6 راز بزرگ در درون اصفهان

  6 راز بزرگ در درون اصفهان

1- راز شیر سنگی

در دو طرف سی و سه پل اصفهان و با كمي دقت ، متوجه شیرهای سنگی میشوید كه آرام و عمیق با نگاههای خود نظاره گر ورود و خروج بازدیدكنندگان مختلف می باشند و با زبان بسته حكایتی را بازگو می كنند كه شاید هیچ كس تا الان به آن نكرده است.عد از غروب آفتاب به چشمان این شیرها دقت نید! در دوران صفویه طوری زوایای دیدگان این شیرهای سنگی بنا گذارده شده است ه حای از انعاس نور مهتاب و چراغ های حاشیه پل باشد! یعنی درخشش فوق العاده و رو در رو ! ه حایت از معماری خاص و ظریفی در ساخت آنان دارد!

هم انون هم با توجه به وجود چراغها و پروژتورهای مختلف ، باز نوع این معماری در چشمان شیرها مشخص است و هنوز دارای درخشش فوق العاده می باشند ه بنا به گفته حاضرین نوع سنگ به ار رفته در چشمان این شیرها سنگ های منطقه بدخشان میباشد ه با ظرافت خاص و با هماهنگی سنگهای بدنه این شیرها ار گذاشته شده است.هر وقت به سی و سه پل سر زدید، حتما" به چشمان این شیرها دقت نید

 2- راز عدم قرینگی

شاه عباس ی خصوصیت و  ویژگی عجیب داشته! البته من منر سیاست و یا ایده های سالم و قدرتمند ایشان نیستم، ولی این خصوصیت همواره اطرافیان او را مورد رنجش قرار میداد!شاه عباس از قرینگی در بنا و هر ساختاری اصلا" خوشش نمی آمد، شاهد حرف من دقت در ساختار بناهای واقع در میدان نقش جهان به خصوص مسجد امام(یا مسجد شاه) در ضلع جنوب میدان نقش جهان میباشد.دقت نید ه در این مسجد هیچ ستون و ساختار و حتی اشی موازی و یا قرینه نیست و به راحتی در آن اختلاف های بسیاری نمود است! خیلی عجیب است ه چطور در ی بنا اینطور عدم قرینگی مشهود است! و این برای ی بنای شاهار قدیمی همچون مسجد امام خیلی عجیب است.

3- راز شمع در بنای پل ا.. وردیخان (پل خواجو)

به جاهای جالب داستان داریم میرسیم!

تا حالا به پایه های پل خواجو دقت ردید! پل خواجو همان است ه برآمدگی دارد و در میدان انقلاب اصفهان بر روی رود زاینده رود قرار دارد.با 27 درجه زاویه دید نسبت به جنوب و با دقت بر روی پایه های پل و تنظیم تناسب آن ! دیدگان شما به ی شمع پابرجا و ظاهر امل آن باز خواهد شد! ی شمع ه حتی شعله هم دارد! شمعی ه معمار آن املا" بر ساخت آن واقف بود و این شاهار را بنا نمود.

4- راز عقاب در بنای پل خواجو

حالا دیدگان خود را از پائین بردارید و بر روی پل به پرواز درآئید!  پل را با توجه به برجستگی دو طرف آن و نوع زوایای ساخت آن در روی آن به صورت عقابی خواهید دید ه در حال پرواز است و چقدر هیبت این عقاب واقعی است! اش فرصت پرواز بر روی این پل برای همه شما عزیزان میسر بود تا واقعیت امر را نظاره می نمودید!

5- راز حمام شیخ بهائی!

خدا اموات این اقوام و دوستان ما را در خیابان عبدالرزاق -جنب بازار سنتی اصفهان - وی شیخ بهائی بیامرزد تا بالاخره علی رغم جلوگیری میراث فرهنگی  تا با استفاده از تبصره هم محلی و همسایگی این اجازه را به من دادند تا بازدید هرچند وچ از این شاهار تاریخ داشته باشم!ی حمام بسیار وچ و آبی رنگ ، ه متاسفانه خراب شده و به عنوان ی بنای مرده از آن نام برده می شود.مقاله مربوط به حمام شیخ بهائی در سایت موجود است(لی نید)! ولی چیزی ه هنوز ذهن مرا برای روشن ماندن شمع نجاو نگه داشته مروبط به گازی است ه وقتی وارد محوطه سوخت این حمام وچ شدم مرا به وجد آورد.بله! گاز این حمام از فاضلاب های مانده و طولانی اصفهان بصورت مخروطی از زیر ساختار زمینی به سمت بالا به صورت مخروطی هدایت شده و بالطبع فشار ورود ان نیز بیشتر میشود.هنوز ه هنوزه ! مردم اصفهان از اوهای قدیمی و فاضلابهای به هم پیوسته استفاده می نند ه در منطقه خیابان عبدالرزاق دارای گودی زمینی ویژه ائی است ه این انال بصورت گسترده از زیر آن هداست میشود و در قسمتی مخروط بزرگی بر روی این فاضلاب ساخته شده ه سر آن بر روی زمین تنگ می شود و گاز را با فشار مناسب و دائمی به سطح زمین هدایت می ند.

6- راز شیخ الرئیس ابوعلی سینا

میترسم این قسمت از مقاله برای من سنگین تمام شود، ولی با اطمینانی ه از اسناد و مدار موجود دارم، آن را  رسما" اعلام می نم!

شیخ الرئیس ابوعلی سینا در اصفهان دفن است، محل دفن این دانشمند بزرگ در خیابان ابن سینا فعلی- محل درب امام- در اتاق سمت راست است ه هم انون محل استقرار فراشان و لوازم ایشان در این اتاق می باشد.جالب اینه اثر اساتید فرهنگی در اصفهان بر این نظر اجماع امل دارند، ولی هیچ گونه ابرازی نمی نمایند.ابوعلی سینا همانطور كه میدانید در سفر دچار بیماری شد و محل فوت او در خارج از اصفهان به نام گزبرخوار بوده كه با توجه به عزم سفر ایشان ، و مشكلات سیاسی آن دوران اجازه حمل جنازه او را به همدان نمیدهند و در همدان فقط بنای یادبودی از این دانشمند بزرگ میسازند و به عنوان آرامگاه ایشان بازگو می كنند و  دو تن از شاگردانش كااملا" غیر رسمی او را در این محل فعلی دفن مینمایند.

/ 6 نظر / 694 بازدید

به سی و سه پل میگن الله وردی خان

امیر

راز شیر سنگی در پل خواجو میباشد نه در سی و سه پل

تهمینه

درود بر شما ممنون از اطلاعاتی که دادید . اما اقا شما یه تحقیقی هم بکنید بعد بنویسید توی وبلاگتون ... 1. شیر های سنگی دو طرف پل خواجو یا پل بابارکن الدین هستند . 2. پل الله وردی خان یا سی و سه پل شمع ندارد . شمع مذکور از پل خواجو در شب رویت میشود . 3. پل خواجو میدان انقلاب نیست . سی و سه پل مشرف میدان انقلاب است . پل خواجو انتهای خیابان کمال اسماعیل مشرف به میدان خواجو است . 4.کلا شما این دو تا پل و موقعیت جغرافیایی شون را اشتباه کردید [لبخند]

monir

این شیرهای سنگی که می فرمایید ، دو طرف پل خواجو هستن نه سی و سه پل...لطفا متنتون رو اصلاح کنید

اا

لطفا اسم پلها را درست بنویسید... پل خواجو نه سی و سه پل

شاهین

این شیرهای سنگی را در زمان پهلوی به پل خواجو آوردند ربطی به دوران صفوی ندارد