]إV۴
ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ بهمن ،۱۳۸٥  

قويدل ستاره سهيل را برای سحر می‌سازد

 مشهد نيوز:گروه هنري : امير قويدل كارگردان شناخته شده مشهدي در حال ساخت فيلم ويدئويی ستاره سهيل برای شبکه جهانی سحر است.

اين فيلم  كه در حال حاضر در مرحله تصويربرداری است  پرداختی ملودراماتيک به زندگی اويس قرنی از ياران پيامبر(ص)  است .

فيلمانه اين اثر را كه در آن زندگي اويس قرني از 30 سالگی تا شهادت او در رکاب امام علی به تصوير كشيده مي شود را محمود حسنی نگاشته و اكبرتحويليان هم تهيه كنندگي آن را برعهده دارد.

تصويربرداری جديدترين كار امير قويدل كه اكنون به عنوان رييس هيات مديره مجمع هنرمندان خراسان درخدمت اهالي هنر اين مرز وبوم كهن است در جزيره قشم، بافق و يزدانجام خواهد شد .

محمودرضا قديريان، شبنم قلی خانی، بهزاد فراهانی، چنگير وثوقی، اکبر عبدی، نيکو خردمند، محمد عمرانی، ميرطاهر مظلومی، جمشيد مشايخی و قطب الدين صادقی در ستاره سهيل امير قويدل  بازی می کنند. نورالدين گودرزی برنامه ريز و دستيار کارگردان، مازيار پرتو مدير تصويربرداری، فرزاد پاک مدير توليد، محسن موسوی طراح لباس و صحنه، رضا کريمی طراح گريم و فواد حجازی آهنگسازنيز با اين پروژه همکاری دارند. فيلم سينمايی ويدئويی ستاره سهيل چهل و نهمين پروژه سينمايی جديد شبکه جهانی سحر است كه اوايل سال آينده ازاين  شبکه پخش می شود.

افزايش ۱۰درصدي سرانه بودجه پژوهشي دانشگاه بيرجند

مشهد نيوز:گروه اجتماعي: سرانه بودجه پژوهشي اين دانشگاه بيرجند از سه درصد در سال  ۱۳۸۰به حدود  ۱۰درصد در سال جاري رسيده است.

اين خبررا سيد حجت هاشمي ،معاون پژوهشي دانشگاه عنوان كرده وافزود: بودجه پژوهشي امسال اين دانشگاه را شش ميليارد و  ۸۰۰ميليون ريال و تعداد محققين فعال آن را  ۱۸۵نفر ذكر كرد.

وي افزود: به رغم فعاليتهاي صورت گرفته در بخش پژوهش، عدم سياستگذاري و برنامه‌ريزي كلان و متمركز در حوزه تحقيقات و فناوري، تعدد نهادهاي تصميم گيري، موازي كاري در امور پژوهشي و نبود آمار منسجم از جمله نقاط ضعف در نظام پژوهشي كشور مي‌باشد.

و با اشاره به فعاليتهاي مختلف پژوهشي انجام شده در اين دانشگاه گفت: چهار جلد كتاب توسط اعضا هيات علمي دانشگاه بيرجند طي يك سال اخير چاپ شده، سه جلد كتاب در حال چاپ و چهار جلد كتاب نيز در حال تاليف و يا ترجمه مي‌باشد.

وي افزود: پيگيري افزايش بودجه‌هاي پژوهشي دانشگاه، استقلال مالي حوزه معاونت پژوهشي، خريد ارزي مرحله دوم باتوجه به نياز آزمايشگاههاي دانشگاه و ادامه تدوين و تصويب شيوه‌نامه پژوهشي از برنامه‌هاي آتي حوزه معاونت پژوهشي دانشگاه بيرجند است.

كشف ۲۰۰تن فراورده خام دامي در خراسان رضوي 

مشهد نيوز:گروه حوادث: حدود  ۲۰۰تن فراورده‌هاي خام دام و طيور غير بهداشتي و فاسد از ابتداي سال جاري تاكنون در استان كشف و ضبط شد.

اين مطلب را محسن دستور، مديركل دامپزشكي خراسان رضوي اعلام كرده و افزود: اين فراورده‌ها شامل گوشت گوسفند، گاو، شتر، مرغ و ماهي، مواد لبني، تخم مرغ، عسل و غيره بوده است.

وي افزود: شناسايي اين ميزان فراورده غير بهداشتي حاصل حدود  ۲۰۰هزار بازديد كارشناسان دامپزشكي استان از مراكز توليد، فروش و عرضه فراورده‌هاي دام و طيور طي سال جاري مي‌باشد.

او گفت : همچنين طي اين مدت پرونده بيش از  ۶۰۰متخلف عرضه و فروش محصولات خام دامي به مراجع قضايي ارجاع شده است.

مديركل دامپزشكي خراسان رضوي بيان كرد: نظارت و كنترل بر توليد، توزيع، نگهداري و عرضه فراورده‌هاي خام دامي در سطح استان از اهداف مهم در جهت تامين بهداشت و ايمني مواد غذايي است.

او گفت: بدين ترتيب بازرسان و كارشناسان دامپزشكي كليه مراكز توليد و عرضه گوشت و تخم مرغ اعم از قصابي‌ها، سردخانه‌ها، وسايل حمل، رستوران، كبابي و جگر فروشي‌ها را مرتبا تحت بازديد و كنترل دارند.

وي اظهار داشت: فروشندگان كليه فراورده‌هاي دامي موظف به خدمات صحيح و عرضه بهداشتي محصولات هستند و به طور مثال در خصوص عرضه گوشت چرخ كرده، بايد همانجا و در معرض ديد مشتري چرخ شود و فروش گوشت چرخ كرده از قبل آماده شده، تخلف محسوب مي‌شود.

دستور از شهروندان خواست در صورت برخورد با هرگونه تخلفي در زمينه توليد و عرضه فراورده‌هاي خام دام و طيور، با شماره تلفن‌هاي  ۶۲۲۸۱۱۵و  ۷۲۵۰۰۲۵-۳۵-۷۵و در شهرهاي استان به شبكه دامپزشكي شهرستان اطلاع دهند.

 

استفاده از شمايل مذهبي در عزاداريهاي خرافه پرستي است

مشهد نيوز:گروه اجتماعي: استفاده از شمايل‌و تصاوير ائمه اطهارتوسط هياتهاي عزاداري در خراسان شمالي ممنوع شد..

خبر اين ممنوعيت را حجت‌الاسلام نورالله ولي‌نژاد، دييركل تبليغات اسلامي خراسان شمالي در نشستي با خبرنگاران اعلام كرد وافزود: به تمام چاپخانه‌هاي استان و فروشندگان نيز اطلاع داده شده تا از چاپ و فروش شمايل و تصاوير ائمه اطهار خودداري كنند. همچنين به هياتهاي مذهبي اعلام شده تا از شمايل و تصاوير ائمه اطهاردر آيين‌ها و دسته‌هاي عزاداري در ماه محرم استفاده نكنند.

اين مسوول خاطرنشان كرد: البته استفاده از شمايل و تصاويري كه چهره معصومان ما به صورت واضح مشخص نشده و نقاب نوراني دارند، اشكالي وجود ندارد.

حجت‌الاسلام ولي‌نژاد افزود: شمايل و تصاوير امامان اطهارموجود در بازار برگرفته از تخيلات ذهني افراد بوده و روي اين اصل شمايل و تصاوير موجود در بازار نيز صحيح نبوده و بايد ممنوع شود. .بهره‌گيري از اين گونه موارد براي دسته‌جات عزاداري علاوه بر وهن عزاداري نوعي خرافه‌پرستي نيز تلقي مي‌شود.

مديركل تبليغات اسلامي خراسان شمالي ادامه داد: در محرم امسال  ۷۵۰مبلغ به مناطق شهري و روستايي اين استان اعزام شدند.

ولي‌نژاد افزود: البته نياز استان به مبلغ حدود يكهزار و ۲۰۰ نفر است كه براي سنوات آينده قطعا از اين تعداد مبلغ استفاده مي‌شود.

وي افزود: مبلغان استان از حوزه‌هاي علميه قم و مشهد تامين شده‌و بيشترين مبلغان اعزامي روحانيان بومي استان در حوزه‌هاي علميه فوق هستند.

وي اضافه كرد: همچنين براي محرم  ۶۵۰هيات مذهبي در استان خراسان شمالي ساماندهي شده و نشست‌هايي نيز با اين هياتها براي ايجاد انسجام در عزاداري برگزار شد. او تعداد هياتهاي مذهبي موجود در استان خراسان شمالي را  ۸۵۰هيات مذهبي اعلام كرد.

جديدترين اقدام مسئولان براي مبارزه با بحران كم آبي

    تقسيم مشهد به  ۱۹قسمت مستقل آبرساني

مشهد نيوز:گروه اجتماعي:رضا سليمان نوري: بحران كم آبي يكي از بزرگترين معضلاتي است كه طي چند سال اخير گريبان ساكنان و مسئولان دومين كلانشهر كشور را گرفته است. اين معضل سال جاري به حدي شديد شد كه به رسانه هاي ديداري و نوشتاري هم راه پيدا كرد و در صدر اخبار آنها قرارگرفت فعالان عرصه رسا نه طي ماههاي گذشته از پايان تعطيلات تابستاني نيز اين مسئله را به فراموشي نسپرده و هر از گاهي  با دادن تذكري و نوشتن مطلبي مديران را به ياد وضعيت بحراني امسال كم آبي در مشهد مي اندازند و شايد به همين دليل باشد كه طي ماههاي اخير مديران  آبي كشور در تلاش هستند تا با به اجرا گذاشتن طرح هاي گوناگون اين بحران را در سال آينده در كنترل خويش در آورزند.يكي از جديدترين اين اقدامات تقسيم شهر مشهد به 19 منطقه مستقل آبرساني است.مدير فني و خدمات مهندسي شركت آب و فاضلاب مشهد در اين باره گفت: مطالعات پهنه‌بندي شهر مشهد به  ۱۹قسمت مستقل آبرساني با پهنه يا زون به منظور بهبود وضعيت آبرساني مشتركان در حال انجام است.

علي شبيري گفت: در شهر مشهد با وسعت  ۲۰هزار هكتار، تفاوت بلندترين و كوتاه‌ترين نقطه شبكه توزيع آب حدود  ۳۰۰متر است لذا اجراي پهنه‌بندي در بهبود وضعيت آبرساني در اين شهر موثر مي‌باشد.

وي افزود: در چارچوب اين اقدام هر يك از پهنه يا زونها به صورت مستقل آبرساني و تحت كنترل قرار مي‌گيرند.

او گفت: تاكنون انجام مطالعات جداسازي پهنه‌هاي غرب مشهد شامل پهنه  FMIGEپايان يافته و پهنه‌بندي قسمت شرق مشهد كه تحت تاثير مستقيم آب سد دوستي مي‌باشد در دست مطالعه است.

وي طول شبكه توزيع در پهنه‌بندي غرب مشهد را حدود  ۴۰كيلومتر عنوان كرد و افزود: سايز لوله‌ها در قطرهاي  ۱۰۰تا هزار ميليمتر قرار دارد.

او با اشاره به بحران آب در تابستان گذشته گفت: به دليل نبود نقشه‌هاي اجرايي پهنه‌بندي، نمي‌توانستيم بعضي از مناطق را در محدوده جيره‌بندي قرار دهيم و يا حتي بعضي از مناطق بيش از زمان سهميه در نوبت انتظار وصل آب قرار داشتند.

وي با بيان مزاياي پهنه‌بندي شهر از نظر آبرساني گفت: اين اقدام علاوه بر بحث تامين آب در شرايط بحراني مزايابي نظير مطلوب و استاندارد نگهداشتن فشار شبكه آب را نيز دارا است.

او ادامه داد: همچنين پهنه‌بندي در كاهش چشمگير مشكلات بهره‌برداري شبكه، در دسترس بودن كامل شبكه و پيش بيني اثرات هرگونه تغيير در شبكه قبل از اجرا، كاهش هدر رفت آب به لحاظ تعديل فشار و كاهش مشكل بي‌آبي در بعضي از مناطق پرارتفاع و نقاط كور شبكه موثر است.

وي گفت: در گام نهايي مطالعات پهنه‌بندي شهر مشهد با قطع قسمتهايي از شبكه و نصب اتصالات لازم آن بر روي شبكه‌هاي تازه‌ساخت، مي‌توان شبكه‌هاي هر منطقه را به صورت مستقل بهره‌برداري كرد.

شناسايي وول برفي براي نخستين بار در ارتفاعات بينالود

مشهد نيوز:گروه اجتماعي :رضا سليمان نوري:خبر كشف وشناسايي نوعي ناشناخته از خانواده أهوسانان در دشت سرخس هنوز مورد توجه علاقه مندان به طبيعت وحيات وحش است كه

يك پژوهشگر ايراني در مقاله‌اي در نشريه علمي Acta Zoologiea لهستان  از كشف يگ

‌ گونه نادر  جانوري  ديگر در ارتفاعات بينالود خراسان رضوي خبرداد تا بدين گونه بارديگر اهميت زيست محيطي اين خطه از كشورمان مورد تاكيد قرار گيرد..

گونه نادر حيواني كه سياه سروي، پژوهشگر گروه جونده شناسي دانشگاه فردوسي مشهد در پژوهش خود بر حضور آن در منطقه كوهستاني بينالود اشاره كرده است نوعي موش كور است كه با نام وول برفي شناخته مي شود. نكته مورد اهميت اين كشف رابايد در أن دانست كه تاپيش از اين كشف وول برفي تنها در ارتفاعات ألپ اروپا ديده شده بود و با اين كشف  حوزه  انتشار جغرافيايي آن بسيار گسترده تر از پيش شده است..

جمشيد درويش، مدير گروه پژوهشي جونده‌شناسي دانشگاه فردوسي مشهد باذكر اين مطلب كه اين حيوان  يك ميراث جانوري بسيار ارزشمند براي  خراسان است درباره أن گفت: وول برفي كه از رسته  جوندگان است  از بقاياي جانوران عصر يخبندان بوده و تنها در محيطهاي سرد برفي و همراه با يخ آب زندگي مي‌كند.

درويش ارتفاعات بينالود را به عنوان آخرين قسمت از دامنه انتشار جانواني خواند كه در كوههاي ايران زندگي مي‌كنند و تصريح كرد: به همين دليل اين ارتفاعات به لحاظ بررسي تنوع گونه‌هاي جانوري داراي ارزش فراواني است.

  يك مسوول: ماهيت  ايستگاههاي صلواتي زير سوال است

مشهد نيوز:گروه اجتماعي:معاون فرهنگي اداره‌كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي گفت: كثرت خيمه‌هاي عزاداري و ايستگاههاي صلواتي در سطح معابر عمومي به هيچ عنوان اقدامي فرهنگي نيست.

حجت‌الاسلام حسين حائري گفت: شمار ايستگاههاي صلواتي و خيمه‌هاي عزاداري با آغاز ايام محرم در سطح استان و به خصوص شهر مشهد بطور غيرمعقول افزايش يافته است.

وي افزود: ايستگاههاي صلواتي تبديل به قهوه‌هاخانه‌هاي متعدد در سطح شهر شده و تعدد آنها مشكلاتي براي مردم از نظر ترافيك و ديگر موارد به دنبال داشته است.

او ادامه داد: اكثر اين ايستگاههاي صلواتي و يا خيمه‌هاي عزاداري بدون مجوز دايرشده و فعاليت مي‌كنند لذا از تعداد دقيق آنها آماري در دست نيست.

وي گفت: فلسفه اصلي ايجاد ايستگاههاي صلواتي داير كردن آنها به تعداد محدود در برخي معابر اصلي و ارايه خدمات مختلف به زايران و مجاوران و عزاداران حسيني بوده است.

او اظهار داشت: ماهيت و فلسفه اصلي ايجاد ايستگاههاي عزداري با كثرت بيش از اندازه آنها در سطح معابر عمومي، زيرسووال رفته است.

وي گفت: در برخي از اين ايستگاههاي صلواتي و يا خيمه‌هاي عزاداري مسايل انحرافي و خرافي مانند شمع‌خانه‌ها ايجاد شده و يا تمثال منسوب به ائمه معصوم مانند امام حسين(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) در ابعاد مختلف به نمايش گذاشته شده است.

او اضافه كرد: اين امر به هيچ عنوان با ماهيت اصلي عزاداري واقعي در ايام محرم و صفر همخواني ندارد و خود مساله نشان دادن شمايل و يا تمثال ائمه معصوم(ع) نوعي مساله انحرافي در عرصه دين است.

وي گفت: در اين ايستگاههاي صلولاتي بطور غيربهداشتي چاي و شربت بين مردم توزيع مي‌شود و حتي نحوه هزينه‌كرد درست مبالغ زيادي كه همه ساله توسط آنها در ايام محرم و صفر از مردم جمع‌آوري مي‌شود، ابهام دارد.

در شهر مقدس مشهد بيش از  ۲۰۰خيمه عزاداري و ايستگاه صواتي ايجاد شده كه در آنها از عزاداران با چاي پذيرايي مي‌شود.

ساخت سيستم هوشمند مديريت مصرف انرژي در سبزوار

مشهد نيوز:گروه اجتماعي:سه دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سبزوار موفق به طراحي سيستم هوشمند مديريت مصرف انرژي شدند.

ابراهيم اكبر آبادي يكي از سه دانشجوي خلاق دانشگاه آزاد اسلامي سبزوار گفت: به منظور بهينه سازي مصرف انرژي با توجه به كمبود منابع انرژي و مصرف بالاي انرژي در كشورمان تصميم به طراحي و ساخت سيستم هوشمند مديريت مصرف انرژي  گرفتيم.

وي افزود: اين سيستم با كنترل دستگاههاي گرماساز و سرماساز مي تواند  مصرف انرژي را بطور عمده اي كاهش دهد، بدين صورت كه مصرف كننده ابتدا دماي دلخواه خودش را به سيستم وارد و سيستم با بررسي دماي محيط اقدام به كنترل دماي دستگاه مي كند و از هدر رفتن دما به حد زيادي جلوگيري مي كند.

اكبر آبادي همچنين به رويكرد آينده اين سيستم اشاره و گفت: اتصال سيستم به اينترنت و كنترل دستگاههاي سرماساز و گرماساز و همچنين اطلاع از مقدار گازهاي سمي و دماي محيط منزل از طريق سايت مخصوص از جمله رويكردهاي آينده اين سيستم است.

ليلا حامديان نيز كه عضو تيم طراحي و سازنده اين سيستم است درباره اين سيستم هوشمند افزود: با توجه به اينكه سالانه تعداد زيادي از هموطنان ما در اثر نشت گاز جان خودشان را از دست مي دهند يكي از قابليت هاي اين سيستم تشخيص گازهاي سمي در محيط شامل دي اكسيد كربن، منواكسيد كربن و گاز شهري است و همچنين اين سيستم قادر است در صورت بالا بودن دماي محيط خطر آتش سوزي را تشخيص دهد .

 

 

به ياد محمد اعظم مشکي‌پوش بي‌ادعاي مشهدي

علاقه مندان به مشكي نرين باشگاه ورزشي دنيا هيچ گاه خاطره تلخ آخرين روز دي‌سال 81 را فراموش نمي كنند.زيرا در ان روز سرداري بزرگ از جمع انان جداشد و در جوار خالق خود أرام گرفت و حكايت هميشگي جداشدن خوب از جمع ياران و باقي ماندن دوستان با خاطرات گوناگون از أنان را تكرار كرد.

أري درست حدس زديد سخن از جدايي هميشگي بازيکن و مربي بزرگ مشکي پوشان مشهدمحمد اعظم از جمع خانواده بزرگ ابومسلم است. چهار سال از أن روز تلخ گذشت.

روزي كه در ان محمد اعظم که بارها در لباس مشکي چه در كسوت بازيكن و.چه درلباس مربي باعث خوشحالي فوتبال دوستان و هواداران ابومسلم شده بود، رخت سفيد دائمي را جايگزين پيراهن مشكي ابومسلم كرد ويارانش را براي هميشه مشكي پوش نمود.تا از ان به بعد ابومسالميان مشكي را نه تنها رنگ عشق به ازادي كه يادگار ابومسلم سردار بزرگ خراساني سالهاي أغازين اسلام است تلقي كنند بلكه نماد درسو گ ازدست دادن ياز ر وهمدمي ارزشمند هم تصور نمايند.  اما محمد اعظم كه بود كه رفتنش اين چنين  يارانش را درسوگ نشاند. دراين باره بايد گفت او يك مشكي پوش وحاشق ابومسلم صادق بود. محمد

با درخشش در تيم نونهالان ابومسلم طي سال‌هاي 49-48 يعني زماني كه كودكي 9-8 ساله بيشتر نبود چشم همه را خيره کرد و با بازي زيبا و دريبل‌هاي ريز خود تولد نابغه‌اي در فوتبال خراسان بزرگ را  نويد ‌داد.

محمد درسال 1354 ودر  سن 14 سالگي  به عضويت تيم نوجوانان کارگران مشهد درآمد وسال بعد  با اين تيم قهرماني مسابقات نوجوانان باشگاه هاي مشهد را به دست اورد...

حضور حسن اعظم برادر بزرگتر محمد در تيم فوتبال باشگاه فرهنگي ورزشي تازه تاسيس  ابومسلم أن هم  به عنوان يکي از معدود بازيکنان بومي عاملي شد تا محمد هم رهسپار اين تيم شودوسياه جامگي را براي اينده فوتبال خويش انتخاب كند.انتخابي كه تاپايان عمر به ان وفادار ماند. محمد اعظم با بازي‌هاي زيباي خود محبوبيتي خاص در نزد طرفداران ابومسلم و دوستداران فوتبال به دست آورد اما مشكلات ان سال هاي كشور ووجود تبعيضاتي كه در ان ايام درحق بازيكنان شهرستاني روا مي شد عانملي شد كه محد نتواند در عرذصه ملي كارنامه درخشاني از خود به يادگار گذارد. او پس از دوران بازيگري ابومسلم را تنها نگذاشت ودر كسوت مربي گري ياريگر عشق خود شد. وي قبل از حضور در بزرگسالان مربي تيم‌هاي پايه باشگاه ابومسلم بود که عليرضا واحدي نيکبخت و رضا عنايتي از شاگردان وي مدر ان دوران هستند..

اعظم سپس در دوراني كه باحضور  فيروز کريمي در سال 80 در راس تيم مربي گري مشكي پوشان اغاز شد وبا مربي گري فرهاد كاظمي ومحمود ياوري ادامه پيدا كرد همواره درسمت دستيار اول مربي تيم به هدايت ابومسلم پرداخت وسرانجام نيز درهمين سمت در اخرين روز دي ماه وپس ارز مختصري ابراز ناراحتي قلبي در سر تمرين جان به جان افرين تسليم كرد ومشكي پوشان را براي هميشه در فراغ خود داغدار كرد..

روحش شاد و يادش گرامي.


کلمات کلیدی: