اویس قرنی از یاران پیامبر(ص)  است .

فيلمانه اين اثر را كه در آن زندگي اويس قرني از 30 سالگی تا شهادت او در رکاب امام علی به تصوير كشيده مي شود را محمود حسنی نگاشته و اكبرتحويليان هم تهيه كنندگي آن را برعهده دارد.

تصویربرداری جديدترين كار امير قويدل كه اكنون به عنوان رييس هيات مديره مجمع هنرمندان خراسان درخدمت اهالي هنر اين مرز وبوم كهن است در جزیره قشم، بافق و یزدانجام خواهد شد .

محمودرضا قدیریان، شبنم قلی خانی، بهزاد فراهانی، چنگیر وثوقی، اکبر عبدی، نیکو خردمند، محمد عمرانی، میرطاهر مظلومی، جمشید مشایخی و قطب الدین صادقی در ستاره سهیل امير قويدل  بازی می کنند. نورالدین گودرزی برنامه ریز و دستیار کارگردان، مازیار پرتو مدیر تصویربرداری، فرزاد پاک مدیر تولید، محسن موسوی طراح لباس و صحنه، رضا کریمی طراح گریم و فواد حجازی آهنگسازنيز با این پروژه همکاری دارند. فیلم سینمایی ویدئویی ستاره سهیل چهل و نهمین پروژه سینمایی جدید شبکه جهانی سحر است كه اوایل سال آینده ازاين  شبکه پخش می شود.

افزايش ۱۰درصدي سرانه بودجه پژوهشي دانشگاه بيرجند

مشهد نيوز:گروه اجتماعي: سرانه بودجه پژوهشي اين دانشگاه بيرجند از سه درصد در سال  ۱۳۸۰به حدود  ۱۰درصد در سال جاري رسيده است.

اين خبررا سيد حجت هاشمي ،معاون پژوهشي دانشگاه عنوان كرده وافزود: بودجه پژوهشي امسال اين دانشگاه را شش ميليارد و  ۸۰۰ميليون ريال و تعداد محققين فعال آن را  ۱۸۵نفر ذكر كرد.

وي افزود: به رغم فعاليتهاي صورت گرفته در بخش پژوهش، عدم سياستگذاري و برنامه‌ريزي كلان و متمركز در حوزه تحقيقات و فناوري، تعدد نهادهاي تصميم گيري، موازي كاري در امور پژوهشي و نبود آمار منسجم از جمله نقاط ضعف در نظام پژوهشي كشور مي‌باشد.

و با اشاره به فعاليتهاي مختلف پژوهشي انجام شده در اين دانشگاه گفت:

چهار جلد كتاب توسط اعضا هيات علمي دانشگاه بيرجند طي يك سال اخير چاپ شده، سه جلد كتاب در حال چاپ و چهار جلد كتاب نيز در حال تاليف و يا ترجمه مي‌باشد.

وي افزود: پيگيري افزايش بودجه‌هاي پژوهشي دانشگاه، استقلال مالي حوزه معاونت پژوهشي، خريد ارزي مرحله دوم باتوجه به نياز آزمايشگاههاي دانشگاه و ادامه تدوين و تصويب شيوه‌نامه پژوهشي از برنامه‌هاي آتي حوزه معاونت پژوهشي دانشگاه بيرجند است.

كشف ۲۰۰تن فراورده خام دامي در خراسان رضوي 

مشهد نيوز:گروه حوادث: حدود  ۲۰۰تن فراورده‌هاي خام دام و طيور غير بهداشتي و فاسد از ابتداي سال جاري تاكنون در استان كشف و ضبط شد.

اين مطلب را محسن دستور، مديركل دامپزشكي خراسان رضوي اعلام كرده و افزود: اين فراورده‌ها شامل گوشت گوسفند، گاو، شتر، مرغ و ماهي، مواد لبني، تخم مرغ، عسل و غيره بوده است.

وي افزود: شناسايي اين ميزان فراورده غير بهداشتي حاصل حدود  ۲۰۰هزار بازديد كارشناسان دامپزشكي استان از مراكز توليد، فروش و عرضه فراورده‌هاي دام و طيور طي سال جاري مي‌باشد.

او گفت : همچنين طي اين مدت پرونده بيش از  ۶۰۰متخلف عرضه و فروش محصولات خام دامي به مراجع قضايي ارجاع شده است.

مديركل دامپزشكي خراسان رضوي بيان كرد: نظارت و كنترل بر توليد، توزيع، نگهداري و عرضه فراورده‌هاي خام دامي در سطح استان از اهداف مهم در جهت تامين بهداشت و ايمني مواد غذايي است.

او گفت: بدين ترتيب بازرسان و كارشناسان دامپزشكي كليه مراكز توليد و عرضه گوشت و تخم مرغ اعم از قصابي‌ها، سردخانه‌ها، وسايل حمل، رستوران، كبابي و جگر فروشي‌ها را مرتبا تحت بازديد و كنترل دارند.

وي اظهار داشت: فروشندگان كليه فراورده‌هاي دامي موظف به خدمات صحيح و عرضه بهداشتي محصولات هستند و به طور مثال در خصوص عرضه گوشت چرخ كرده، بايد همانجا و در معرض ديد مشتري چرخ شود و فروش گوشت چرخ كرده از قبل آماده شده، تخلف محسوب مي‌شود.

دستور از شهروندان خواست در صورت برخورد با هرگونه تخلفي در زمينه توليد و عرضه فراورده‌هاي خام دام و طيور، با شماره تلفن‌هاي  ۶۲۲۸۱۱۵و  ۷۲۵۰۰۲۵-۳۵-۷۵و در شهرهاي استان به شبكه دامپزشكي شهرستان اطلاع دهند.

استفاده از شمايل مذهبي در عزاداريهاي خراسان شمالي ممنوع شد

مديركل تبليغات اسلامي خراسان شمالي اعلام كرد: استفاده از شمايل‌و تصاوير ائمه اطهار(ع) توسط هياتهاي عزاداري در اين استان ممنوع شده است.

حجت‌الاسلام نورالله ولي‌نژاد در نشستي با خبرنگاران گفت: به تمام چاپخانه‌هاي استان و فروشندگان نيز اطلاع داده شده تا از چاپ و فروش شمايل و تصاوير ائمه اطهار (ع) خودداري كنند.

وي اضافه كرد: به هياتهاي مذهبي نيز اعلام شده تا از شمايل و تصاوير ائمه اطهار(ع) در آيين‌ها و دسته‌هاي عزاداري در ماه محرم استفاده نكنند.

اين مسوول خاطرنشان كرد: البته استفاده از شمايل و تصاويري كه چهره معصومان ما به صورت واضح مشخص نشده و نقاب نوراني دارند، اشكالي وجود ندارد.

حجت‌الاسلام ولي‌نژاد افزود: شمايل و تصاوير امامان اطهار(ع) موجود در بازار برگرفته از تخيلات ذهني افراد بوده و روي اين اصل شمايل و تصاوير موجود در بازار نيز صحيح نبوده و بايد ممنوع شود.

وي گفت: بهره‌گيري از اين گونه موارد براي دسته‌جات عزاداري علاوه بر وهن عزاداري نوعي خرافه‌پرستي نيز تلقي مي‌شود.

وي در مورد قمه‌زني نيز گفت: قمه‌زني و آسيب رساندن به بدن از سوي مراجع عظام كشور نيز حرام اعلام شده و قطعا ممنوع است.

مديركل تبليغات اسلامي خراسان شمالي ادامه داد: در محرم امسال  ۷۵۰مبلغ به مناطق شهري و روستايي اين استان اعزام شدند.

حجت‌الاسلام ولي‌نژاد افزود: البته نياز استان به مبلغ حدود يكهزار و ۲۰۰ نفر است كه براي سنوات آينده قطعا از اين تعداد مبلغ استفاده مي‌شود.

وي افزود: مبلغان استان از حوزه‌هاي علميه قم و مشهد تامين شده‌و بيشترين مبلغان اعزامي روحانيان بومي استان در حوزه‌هاي علميه فوق هستند.

وي اضافه كرد: همچنين براي محرم  ۶۵۰هيات مذهبي در استان خراسان شمالي ساماندهي شده و نشست‌هايي نيز با اين هياتها براي ايجاد انسجام در عزاداري برگزار شد.

او تعداد هياتهاي مذهبي موجود در استان خراسان شمالي را  ۸۵۰هيات مذهبي اعلام كرد.

   پهنه‌بندي شهر مشهد به  ۱۹قسمت مستقل آبرساني در حال انجام است

مدير فني و خدمات مهندسي شركت آب و فاضلاب مشهد گفت: مطالعات پهنه‌بندي شهر مشهد به  ۱۹قسمت مستقل آبرساني با "پهنه يا زون" به منظور بهبود وضعيت آبرساني مشتركان در حال انجام است.

علي شبيري گفت: در شهر مشهد با وسعت  ۲۰هزار هكتار، تفاوت بلندترين و كوتاه‌ترين نقطه شبكه توزيع آب حدود  ۳۰۰متر است لذا اجراي پهنه‌بندي در بهبود وضعيت آبرساني در اين شهر موثر مي‌باشد.

وي افزود: در چارچوب اين اقدام هر يك از پهنه يا زونها به صورت مستقل آبرساني و تحت كنترل قرار مي‌گيرند.

او گفت: تاكنون انجام مطالعات جداسازي پهنه‌هاي غرب مشهد شامل پهنه  FMIGEپايان يافته و پهنه‌بندي قسمت شرق مشهد كه تحت تاثير مستقيم آب سد دوستي مي‌باشد در دست مطالعه است.

وي طول شبكه توزيع در پهنه‌بندي غرب مشهد را حدود  ۴۰كيلومتر عنوان كرد و افزود: سايز لوله‌ها در قطرهاي  ۱۰۰تا هزار ميليمتر قرار دارد.

او با اشاره به بحران آب در تابستان گذشته گفت: به دليل نبود نقشه‌هاي اجرايي پهنه‌بندي، نمي‌توانستيم بعضي از مناطق را در محدوده جيره‌بندي قرار دهيم و يا حتي بعضي از مناطق بيش از زمان سهميه در نوبت انتظار وصل آب قرار داشتند.

وي با بيان مزاياي پهنه‌بندي شهر از نظر آبرساني گفت: اين اقدام علاوه بر بحث تامين آب در شرايط بحراني مزايابي نظير مطلوب و استاندارد نگهداشتن فشار شبكه آب را نيز دارا است.

او ادامه داد: همچنين پهنه‌بندي در كاهش چشمگير مشكلات بهره‌برداري شبكه، در دسترس بودن كامل شبكه و پيش بيني اثرات هرگونه تغيير در شبكه قبل از اجرا، كاهش هدر رفت آب به لحاظ تعديل فشار و كاهش مشكل بي‌آبي در بعضي از مناطق پرارتفاع و نقاط كور شبكه موثر است.

وي گفت: در گام نهايي مطالعات پهنه‌بندي شهر مشهد با قطع قسمتهايي از شبكه و نصب اتصالات لازم آن بر روي شبكه‌هاي تازه‌ساخت، مي‌توان شبكه‌هاي هر منطقه را به صورت مستقل بهره‌برداري كرد.

شناسايي وول برفي براي نخستين بار در ارتفاعات بينالود

براي نخستين بار وول برفي در ارتفاعات بينالود شناسايي شد.

يك پژوهشگر ايراني در مقاله‌اي كه در نشريه علمي Acta Zoologiea لهستان منتشر كرد، از كشف اين‌ گونه جانوري در ارتفاعات بينالود خبر داد.

سياه سروي، پژوهشگر گروه جونده شناسي دانشگاه فردوسي مشهد است كه در پژوهش خود آورده است: وول برفي نوعي موش كور است كه انتشار جغرافيايي آن در ارتفاعات آلپ در اروپا بوده ‌است و در خراسان زيستگاهي نداشته‌ است.

دكتر جمشيد درويش، مدير گروه پژوهشي جونده‌شناسي دانشگاه فردوسي مشهد درباره اين جونده گفت: وول برفي تنها در محيطهاي سرد برفي و همراه با يخ آب زندگي مي‌كند.

وي افزود: اين جونده از بقاياي جانوران عصر يخبندان است و به عنوان يك ميراث جانوري ارزشمند در خراسان بشمار مي‌رود.

درويش ارتفاعات بينالود را به عنوان آخرين قسمت از دامنه انتشار جانواني خواند كه در كوههاي ايران زندگي مي‌كنند و تصريح كرد: به همين دليل اين ارتفاعات به لحاظ بررسي تنوع گونه‌هاي جانوري داراي ارزش فراواني است.

 

يك مسوول: كثرت خيمه‌هاي عزاداري و ايستگاههاي صلواتي اقدام فرهنگي نيست

معاون فرهنگي اداره‌كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي گفت: كثرت خيمه‌هاي عزاداري و ايستگاههاي صلواتي در سطح معابر عمومي به هيچ عنوان اقدامي فرهنگي نيست.

حجت‌الاسلام حسين حائري گفت: شمار ايستگاههاي صلواتي و خيمه‌هاي عزاداري با آغاز ايام محرم در سطح استان و به خصوص شهر مشهد بطور غيرمعقول افزايش يافته است.

وي افزود: ايستگاههاي صلواتي تبديل به قهوه‌هاخانه‌هاي متعدد در سطح شهر شده و تعدد آنها شامل در هر خيابان چند ايستگاه صلواتي و يا خيمه، مشكلاتي براي مردم از نظر ترافيك و ديگر موارد به دنبال داشته است.

او ادامه داد: اكثر اين ايستگاههاي صلواتي و يا خيمه‌هاي عزاداري بدون مجوز دايرشده و فعاليت مي‌كنند لذا از تعداد دقيق آنها آماري در دست نيست.

وي گفت: فلسفه اصلي ايجاد ايستگاههاي صلواتي داير كردن آنها به تعداد محدود در برخي معابر اصلي و ارايه خدمات مختلف به زايران و مجاوران و عزاداران حسيني بوده است.

او اظهار داشت: ماهيت و فلسفه اصلي ايجاد ايستگاههاي عزداري با كثرت بيش از اندازه آنها در سطح معابر عمومي، زيرسووال رفته است.

وي گفت: در برخي از اين ايستگاههاي صلواتي و يا خيمه‌هاي عزاداري مسايل انحرافي و خرافي مانند شمع‌خانه‌ها ايجاد شده و يا تمثال منسوب به ائمه معصوم مانند امام حسين(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) در ابعاد مختلف به نمايش گذاشته شده است.

او اضافه كرد: اين امر به هيچ عنوان با ماهيت اصلي عزاداري واقعي در ايام محرم و صفر همخواني ندارد و خود مساله نشان دادن شمايل و يا تمثال ائمه معصوم(ع) نوعي مساله انحرافي در عرصه دين است.

وي گفت: سازمان تبليغات اسلامي خراسان رضوي براي ساماندهي ايستگاههاي صلواتي و يا خيمه‌هاي عزاداري مبادرت به ايجاد كميسيون متشكل از دستگاههاي فرهنگي و شوراي هيات مذهبي و نيروي انتظامي كرده است.

حجت‌الاسلام حائري افزود: اين كميسيون معابر مناطق مورد نياز براي ايجاد ايستگاههاي صلواتي و خيمه‌هاي عزاداري را بررسي و براي اين مناطق مجوز مي دهد.

وي گفت: در اين ايستگاههاي صلولاتي بطور غيربهداشتي چاي و شربت بين مردم توزيع مي‌شود و حتي نحوه هزينه‌كرد درست مبالغ زيادي كه همه ساله توسط آنها در ايام محرم و صفر از مردم جمع‌آوري مي‌شود، ابهام دارد.

او افزود: تاكنون حدود سه هزار هيات عزاداري خواهران و برادران در سطح خراسان رضوي شناسايي شده كه از اين تعداد هزار و  ۳۰۰هيات مربوط به مشهد است.

 

وي اظهار داشت: كار شناسايي و ساماندهي هياتهاي مذهبي در حال انجام است و به تعدادي از آنها كد شناسايي و مجوز براي انجام مراسم عزاداري داده شده است.

در شهر مقدس مشهد بيش از  ۲۰۰خيمه عزاداري و ايستگاه صواتي ايجاد شده كه در آنها از عزاداران با چاي پذيرايي مي‌شود.

ساخت سيستم هوشمند مديريت مصرف انرژي در شهرستان سبزوار

سه دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سبزوار موفق به طراحي سيستم هوشمند مديريت مصرف انرژي شدند.

ابراهيم اكبر آبادي يكي از سه دانشجوي خلاق دانشگاه آزاد اسلامي سبزوار گفت: به منظور بهينه سازي مصرف انرژي با توجه به كمبود منابع انرژي و مصرف بالاي انرژي در كشورمان تصميم به طراحي و ساخت سيستم هوشمند مديريت مصرف انرژي  گرفتيم.

/ 0 نظر / 46 بازدید