خبر۲

انتقاد دانشجويان از مسئولان آموزشكده سما در مشهد 

 تعدادي از دانشجويان آموزشكده سما واقع در قاسم آباد مشهد از عدم برخي امكانات در اين مركز انتقاد كرد.

اين دانشجويان معتقدند كه متاسفانه در اين مركز كه به تازگي احداث شده به جز چند اتاق و تعدادي ميز و صندلي هنوز امكانات ديگري در آن مستقر نشده است.

اين دانشجويان نبود سلف سرويس و رستوران در اين آموزشكده را از ديگر مشكلات خود عنوان كردند و افزودند: دراين دانشكده تنها سه وايت بورد وجود دارد كه استادان در زنگ‌هاي مختلف آن را از اين كلاس به آن كلاس مي برند.

لازم به ذكر است، هم اكنون به علت سرما شير آب دستشويي‌هاي داخل صحن آموزشكده يخ بسته است و امكان استفاده از سرويس‌هاي بهداشتي وجود ندارد

راه اندازي دانشكده دولتي فني مهندسي قوچان

   دانشكده دولتي فني مهندسي قوچان ديروز در مراسمي با حضور مدير كل دفتر گسترش آموزش عالي وزارت علوم راه اندازي شد.

دكتر برزويي، مدير كل دفتر گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در اين مراسم گفت: قوچان با توجه به ديرينه كهن تاريخي و فرهنگي، داشتن شخصيت‌هاي برجسته علمي، فرهنگي و علماي بزرگ و همچنين نيروي انساني مستعد و متخصص هيچ گاه به حق خود نرسيده است و بايد پيش از اين وارد بحث آموزش عالي مي‌شد.

وي تصريح کرد: هم اينك عده‌اي از استادان، محققان، متخصصان و دانشجويان با استعداد و شخصيت‌هاي برجسته عملي قوچان در دانشگاه‌ها و مراكز فرهنگي و علمي تهران، مشهد و شهرستان‌هاي ديگر كشور به سر مي‌برند؛ در حالي كه اگر فضا و بستر مناسبي همچون دانشكده‌هاي دولتي در اين شهرستان وجود داشت بي‌ترديد بسياري از اين افراد در زادگاه خود ماندگار مي‌شدند

يك استاد دانشگاه مشهد:

 اگر پژوهش بر اساس نيازها نباشد فراموش مي‌شود

يكي از اساتيد دانشگاه فرودسي مشهد گفت: پژوهش در صورتي كه بر مبناي نيازهاي جامعه نباشد محكوم به فراموشي و خاك خوردن در آرشيوها خواهد بود.

دكتر محمدحسن راشدمحصل در كارگاه آموزشي مديريت جهاد كشاورزي بجنورد كه با عنوان يافته‌هاي تحقيقاتي برگزار شد، افزود: تحقيق بايد حساب شده و مبتني بر عقل باشد.

او اظهار داشت: عمده‌ترين عامل برنامه‌ريزي‌ها و مهمترين راهنما در اجراي آنها، پژوهش و تحقيق است زيرا ساختار بنيادي پژوهش را مبناي علمي و عقلي تشكيل مي‌دهد.

وي افزود: برنامه‌ريزي و اجراي يك تحقيق علمي و معتبر بايد بر اساس تفكر ، عقل و خرد باشد و اعتبار تحقيق و پژوهش نيز به ميزان سنديت و مقدمه‌هاي آن بستگي دارد.

راشد محصل بيان كرد: اگر مساله احساس در اجراي يك پژوهش، جايگزين عقل و خرد شود از انجام آن پژوهش نتيجه مطلوبي به دست نمي‌آوريم.

وي يكي از مشكلات جامعه جوان را احساس بي‌هويتي و فرهنگ گريزي دانست و افزود: متاسفانه جوانان ما از هويتهاي فرهنگي خودشان آگاهي ندارند و در عين حال مقدمات لازم براي رواج چنين آگاهي‌هايي نيز فراهم نمي‌شود.

او گفت: جوانان براي جبران اين احساس به جاذبه‌هاي فريبنده و غير خودي روي مي‌آورند كه بايد دست اندركاران امر تحقيق و مطالعه در اين زمينه فعاليتهاي تحقيقاتي داشته باشند.

دكتر راشدمحصل اظهار داشت: مراكز فرهنگي نيز بايد متناسب با فرهنگ و ارزشهاي خودي از گسترش فرهنگ غربي جلوگيري كنند.

در اين كارگاه  ۵۰نفر از كارشناسان كشاورزي شهرستان بجنورد شركت داشتند.

سه هزار و  ۳۵۰كلاس درس در خراسان شمالي تخريبي است

 مديركل اداره نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس خراسان شمالي گفت: هم‌اكنون سه هزار و  ۳۵۰كلاس درس در اين استان تخريبي و فاقد استحكام لازم است.

نصرالله رييسي افزود:  ۸۳هزار دانش‌آموز خراسان شمالي در مدارس تخريبي تدريس مي‌كنند كه شرايط مناسبي از لحاظ ايمني براي تعليم و تربيت ندارد.

وي افزود: برخي از اين مدارس به دليل بالا بودن ميزان تخريب در مواقع برف و باران و براي حفاظت از جان دانش‌آموزان تعطيل مي‌شود.

او اضافه كرد: بيشترين مدارس تخريبي استان خراسان شمالي در روستاها و مناطق دورافتاده است.

وي گفت: هم‌اكنون  ۷۶۵مدرسه كه حدود  ۵۰درصد فضاي آموزشي استان را شامل مي‌شود نياز به تعميرات فوري دارند.

او افزود: براي مقاوم‌سازي اين مدارس و انجام مرمت  ۱۱ميليارد ريال اعتبار مورد نياز است كه با پيش‌بيني اعتباري انجام شده و تا زمان تعطيلي مدارس بيشتر اين بناها مرمت مي‌شود.

وي گفت: از زمان تشكيل اداره كل نوسازي در خراسان شمالي در سال  ۱۳۸۴تا كنون  ۲۷۰طرح آموزشي نيمه‌تمام در اين استان با اعتبار  ۵۸ميليارد ريال تكميل شده است.

او افزورد: خيرين مدرسه‌ساز تاكنون  ۲۰۹طرح آموزشي را با مشاركت دولت و اختصاصي در خراسان شمالي ساخته‌اند.

وي گفت:  ۳۷طرح نيز توسط بانوان خير در اين استان ساخته شده است.

استان خراسان شمالي  ۱۹۸هزار دانش‌آموز و  ۱۷هزار فرهنگي دارد.

خشكسالي عامل  تخليه  ۱۰۰روستا ي تربت حيدريه

فرماندار تربت حيدريه گفت: تداوم پديده خشكسالي طي پنج سال گذشته سبب تخليه ساكنان و يا كاهش جمعيت در حدود  ۱۰۰روستاي اين شهرستان شده است.

مجتبي صادقيان گفت: خشكسالي تنها امسال حدود  ۴۲۰ميليارد ريال به بخشهاي كشاورزي، دامي و صنايع مرتبط در اين شهرستان خسارت زده است.

وي هماهنگي، همكاري و همفكري تمام دستگاههاي ذيربط را براي كاهش آثار مخرب خشكسالي و جلوگيري از مهاجرت روستاييان ضروري خواند.

او افزود: در صورت كم توجهي مقامات بالادستي و اختصاص نيافتن اعتبارات مناسب در اين زمينه هيچكاري از مسوولان محلي ساخته نيست.

برخي كارشناسان و مسوولان تربت حيدريه نيز مي‌گويند استمرار خشكسالي با تسريع در مهاجرت كشاورزان و دامداران برخي روستاهاي اين شهرستان را خالي از سكنه كرده است.

آنها هشدار مي‌دهند در صورتي كه براي جبران اين پديده چاره اساسي انديشيده نشود در آينده نزديك حتي روستاهاي پرجمعيت تربت حيدريه خالي از سكنه خواهند شد.

برخي مسوولان تاكيد دارند كه كمبود اعتبار براي اجراي طرحهاي آبخيزداري تاثير منفي خشكسالي را بر اقتصاد روستاهاي تربت حيدريه مضاعف كرده است.

اين عامل باعث شده است حتي بارندگيهاي معمولي تبديل به سيلاب شده و باعث تخريب اراضي كشاورزي و منابع طبيعي شود.

 

يك مدرس دانشگاه آزاد واحد تربت حيدريه به خبرنگار ما گفت: پديده خشكسالي حتي اگر يك سال اتفاق بيافتد آثارش تا چند سال بعد بخشهاي مختلف را تحت تاثير قرار خواهد داد.

رضا ايماندوست افزود: حتي بارندگي زياد طي چند سال متوالي فقط ممكن است بخشي از اثرات مخرب يك سال خشكسالي را جبران كند.

وي با بيان اينكه خشكسالي چند سال اخير باعث شده در برخي مناطق خراسان از جمله تربت حيدريه بستر چاههاي عميق نشست كند گفت: در اين حالت زمين به وضعيت اوليه خود بازنمي‌گردد حتي اگر بيش از ميزان برداشت شده، باران ببارد.

او افزود: همچنين در اين مناطق سطح زمين به دليل كم‌آبي دچار فرسايش و برهنگي شده و نه تنها باران را جذب نمي‌كند بلكه باعث خواهد شد بارندگي تبديل به سيلاب و تخريب بيشتر منابع طبيعي شود.

وي يكي از راههاي غلبه بر اين وضعيت را اجراي هر چه بيشتر طرحهاي آبخيزداري براي مهار، ذخيره و استفاده مازاد آن براي مصارف كشاورزي عنوان كرد.

مدير جهاد كشاورزي تربت حيدريه هم گفت: كمبود اعتبار براي اجراي طرحهاي آبخيزداري از جمله مشكلات اصلي اين اداره و كشاورزان شهرستان است.

محمد سلطانپور افزود: حذف تربت حيدريه طي سالهاي اخير از فهرست مناطق برخوردار از اعتبارات مقابله با خشكسالي، باعث تعجب و بهت كارشناسان شده است.

وي با بيان اينكه خشكسالي باعث افزايش روند مهاجرت روستاييان شده گفت: حتي در روستاهايي كه از رونق نسبي برخوردارند فقط شمار كمي از افراد سالخورده سكونت دارند كه نمي‌توانند در توليد نقشي داشته باشند.

او هشدار داد: استمرار اين وضعيت باعث تند شدن آهنگ مهاجرت از روستاهاي تربت حيدريه مي‌شود.

مدير جهاد كشاورزي تربت حيدريه از مسوولان ذيربط خواست براي مقابله با اين وضعيت اعتبارات مناسبي براي اجراي طرحهاي آبخيزداري و آبخونداري اين شهرستان اختصاص يابد.

سلطانپور همچنين پيشنهاد كرد با عوامل تشويقي همچون بيمه‌هاي تكميلي، رايگان شدن خدمات برق، تلفن و اختصاص يارانه به مناطق مواجه با خشكسالي روستاييان را تشويق به ماندن كرد.

رييس اداره آب و فاضلاب روستايي تربت حيدريه نيز به خبرنگار ما گفت:

تشديد پديده خشكسالي باعث محروم شدن حدود  ۵۰روستاي اين شهرستان از نعمت آب آشاميدني سالم شده است.

علي‌اكبر مومن زاده افزود: كاهش نزولات آسماني كمبود آب آشاميدني را در روستاهاي تربت حيدريه افزايش خواهد داد.

رييس اداره هواشناسي تربت حيدريه هم گفت: آمار بارش طي سال زراعي جاري نسبت به مدت مشابه پارسال كاهش قابل ملاحظه‌اي دارد.

محمد كفاش ارايه آمار دقيق را منوط به بررسي دقيق و بيشتر كرد.

تربت حيدريه به عنوان يكي از قطبهاي كشاورزي و دامي خراسان رضوي ۸۰ گونه مختلف زراعي و باغي دارد و  ۱۰درصد فرآوردهاي گوشتي و لبني اين استان را توليد مي‌كند.

بر اساس آمار دستگاههاي ذيربط جمعيت توليدكنندگان بخش كشاورزي در شهرستان  ۴۰۰هزار نفري تربت حيدريه طي  ۱۰سال گذشته از  ۹۰به  ۶۰درصد كاهش يافته است

نماينده تهران خواستار توجه بيشتر به وضعيت فرهنگي كشور شد

اميررضا خادم، نماينده تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر درمجلس شوراي اسلامي خواستار توجه بيشتر مسئولان نظام به وضعيت فرهنگي كشور شد.

خادم در نطق بيش از دستور خود در جلسه علني مجلس گفت : كميسيون فرهنگي‌مجلس نيز بايد براي ساماندهي وضعيت فرهنگي در كشور تلاش كند.

وي ، اجراي فرآيند برنامه ريزي راهبرد فرهنگي كشور بر اساس سه مرحله تدوين، اجرا، ارزيابي و بازنگري را مورد تاكيد قرار داد و افزود: در نظام برنامه‌ريزي فرهنگي كشور آنچه بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرد تاكيد بيشتر بر مرحله هدف‌گذاري و تدوين است.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس تصريح‌كرد:در كشورما فرآيند تدوين و هدف‌گذاري بدور از مباحث مرتبط با آن ارزيابي مي‌شود و بر اين اساس درصد بالايي از طرح‌هاي تهيه شده در حوزه‌هاي فرهنگ ، در اين مرحله متوقف مي‌شود.

خادم تاكيد كرد: ارزيابي نشدن فرآيند تدوين با مباحث مرتبط با آن سبب سرگرداني مجريان، فعالان و از همه مهمتر گروه‌هاي مخاطب در عدم وجود پيوندي بين اهداف تعيين شده بين برنامه‌هاي اجرايي و شاخص‌هاي قابل اندازه‌گيري فرهنگي در كشور مي‌شود.

نماينده تهران در مجلس به برگزاري " همايش دو روزه مهندسي فرهنگي" در كشور اشاره كرد و گفت: متاسفانه عملكرد دبيرخانه همايش ، سبب عقيم ماندن اهداف عالي برگزاركنندگان ، مدعوين و شركت‌كنندگان در اجلاس به‌صورت جدي شد.

وي افزود: ميان اين همايش كه با عنوان جديد مهندسي فرهنگي برپا شد با همايش‌هاي برگزار شده مشابه در گذشته، تفاوت معناداري براي خروج از بن بست فعلي وجود نداشت.

 

 

 

توس ميراث فرهنگي و تاريخي ايران زمين نيازمند توجه بيشتر است

حفاظت، صيانت و احيا آثار فرهنگي و تاريخي حفاظت از قرنها فرهنگ، تمدن و هويت ايراني اسلامي محسوب شده و امري است كه وظيفه هر فرد ايراني در هر جايگاه اجتماعي است.

انبوه آثار و بناهاي تاريخي و اسلامي در ايران به تنهايي معرف اوج فرهنگ و علم ايرانيان در سالها و قرنها قبل از پديد آمدن برخي فرهنگها و تمدن هايي است كه امروزه خود را به عنوان تمدنهاي برتر به جهانيان معرفي مي كنند.

از جمله آثار تاريخي و فرهنگي ايران "منطقه تاريخي توس و آرامگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي" است.

شاعري كه حفظ و تداوم زبان شيرين فارسي را مديون زحمات و رنجهاي فراوان و بي‌دريغ او هستيم، رنجي كه او نيز بر آن اشاره‌اي بس شيرين دارد:

بسي رنج بردم در اين سال سي عجم زنده كردم بدين پارسي اما آيا تاكنون براي صيانت و حفاظت از آرامگاه و زادگاه اين نابغه اهل توس كه آوازه او جهان را پر كرده، خدمات و تلاشهاي در خور و مورد تاكيد مقام معظم رهبري صورت گرفته است ؟

منطقه فرهنگي و تاريخي

/ 0 نظر / 30 بازدید