خبر۲۶

خراسان‌جنوبي

عمليات اجرايي هتل 3 ستاره قاين آغاز شد

در راستاي اهداف و برنامه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري كشور و به‌منظور ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري، يك هتل 3 ستاره در قاين ساخته مي‌شود.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان‌جنوبي با اعلام اين مطلب گفت: براين اساس زمين مورد نظر در منطقه نمونه گردشگري بوذرجمهر قاين تعيين و از سوي شهرداري آن به شركت توسعه گردشگري واگذار شده است.

حسين عباس‌زاده افزود: درحال‌حاضر، نمونه‌برداري و آزمايش مكانيك خاك و تهيه نقشه‌هاي اجرايي هتل به پايان رسيده است.

وي اضافه كرد: اين هتل كه با زيربناي 6 هزار متر مربع ساخته مي‌شود، يكي از 100 هتل در دست احداث شركت توسعه گردشگري ايران است.

عباس‌زاده ايجاد مراكز اقامتي مناسب را از نيازهاي مهم استان برشمرد و اظهار داشت: در شرايط حاضر همكاري نزديك ميان دستگاه‌هاي اجرايي خصوصاً استانداري خراسان‌جنوبي بسيار ضروري است.

مراسم كلنگ‌زني اين هتل مهر ماه امسال با حضور قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري كشور، مديرعامل شركت توسعه گردشگري ايران، رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان‌جنوبي و جمعي از مسئولان شهر در منطقه نمونه گردشگري بوذرجمهر قاين برگزار شد.

      ثبت قلعه قنقر در فهرست آثار ملي

 قلعه قنفر، واقع در دهستان جنت‌آباد تربت‌جام، در فهرست آثار ملي استان خراسان‌رضوي ثبت شد.

سياوش صابري، معاون حفظ و احياي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان‌رضوي، گفت: قلعه تاريخي- فرهنگي قنقر، پس از بررسي‌هاي كارشناسانه براي ثبت در فهرست آثار ملي كشور پيشنهاد شد كه پس از تأييد در شوراي ثبت سازمان، به اين فهرست پيوست.

مسئول دفتر ثبت حفظ و احياي سازمان ميراث فرهنگي نيز در اين خصوص اظهار داشت: براساس بررسي‌هاي صورت گرفته و با توجه به ساختار آن، اين بنا كه 110 متر طول و 60 متر عرض دارد، در قرون 5 تا 8 هـ به‌عنوان قلعه‌اي نظامي و دفاعي مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.

درحال حاضر انجام اقدامات حفاظتي، براي جلوگيري از فعاليت حفاران غيرمجاز، ضروري است.

مژگان بابايي افزود: "قلعه قنقر" بر بالاي تپه‌اي در دهستان جنت‌آباد از توابع بخش صالح‌آباد شهرستان تربت‌جام و در جنوب‌غربي روستاي جعفريه(كاريز عمر) قرار دارد.

      رييس دانشگاه فردوسي مشهد:

30 درصد ظرفيت دانشگاه فردوسي مشهد به دانشجويان تحصيلات تكميلي اختصاص مي‌‏يابد 

رييس دانشگاه فردوسي مشهد گفت: سال آينده، 30 درصد ظرفيت دانشگاه فردوسي مشهد به دانشجويان تحصيلات تكميلي اختصاص مي‌‏يابد.

عليرضا عاشوري, رييس دانشگاه فردوسي مشهد, ا, افزود: دانشگاه فردوسي مشهد با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري به سمت دانشگاه تحصيلات تكميلي شدن، در حركت است.


وي تصريح كرد: در حال حاضر 18 هزار و 300 دانشجو در مقاطع مختلف در حال تحصيل هستند و دانشگاه در حال افزايش رشته‌‏هاي دكتري و كارشناسي ارشد است.

عاشوري خاطرنشان كرد: از سال آينده به جز رشته‌‏هاي بسيار خاص و مورد نياز كشور رشته‌‏هاي جديد كارداني و كارشناسي ايجاد نخواهد شد.

به‌دليل كمبود اعتبار در رشتخوار،

فقط بناهاي تاريخي در معرض تخريب شهرستان مرمت شده‌اند

مرمت آثار و بناهاي تاريخي رشتخوار به‌عنوان يکي از مهدهاي تاريخي و فرهنگي کشور ضرورتي جدي دارد که تاخيرپذير نيست.

درحالي‌که تعداد آثار و بناهاي تاريخي رشتخوار بيش از 50 اثر ارزيابي مي‌شود، از اين تعداد کمتر از 10 اثر در فهرست آثار ملي ثبت شده‌اند.

با توجه به آمار و اين‌که اعتبار مرمت و بازسازي در حدي محدود فقط به تعدادي از بناهاي ثبت‌شده تعلق مي‌گيرد، وضعيت استحکام و پايداري بناهاي شناسايي‌شده و شناسايي‌نشده مشخص مي‌شود. اين درحالي است که گذشت زمان، عوامل طبيعي، بخصوص هواي سرد و بادهاي مستمر رشتخوار و عوامل انساني، روند تخريب اين بناها را سرعت داده‌اند.

در اين‌باره، فرماندار رشتخوار بر اهميت حفظ و نگهداري آثار تاريخي به‌عنوان پشتوانه‌هاي اصلي تاريخ و فرهنگ مردم ايران و شهرستان رشتخوار تاکيد کرد.

محسن اميرکلالي ، افزود: اعتبار تخصيص‌يافته براي اجراي طرح‌هاي مرمت و احياي بناهاي تاريخي شهرستان رشتخوار اندک است.

وي اظهار داشت: با توجه به کمبود اعتبارات سالانه تاکنون فقط مرمت‌هاي اضطراري و استحکام‌بخشي براي جلوگيري از تخريب بناها انجام شده‌اند.

فرماندار رشتخوار اضافه کرد: حفاظت و نگهداري از ميراث فرهنگي مستلزم اجراي طرح‌هاي مرمت اساسي روي هريک از مکان‌هاي تاريخي شهرستان است که انجام آن به تخصيص اعتبار مناسب نياز دارد.

آرامگاه مزار شاه‌سنجان و مسجد تاريخي رشتخوار امسال توسط سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مرمت شده‌اند.

 برخي شهروندان خراسان شمالي از عدم دسترسي به اينترنت گلايه‌مند هستند

شماري‌از شهروندان خراسان شمالي از دسترسي نداشتن به شبكه جهاني اينترنت ابراز نارضايي و گلايه‌مندي مي‌كنند.

آنان با اشاره به اهميت دسترسي به اين شبكه جهاني اطلاع‌رساني، خواستار رسيدگي مسوولان مربوط براي فراهم ساختن زمينه رفع اين مشكل شدند.

يكي از شهروندان شهر "صفي‌آباد" در شهرستان اسفراين گفت: در اين منطقه ما به شبكه اينترنت دسترسي نداريم در حاليكه در عصر حاضر دسترسي به آن از ضروريات است.

سمانه صفي‌آبادي افزود: من يك دانشجو هستم و براي انجام پروژه‌هاي درسي خود به شبكه اينترنت نياز دارم ولي متاسفانه از اين امكان بي‌بهره‌ام.

محمد ابراهيمي از شهروندان "سنخواست" از توابع شهرستان جاجرم نيز گفت: در اين شهر دسترسي به شبكه اينترنت ممكن نيست و مسوولان بايد ارايه چنين امكاناتي را در شهرهاي غير از شهرهاي مركزي نيز در نظر داشته باشند.

يكي از شهروندان آشخانه نيز گفت: در صورت دسترسي به شبكه اينترنت در اين شهر سرعت آن به قدري پايين است كه حوصله كاربران را سرمي‌برد.

مينا كبيري افزود: ما اكنون در عصر ارتباطات به سر مي‌بريم و دسترسي به شبكه اينترنت در چنين عصري از ضروريات است.

وي گفت: اكنون برخي از شهرها از دسترسي به شبكه اينترنت محرومند و با اين وضعيت نبايد امكان دسترسي به اين شبكه در روستاها را توقع داشت.

او بيان كرد: مسوولان بايد براي رفع اين محروميت تدبيري بينديشند.

مدير عامل شركت مخابرات خراسان شمالي در اين‌باره به ايرنا گفت: در اين استان تنها شهرهاي بزرگ مثل بجنورد، شيروان و اسفراين از سامانه ديتاي راه‌انداز شبكه اينترنت برخوردارند.

حسن اكبري افزود: شهرهاي كوچكتر مانند شوقان، قاضي، پيش‌قلعه، سنخواست، لوجلي و غيره سامانه ديتا ندارند.

وي ادامه داد: مركز اين سامانه ديتا در بجنورد است و براي دستيابي به شبكه اينترنت در بقيه شهرهاي استان تقاضاي خريد اين سامانه داده شده است.

او بيان كرد: تجهيزات مربوط به اين سامانه از خارج وارد مي‌شود و به علت مشكلات گمركي وارد كردن آنها زمان برده و به كندي صورت مي‌گيرد.

اين مسوول گفت: ورود اين سيستم‌ها به استان در دست پيگيري است كه با وارد شدن و نصب آنها براي  ۱۵شهر استان، امكان دسترسي به شبكه اينترنت فراهم خواهد شد.

استان خراسان شمالي  ۸۰۸هزار نفر جمعيت دارد كه  ۶۰درصد آنها در نواحي روستايي سكونت دارند.

/ 0 نظر / 20 بازدید