خبر۱۳
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ بهمن ،۱۳۸٥  

تبديل انجمن هاي اسلامي دانش آموزان به پايگاه آينده شناسي

نماينده ولي فقيه در اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان کشور گفت: بايد دفاتر انجمن اسلامي را به پايگاه هاي آينده نگري و آينده شناسي تبديل کنيم.

حجت الاسلام محمد جواد حاج علي اکبري اظهار داشت: براي اينکه دانش آموزان نگاهي سازمان دهنده،آرماني و روشن به افق هاي آينده داشته باشند خيمه هاي معرفت و دفاتر اتحاديه به آينده شناسي بپردازند.

وي افزود: فهم و درک اتحاديه از معادلات سياسي کشور و جهان ضعف ها و قوت ها،جهت گيري ها و سنجش مسايل کشور از مهمترين ويژگي هاي اتحاديه است.

حاج علي اکبري تقويت سامانه جايگاه پرورش را جزو رسالت هاي اتحاديه انجمن هاي اسلامي عنوان کرد و ادامه داد: انجمن هاي اسلامي کانون منظر امام زمان است که با کشف رسالت،خودسازي و تلاش فردي و جمعي به اين اميد نزديک شويد.

بهره برداري از 142 کيلومتر شبکه آب و فاضلاب

معاون فني مهندسي شرکت آب و فاضلاب مشهد از اجراي 142 کيلومتر شبکه فاضلاب امسال در سطح اين شهر خبر داد.

سيد حسن شاه عالمي با بيان اين مطلب افزود: عمليات اجرايي طرح فاضلاب مشهد با وجود تخصيص بودجه در سال 68 در اوايل سال 72 شروع شده و تا کنون ادامه داشته است که در اين مدت در مجموع از سه هزار و 200 کيلومتر شبکه جمع آوري و انتقال حدود يک هزار و 256 کيلومتر اجرا شده است.

وي تصريح کرد: در اجراي اين طرح تا کنون 810 ميليارد ريال هزينه شده است که کمتر از 30 درصد کل اعتبار مورد نياز است.

وي گفت: در سال هاي گذشته سالانه حدود 80 تا 100 کيلومتر شبکه فاضلاب اجرا مي شد که مهمترين عامل در کندي کار کمبود اعتبار بود.

وي مشکل اصلي در اجراي فاضلاب مشهد را گرفتن مجوز حفاري از شهرداري و اداره راهنمايي و رانندگي دانست و افزود: هر چند همکاري لازم با اين شرکت انجام مي شود ولي به دليل محدوديت هاي موجود مجوز حفاري 200 متر به 200 متر صادر مي شود.

وي گفت: دليل اصلي استفاده کردن از سيستم هاي نوين حفاري هزينه هاي بسيار بالاي اين روش ها است که سه برابر روش هاي موجود هزينه در بر خواهد داشت.

نماينده کارگران استان خراسان شمالي:

كارگران "الياف شيروان" 28 ماه بيكار و سرگردان

تكليف كارخانه را روشن كنيد

نماينده كارگران استان خراسان شمالي, گفت: ده‌‏ها كارگر شركت "الياف شيروان", خواهان دريافت حقوق معوقه پس از 28 ماه انتظار و شروع به‌‏كار كارخانه هستند.

بابانظر هدايتي, افزود: كارگران سرگردان اين شركت با مراجعه پي‌‏درپي به خانه كارگر استان، خواهان دريافت حقوق معوقه و از سرگيري كار كارخانه شدند.

وي گفت: كارگران الياف شيروان عنوان مي‌‏دارند فروش زمين كارخانه كه در داخل شهر واقع است و نيز انتقال كارخانه به شركت صنعتي، باعث سرگرداني و بلاتكليفي كارگران به مدت بيشتري شده و در اين خصوص، مسوولان بايد كار كارخانه را تا زمان نقل و انتقالات از سر گيرند.

هدايتي, گفت: مراجعات مكرر كارگران به تشكيلات كارگري استان، حكايت از شرايط سخت زندگي معيشتي كارگران و بلاتكليفي و سرگرداني اين كارگران پس از 28 ماه تعطيلي اين شركت بزرگ دارد.

مدير كل كار خراسان رضوي، نسبت به تهديدات ناشي از اشتغال غير مجاز اتباع بيگانه هشدار داد

مدير كل سازمان كار و امور اجتماعي خراسان رضوي، بر تهديدات ناشي از اشتغال غير مجاز اتباع بيگانه هشدار داد.

توكلي، در جلسه شوراي ادراي استان خراسان رضوي گفت: بر حسب آمارهاي موجود، حدود 3 ميليون تبعه خارجي (افغاني ) در كشور حضور دارند كه از اين تعداد حداقل يك ميليون و 300 هزار نفر به‌‏صورت غير قانوني در كشور شاغل هستند.

وي افزود: اگر براي ايجاد هر شغل حداقل 20 ميليون تومان در نظر بگيريم، براي ايجاد اشتغال‌‏هاي غير مجاز، اعتباري بالغ بر 26 هزار ميليارد تومان نياز است.

توكلي با اشاره به ماده 120 قانون كار، افزود: اتباع بيگانه نمي‌‏توانند درايران شاغل شوند، مگر اينكه پروانه كار داشته باشند.

وي در خصوص وضعيت استان خراسان رضوي در زمينه اشتغال غير مجاز اتباع بيگانه، افزود: در صنايع و صنوف مختلف حدود 100 تا 130 هزارتبعه خارجي (عمدتا افغاني )به طور غير مجاز مشغول كار هستند كه براي ايجاد 100 هزار فرصت شغلي جديد، نياز به 2 هزار ميليارد تومان اعتبار و سرمايه گذاري است.

مدير كل سازمان كار و امور اجتماعي، تهديدها و آسيب هاي ناشي از اشتغال غير مجاز اتباع بيگانه در كشور را، بهره‌‏مندي اتباع خارجي از حدود 1800 ميليارد ريال يارانه دولتي، تبديل نيروي كار ارزان قيمت خارجي به جاي ظرفيت تكميلي و تاثير منفي بر اشتغال عنوان كرد.

وي از ديگرآسيب‌‏هاي اتباع بيگانه را استملاك غير قانوني منابع ملي و در انحصار در آوردن برخي مشاغل نيمه تخصصي و خطر حذف اين مشاغل از ليست مشاغل فعال، افرايش ازدواج هاي غير مجاز و آمار قتل، افزايش تنش در محيط هاي كارگري، كاهش ضريب امنيتي و بروز مشكلات سياسي- امنيتي در كشور ذكر كرد.

مراسم "خيرات سيدالشهدا" توسط مسلمانان اهل سنت خراسان جنوبي برگزار شد ب.

مسلمانان اهل سنت شهرستان مرزي "درميان" استان خراسان جنوبي ، امروز (عاشورا) با مراسم موسوم به "خيرات سيدالشهدا" از قيام امام حسين (ع) تجليل كردند.

آنان طي سنت هر ساله در روز عاشورا با پختن "غلور" و آش نذري با عنوان "خيرات سيدالشهدا" در شهر اسديه مركز شهرستان درميان و اغلب روستاهاي اين شهرستان به اطعام مردم مي‌پردازند.

با فرا رسيدن ماه محرم، مسلمانان اهل سنت همراه با برادران شيعه خود در شهادت سرور و سالار شهيدان كربلا و ياران باوفايش به سوگواري مي‌پردازند.

در مراسم روز هشتم محرم نيز تمامي هياتهاي عزاداري درميان به شهر اسديه مركزاين شهرستان آمده و ريش سفيدان، ائمه جمعه و جماعات اهل سنت در مناطق آسيابان، نوزاد، درخش و ديگر مناطق اين شهرستان نيز باقبول دعوت هيات‌هاي عزاداري شيعيان ، در مراسم اين روز شركت مي‌كنند.

در مراسم مسلمانان اهل سنت، علاوه بر قرائت قرآن، سخنرانان، ائمه جمعه و جماعات نيز درباره مقام و منزلت حضرت امام حسين (ع) سخنراني مي‌كنند.

شهرستان مرزي درميان در  ۱۰۰كيلومتري شرق بيرجند مركز استان خراسان جنوبي حدود  ۶۰هزار نفر جمعيت دارد كه نيمي از آن را مسلمانان اهل سنت تشكيل مي‌دهند.

مراسم " شمع گرداني " در روستاي بهدان بيرجند برگزار شد 

مراسم خاصي با عنوان " شمع گرداني" عصر (تاسوعا) در روستاي بهدان شهرستان بيرجند مركز استان خراسان جنوبي برگزار شد.

دراجراي اين مراسم اهالي روستاطبق سنت هر ساله در روز تاسوعا، سيني‌هاي فلزي را از گل پر كردند و شمع‌ها را در گل فرو بردند.

مردان روستا در غروب روز تاسوعا در محيطي باز و وسيع شمع‌هاي روشن را بر روي سر قرار مي‌دهند و به صورت دايره وار گردش و نوحه سرايي مي‌كنند.

عزاداران در اين مراسم با نوحه خواني و سينه زني مظلوميت امام حسين (ع) را فرياد مي‌زنند.

يكي از اعضاي هيات امناي اين روستا گفت: اين مراسم نمادي از واقعه كربلا و خيمه‌هاي امام حسين (ع) است.

محمد حاجي رضايي گفت: حركت دايره وار مردم با شمع‌هاي روشن، نشان از حركت محافظين خيمه‌هاي امام حسين (ع) در شب عاشورا دارد.

وي افزود: خيمه‌هاي امام حسين (ع) در صحراي كربلا به صورت دايره برپا شده بود و در شب عاشورا محافظين با شمع‌هاي روشن در بين خيمه‌ها رفت و آمد مي‌كردند تا دشمن به حريم خيمه‌ها نفوذ پيدا نكند.

وي گفت: اين مراسم اضطراب همراهان امام حسين (ع) را در شب عاشورا به مايش درمي‌آورد.

وي افزود: مراسم مزبور غير از مراسم شام غريبان است و فقط در اين روستا برگزار مي‌شود.

روستاي بهدان در  ۱۵كيلومتري جنوب شرقي بيرجند مركز استان خراسان جنوبي واقع شده است.

مراسم " هفت منبر" روز تاسوعا در بيرجند برگزار شد

به مناسبت‌ايام عزاداري سالار شهيدان حضرت امام حسين (ع) مراسمي با عنوان " هفت منبر" امروز(تاسوعا) در بيرجند مركز استان خراسان جنوبي برگزار شد.

اين مراسم ازجمله مراسم ايام محرم‌است كه در عصر روز تاسوعا توسط زنان برگزار مي‌شود.

در اين مراسم،بانوان بيرجند با روشن كردن هفت شمع در هفت منبر، مسجد و حسينيه در آن شركت مي‌كنند.

برگزاركنندگان اين مراسم، خدام اماكن هستند كه در غروب روز تاسوعا با انداختن پارچه سياهي برروي منبر و گذاشتن آن درنزديكي در مسجد يا حسينيه، آماده پذيرايي از عزاداران سالار شهيدان مي‌شوند.

بانوان شركت‌كننده دراين مراسم پس از نيت كردن،شمعي را درون سيني و كنار اين منابر روشن مي‌كنند و نذرهاي خود را از قبيل خرما، شيريني و پول درون تشتي مي‌ريزند و براي روشن كردن شمعي ديگر به يكي ديگر از اين مساجد مي‌روند.

آنان تا پايان مراسم و خاموش شدن شمع‌ها در محل مي‌مانند و هيچ كدام از شمع‌ها را خاموش نمي‌كنند.

نذرهاي جمع‌آوري شده طي اين مراسم به صاحب منبر تعلق دارد و اشك شمع‌هاي مزبور نيز در مكاني از مساجد جمع آوري مي‌شود.

مسجدآيتي، مسجد جامع، مسجد خواجه خضر، مسجد حيدرحسن، مسجد صاحب‌الزماني، مسجدامام حسن (ع)، چشمه خليلي (قدمگاه)، منزل دختر آخوند، حسينيه گود و مدرسه معصوميه بيرجند از جمله اماكني هستند كه مراسم "هفت منبر" در آنها برگزار مي‌شود.

اماكن مزبور در سابق تنها اماكن برگزاري مراسم ماه محرم بودند كه در منابر آنها روضه خواني انجام مي‌شد.

مراسم هفت منبر در شهرستان بيرجند قدمت طولاني دارد و زمان دقيق شروع آن مشخص نيست.

سه روستاي شهرستان جاجرم تلفن دار شد

شركت مخابرات استان خراسان شمالي اعلام كرد سه روستاي شهرستان جاجرم داراي تلفن ثابت شدند.

براساس گزارش شركت مخابرات با توسعه مراكز مخابراتي روستاي كرف از  ۲۵۶شماره به  ۳۸۴ساكنين روستاهاي ملاويس، كلاته موري و دربند تلفن ثابت در منازل خود گرفتند.

شركت مخابرات استان خراسان شمالي  ۰۵۸۵۳۳۶را پيش‌شماره اين روستاها اعلام كرد.

بر اساس اين گزارش  ۱۷۴خانوار روستاهاي فوق در منازل خود تلفن ثابت دريافت كردند.

استان خراسان شمالي داراي بيش از  ۸۰۰روستاست كه ضريب نفوذ تلفن روستايي در اين استان بيش از  ۳۰درصد است.

يك استاد دانشگاه بر لزوم توجه به پژوهش در دانشگاهها تاكيد كرد

حسين دلداري استاد دانشگاه فردوسي مشهد بر ضرورت توجه جدي به تحقيقات و پژوهش در مقاطع و سطوح مختلف دانشگاهي تاكيد كرد.

دلداري گفت : به هر ميزاني كه بر بودجه پژوهشي كشور افزوده شود زمينه ايجاد و توسعه پژوهش در مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي افزون‌تر خواهد شد.

وي، معضلات اصلي بخش پژوهش و تحقيقات كشور را در فقدان بودجه كافي، دور بودن صنعت از دانشگاهها و گرفتاري دانشجويان در مقاطع كارشناسي به بالا دانست.

دلداي اظهار داشت : پيش از هر اقدامي دولتمردان بايد بودجه تحقيقات را در كشور افزايش داده و در مرحله بعد شرايط تحقق ارتباط صنعت و دانشگاهها را در جهت ايجاد تحول در ساختار صنعتي و اقتصادي كشور فراهم آورند.

وي ادامه داد: براي گسترش تحقيقات در كشور بايد دانشجويان را در اين جهت سوق داد و آنان را در جهت كار تشويق كرد.

استاد دانشگاه فردوسي مشهد با بيان اينكه هم‌اكنون مشغله دانشجويان كارشناسي به بالا بسيار زياد است ، گفت : آنها علاوه بر درس خواندن، كار مي‌كنند كه اين امر موجب كاهش توجه آنها به امر پژوهش و تحقيق شده است.

وي افزود : دانشجويان ايراني استعدادها و توانايي‌هاي لازم را در زمينه‌هاي مختلف علمي دارا هستند و نياز است مسوولان امكانات لازم را براي استفاده از اين استعدادها تامين كنند.

دلداري در ادامه با اشاره به اينكه در رشته كامپيوتر و فناوري اطلاعات اكثر تحقيقات و پژوهش‌ها جنبه مطالعاتي دارند، گفت : بايد براي كاربردي كردن پژوهش و تحقيقات در رشته‌هاي علوم پايه سرمايه‌گذاري شود.

استاد دانشگاه فردوسي مشهد در خصوص متولي پژوهش و تحقيقات در كشور گفت: وزارت علوم و در نتيجه مراكز پژوهشي و دانشگاهي متولي اصلي پژوهش در كشور محسوب مي‌شوند و مسوولان بايد بودجه‌هاي پژوهشي را در اين مراكز متمركز سازند.

دلداري با اشاره به اينكه پژوهش و تحقيقات در سطح متوسطه به معناي واقعي انجام نمي‌شود و معلمان نيز به نتيجه پژوهش و تحقيقات كاملا واقف نيستند، افزود: مسوولان آموزش و پرورش بايد معلمان را به نتيجه پژوهش و تحقيقات در كشور آگاه سازند.

وي يكي از راههاي توسعه پايدار در كشور را كار تحقيقاتي در سطوح مختلف آموزشي ذكر كرد.

معاون استاندار خراسان شمالي: برنامه صرف عمراني جامعه را متحول نمي‌كند

معاون سياسي‌امنيتي استاندار خراسان شمالي گفت: صرف اجراي طرحهاي عمراني و اقتصادي موجب ايجاد تحول در جامعه نمي‌شود.

غلامحسن بشارتي در نشست كارگروه فرهنگي اجتماعي استان خراسان شمالي در بجنورد افزود: بايد علاوه بر اجراي طرحهاي عمراني، اعتباراتي نيز به بخشهاي فرهنگي و اجتماعي تخصيص داده شود.

وي اضافه كرد: در برنامه‌ريزيها بايد اولويت فعاليتها با اجراي كارهاي فرهنگي و اجتماعي باشد.

او گفت: در دوران دولت پيشين تمام فعاليتها و اعتبارات در بخش عمراني هزينه مي‌شد و بخش فرهنگي فاقد اعتبار لازم بود.

معاون استاندار خراسان شمالي گفت: هرگاه نيز درخواست اعتبار فرهنگي مي‌شد، اولويتها با طرحهاي عمراني و اقتصادي بود.

وي گفت: اين بي‌توجهي‌ها به بخش فرهنگي موجب شده تا به مرور زمان بخش فرهنگ تضعيف و دچار مشكل شود.

او افزود: بايد ابتدا در كشور اولويت به كارهاي فرهنگي و اجتماعي داده شود و به فعاليتهاي اقتصادي نيز در جاي خود پرداخته شود.

در اين نشست حدود  ۲۰طرح پژوهشي در بخش فرهنگي و اجتماعي ارايه شد كه مورد تصويب قرار گرفت.

بررسي نارساييهاي فرهنگي و اجتماعي در استان خراسان شمالي، بررسي وضعيت فرهنگ عمومي، شناسايي آيين‌ها و سنتها در فرهنگ خراسان شمالي، بررسي تاثير رسانه‌ها بر تحولات فرهنگي و اجتماعي، بررسي وضعيت هويتي جوانان، شناخت مشكلات خانوادگي رايج، نقش زنان در فرهنگ‌سازي و ارزيابي ميزان اثربخشي برنامه‌هاي گسترش فرهنگ حجاب در دانشگاههاي خراسان شمالي از جمله مهمترين طرحهاي مصوب بود.

استان خراسان شمالي در سال جاري حدود هفت ميليارد ريال اعتبار پژوهشي دارد.

فعاليت مركز رشد پارك فناوري خراسان برحمايت از واحدهاي‌نوپاي فناوري است

مدير مركز رشد فناوري جامع پارك علم و فناوري خراسان گفت: حمايت از واحدهاي نوپاي فناوري محور مهم فعاليتهاي اين مركز است.

به گزارش روابط عمومي پارك علم و فناوري خراسان "حميد رضا صالح مقدم" در اين زمينه ،افزود: ارايه خدمات حمايتي براي ايجاد و توسعه حرفه‌هاي جديد توسط كارآفرينان در قالب واحدهاي نوپاي فعال در حوزه‌هاي مختلف فناور مهمترين محور مراكز رشد پارك علم و فناوري خراسان است.

وي با بيان اينكه توسعه فناوري يك اصل اساسي در فرآيند توسعه اقتصادي كشور است بر ضرورت توجه به زيرساختهاي مناسب براي حمايت از عوامل موثر در توسعه آن و ايجاد ظرفيتهاي جديد اين بخش تاكيد كرد.

وي اعلام كرد: هم اكنون در اين مجموعه دو مركز رشد فناوري جامع و فناوري اطلاعات و ارتباطات فعاليت دارد.

او گفت: مركز رشد فناوري جامع اين پارك به منظور استفاده بهره‌ورانه از توانمنديهاي موجود منطقه خراسان با سازماندهي امكانات و تدارك زيرساخت هاي مناسب براي حمايت از ايجاد واحدهاي فناوري در زمينه مزيتهاي نسبي منطقه خراسان فعاليت مي‌كند.

صالح مقدم افزود : مركز رشد فناوري جامع مركزي با ارايه خدمات حمايتي از ايجاد و توسعه حرفه‌هاي جديد توسط كارآفريناني است كه در قالب واحدهاي نوپا در زمينه‌هاي مختلف منتهي به فناوري تشكيل شده‌اند و اهداف اقتصادي مبتني بر دانش و فن دارند.

وي مهمترين اهداف و برنامه‌هاي اين مركز را بسترسازي در جهت تجاري نمودن دستاوردهاي تحقيقاتي و ايجاد زمينه‌هاي كارآفريني ذكر كرد.

صالح مقدم، حمايت از نوآوري و خلاقيت نيروهاي محقق جوان و كمك به رونق اقتصاد مكاني برپايه فناوري و ايجاد فضاي لازم براي گسترش واحدهاي كوچك ، متوسط و دانش مدار را از ديگر اهداف و فعاليتهاي مهم اين مركز ذكر كرد.

او گفت : اين مركز در زمينه‌هاي برق و الكترونيك، صنايع غذايي، كشاورزي و صنايع شيميايي ، مواد ، مكانيك و فناوريهاي نوين متمركز است.

وي بيان كرد: در اين راستا اين مركز از طريق تامين محل كار، ارايه خدمات اطلاع رساني ، آزمايشگاهي و كارگاهي علمي و آموزشي ، بازاريابي و ايده‌پردازي به حمايت از شركتهاي نوآور و خلاق مي‌پردازد.

۷۷شركت نوآور در مراكز رشد پارك علم و فناوري خراسان مستقر بوده كه از اين تعداد  ۴۴واحد در مركز رشد فناوري جامع و  ۳۳واحد در مركز رشد فناوري اطلاعات و ارتباطات پارك علم و فناوري خراسان مشغول فعاليت هستند.

۱۸۴بيمار مبتلا به جذام مراحل درمان بيماري را طي مي‌كنند

عضو كميته فني جذام و سالك در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: هم‌اكنون  ۱۸۴بيمار مبتلا به جذام در كشور مراحل درمان را سپري مي‌كنند.

غلامرضا خزاعي گفت: طبق آخرين آمار موجود طي سال گذشته  ۷۸بيمار مبتلا به جذام در كشور شناسايي شدند كه هشت نفر از آنان تبعه كشور افغانستان بوده‌اند.

اين پزشك متخصص با تاكيد بر اينكه ترس از جذام بي‌مورد است افزود: هم اكنون بيماري جذام يا خوره كاملا قابل درمان است و عوارض معلوليت در فرد باقي نمي‌گذارد و با شروع اقدامات درماني پس از  ۴۸ساعت هيچگونه سرايتي ندارد.

وي گفت: هزار و  ۵۰۰معلول بهبوديافته ناشي از جذام در كشور با خانواده‌هايشان زندگي مي‌كنند كه  ۴۰۰نفر از آنان در خراسان سكونت دارند.

او افزود: كمتر از  ۱۵۰نفر از اين تعداد به علت معلوليت شديد در دو بيمارستان كشور در شهرهاي مشهد و تبريز نگهداري مي‌شوند.

رييس بيمارستان امراض پوستي مشهد گفت: بيماري جذام از طريق پوست و دستگاه تنفسي وارد بدن شده و در اعصاب متمركز مي‌شود و دوره كمون آن سه تا پنج سال است.

دكتز خزاعي افزود: نخستين علايم اين بيماري به شكل لكه‌هاي پوستي كم‌رنگ، خشكي پوست و كاهش مو همراه با اختلال حسي گرما و سرما است و بيمار تدريجا دچار اختلالات حسي و حركتي ديگر همچنين تحليل استخوانها و عضلات ته‌چشم، بيني و صورت مي‌شود.

وي بيشترين ناحيه شيوع بيماري جذام در كشور را در مناطق شمال، شمال غربي و شرقي اعم از خراسان، مازندران، كردستان، آذربايجان و گيلان عنوان كرد.

او گفت: اين بيماري به علت اينكه در قيافه ظاهري انسان تغيير ايجاد مي‌كند و باعث تخريب تدريجي پوست و عضلات استخوان و چشم مي‌شود در طول تاريخ موجب ترس جامعه بشري شده است.

وي افزود: هم‌اكنون آمار مبتلايان به جذام در ايران دو صدم درصد در ۱۰ هزار نفر جمعيت است كه اين ميزان  ۵۰برابر پايين‌تر از معيارهاي سازمان بهداشت جهاني لذا كشورمان به عنوان يك "كشور پاك از جذام" است.

او تعداد مبتلايان به جذام را در دنيا  ۶۰۰هزار نفر عنوان كرد و افزود: ۸۵درصد از اين تعداد در كشور هند زندگي مي‌كنند و بقيه در چهار كشور ماداسكار، نپال، گامبيا و برزيل هستند.

دكتر خزاعي سوء‌تغذيه، فقر، عدم رعايت بهداشت و جمعيت بسيار را از عوامل شيوع جذام در يك جامعه عنوان كرد.

رييس بيمارستان امراض پوستي مشهد گفت: در اين بيمارستان هم‌اكنون حدود  ۳۰معلول بهبوديافته ناشي از جذام با سنين بالا بستري هستند كه معلوليت در آنها بسيار پيشرفته است.

وي افزود: اين بيماران هيچ سرايتي ندارند ولي به علت نداشتن سرپناه و معلوليت شديد ناشي از جذام در اين آسايشگاه بستري هستند.

او گفت: شعار ما اين است كه "جذام را بدام بياندازيم نه جذامي را" و اكنون بيماران جذامي نيازمند حمايت عاطفي آحاد جامعه هستند.

حذف سهميه‌‏بندي جنسيتي از كنكور، جنبه سياسي دارد

فارغ‌‏التحصيلان خانم در رشته‌‏هاي معدن و دامپزشكي، از عهده اين حرفه برنمي آيند

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم, گفت: بحث حذف سهميه‌‏بندي جنسيتي از كنكور، جنبه سياسي داشته و به هيچ وجه منطقي و كارشناسانه نبود و احياي دوباره اين رويه، به مصلحت كشور است.

علي سرافرازيزدي, گفت: بحث ايجاد محدوديت جنسيتي در مورد برخي رشته‌‏ها پيش از انقلاب با توجه به عدم تناسب برخي رشته‌‏ها نظير معدن, مكانيك, كشاورزي و امثال آن با فيزيك بدني خانم‌‏ها امري معمول بوده است.

وي، افزود: در دهه‌‏هاي اخير مسائلي كه در مورد حذف اين گونه محدوديت‌‏ها مطرح شد، بيشتر جنبه سياسي داشت و مقصود اين بود كه فضاسازي صورت گيرد تا راي بيشتري جمع شود؛ لذا بحث پذيرش افراد براساس تناسب جنسيتي با رشته‌‏ها، به عنوان نوعي تبعيض مطرح شد و عده‌‏اي در صدد حذف آن برآمدند.

وي، ادامه داد: امروز ما مي‌‏دانيم كه فارغ‌‏التحصيلان دانشگاهي در رشته‌‏هاي معدن و دامپزشكي اگر خانم باشند، قادرنيستند كه از عهده اين حرفه برآيند؛ زيرا اين رشته‌‏ها با فيزيك بدني آنها هماهنگي ندارد.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم, افزود: البته تعميم بحث سهميه‌‏بندي جنسيتي به همه رشته‌‏ها امري غيرعادلانه است و تنها در مورد رشته‌‏هايي كه تناسبي با وضعيت جسمي خانم‌‏ها ندارد، بايد لحاظ شود.

وي، اظهار داشت: در حال حاضر در غالب رشته‌‏ها سهم زنان در دانشگاه‌‏ها بيش از 50 درصد است و اين موضوع در برخي موارد مانند رشته‌‏هاي پزشكي، كشور را دچار چالش مي‌‏كند؛ زيرا با توجه به وجود مناطق محروم در كشور و تنگناهايي براي حضور زنان در اين مناطق، عدم لحاظ محدوديت در پذيرش دختران در اين رشته‌‏ها در آينده اين مناطق به لحاظ حضور پزشك دچار بحران مي‌‏شوند.

سرافراز، اضافه كرد: البته لحاظ چنين محدوديت‌‏هاي جنسيتي در رشته‌‏هاي خاص دانشگاهي تا حدي نيز به شرايط فرهنگي و اجتماعي كشور بستگي دارد؛ زيرا در جامعه ما ضمن اختلاف برخورداري رفاهي و امكاناتي در تمام نقاط كشور، شاهد يك‌‏سري وابستگي‌‏هاي عاطفي و خانوادگي به ويژه در مورد زنان هستيم.

نماينده مشهد, افزود: در كشورهاي پيشرفته نظير اروپا و آمريكا سطح اختلاف امكانات در شهرهاي مختلف يك كشور خيلي محسوس نيست؛ لذا محدوديتي براي حضور در اين مناطق وجود ندارد؛ ضمن اين كه فرزندان خانواده‌‏هاي غربي، وابستگي عاطفي آنچناني براي حضور در خانواده ندارند و چه بسا تمايل به زندگي مستقل دارند.


کلمات کلیدی: