خبر۳
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ بهمن ،۱۳۸٥  

نماينده سبزوار: 

گردشگري سبزوار از پتانسيل اشتغالزايي بالايي برخوردار است

 قرارگيري سبزوار در مسير ترانزيتي مشهد، مي‌تواند بستر اشتغالزايي مناسبي در زمينه گردشگري به وجود آورد.

احمد بزرگيان نماينده سبزوار ، گفت: از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري انتظار داريم به سرمايه‌گذاران گردشگري در قالب تسهيلات بانكي كمك كند تا هم منجر به رونق گردشگري شود و هم براي جوانان منطقه شغلي ايجاد كند.

وي افزود: با توجه دولت به اين منطقه كوچكترين سرمايه‌گذاري نيز با بازگشت هزينه‌هاي آن همراه خواهد بود، ضمن آنكه با ايجاد مكانيزمي بايد به وضعيت گردشگري شهرهايي كه در مسير حرم امام رضا قرار دارند، بيشتر رسيدگي كرد.

بزرگيان اظهار داشت: در اين منطقه 550 اثر باستاني وجود دارد كه مقبره حاج ملاهادي سبزواري و آتشكده آذر از آن جمله بوده و كاروانسراهايي در فاصله‌هاي 30 كيلومتري از يكديگر نيز از قابليت‌ استفاده به عنوان مجتمع‌هاي گردشگري برخوردارند.

وي تاكيد كرد: سالانه 20 ميليون نفر از جاده‌ ترانزيتي سبزوار عبور مي‌كنند، اما هنوز نتوانسته‌ايم از ميلياردها تومان چرخه اقتصادي سفرهاي زيارتي سهم بسزايي داشته باشيم كه البته شرايط آن با كمي توجه مهيا خواهد شد.

 افتتاح 3 موزه مردم‌شناسي در خراسان رضوي

 رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: همزمان با دهه فجر سه موزه مردم‌شناسي در شهرهاي قوچان، تربت حيدريه و گناباد افتتاح مي‌شود.

ابوالفضل مكرمي فر افزود: براي ايجاد و راه‌اندازي هر موزه 300 ميليون ريال از محل اعتبارات استاني سفر رئيس جمهوري اختصاص يافته است.

وي با اشاره به جمع‌آوري اشياي مردم‌شناسي براي اين سه موزه، گفت: پس از جمع‌آوري اشيا اكنون در مرحله غرفه آرايي هستيم.

وي تصريح كرد: چهار موزه مردم‌شناسي ديگر همزمان با بزرگداشت هفته ميراث فرهنگي و روزجهاني موزه گشايش مي‌يابد و موزه تخصصي خيام و نيشابور اسفندماه افتتاح خواهد شد.

مسئول امور موزه‌هاي سازمان نيز گفت: در حال حاضر مطالعات مردم نگاري پنج موزه كه شامل بررسي و شناخت قابليت‌ها و جلوه‌هاي مختلف فرهنگي مردم در قالب آداب و رسوم، باورها، آيين‌هاي مذهبي، بومي و محلي، پوشاك، مسكن و معماري است، انجام شده است.

سيدهاشم حسيني با اشاره به اينكه مطالعات مردم‌نگاري پيش زمينه طرح‌هاي اجراي اين موزه‌هاست، افزود: طرح‌هاي اجرايي اين موزه‌ها نيز آماده شده و عمليات مرمت بناهاي تاريخي به عنوان مكان موزه به زودي آغاز مي‌شود.

وي هدف از ايجاد موزه‌هاي مردم‌شناسي را معرفي آداب و رسوم هر شهرستان در سطح وسيعي از جامعه دانست و تاكيد كرد: هدف از ايجاد موزه‌ها، صرف‌نظر از توسعه و گسترش فضاهاي فرهنگي، به نحوي آشنا كردن مردم به خصوص نسل جوان با مولفه‌ها و خرده فرهنگ‌هاي بومي و محلي هر شهرستان و معرفي آن در سطح وسيعتر به ساير مردم است.

بنابراين گزارش، از 10 موزه مردم‌شناسي كه در سفر استاني رئيس جمهور به خراسان رضوي راه‌اندازي آنها مورد تصويب قرار گرفت، تاكنون دو موزه مردم‌شناسي كلات و رباط ويراني افتتاح شده است.

بافت تاريخي سنگان، نيازمند همكاري شهرداري

معاون حفظ و احيا آثار تاريخي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: شهر تاريخي سنگان در صورت توجه مسئولان محلي قابل حفاظت است.

سياوش صابري افزود: شهر تاريخي سنگان با وجود بناهاي ارزشمندي همچون مسجدجامع، مسجد گنبد، ارگ تاريخي و مسجد خطيب داراي بافت تاريخي ارزشمندي است كه در صورت توجه مسئولان محلي قابل حفاظت است و مي‌توان نسبت به تهيه سامانه بافت تاريخي در اين شهر اقدام كرد.

سيدمجيد حسيني كارشناس ناظر معاونت حفظ و احياي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي نيز درباره اين مطلب توضيح داد: در سال گذشته پيشنهاد تهيه و تدوين برنامه راهبردي حفظ و احياي بافت تاريخي سنگان به شهرداري اين شهر ارائه شد ولي متاسفانه تا كنون از سوي مسئولان محلي مورد توجه جدي قرار نگرفته است.

حسيني افزود: اين معاونت جهت حفاظت بافت تاريخي شهر سنگان با استفاده از اعتبارات استاني و ملي مبادرت به انجام عمليات حفاظتي، مرمتي و استحكام در مسجد جامع سنگان، مسجد گنبد و مسجد خطيب كرده است.

تشكل اتحاديه صنف تاسيسات گردشگري خراسان شمالي

 اتحاديه صنف تاسيسات گردشگري خراسان شمالي به زودي تشكيل مي‌شود.

احمد ديناري معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي،صنايع‌دستي و گردشگري خراسان شمالي با اعلام اين خبر افزود: براساس توافقنامه ميان معاون امور گردشگري سازمان ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري كشور، رئيس امور اصناف و بازرگانان و دبير هيأت عالي نظارت كشور، در خصوص دستورالعمل شيوه تشكيل و فعاليت‌ تشكل‌هاي صنفي مرتبط با تاسيسات گردشگري و عطف به ماده 3 اين دستورالعمل، مبني بر تشكيل اتحاديه‌هاي صنفي تاسيسات گردشگري، با پيشنهاد سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و در چارچوب تبصره‌هاي 6 و 7 ماده 21 قانون نظام صنفي به صورت استاني يا كشوري و با عنايت به اينكه استان خراسان شمالي حدود 80 نوع تاسيسات گردشگري نظير هتل، مهمانپذير، دفتر خدمات مسافرتي و واحدهاي پذيرايي بين‌راهي دارد، همچنين با توجه به سياست‌هاي سازمان در راستاي توسعه صنعت گردشگري، اين تعداد همچنان در حال افزايش است.

احمد ديناري گفت: براي انسجام، هماهنگي و حمايت از بخش خصوصي فعال در حوزه گردشگري و با تصويب موضوع در كميسيون نظارت استان نيز مقرر شد 12 اتحاديه مستقل در استان با عنوان اتحاديه واحدهاي اقامتي و پذيرايي، شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مهمانپذيرها، واحدهاي پذيرايي بين‌راهي، اتحاديه دفاتر و شركت‌هاي خدمات مسافرتي و جهانگردي تشكيل شود كه وظيفه اصلي آنها حمايت از صنف تحت پوشش و نظارت بر فعاليت‌ آنها با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان، سازمان بازرگاني و مجمع امور صنفي است.

وي گفت: بر اين اساس و عطف به ماده 4 دستورالعمل هر يك از اتحاديه‌هاي صنفي تاسيسات گردشگري موظفند براي آن دسته از واحدهاي گردشگري كه موفق به دريافت پروانه بهره‌برداري از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان مي‌شوند، با رعايت مقررات مندرج در قانون نظام صنفي و آيين‌نامه‌هاي اجرايي آن، پروانه كسب صادر كنند.

وي تصريح كرد: بر اساس ماده 8 فصل دوم اساسنامه اتحاديه‌هاي صنف تاسيسات گردشگري، اتحاديه بايد داراي كميسيون‌هاي مختلف نظير كميسيون رسيدگي به شكايات، كميسيون حل اختلاف (به منظور رسيدگي به اختلاف صنفي اعضاي اتحاديه يا اعضاي اتحاديه با ديگر صنوف)، كميسيون بازرسي (به منظور نظارت بر فعاليت واحدهاي صنفي زير پوشش)، كميسيون آموزش (به منظور فراهم آوردن شرايط مناسب براي ارتقاي سطوح علمي پرسنل واحدهاي صنفي زير پوشش) و كميسيون فني (به منظور رسيدگي به امور فني اتحاديه و بررسي وضعيت فني اعضاي جديد) باشد و در اين ارتباط، اتحاديه اين كميسيون‌ها با تاييد، هماهنگي و نظارت كامل سازمان ميراث فرهنگي صنايع‌دستي و گردشگري استان فعاليت خواهند كرد.

خانه جهانگردي استان خراسان شمالي راه‌اندازي مي‌شود

معاون امور گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان شمالي از راه‌اندازي خانه جهانگردي استان در آينده نزديك خبرداد.

احمد ديناري گفت: طرح ايجاد خانه جهانگردي در راستاي سياست‌ها و وظايف عاليه سازمان و با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري كشور در دست اقدام است.

وي تصريح كرد: به منظور خدمات‌دهي هر چه بهتر و بيشتر به گردشگران داخلي و خارجي و سازمان‌هاي مردم نهاد فعال در زمينه گردشگري و اطلاع‌رساني بهينه در زمينه جاذبه‌هاي گردشگري استان، خانه جهانگردي استان خراسان شمالي در حال تاسيس است.

ديناري ادامه داد: بر اساس هماهنگي‌هاي به عمل آمده تصوير شاخص جاذبه‌هاي گردشگري استان جهت تهيه تابلوي راهنماي خانه جهانگردي به سازمان مركزي ارسال شده و مقرر است اين دفتر در محل عمارت تاريخي و فرهنگي مفخم بجنورد راه‌اندازي شود.

وي افزود: پس از هماهنگي‌هاي كامل و تجهيز دفتر مذكور، با حضور مديران كشوري و استاني و مسئول راه‌اندازي خانه‌هاي جهانگردي سازمان ميراث فرهنگي،صنايع‌دستي و گردشگري كشور،خانه جهانگردي استان خراسان شمالي افتتاح خواهد شد.

 

همايش ملي نماز و سلامت در گناباد

مسوول نهادنمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌علوم پزشكي گناباد گفت: اولين همايش ملي نماز و سلامت طي روزهاي دوم و سوم اسفند ماه سال جاري در اين شهرستان برگزار مي‌شود.

حجت‌الاسلام حسن صادقي نسب افزود: اين همايش در سه محور نماز و سلامت رواني، نماز و سلامت جسمي و نماز و سلامت اجتماعي به منظور تبيين ابعاد مختلف اين فريضه و ترويج فرهنگي نماز در جامعه در اسفند ماه سالجاري برگزار مي‌شود.

وي هدف از برگزاري اين همايش را بسط و گسترش فرهنگ نماز باتكيه برابعاد تخصصي، علمي و پژوهشي، تاثير آن بر سلامت جامعه، تقويت فضاي معنوي، سلامت روحي، رواني و رشد فضايل اخلاقي در جامعه عنوان كرد و افزود: ايجاد زمينه مناسب جهت ارايه مفاهيم عميق ديني به خصوص نماز در قالب تحقيق و پژوهش ارتقاي سطح بينش ديني جامعه بخصوص نسل جوان از ديگر اهداف اين همايش مي باشد.

مسوول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علوم پزشكي گناباد اظهار داشت: استفاده از توانايي‌هاي علمي و دانشگاهي در جهت تبيين اسرار باطني و فلسفه نماز از مهمترين اهداف اين همايش ملي است.

صادقي نسب عنوان كرد: محققين و شركت‌كنندگان در اين همايش در موضوعات نماز و اعتماد به نفس، نماز و اضطراب، نماز و آرامش، نماز و افسردگي، نماز و امنيت رواني، نماز و نشاط و نماز و تمركز حواس بحث و تبادل نظر مي كنند.

وي افزود: پژوهشگران نيز مي‌توانند در محور نماز و سلامت اجتماعي، همبستگي عمومي، امنيت‌اجتماعي، ايجاد عدالت اجتماعي، قانون مداري، استحكام خانواده و حقوق متقابل مقالات و آثار پژوهشي خود را به دبيرخانه‌اين همايش واقع در دانشگاه علوم پزشكي گناباد تا  ۱۵بهمن ماه ارسال كنند.

ساخت مسكن براي اقشار كم‌درآمد در خراسان شمالي اجرايي شد

رييس سازمان مسكن و شهرسازي خراسان شمالي گفت: ساخت مسكن براي اقشار كم‌درآمد در اين استان حالت اجرايي به خود گرفت.

محمدهادي جاويد در جمع خبرنگاران افزود: زمين مورد نياز براي ساخت مسكن اقشار كم‌درآمد در شهرهاي شيروان، اسفراين و گرمه‌جاجرم در مرحله نخست به ميزان حدود هفت هكتار تامين شده است.

وي اضافه كرد: براي شهرهاي فاروج و آشخانه نيز زمين مورد نياز پيش‌بيني شده كه پس از آماده‌سازي به متقاضيان در قالب شركتهاي تعاوني مسكن واگذار خواهد شد.

او ادامه داد: تاكنون براي شهرهاي شيروان، اسفراين و گرمه‌جاجرم زمين براي ساخت  ۹۰۰واحد مسكوني در قالب شركتهاي تعاوني تامين شده است.

وي گفت: براي ساخت اين واحدهاي مسكوني بر اساس مصوبه هيات وزيران تا سقف  ۸۰درصد قيمت تمام شده براي ساخت مسكن تسهيلات در اختيار سازندگان قرار مي‌گيرد.

او افزود: همچنين امكانات فني و اجرايي نيز براي ساخت مسكن در اختيار شركتهاي تعاوني مسكن اقشار كم‌درآمد قرار مي‌گيرد.

وي گفت: بنا به تعريف دولت، اقشار كم‌درآمد به افرادي اطلاق مي‌شود كه ميزان حقوق و دستمزد آنها در ماه كمتر از دو برابر حقوق و مزاياي تعيين شده توسط وزارت كار و امور اجتماعي باشد.

او افزود: بر اساس شيوه‌نامه دولت زمين به اقشار كم‌درآمد در شهرهاي كمتر از  ۱۵۰هزار نفر واگذار مي‌شود كه بيشتر شهرهاي خراسان شمالي به استثناي شهر مركز استان داراي جمعيت كمتر از  ۱۵۰هزار نفر هستند.

وي گفت: البته براي شهرهاي داراي جمعيت كمتر از  ۱۲هزار نفر بنياد مسكن عهده‌دار تامين زمين و آماده‌سازي براي واگذاري با شرايط اعلام شده توسط هيات دولت است.

او سكونت پنج ساله مداوم در شهر را يكي از اولويتهاي اصلي براي واگذاري زمين به اقشار كم‌درآمد عنوان كرد.

رييس سازمان مسكن وشهرسازي خراسان شمالي در مورد واگذاري زمين به اقشار كم‌درآمد در بجنورد نيز گفت: بر اساس دستورالعمل دولت، شهر بجنورد به دليل دارا بودن جمعيت بيش از  ۱۵۰هزار نفر مشمول اين طرح نيست.

وي ادامه داد: اما به دليل شرايط حاد مسكن در شهر بجنورد، مركز خراسان شمالي با نظر وزير مسكن و شهرسازي زمين در اين شهر نيز به اقشار كم‌درآمد واگذار مي‌شود.

او گفت: در شهر بجنورد شهرك گلستان با  ۳۰هكتار زمين كه فعاليت آماده سازي آن نيز آغاز شده اختصاص يافت و بيش از  ۱۵هزار خانوار مي‌توانند در اين منطقه ساكن شوند.

وي ادامه داد: البته اين طرح در صورتي در بجنورد اجرايي مي‌شود كه از محل اعتبار عمراني استان هزينه آماده‌سازي زمين براي واگذاري تامين شود.

او بار ديگر تاكيد كرد: زمين به اقشار كم‌درآمد صرفا در قالب شركتهاي تعاوني و بر اساس اولويت واگذار مي‌شود.

براي مقابله با بحران برق در خراسان به  ۲۵ميليارد ريال اعتبار نياز است

دبير ستاد بحران برق خراسان اعلام كرد: براي مقابله با بحران‌هاي غير مترقبه، اين ستاد براي سال آينده نيازمند  ۲۵ميليارد ريال اعتبار است.

مهندس احمد خالصي در گفت و گو با خبرنگاران افزود : شركت برق خراسان اين اعتبار را از وزارت نيرو و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان درخواست كرده است.

وي اعلام كرد: اين شركت براي مقابله با بحران هم امسال اعتباري در حد پنج ميليارد ريال اختصاص داده است.

وي با اشاره به‌دلايل و ضرورت شكل‌گيري اين ستاد گفت : با توجه به حادثه خيز بودن كشور و وقوع حوادثي چون سيل، زلزله و آسيب پذير بودن تجهيزات و تاسيسات توليد، انتقال و توزيع وزارت نيرو، از سال  ۷۵در جهت تشكيل اين ستاد در سطح وزارت نيرو اقدام شد.

او افزود: بر اين اساس نظام نامه بحران برق منطقه‌اي خراسان در همان سال  ۷۵تدوين و روند كار مشخص شد.

خالصي گفت : ستاد برق خراسان به عنوان ستاد مادر در اين زمينه تعيين شد و ستادهاي مديريت توليد، نيروگاه‌هاي توس، مشهد، خيام و نيروگاه گازي خراسان،ستاد توزيع برق شامل توزيع مشهد، خراسان رضوي و خراسان شمالي و خراسان جنوبي زير نظر ستاد اصلي شروع به فعاليت كرد.

وي يكي از اقدامات مهم و موثر در ستادهاي بحران را تجهيز لوازم مورد نياز در مواقع بحراني عنوان كرد و گفت : شركت‌هاي توزيع كانتينرهاي مجهز به انواع غذاهاي كنسرو شده، بيل و كلنگ ، نورافكن ، پمپ آب و ساير لوازم مورد نياز را آماده كرده‌اند كه در صورت بروز بحران در هر نقطه به محل اعزام مي‌شوند.

دبير ستاد بحران منطقه‌اي خراسان افزود: ۱۲ديزل ژنراتور برق براي مواقع بحراني در استانهاي خراسان آماده و مستقر شده كه براي تامين برق محدود به مناطق بحراني اعزام خواهد شد.

وي همچنين به تشكيل اتاق بحران در برق منطقه‌اي خراسان اشاره كرد و گفت : اين اتاق مجهز به بي‌سيم ، تلفن‌هاي ماهواره‌اي، رايانه و چند خط تلفن است كه در موقع بحران، مسوولان ستاد به اتاق بحران فرا خوانده مي‌شوند.

وي گفت : در اين مدت چندين مانور از جمله اطفاي حريق در نيروگاهها، مقابله با گازهاي سمي، مقابله با خاموشي‌هاي سراسري، مقابله با سيل و زلزله در برق خراسان انجام شده است.

او افزود : تاكنون ستاد بحران برق خراسان در حادثه زلزله بم ، برف استان گيلان و سيل خراسان شمالي حضور داشته است.

مهندس خالصي افزود : با وجود اين ،ستاد بحران برق منطقه‌اي خراسان نياز به تجهيزاتي از قبيل ژنراتورهاي برق در سايزهاي مختلف پست موبيل جهت حمل و نقل به مناطق بحراني، پمپهاي آب و لوازم ديگري دارد كه اميدواريم در اين جهت ،مسوولان با ما همكاري كنند.

هشت هزار قطعه تمبر تاريخي و هنري به گنجينه آستان قدس رضوي اهدا شد

مجموعه‌اي متشكل از هشت هزار قطعه تمبر تاريخي و هنري از  ۴۰كشور جهان به گنجينه تمبر و اسكناس موزه آستان قدس رضوي اهدا شد.

مسوول گنجينه تمبر و اسكناس سازمان كتابخانه‌ها ، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي روز يكشنبه با بيان اين مطلب گفت: اين مجموعه توسط يك خير قزويني به نام ربابه نجفي اهدا شده است .

محمد حسين يزدي نژاد افزود : در اين مجموعه ، تمبرهاي ايراني نفيسي از دوره‌هاي قاجار ، پهلوي و جمهوري اسلامي وجود دارد كه از نظر تاريخي جذاب و ارزشمند است.

او گفت : در اين مجموعه تمبرهاي خارجي نفيسي هم وجود دارد كه بيانگر آداب ، رسوم، فعاليتهاي هنري و اقتصادي ، آثار باستاني ، مناسبت‌هاي ملي، مذهبي و مشاهير ملل مختلف جهان است.

وي تمبرهاي تولد حضرت عيسي(ع)، معابد رومي عهد باستان در لبنان، اهرام ثلاثه مصر، قتل عام فلسطينيان توسط صهيونيست‌ها در دير ياسين، چيدن برگ چاي در هند، توربافي بانوان در سوئد،نقاشي‌هاي ميكل آنژ،آثار باستاني اتريش و توسعه مخابرات در روماني از جمله تمبرهاي خارجي اين مجموعه ذكر كرد.

يزدي نژاد در ادامه گفت : مجموعه‌هاي اهدايي پس از ثبت و شناسايي با ذكر نام واقف در گنجينه تمبر و اسكناس و در نمايشگاه‌هاي تخصصي و عمومي كه در سازمان برگزار مي‌شود به نمايش در مي‌آيد.

گنجينه تمبر و اسكناس موزه آستانقدس رضوي به‌واسطه قداست معنوي‌و نگهداري و اطلاع‌رساني تخصصي مورد توجه بسياري از مجموعه داران بزرگ ايراني و خارجي است .

بر اساس اين گزارش از ابتداي امسال تا كنون نيز بيش از  ۴۰هزار قطعه تاريخي و هنري به اين مجموعه اهدا شده است.

تشكل‌هاي غيردولتي خراسان شمالي خواستار حمايت مسوولان

شماري از مسوولان و اعضاي تشكلهاي غيردولتي در استان خراسان شمالي خواستار حمايت مسوولان از اين سازمانهاي مردم‌نهاد شدند.

آنان گفتند: تشكلهاي غيردولتي در اين استان مورد بي‌مهري قرار گرفته‌اند و لازم است كه مسوولان مربوط حمايت و پشتيباني بيشتري از آنها به عمل آورند.

برخي از آنان گفتند: اكنون در اين استان به نظر مي‌رسد كه هيچ جايگاه تعريف شده‌اي براي تشكلها و فعاليت آنها وجود ندارد.

مسوول يك تشكل زيست محيطي گفت: در هر صحنه‌اي كه با مشاركت و حضور مردم توام باشد، يقينا پيشرفت امور مطلوب بوده و با توفيق همراه خواهد بود.

حميد كشميري افزود: اكنون در اين استان تشكلها بعضا براي‌ارايه خدماتي كه براي آن پايه‌ريزي و فعال شده‌اند نيز با چالش‌هايي روبرو هستند.

وي تشكلهاي موجود را كه با مجوز رسمي و قانوني تشكيل شده‌اند هدفمند و قانونمند خواند و اظهار داشت: سووال اينجا است كه چرا از اين مجموعه‌ها حمايت نمي‌شود و آنها در سرگرداني بسر مي‌برند.

او نبود مكان براي استقرار را از مشكلات اساسي تشكلها دانست و گفت: آنها حتي براي هماهنگي با اعضا، مشاركت و شركت در جلسات فضا ندارند.

مسوول تشكل سازمان امداد و نجات نيز با اشاره به حادثه‌خيزي خراسان‌شمالي گفت: اين تشكل طرح‌هايي را براي آموزش امداد و نجات‌و آمادگي مردم در مقابل بلاياي طبيعي آماده كرده است.

حميد اميري گفت: بارها براي ارايه طرحها به استانداري و مركز حوادث غيرمترقبه استان مراجعه كرده‌ايم ليكن جواب مثبتي نگرفته‌ايم.

او افزود: نياز تشكلها تنها كمك مادي سازمانهاي مربوط نيست بلكه اعتماد و حمايت معنوي آنان براي اجراي طرحها كارسازتر است.

مسوول تشكل جمعيت دوستداران فرهنگ خراسان شمالي تعداد اعضاي اين تشكل را  ۹۰نفر ذكر كرد و گفت: تشكلها مي‌توانند فعاليتهاي گسترده‌اي داشته و نقش موثري در پيشبرد امور جامعه ايفا كنند.

مهدي چوبدار نبود امكانات، اعتبار و فضا را از مشكلات تشكلها دانست و افزود: گرفتن مجوز فعاليت نيز يكي ديگر از مشكلات تشكلها است.

مسوول تشكل خانه فرهنگ نيز تعداد تشكلهاي غيردولتي در استان را اندك دانست و گفت: تشكلهاي غيردولتي بايد ساماندهي و مورد حمايت قرار گيرند.

نسرين نجات‌پور افزود: تشكلهاي غيردولتي داراي اعتبارهاي خوبي هستند اما به دلايل مختلف نمي‌توانند از اين اعتبارها استفاده كنند.

او اظهار داشت: اكنون در ديگر استانها و كشورهاي جهان تشكل‌هاي غيردولتي فعاليتهاي چشمگيري در زمينه‌هاي مختلف دارند.

فرماندار بجنورد مي‌گويد: هر گاه مردم در صحنه‌اي حضور يابند حماسه خلق مي‌كنند و حضور مردم در تمامي صحنه‌ها بدون فعاليت تشكل‌ها عملي نمي‌شود.

غلامحسين آرام مي‌افزايد: بايد از حالت فردي خارج شويم و به صورت تشكلي فعاليت داشته باشيم تا در زمينه‌ي فعاليت نقش موثري را ايفا كنيم.

وي بر حمايت و تقويت تشكلهاي غيردولتي تاكيد كرد و افزود: براي رسيدگي به مشكلات تشكلها بايد بايد نشستهاي منظم ماهانه برگزار شود.

استاندار خراسان شمالي نيز ضمن تاييد مشكلات تشكل‌هاي غيردولتي، بزرگترين سرمايه كشور را جوانان صاحب انديشه برشمرد.

بهروز همتي گفت: براي شناسايي و برطرف شدن مشكلات تشكل‌ها بصورت ماهانه بايد جلساتي با حضور فعالان تشكلها و مسوولان مربوط در اين بخش تشكيل شود.

وي به سياست كوچك‌سازي حجم دولت اشاره كرد و گفت: بر اساس اين سياست بيشتر فعاليتهاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي اكنون به بخش‌هاي خصوصي واگذار مي‌شود.

او در خصوص مشكل نبود فضا براي فعاليت تشكلها نيز گفت: اكنون به دليل نوپا بودن استان، حتي در بخش ساختمان اداري نيز كمبود داريم كه با ايجاد سايت‌هاي اداري، اين كمبودها برطرف مي‌شود.

در استان خراسان شمالي هفت تشكل جوان و هشت تشكل ديگر در زمينه‌هاي‌مختلف فرهنگي، اجتماعي و زيست محيطي فعاليت دارند و پروننده پنج تشكل نيز در مرحله ثبت است.

توليد پنبه در خراسان شمالي  ۱۵درصد كاهش

معاون فني و اجرايي سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي اعلام كرد: ميزان برداشت محصول پنبه از سطح كشتزارهاي اين استان  ۱۵درصد كاهش يافت.

عليرضا بصيري ، سطح زير كشت پنبه در اين استان را شش هزار هكتار ذكر كرد و گفت: امسال ۱۲ هزار تن پنبه از سطح كشتزارهاي اين استان برداشت شد.

او افزود: سطح زير كشت پنبه نيز امسال نسبت به پارسال  ۱۵درصد كاهش يافته بود.

وي علت كاهش كشت و توليد اين محصول را پايين بودن نرخ پنبه در بازار فروش و نداشتن صرفه اقتصادي نسبت به ديگر محصولات ذكر كرد.

معاون فني و اجرايي سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي ميانگين برداشت پنبه در اين استان را دو تن در هكتار عنوان كرد.

سال گذشته  ۱۸هزار تن پنبه از سطح هفت هزار و  ۶۵۱هكتار از پنبه‌زارهاي خراسان شمالي برداشت شده بود.

سالانه يك ميليون و  ۲۰۰هزار تن محصول زراعي و باغي در استان خراسان شمالي توليد مي‌شود كه حدود  ۹۰۰هزار تن آن محصول زراعي و بقيه محصولات باغي است.

خراسان شمالي  ۸۰۸هزار نفر جمعيت دارد كه بيش از نيمي از اين جمعيت در روستاها سكونت دارند.

موفقيت ۱۰۹عمل پيوند اعضاي مرگ مغزي در بيمارستانهاي مشهد

رييس مركز مديريت پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي مشهد اعلام كرد: ۱۰۹ عمل پيوند مرگ مغزي از سال  ۸۰تاكنون با موفقيت در بيمارستان‌هاي اين شهر انجام شد.

دكتر محمد جعفر مدبر گفت: بيشترين عمل جراحي پيوند اعضاي مرگ مغزي در بيمارستان امام رضا(ع) مشهد انجام شده است .

وي افزود: همچنين اين عمل جراحي در بيمارستانهاي قايم (عج) و هاشمي‌نژاد مشهد هم با موفقيت انجام شده است.

وي اظهار داشت : كساني كه مايل به‌اهداي اعضاي خود پس از احراز مرگ مغزي هستند، مي‌توانند براي دريافت فرم اهداي عضو به مركز مديريت پيوند اعضا واقع در بيمارستان امام رضا(ع) مشهد تماس حاصل نمايند.

دكتر مدبر افزود: روز گذشته عمل پيوند اعضا از بيمار مرگ مغزي به نام "محمد رئوفي فرد  ۱۳ساله كه در اثر تصادف دچار مرگ مغزي شده بود ، پس از انتقال از بخش  C.C.Uبيمارستان شهيد هاشمي نژاد و معرفي به‌مركز عمل پيوند در بيمارستان قائم (عج) انجام شد.

وي ادامه داد : در اين عمل جراحي موفقيت آميز كليه‌هاي زنده ياد رئوفي فرد به دختر  ۱۷ساله و مرد  ۳۱ساله اهل مشهد كه بدليل بيماري نارسايي كليه رنج مي‌بردند ، اهدا و پيوند زده شد.

استاد يوناني: شاهنامه يكي از آثار مهم تاريخي است

فلورا مانكيدو استاد دانشگاه ديمكريتوي يونان گفت: با مطالعه نسبي كه از شاهنامه داشته‌ام، به اين نتيجه رسيدم كه اين يكي از آثار مهم تاريخي و گنجينه ادبي است كه بايد به طور رسمي، علمي و جدي به بررسي ابعاد آن پرداخته شود.

وي در حاشيه همايش فردوسي - هومر در آتن با تاكيد بر مهم بودن برگزاري اين همايش تصريح كرد: با مطالعه تاريخ ايران و يونان مي توان ضمن آگاهي از پيشنه ارزشمند اين دو ملت، زمينه همكاري‌هاي علمي و فرهنگي فيمابين آنها را بيش از پيش فراهم كرد.

اين استاد يوناني افزود: يكي از راههاي درك بهتر تاريخ گذشته دو ملت، مطالعه مقايسه‌اي آثار انديشمنداني همچون هردوت، فردوسي و هومراست.

وي ابراز اميدواري كرد كه همكاريهاي علمي بين ايران و يونان توسعه يابند.

مانكيدو مشتركات فرهنگي و علمي ايران و يونان را بسيار زياد توصيف كرد و گفت: وظيفه اساتيد و انديشمندان دو كشور است كه ملت‌هاي خود را با اين مشتركات آشنا سازند.

 

اين استاد يوناني، ايران را مهد تمدن و فرهنگ چندين هزار ساله خواند و افزود: اين همايش بابي را براي بررسي بيشتر آثار انديشمندان و هنرمندان دو كشور باز كرده و اميدوارم كه اينگونه همكاريها بطور مستمر ادامه يابند.

فلورا گفت: با مطاله نسبي كه از اثر فردوسي داشتم، ضمن آگاهي بيشتر از مشتركات علمي و فرهنگي دو كشور، به اين نتيجه رسيدم كه اين شاعر نامي ايران، چگونه هنرمندانه در اثر خود مسايل اجتماعي، اعتقادات مذهبي، بشر دوستي، وطن پرستي و از خود گذشتگي را مطرح نموده است.

اين استاد يوناني يكي از ويژگي فردوسي را قرار دادن بدي و خوبي در مقابل هم و نبرد اين دو ذكر كرد.

وي در مقايسه آثار فردوسي و هومر گفت: در شاهنامه خوبي بر بدي غلبه مي كند، در حاليكه هومر ضمن ارايه مبارزه طلبي، عشق بين فرزند را بيش از هر چيزي ديگري در آثار خود مورد تاييد قرار داده و اين يكي از اختلافات ديگاههاي اين دو شاعر بزرگ است كه قابل تامل مي‌باشد.

استاندار خراسان شمالي بر حفظ موقوفات تاكيد كرد

استاندار خراسان شمالي گفت: بايد تلاش مضاعفي براي حفظ موقوفات در اين استان صورت گيرد.

بهروز همتي در آيين معارفه مديركل جديد اداره اوقاف و امور خيريه اين استان در بجنورد افزود: همچنين بايد ادارات اوقاف فعاليتهاي خود را در راستاي اهداف موقوفات تدوين نمايند.

وي اضافه كرد: صرفا فعاليت در راستاي اهداف موقوفه ميزان موقافات را در جامعه اسلامي افزايش داده و سبب تقويت بنيه فرهنگي مي‌شود.

او گفت: امروز اوقاف يكي از نهادهاي مهم و نقش‌آفرين جامعه اسلامي در بعد فرهنگي است لذا بايد موقوفات بگونه‌اي تقويت شود كه تبعات مثبت آن در جامعه براي مردم و واقفان قابل مشاهده باشد.

امام جمعه بجنورد نيز در اين نشست بر احيا موقوفات تاكيد كرد و گفت:

اگر موقوفات ساماندهي و در جهت اهداف وقف بكار گرفته شود، تحولي شگرف در جامعه اسلامي ايجاد خواهد شد.

آيت‌الله حبيب‌الله مهمان‌نواز افزود: تاكنون كمتر در جهت احياي وقف و رقبات در كشور فعاليت شده و اين در حالي است كه احياي آنها مي‌تواند بخشي از مشكلات جامعه را در بخشهاي مختلف مرتفع كند.

وي اضافه كرد: در خراسان شمالي تاكنون فعاليت مناسبي براي احيا و نيز ساماندهي موقوفات صورت گرفته و بايد اين فعاليتها در مديريت جديد نيز دنبال شود.

نماينده خراسان شمالي در خبرگان رهبري عزل و نصب مديران را امري عادي در نظام جمهوري اسلامي دانست و گفت: مسوولان نظام متناسب با مصالح جامعه و برنامه‌هاي سازماني عزل و نصب مي‌شوند كه اين امر نبايد موجب ايجاد ذهنيتهاي نادرست و تفرقه شود.

وي افزود: همه ما در نظام جمهوري اسلامي خدمتگزار مردم و امور ديني‌هستيم و در هر پست و مقامي بايد اين اهداف را مدنظر قرار دهيم.

مديركل سابق اداره اوقاف و امور خيريه خراسان شمالي هم گفت: هم‌اكنون در اين استان چهار هزار موقوفه وجود دارد كه براي بخشي از آنها سند نيز صادر شده است.

براتعلي رحيمي‌دوآب افزود: همچنين خراسان شمالي داراي  ۹هزار رقبه و ۱۲۰ امامزاده است كه بخشي از مقابر امامزاده‌ها پس از تشكيل استان شناسايي و احيا شده است.

وي از تشكيل صندوق عمران موقوفات در خراسان شمالي نيز خبر داد و گفت: با اعتبار عمراني اين صندوق بخشي از موقوفات استان كه نياز به مرمت و يا فعاليت عمراني داشته‌اند ساماندهي شده‌اند.

او افزود: همچنين براي ماندگاري وقفنامه‌هاي قديمي خراسان شمالي ۵۰۰ وقفنامه استان اسكن رايانه‌اي شده است.

وي تلاش براي راه‌اندازي دانشكده علوم قرآني در استان خراسان شمالي را از ديگر فعاليتهاي دوره مديريت  ۳۰ماهه خود به عنوان مديركل اوقاف و امور خيريه استان اعلام كرد.

در اين نشست محمود نجاتي‌مقدم توسط نماينده ولي‌فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه كشور به عنوان دومين مديركل اداره اوقاف و امور خيريه خراسان شمالي منصوب و از خدمات مديركل پيشين اين اداره قدرداني شد.


کلمات کلیدی: