خبر۱۱۲
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ بهمن ،۱۳۸٥  

نوروز موزه خيام نيشابور تعطيل است 

موزه تخصصي خيام و نجوم نيشابور نوروز 86 نيز براي بازديد مسافران نوروزي تعطيل خواهد بود.

موزه نجوم نيشابور  كه بهمن سال گذشته به خاطر تغيير كاربري و آماده سازي تعطيل نوروز سال 86 نيز آماده بازگشايي و پذيرايي از مسافران نوروزي نخواهد بود.

ناصر نبي‌زاده معاون فرهنگي و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري  خراسان رضوي با تاييد خبر آماده نبودن موزه نجوم براي بازديد در نوروز سال 86 گفت:« آماده سازي موزه خيام در حال انجام است و در مرحله چيدمان و طراحي داخلي قرار دارد. اما با توجه به حجم كارهاي مانده در اين موزه براي نوروز آماده نخواهد شد. »

نبي‌زاده به تلاش براي آماده سازي موزه براي بعد از تعطيلات نوروز اشاره كرد:« با توجه به نزديك بودن روز خيام _ 28 ارديبهشت _  تلاش مي كنيم موزه را با كاربري و شكل جديد براي آن روز آماده و افتتاح كنيم.»

تعميرات موزه شامل محوطه سازي، تغييراتي در چيدمان موزه، تقويت سيستم‌هاي امنيتي و حفاظتي موزه نيشابور است.

به گفته وي اين موزه در آرايش جديد به عنوان موزه تخصصي خيام با تكيه بر جنبه نجوم اين دانشمند و حكيم بزرگ ايراني به موزه خيام و نجوم تغيير نام مي‌دهد.

موزه نجوم نيشابور همزمان با برگزاري كنگره جهاني « حكيم عمر خيام » در 28ارديبهشت 1379 كنار ساختمان اداره ميراث فرهنگي نيشابور در آرامگاه اين شاعر دانشمند افتتاح شد. اهميت نجوم ، تقويم ، رياضيات ، اشارات خيام به خاك كوزه و اهميت سفال نيشابور از يك سو و مراتب علمي و ويژگي‌هاي بزرگان علم و ادب فارسي موجب شد تا سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اقدام به راه اندازي اين موزه كند. اما اين موزه علي رغم تازه تاسيس بودن كمبودهايي را داشت كه نياز به ساماندهي و تغييرات را در آن اجتناب ناپذير مي‌كرد.

 موزه با مساحت 550 متر شامل چهار بخش است كه عبارتند از آثار مربوط به نجوم، ظروف مسي و مفرغي معاصر با خيام و ظروف سفالي به دست آمده از قرن سوم تا هفتم هجري قمري، نسخ خطي علم نجوم و تابلوهاي مربوط به حكيم عمر خيام.

عمده ترين سفالينه ها اين موزه عبارتند از : ظروف تك رنگ ، رنگارنگ ، نقش كنده ، لعاب پاشيده ، نقوش قالب زده و نقوش مرصع ، معروفتر از همه نوع سفالينه داراي نوشته قهوه اي كوفي تزييني است كه چگونگي و نحوه نگارش خطوط كوفي بر روي ظروف سفالين ، ذهن بيسياري از پژوهشگران را به خود معطوف داشته است . 

انتقاد اهالي خراسان شمالي از فرسودگي ميني‌بوس‌هاي بين شهري

شماري از اهالي خراسان شمالي از فرسودگي و نيز وضعيت نابسامان خدمات‌دهي ميني‌بوس‌هاي مسافركش اين استان گلايه‌مند هستند.

اين ميني‌بوسها علاوه بر جابجايي مسافران بين روستاها و شهرهاي اين استان بخش زيادي از نقل و انتقال مسافران بين شهري را نيز به عهده دارند.

يك شهروند اسفرايني گفت: دانشجوي دانشگاه آزاد بجنورد هستم و هر روز بين بجنورد و اسفراين رفت و آمد مي‌نمايم كه گاه مجبورم در اين مسير از ميني‌بوس استفاده كنم.

اكرم فاطمي افزود: ولي متاسفانه وضعيت برخي‌از ميني‌بوس‌ها بسيار نابهنجار است و مسافران در آنها احساس راحتي نمي‌كنند.

وي ادامه داد: ميني‌بوس‌ها كهنه و فرسوده هستند و هنگام حركت صداهاي نابهنجار آنها حوصله مسافران را سر مي‌برد.

يك روستايي بجنورد نيز با انتقاد از وضعيت نامطلوب صندلي‌هاي ميني‌بوس‌هاي مسافركش، فضاي داخلي آنها را بسيار كثيف و غيربهداشتي دانست.

علي گلمحمدي افزود: ما تقريبا هر روز به شهر رفت و آمد مي‌كنيم كه وضعيت نامناسب ميني‌بوس‌ها براي ما عذاب‌آور است.

او ادامه داد: افراد زيادي هر روز مجبور به استفاده از ميني‌بوس هستند و بايد مسوولان براي وضعيت اين ميني‌بوس‌هاي فرسوده تدبيري بينديشند.

يك راننده ميني‌بوس نيز گفت: خودروي من بسيار فرسوده و مصرف سوخت آن نيز بسيار بالاست.

كريم اربابي افزود: متاسفانه براي جايگزيني آن توان مالي ندارم و براي تامين مخارج خانواده مجبورم با همين ميني‌بوس كار كنم.

رييس سازمان حمل‌ونقل و پايانه‌هاي خراسان شمالي در اين‌باره گفت: در اين استان  ۲۲۸دستگاه ميني‌بوس تردد مي‌كنند كه نيمي از آنها فرسوده هستند.

ابراهيم نصري با بيان اينكه ميانگين عمر ميني‌بوس‌هاي اين استان بالاي ۱۸ سال است، افزود: طبق استاندارد بايد عمر اين وسايط نقليه زير  ۱۴سال باشد.

وي گفت: به منظور ساماندهي وضعيت ميني‌بوس‌ها با پرداخت  ۸۰درصد بهاي ميني‌بوس‌ها به صورت وام با كارمزد  ۱۰درصد به مالكان، طرح جايگزيني اجرا مي شود.

او بهاي ميني‌بوس‌ها را  ۲۱۰ميليون ريال ذكر كرد و افزود: تاكنون ۷۰ متقاضي در اين استان براي دريافت ميني‌بوس‌هاي جديد به بانك معرفي شده‌اند.

نصري بيان كرد: از اين تعداد تاكنون  ۲۸دستگاه ميني‌بوس جديد وارد استان شده است.

اين مسوول ابراز اميدواري كرد كه با جايگزيني ميني‌بوس‌هاي جديد عمر ناوگان ميني‌بوس‌راني استان نيز به  ۱۵سال برسد.

در خراسان شمالي پنج شركت ميني‌بوس‌راني با  ۲۲۸دستگاه ميني‌بوس وجود دارد كه  ۸۰درصد آنها در راههاي روستايي تردد مي‌كنند.

خراسان شمالي  ۸۰۸هزار نفر جمعيت دارد كه ۶۰درصد آنان در روستاها زندگي مي‌كنند.

تجمع جمعي از اهالي توس مقابل دفتر رياست جمهوري

تجمع‌كنندگان: به خاطر طرح تاريخي توس به ما امكانات نمي‌دهند

حميد بقايي: پنج‌شنبه به اعتراضات رسيدگي مي‌شود

 تعدادي از اهالي سه روستاي شهر توس در مقابل نهاد رياست جمهوري در خيابان پاستور تجمع كردند.

در اين تجمع اعتراض‌آميز كه از صبح ديروز برگزار شده بود، نمايندگان تجمع‌كنندگان نسبت به اقدام سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در جلوگيري از ورود امكانات گازرساني به اين سه روستا به دليل اجراي طرح جابه‌جايي اهالي توس، به بيان مشكلات و مسايل خود پرداختند.

همتي‌پور، نماينده‌ تجمع‌كنندگان درباره‌ي اين تجمع مدعي شد: سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان رضوي اخيرا به بهانه‌ اجراي طرح جابه‌جايي اهالي توس و تبديل اين منطقه به يك محور تاريخي _فرهنگي كه از چندين سال پيش مطرح شده اماهيچ عملي براي اجرايي شدن آن صورت نگرفته، از ساخت و ساز اهالي توس و رسيدگي خدمات به آن‌ها جلوگيري كرده و با تشكيل پرونده‌هاي قضايي، حكم بازداشت برخي از اهالي را گرفته است.

وي همچنين ادعا كرد: در بسياري از جلسات تشكيل شده براي رفع مشكل اهالي توس، نسبت به مردم توس و فرهنگ و تمدن آن‌ها با الفاظ گوناگوني چون نداشتن شرايط هم‌جواري مردم توس با محيطي فرهنگي، اهانت شده است، در حالي‌كه تمامي بناهاي تاريخي توس و سرزمين خراسان به دست پدران و اجداد ما ساخته شده است.

به گفته‌ وي، مسولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان رضوي با حكم دادگاه مردم را از تعمير و بازسازي وحتي فروش خانه‌هايشان باز مي‌دارند.

نماينده‌ تجمع‌كنندگان اذعان داشت: ما نسبت با طرح جابه‌جايي و احياي فرهنگي شهر تاريخي توس هيچ مشكلي نداريم، بلكه مي‌خواهيم تا روشن شدن وضعيت اجرايي اين طرح بتوانيم از خدمات و امكانات اوليه كه حق همه‌ي مردم است و در سفر رييس جمهور هم نسبت به وصول آن‌ها به مردم تاكيد شده بود، بهره‌مند شويم.

حميد بقايي، قائم‌مقام سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كه براي شنيدن سخنان تجمع‌كنندگان و پاسخ‌گويي در ميان آنان حضور پيدا كرده بود، در پاسخ به اظهارات تجمع‌كنندگان گفت: جلسه‌ي رسيدگي به اين اعتراضات را پنج‌شنبه هفته‌ي جاري با حضور نمايندگان سه روستا، استاندار، روساي شركت گاز و سازمان ميراث فرهنگي و گردگشگري خراسان رضوي در استانداري برگزار مي‌كنيم.

وي به تجمع‌كنندگان وعده داد كه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان رضوي از كليه‌ي شكايت‌هاي خود براي جلب اهالي شهر توس به دليل انجام ساخت و ساز و تعميرات خانه‌هايشان جلوگيري مي‌كند.

 واحد پنجم نيروگاه شيروان راه‌اندازي شد

مديرعامل سازمان توسعه برق ايران با اعلام خبر راه‌اندازي واحد پنجم نيروگاه شيروان گفت: با تلاش دست اندركاران و متخصصان در مدت كمتر از ۱۰ روز سه واحد نيروگاهي توسط اين سازمان وارد مدار شبكه سراسري برق شد.

محمد بهزاد با بيان اين مطلب افزود: در مدت  ۱۰روز گذشته واحدهاي نخست نيروگاه اروميه و دوم نيروگاه رودشور با شبكه سراسري برق موازي شده بود و اكنون نيز واحد پنجم نيروگاه شيروان راه‌اندازي شده است.

وي با بيان انكه كه ظرفيت توليد برق اين واحد نيروگاهي  ۱۵۹مگاوات است ، خاطرنشان كرد: اين نيروگاه در شش واحد  ۱۵۹مگاواتي در دست ساخت است و پيشتر چهار واحد آن با شبكه سراسري برق كشور سنكرون شده بود.

بهزاد با اشاره به اينكه نيروگاه شيروان در استان خراسان شمالي در دست ساخت است، يادآور شد: واحد نخست نيروگاه شيروان اسفند ماه سال گذشته و بقيه واحدها در سال جاري ، راه‌اندازي شده‌اند.

وي در پايان گفت: توربين‌هاي اين نيروگاه با همكاري شركت مديريت پروژه -هاي نيروگاهي ايران ( مپنا) و " آنسالدوي " ايتاليا توليد شده است.

ذخاير آبي پشت سدهاي خراسان رضوي امسال  ۶۶درصد كاهش دارد

مدير امور بهره‌برداري و نگهداري از سدها و شبكه آبياري سازمان آب منطقه‌اي خراسان رضوي گفت:  ۱۵سد بزرگ استان نسبت به سال قبل در همين زمان با كاهش  ۶۶درصدي ذخاير آبي مواجه است.

سيد مجتبي مجتبوي با بيان اينكه ذخيره آب سدهاي بزرگ استان چندان مطلوب نيست و نسبت به سال قبل در شرايط بدتري قرار داريم ،افزود: در مجموع  ۱۵سد بزرگ استان با احتساب سهم ايران در سد دوستي  ۷۸ميليون مترمكعب آب دارد.

وي حجم مخزن سدهاي استان را در مجموع  ۸۷۰ميليون متر مكعب ذكر كرد و گفت: حجم آب قابل تنظيم اين سدها، سالانه  ۴۷۴ميليون متر مكعب است.

وي اظهار داشت: در اين ميان وضعيت منابع آبي دو سد طرق و كارده كه سالانه ۲۰درصد آب شرب شهر مشهد را تامين مي‌كنند بسيار بدتر و نامساعدتر است.

وي حجم آب ذخيره شده در پشت دو سد طرق و كارده را هم اينك پنج ميليون و  ۲۰۰هزار متر مكعب ذكر كرد كه از اين ميزان چهار ميليون و  ۸۰۰هزار متر مكعب مربوط به سد كارده و  ۴۰۰هزار متر مكعب هم آب جمع شده در پشت سد طرق است.

اين در حالي است كه وي ميزان آب اين دو سد را طي پارسال در همين زمان در مجموع  ۱۱ميليون و  ۵۲۰هزار متر مكعب بوده است كه از اين ميزان هفت ميليون و  ۷۲۰هزار متر مكعب آن مربوط به كارده و مابقي مربوط به سد طرق بوده است.

وي در عين حال تاكيد كرد: امسال با توجه به وضعيت ذخاير اين دو سد و مشكل كم آبي شهر مشهد هيچ آبي از اين دو سد به بخش كشاورزي داده نمي‌شود.

وي وضعيت سد دوستي را هم مشابه همين سدها ذكر كرد و گفت: هم اينك حجم آب ذخيره‌شده در پشت اين سد  ۴۳ميليون و  ۶۰۰هزار متر مكعب است كه نسبت به پارسال در همين زمان كه در حد  ۱۷۶ميليون متر مكعب بود كاهش قابل توجهي دارد.

وي با اشاره به بارندگي‌هاي چند روز گذشته در استان و مشهد بيان كرد:

بارشهاي اخير هم تاثير چنداني در وضعيت آب ذخيره شده سدها نداشته است.

مجتبوي با اشاره به پيش بيني‌هاي هواشناسي براي بهار ابراز اميدواري كرد: بخشي از اين كسري آب در مناطق مختلف استان طي چند ماه آتي جبران شود.

وي با بيان اينكه بارشهاي امسال نسبت به سال قبل در وضعيت بهتري بوده گفت: چند سال خشكسالي و خشكي زمين موجب شده تا اين بارشها سريع جذب خاك شود.

وي گفت : از ابتداي سال آبي جاري(مهرماه) تاكنون ميزان بارندگي در شهر مشهد  ۹۸/۵ميليمتر بوده كه نسبت به متوسط بارندگي پارسال در اين زمان كه  ۶۱ميليمتر بوده افزايش يافته اما از متوسط بارندگي  ۳۱ساله كه ۱۰۵ ميليمتراست اندكي كمتر است.

تبعه خارجي غيرمجاز در مشهد دستگير شدند

اكيپهاي گشت و عمليات پليس مشهد طي عملياتي با انجام كنترلهاي نامحسوس در سطح خيابانهاي شهر  ۱۳۰تبعه خارجي غيرمجاز و فاقد مدارك شناسايي را دستگير كردند. اين افراد بعد از تشكيل پرونده تحويل مقام قضايي شدند.

همچنين به گزارش مركز اطلاع رساني فرماندهي انتظامي خراسان رضوي  ۱۸۲نفر معتاد و خرده فروش طي عمليات پليس مبارزه با موادمخدر استان دستگير شدند. در ميان اين افراد شش نفر هم قاچاقچي خرده فروش هستند.

بر اين اساس طي عملياتي كه روز گذشته انجام شد از اين افراد حدود نيم كيلو انواع مواد مخدر كشف شد. ۴۲۸گرم از اين مواد ترياك و مابقي هرويئن و حشيش بود. متهمان به همرا پرونده متشكله به دادگاه تحويل شدند.

براي جبران مشكل كم‌آبي تفرجگاه بش‌قاداش بجنورد، بند خاكي ايجاد مي‌شود.

شهردار بجنورد اعلام كرد: براي جبران مشكل كم‌آبي و احياي مجدد چشمه آب مجموعه گردشگري "بش‌قارداش"، چند بند خاكي ايجاد مي‌شود.

سيدعباس حسيني گفت: طي بازديد كارشناسان آب منطقه‌اي، ستاد توسعه استاني و كارشناسان فضاي سبز شهرداري از بش‌قارداش، طرح مطالعاتي ساخت بند خاكي در اولويت قرار گرفته است.

وي اظهار داشت: پيرو بازديد مشتركي كه از اين منطقه صورت گرفت طرح ساخت بند خاكي براي ذخيره آب و تقويت سفره‌هاي زيرزميني مورد بررسي قرار گرفت.

او افزود: كارشناسان بهترين گزينه ايجاد بند خاكي را پايين‌دست تفرجگاه و تپه‌هاي بش‌قارداش ذكر كرده‌اند.

وي افزود: صدور مجوز حفر چاه نيز موكول به بررسي‌هاي بيشتر آب منطقه‌اي است كه پس از مطالعات نتيجه نهايي به شهرداري اعلام مي‌شود.

حسيني اظهار داشت: حل معضل بي‌آبي بوستان گردشگري بش‌قارداش به صورت موقت با ذخيره آب رودخانه و پمپاژ آب به سمت سنگ‌شكن شهرداري نيز مورد بررسي قرار گرفت.

وي افزود: كارشناسان فضاي سبز شهرداري اجراي اين طرح را نيز مستلزم صرف هزينه يك ميليارد ريال دانسته و آن را فاقد توجيه لازم اعلام كرده‌اند.

اعضاي ستاد توسعه‌استاني نيز با اظهار اميدواري نسبت به‌حل كارشناسي مشكل آب بش قارداش گفتند: حل مشكل آب بش‌قارداش منوط به بررسي كارشناسي توسط آب منطقه‌اي است تا پس از اعلام نتايج نهايي، وارد مرحله اجرايي شود.

خشكيدن آب چشمه تفرجگاه ييلاقي بش‌قارداش بجنورد، از تابستان امسال شهرداري و نيز شهروندان اين شهر را نسبت به نابودي اين تفرجگاه و فضاي سبز آن نگران كرده است.

تفرجگاه بش‌قارداش در شش كيلومتري جنوب بجنورد مركز خراسان شمالي و در ابتداي محور بجنورد - اسفراين قرار دارد.

فقط هفت درصد اعتبارات عمران روستايي در گذشته‌به خراسان اختصاص مي‌يافت

رييس سازمان بنياد مسكن خراسان رضوي گفت:برغم وجود  ۱۰درصد روستاهاي كشور در اين استان تا قبل از سفر رييس جمهوري فقط  ۷درصد اعتبارات عمران روستايي كشور به اين استان اختصاص مي‌يافت.

مهندس شوكت در جمع مسوولين‌اجرايي شهرستان رشتخوار افزود: اين امر باعث شده كه ساخت و ساز و مقام‌سازي روستايي استان از ميانگين كشور  ۲۰درصد عقب ماندگي داشته باشد.

وي گفت: در خراسان رضوي  ۱۱۴۲روستاي بالاي  ۱۰۰خانوار وجود دارد كه تمامي روستاهاي صد خانوار به بالا مطالعات آن تهيه شده و بعنوان يك سند بالا دستي براي توسعه روستاها قابل بهره‌برداري است.

شوكت خاطرنشان كرد: اگراعتبارات بنياد مسكن از سوي سازمان مديريت و برنامه ريزي اختصاص يابد تا پايان برنامه چهارم توسعه ميانگين برخورداري از توسعه روستاي خراسان رضوي به  ۸۰درصد مي‌رسد.

 

او گفت: حدود دو ميليون واحد مسكوني كم دوام و بي‌داوم در سطح كشور وجود دارد و دولت هرساله بيش از  ۲۰۰هزار واحد مسكوني بادوام بايد بسازد.

رييس بنياد مسكن خراسان رضوي يادآور شد: در خراسان رضوي نيز  ۱۶هزار واحد مسكوني بايد مقاوم‌سازي شود كه تا كنون با  ۹۷درصد متقاضيان قرار داد منعقد شده و حدود پنج هزار واحد آن ساخته شده است.

او گفت:اعتبارات مقاوم‌سازي خراسان رضوي در سال  ۸۵بالغ بر  ۸۰ميليارد تومان است كه  ۹۷درصد آن جذب شده است.

آثار دو عكاس مشهدي به نمايشگاه عكاسي استمويچ انگليس راه يافت

آثار دو عكاس مشهدي به سي و دومين نمايشگاه بين‌المللي عكاسي استمويچ انگلستان راه يافت.

اين آثار متعلق به نسرين شاه محمدي و كاظم حسيني از عكاسان فعال انجمن سينماي جوانان ايران دفتر مشهد است كه در اين نمايشگاه مورد توجه هيات داوران قرار گرفت و موفق به راهيابي به بخش عكس‌هاي ديجيتال گرديد.

اين نمايشگاه توسط انجمن عكاسي استمويچ انگلستان و با حمايت‌هاي  PSAو  SPSو فدراسيون بين‌المللي هنر عكاسي  FIAPسازماندهي شده و در اواخر بهمن ماه در شهر وست ميدلند انگليس برگزار مي‌شود.

عكسهاي برگزيده پس از مراسم آغازين اين نمايشگاه بر روي سايت اينترنتي  WWW.Theoldschoolhouse.Comبه نمايش گذاشته مي‌شود.

ركورد بتن ريزي كشور در مشهد شكسته شد

براي نخستين بار در كشور ركورد بتن ريزي در يك پروژه بهسازي و نوسازي بافت هاي فرسوده شهر مشهد در محدوده حرم مطهر رضوي شكسته شد.

احمد نوروزي، مجري اين پروژه بابيان اين كه ركورد بتن ريزي سه هزار مترمكعبي در يك روز در پروژه اي موسوم به سارا به ثبت رسيده افزود: اين  در حالي است كه ركورد قبلي بتون ريزي در كشور يك روز در سد كارون 3، با دو هزار و 600 مترمكعب بتون ريزي به ثبت رسيده كه با اجراي اين پروژه امروز در مشهد ركورد بتن ريزي شكسته شد.

وي تصريح كرد: اين بتن ريزي در بزرگترين پروژه شهر مشهد انجام شد.

وي گفت: با اجراي اين پروژه براي اولين بار در كشور طرح سهام دار پروژه اجرا شد كه در اين راستا اجراي پروژه نوسازي بافت فرسوده براي نخستين بار به طور كامل با سرمايه هاي خرد مردم و مشاركت آنان صورت گرفت.

گفتني است؛ با اجراي اين روش سهام خرد سرمايه گذاران از ده هزار ريال در اواخر سال 84 به 22 هزار ريال در حال حاضر رسيده است.


کلمات کلیدی: