تلاشی برای مقابله با اشرار مرزی

روابط مرزی کشورها از جمله مسایلی است که همیشه حاشیه ساز بوده است.هم مرزی با هفت  کشور دارای شرایط سیاسی و امنیتی مختلف مسایل مرزی بسیاری را در قرن اخیر برای ایران ایجاد کرده است. در این بین افغانستان با حدود 936 کیلومتر مرز مشترک دارای یکی از  بالاترین سطح مشکلات مرزی با کشورمان در این سال ها بوده است و بر این اساس می توان از تایید قرارداد مرزبانی دو دولت در مجلس نوزدهم شورای ملی به سال 1336 خورشیدی به عنوان مهمترین واقعه رخ داده در 12 آذر ماه خانه قانون نام برد. این قرارداد که در یک ماده واحده به صورت قانون از تایید مجلس گذشت خود دارای ‌ یک مقدمه و پانزده ‌ماده بود که ابتدا در 5تیر 1335 از سوی نصرالله بهنام کاردار سفارت ایران در افغانستان و محمدهاشم میوندوال معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان به عنوان نمایندگان دو دولت به امضا رسید و پس از آن در جلسه 17بهمن 1335از تصویب اعضای مجلس سنای ایران نیز گذشت تا با اقدام این روز نمایندگان مجلس شورای ملی اجرایی شود.

براساس ماده نخست این قرارداد هرکدام از دو کشور ایران و افغانستان سه مرزبانی در طول مرزهای مشترک ایجاد کردند تا از این طریق به کنترل عبور ومرور اقدام کنند.بر اساس این ماده مقرهای مرزبانی اقغانستان در مناطق خچانسوز،کلاته‌نظر و اسلام‌قلعه و دفاتر مرزبانی ایران در مناطق  زابل،یزدان و خواف و باخزر ایجاد شد که این مناطق بر اساس نقشه در مقابل هم البته در دوسوی مرز قرار دارند.

یکی از بخش های مهم این قرارداد قانون شده ماده 5 آن است که به وظایف ‌مرزبانان اختصاص دارد.در این بند،شش وظیفه عمده جلوگیری از ایجاد گروه های مسلح برای دزدی در خاک کشور مقابل، مطلع کردن طرف مقابل از اقدامات احتمالی اشرار،جلوگیری از عبور اشرار مسلح از مرزها به هنگام تحت تعقیب قرار گرفتن از سوی طرف دیگر،جلوگیری از قاچاق از کشور به کشور دیگر،حل و فصل دعاوی و شکایت ‌مرزنشینان طرفین و تلاش برای دستگیری متجاوزان مرزی بر اساس اطلاعات در اختیار گرفته از طرف مقابل برای مرزبانان تعریف شده است. در توضیح همین بند قرارداد نیز مناطق مرزی مورد نظر محدوده قرار گرفته از مرز تا عمق 25 کیلومتری خاک هر کدام از دو کشور تعیین شد.

همچنین در این روز نمایندگان دوره نهم مجلس شورای ملی به درخواست وزارت معارف وقت قرارداد استخدام آندره گدار فرانسوی معمار بنای موزه ملی را به مدت پنج سال دیگر به عنوان مدیر‌عتیقات و موزه و کتابخانه تمدید کردند.

/ 0 نظر / 41 بازدید