خبر۳

نماينده سبزوار: 

گردشگري سبزوار از پتانسيل اشتغالزايي بالايي برخوردار است

 قرارگيري سبزوار در مسير ترانزيتي مشهد، مي‌تواند بستر اشتغالزايي مناسبي در زمينه گردشگري به وجود آورد.

احمد بزرگيان نماينده سبزوار ، گفت: از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري انتظار داريم به سرمايه‌گذاران گردشگري در قالب تسهيلات بانكي كمك كند تا هم منجر به رونق گردشگري شود و هم براي جوانان منطقه شغلي ايجاد كند.

وي افزود: با توجه دولت به اين منطقه كوچكترين سرمايه‌گذاري نيز با بازگشت هزينه‌هاي آن همراه خواهد بود، ضمن آنكه با ايجاد مكانيزمي بايد به وضعيت گردشگري شهرهايي كه در مسير حرم امام رضا قرار دارند، بيشتر رسيدگي كرد.

بزرگيان اظهار داشت: در اين منطقه 550 اثر باستاني وجود دارد كه مقبره حاج ملاهادي سبزواري و آتشكده آذر از آن جمله بوده و كاروانسراهايي در فاصله‌هاي 30 كيلومتري از يكديگر نيز از قابليت‌ استفاده به عنوان مجتمع‌هاي گردشگري برخوردارند.

وي تاكيد كرد: سالانه 20 ميليون نفر از جاده‌ ترانزيتي سبزوار عبور مي‌كنند، اما هنوز نتوانسته‌ايم از ميلياردها تومان چرخه اقتصادي سفرهاي زيارتي سهم بسزايي داشته باشيم كه البته شرايط آن با كمي توجه مهيا خواهد شد.

 افتتاح 3 موزه مردم‌شناسي در خراسان رضوي

 رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: همزمان با دهه فجر سه موزه مردم‌شناسي در شهرهاي قوچان، تربت حيدريه و گناباد افتتاح مي‌شود.

ابوالفضل مكرمي فر افزود: براي ايجاد و راه‌اندازي هر موزه 300 ميليون ريال از محل اعتبارات استاني سفر رئيس جمهوري اختصاص يافته است.

وي با اشاره به جمع‌آوري اشياي مردم‌شناسي براي اين سه موزه، گفت: پس از جمع‌آوري اشيا اكنون در مرحله غرفه آرايي هستيم.

وي تصريح كرد: چهار موزه مردم‌شناسي ديگر همزمان با بزرگداشت هفته ميراث فرهنگي و روزجهاني موزه گشايش مي‌يابد و موزه تخصصي خيام و نيشابور اسفندماه افتتاح خواهد شد.

مسئول امور موزه‌هاي سازمان نيز گفت: در حال حاضر مطالعات مردم نگاري پنج موزه كه شامل بررسي و شناخت قابليت‌ها و جلوه‌هاي مختلف فرهنگي مردم در قالب آداب و رسوم، باورها، آيين‌هاي مذهبي، بومي و محلي، پوشاك، مسكن و معماري است، انجام شده است.

سيدهاشم حسيني با اشاره به اينكه مطالعات مردم‌نگاري پيش زمينه طرح‌هاي اجراي اين موزه‌هاست، افزود: طرح‌هاي اجرايي اين موزه‌ها نيز آماده شده و عمليات مرمت بناهاي تاريخي به عنوان مكان موزه به زودي آغاز مي‌شود.

وي هدف از ايجاد موزه‌هاي مردم‌شناسي را معرفي آداب و رسوم هر شهرستان در سطح وسيعي از جامعه دانست و تاكيد كرد: هدف از ايجاد موزه‌ها، صرف‌نظر از توسعه و گسترش فضاهاي فرهنگي، به نحوي آشنا كردن مردم به خصوص نسل جوان با مولفه‌ها و خرده فرهنگ‌هاي بومي و محلي هر شهرستان و معرفي آن در سطح وسيعتر به ساير مردم است.

بنابراين گزارش، از 10 موزه مردم‌شناسي كه در سفر استاني رئيس جمهور به خراسان رضوي راه‌اندازي آنها مورد تصويب قرار گرفت، تاكنون دو موزه مردم‌شناسي كلات و رباط ويراني افتتاح شده است.

بافت تاريخي سنگان، نيازمند همكاري شهرداري

معاون حفظ و احيا آثار تاريخي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: شهر تاريخي سنگان در صورت توجه مسئولان محلي قابل حفاظت است.

سياوش صابري افزود: شهر تاريخي سنگان با وجود بناهاي ارزشمندي همچون مسجدجامع، مسجد گنبد، ارگ تاريخي و مسجد خطيب داراي بافت تاريخي ارزشمندي است كه در صورت توجه مسئولان محلي قابل حفاظت است و مي‌توان نسبت به تهيه سامانه بافت تاريخي در اين شهر اقدام كرد.

سيدمجيد حسيني كارشناس ناظر معاونت حفظ و احياي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي نيز درباره اين مطلب توضيح داد: در سال گذشته پيشنهاد تهيه و تدوين برنامه راهبردي حفظ و احياي بافت تاريخي سنگان به شهرداري اين شهر ارائه شد ولي متاسفانه تا كنون از سوي مسئولان محلي مورد توجه جدي قرار نگرفته است.

حسيني افزود: اين معاونت جهت حفاظت بافت تاريخي شهر سنگان با استفاده از اعتبارات استاني و ملي مبادرت به انجام عمليات حفاظتي، مرمتي و استحكام در مسجد جامع سنگان، مسجد گنبد و مسجد خطيب كرده است.

تشكل اتحاديه صنف تاسيسات گردشگري خراسان شمالي

 اتحاديه صنف تاسيسات گردشگري خراسان شمالي به زودي تشكيل مي‌شود.

احمد ديناري معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي،صنايع‌دستي و گردشگري خراسان شمالي با اعلام اين خبر افزود: براساس توافقنامه ميان معاون امور گردشگري سازمان ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري كشور، رئيس امور اصناف و بازرگانان و دبير هيأت عالي نظارت كشور، در خصوص دستورالعمل شيوه تشكيل و فعاليت‌ تشكل‌هاي صنفي مرتبط با تاسيسات گردشگري و عطف به ماده 3 اين دستورالعمل، مبني بر تشكيل اتحاديه‌هاي صنفي تاسيسات گردشگري، با پيشنهاد سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و در چارچوب تبصره‌هاي 6 و 7 ماده 21 قانون نظام صنفي به صورت استاني يا كشوري و با عنايت به اينكه استان خراسان شمالي حدود 80 نوع تاسيسات گردشگري نظير هتل، مهمانپذير، دفتر خدمات مسافرتي و واحدهاي پذيرايي بين‌راهي دارد، همچنين با توجه به سياست‌هاي سازمان در راستاي توسعه صنعت گردشگري، اين تعداد همچنان در حال افزايش است.

احمد ديناري گفت: براي انسجام، هماهنگي و حمايت از بخش خصوصي فعال در حوزه گردشگري و با تصويب موضوع در كميسيون نظارت استان نيز مقرر شد 12 اتحاديه مستقل در استان با عنوان اتحاديه واحدهاي اقامتي و پذيرايي، شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مهمانپذيرها، واحدهاي پذيرايي بين‌راهي، اتحاديه دفاتر و شركت‌هاي خدمات مسافرتي و جهانگردي تشكيل شود كه وظيفه اصلي آنها حمايت از صنف تحت پوشش و نظارت بر فعاليت‌ آنها با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان، سازمان بازرگاني و مجمع امور صنفي است.

وي گفت: بر اين اساس و عطف به ماده 4 دستورالعمل هر يك از اتحاديه‌هاي صنفي تاسيسات گردشگري موظفند براي آن دسته از واحدهاي گردشگري كه موفق به دريافت پروانه بهره‌برداري از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان مي‌شوند، با رعايت مقررات مندرج در قانون نظام صنفي و آيين‌نامه‌هاي اجرايي آن، پروانه كسب صادر كنند.

وي تصريح كرد: بر اساس ماده 8 فصل دوم اساسنامه اتحاديه‌هاي صنف تاسيسات گردشگري، اتحاديه بايد داراي كميسيون‌هاي مختلف نظير كميسيون رسيدگي به شكايات، كميسيون حل اختلاف (به منظور رسيدگي به اختلاف صنفي اعضاي اتحاديه يا اعضاي اتحاديه با ديگر صنوف)، كميسيون بازرسي (به منظور نظارت بر فعاليت واحدهاي صنفي زير پوشش)، كميسيون آموزش (به منظور فراهم آوردن شرايط مناسب براي ارتقاي سطوح علمي پرسنل واحدهاي صنفي زير پوشش) و كميسيون فني (به منظور رسيدگي به امور فني اتحاديه و بررسي وضعيت فني اعضاي جديد) باشد و در اين ارتباط، اتحاديه اين كميسيون‌ها با تاييد، هماهنگي و نظارت كامل سازمان ميراث فرهنگي صنايع‌دستي و گردشگري استان فعاليت خواهند كرد.

خانه جهانگردي استان خراسان شمالي راه‌اندازي مي‌شود

معاون امور گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان شمالي از راه‌اندازي خانه جهانگردي استان در آينده نزديك خبرداد.

احمد ديناري گفت: طرح ايجاد خانه جهانگردي در راستاي سياست‌ها و وظايف عاليه سازمان و با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري كشور در دست اقدام است.

وي تصريح كرد: به منظور خدمات‌دهي هر چه بهتر و بيشتر به گردشگران داخلي و خارجي و سازمان‌هاي مردم نهاد فعال در زمينه گردشگري و اطلاع‌رساني بهينه در زمينه جاذبه‌هاي گردشگري استان، خانه جهانگردي استان خراسان شمالي در حال تاسيس است.

ديناري ادامه داد: بر اساس هماهنگي‌هاي به عمل آمده تصوير شاخص جاذبه‌هاي گردشگري استان جهت تهيه تابلوي راهنماي خانه جهانگردي به سازمان مركزي ارسال شده و مقرر است اين دفتر در محل عمارت تاريخي و فرهنگي مفخم بجنورد راه‌اندازي شود.

وي افزود: پس از هماهنگي‌هاي كامل و تجهيز دفتر مذكور، با حضور مديران كشوري و استاني و مسئول راه‌اندازي خانه‌هاي جهانگردي سازمان ميراث فرهنگي،صنايع‌دستي و گردشگري كشور،خانه جهانگردي استان خراسان شمالي افتتاح خواهد شد.

 

همايش ملي نماز و سلامت در گناباد

مسوول نهادنمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌علوم پزشكي گناباد گفت: اولين همايش ملي نماز و سلامت طي روزهاي دوم و سوم اسفند ماه سال جاري در اين شهرستان برگزار مي‌شود.

حجت‌الاسلام حسن صادقي نسب افزود: اين همايش در سه محور نماز و سلامت رواني، نماز و سلامت جسمي و نماز و سلامت اجتماعي به منظور تبيين ابعاد مختلف اين فريضه و ترويج فرهنگي نماز در جامعه در اسفند ماه سالجاري برگزار مي‌شود.

وي هدف از برگزاري اين همايش را بسط و گسترش فرهنگ نماز باتكيه برابعاد تخصصي، علمي و پژوهشي، تاثير آن بر سلامت جامعه، تقويت فضاي معنوي، سلامت روحي، رواني و رشد فضايل اخلاقي در جامعه عنوان كرد و افزود: ايجاد زمينه مناسب جهت ارايه مفاهيم عميق ديني به خصوص نماز در قالب تحقيق و پژوهش ارتقاي سطح بينش ديني جامعه بخصوص نسل جوان از ديگر اهداف اين همايش مي باشد.

مسوول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علوم پزشكي گناباد اظهار داشت: استفاده از توانايي‌هاي علمي و دانشگاهي در جهت تبيين اسرار باطني و فلسفه نماز از مهمترين اهداف اين همايش ملي است.

صادقي نسب عنوان كرد: محققين و شركت‌كنندگان در اين همايش در موضوعات نماز و اعتماد به نفس، نماز و اضطراب، نماز و آرامش، نماز و افسردگي، نماز و امنيت رواني، نماز و نشاط و نماز و تمركز حواس بحث و تبادل نظر مي كنند.

وي افزود: پژوهشگران نيز مي‌توانند در محور نماز و سلامت اجتماعي، همبستگي عمومي، امنيت‌اجتماعي، ايجاد عدالت اجتماعي، قانون مداري، استحكام خانواده و حقوق متقابل مقالات و آثار پژوهشي خود را به دبيرخانه‌اين همايش واقع در دانشگاه علوم پزشكي گناباد تا  ۱۵بهمن ماه ارسال كنند.

ساخت مسكن براي اقشار كم‌درآمد در خراسان شمالي اجرايي شد

رييس سازمان مسكن و شهرسازي خراسان شمالي گفت: ساخت مسكن براي اقشار كم‌درآمد در اين استان حالت اجرايي به خود گرفت.

محمدهادي جاويد در جمع خبرنگاران افزود: زمين مورد نياز براي ساخت مسكن اقشار كم‌درآمد در شهرهاي شيروان، اسفراين و گرمه‌جاجرم در مرحله نخست به ميزان حدود هفت هكتار تامين شده است.

وي اضافه كرد: براي شهرهاي فاروج و آشخانه نيز زمين مورد نياز پيش‌بيني شده كه پس از آماده‌سازي به متقاضيان در قالب شركتهاي تعاوني مسكن واگذار خواهد شد.

او ادامه داد: تاكنون براي شهرهاي شيروان، اسفراين و گرمه‌جاجرم زمين براي ساخت  ۹۰۰واحد مسكوني در قالب شركتهاي تعاوني تامين شده است.

وي گفت: براي ساخت اين واحدهاي مسكوني بر اساس مصوبه هيات وزيران تا سقف  ۸۰درصد قيمت تمام شده براي ساخت مسكن تسهيلات در اختيار سازندگان قرار مي‌گيرد.

او افزود: همچنين امكانات فني و اجرايي نيز براي ساخت مسكن در اختيار شركتهاي تعاوني مسكن اقشار كم‌درآمد قرار مي‌گيرد.

وي گفت: بنا به تعريف دولت، اقشار كم‌درآمد به افرادي اطلاق مي‌شود كه ميزان حقوق و دستمزد آنها در ماه كمتر از دو برابر حقوق و مزاياي تعيين شده توسط وزارت كار و امور اجتماعي باشد.

او افزود: بر اساس شيوه‌نامه دولت زمين به اقشار كم‌درآمد در شهرهاي كمتر از  ۱۵۰هزار نفر واگذار مي‌شود كه بيشتر شهرهاي خراسان شمالي به استثناي شهر مركز استان داراي جمعيت كمتر از  ۱۵۰هزار نفر هستند.

وي گفت: البته براي شهرهاي داراي جمعيت كمتر از  ۱۲هزار نفر بنياد مسكن عهده‌دار تامين زمين و آماده‌سازي براي واگذاري با شرايط اعلام شده توسط هيات دولت است.

او سكونت پنج ساله مداوم در شهر را يكي از اولويتهاي اصلي براي واگذاري زمين به اقشار كم‌درآمد عنوان كرد.

رييس سازمان مسكن وشهرسازي خراسان شمالي در مورد واگذاري زمين به اقشار كم‌درآمد در بجنورد نيز گفت: بر اساس دستورالعمل دولت، شهر بجنورد به دليل دارا بودن جمعيت بيش از  ۱۵۰هزار نفر مشمول اين طرح نيست.

وي ادامه داد: اما به دليل شرايط حاد مسكن در شهر بجنورد، مركز خراسان شمالي با نظر وزير مسكن و شهرسازي زمين در اين شهر نيز به اقشار كم‌درآمد واگذار مي‌شود.

او گفت: در شهر بجنورد شهرك گلستان با  ۳۰هكتار زمين كه فعاليت آماده سازي آن نيز آغاز شده اختصاص يافت و بيش از  ۱۵هزار خانوار مي‌توانند در اين منطقه ساكن شوند.

وي ادامه داد: البته اين طرح در صورتي در بجنورد اجرايي مي‌شود كه از محل اعتبار عمراني استان هزينه آماده‌سازي زمين براي واگذاري تامين شود.

او بار ديگر تاكيد كرد: زمين به اقشار كم‌درآمد صرفا در قالب شركتهاي تعاوني و بر اساس اولويت واگذار مي‌شود.

براي مقابله با بحران برق در خراسان به  ۲۵ميليارد ريال اعتبار نياز است

دبير ستاد بحران برق خراسان اعلام كرد: براي مقابله با بحران‌هاي غير مترقبه، اين ستاد براي سال آينده نيازمند  ۲۵ميليارد ريال اعتبار است.

مهندس احمد خالصي در گفت و گو با خبرنگاران افزود : شركت برق خراسان اين اعتبار را از وزارت نيرو و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان درخواست كرده است.

وي اعلام كرد: اين شركت براي مقابله با بحران هم امسال اعتباري در حد پنج ميليارد ريال اختصاص داده است.

وي با اشاره به‌دلايل و ضرورت شكل‌گيري اين ستاد گفت : با توجه به حادثه خيز بودن كشور و وقوع حوادثي چون سيل، زلزله و آسيب پذير بودن تجهيزات و تاسيسات توليد، انتقال و توزيع وزارت نيرو، از سال  ۷۵در جهت تشكيل اين ستاد در سطح وزارت نيرو اقدام شد.

او افزود: بر اين اساس نظام نامه بحران برق منطقه‌اي خراسان در همان سال  ۷۵تدوين و روند كار مشخص شد.

خالصي گفت : ستاد برق خراسان به عنوان ستاد مادر در اين زمينه تعيين شد و ستادهاي مديريت توليد، نيروگاه‌هاي توس، مشهد، خيام و نيروگاه گازي خراسان،ستاد توزيع برق شامل توزيع مشهد، خراسان رضوي و خراسان شمالي و خراسان جنوبي زير نظر ستاد اصلي شروع به فعاليت كرد.

وي يكي از اقدامات مهم و موثر در ستادهاي بحران را تجهيز لوازم مورد نياز در مواقع بحراني عنوان كرد و گفت : شركت‌هاي توزيع كانتينرهاي مجهز به انواع غذاهاي كنسرو شده، بيل و كلنگ ، نورافكن ، پمپ آب و ساير لوازم مورد نياز را آماده كرده‌اند كه در صورت بروز بحران در هر نقطه به محل اعزام مي‌شوند.

دبير ستاد بحران منطقه‌اي خراسان افزود: ۱۲ديزل ژنراتور برق براي مواقع بحراني در استانهاي خراسان آماده و مستقر شده كه براي تامين برق محدود به مناطق بحراني اعزام خواهد شد.

وي همچنين به تشكيل اتاق بحران در برق منطقه‌اي خراسان اشاره كرد و گفت : اين اتاق مجهز به بي‌سيم ، تلفن‌هاي ماهواره‌اي، رايانه و چند خط تلفن است كه در موقع بحران، مسوولان ستاد به اتاق بحران فرا خوانده مي‌شوند.

وي گفت : در اين مدت چندين مانور از جمله اطفاي حريق در نيروگاهها، مقابله با گازهاي سمي، مقابله با خاموشي‌هاي سراسري، مقابله با سيل و زلزله در برق خراسان انجام شده است.

او افزود : تاكنون ستاد بحران برق خراسان در حادثه زلزله بم ، برف استان گيلان و سيل خراسان شمالي حضور داشته است.

مهندس خالصي افزود : با وجود اين ،ستاد بحران برق منطقه‌اي خراسان نياز به تجهيزاتي از قبيل ژنراتورهاي برق در سايزهاي مختلف پست موبيل جهت حمل و نقل به مناطق بحراني، پمپهاي آب و لوازم ديگري دارد كه اميدواريم در اين جهت ،مسوولان با ما همكاري كنند.

هشت هزار قطعه تمبر تاريخي و هنري به گنجينه آستان قدس رضوي اهدا شد

مجموعه‌اي متشكل از هشت هزار قطعه تمبر تاريخي و هنري از  ۴۰كشور جهان به گنجينه تمبر و اسكناس موزه آستان قدس رضوي اهدا شد.

/ 0 نظر / 28 بازدید