خبر۲
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ دی ،۱۳۸٥  

انتقاد دانشجويان از مسئولان آموزشكده سما در مشهد 

 تعدادي از دانشجويان آموزشكده سما واقع در قاسم آباد مشهد از عدم برخي امكانات در اين مركز انتقاد كرد.

اين دانشجويان معتقدند كه متاسفانه در اين مركز كه به تازگي احداث شده به جز چند اتاق و تعدادي ميز و صندلي هنوز امكانات ديگري در آن مستقر نشده است.

اين دانشجويان نبود سلف سرويس و رستوران در اين آموزشكده را از ديگر مشكلات خود عنوان كردند و افزودند: دراين دانشكده تنها سه وايت بورد وجود دارد كه استادان در زنگ‌هاي مختلف آن را از اين كلاس به آن كلاس مي برند.

لازم به ذكر است، هم اكنون به علت سرما شير آب دستشويي‌هاي داخل صحن آموزشكده يخ بسته است و امكان استفاده از سرويس‌هاي بهداشتي وجود ندارد

راه اندازي دانشكده دولتي فني مهندسي قوچان

   دانشكده دولتي فني مهندسي قوچان ديروز در مراسمي با حضور مدير كل دفتر گسترش آموزش عالي وزارت علوم راه اندازي شد.

دكتر برزويي، مدير كل دفتر گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در اين مراسم گفت: قوچان با توجه به ديرينه كهن تاريخي و فرهنگي، داشتن شخصيت‌هاي برجسته علمي، فرهنگي و علماي بزرگ و همچنين نيروي انساني مستعد و متخصص هيچ گاه به حق خود نرسيده است و بايد پيش از اين وارد بحث آموزش عالي مي‌شد.

وي تصريح کرد: هم اينك عده‌اي از استادان، محققان، متخصصان و دانشجويان با استعداد و شخصيت‌هاي برجسته عملي قوچان در دانشگاه‌ها و مراكز فرهنگي و علمي تهران، مشهد و شهرستان‌هاي ديگر كشور به سر مي‌برند؛ در حالي كه اگر فضا و بستر مناسبي همچون دانشكده‌هاي دولتي در اين شهرستان وجود داشت بي‌ترديد بسياري از اين افراد در زادگاه خود ماندگار مي‌شدند

يك استاد دانشگاه مشهد:

 اگر پژوهش بر اساس نيازها نباشد فراموش مي‌شود

يكي از اساتيد دانشگاه فرودسي مشهد گفت: پژوهش در صورتي كه بر مبناي نيازهاي جامعه نباشد محكوم به فراموشي و خاك خوردن در آرشيوها خواهد بود.

دكتر محمدحسن راشدمحصل در كارگاه آموزشي مديريت جهاد كشاورزي بجنورد كه با عنوان يافته‌هاي تحقيقاتي برگزار شد، افزود: تحقيق بايد حساب شده و مبتني بر عقل باشد.

او اظهار داشت: عمده‌ترين عامل برنامه‌ريزي‌ها و مهمترين راهنما در اجراي آنها، پژوهش و تحقيق است زيرا ساختار بنيادي پژوهش را مبناي علمي و عقلي تشكيل مي‌دهد.

وي افزود: برنامه‌ريزي و اجراي يك تحقيق علمي و معتبر بايد بر اساس تفكر ، عقل و خرد باشد و اعتبار تحقيق و پژوهش نيز به ميزان سنديت و مقدمه‌هاي آن بستگي دارد.

راشد محصل بيان كرد: اگر مساله احساس در اجراي يك پژوهش، جايگزين عقل و خرد شود از انجام آن پژوهش نتيجه مطلوبي به دست نمي‌آوريم.

وي يكي از مشكلات جامعه جوان را احساس بي‌هويتي و فرهنگ گريزي دانست و افزود: متاسفانه جوانان ما از هويتهاي فرهنگي خودشان آگاهي ندارند و در عين حال مقدمات لازم براي رواج چنين آگاهي‌هايي نيز فراهم نمي‌شود.

او گفت: جوانان براي جبران اين احساس به جاذبه‌هاي فريبنده و غير خودي روي مي‌آورند كه بايد دست اندركاران امر تحقيق و مطالعه در اين زمينه فعاليتهاي تحقيقاتي داشته باشند.

دكتر راشدمحصل اظهار داشت: مراكز فرهنگي نيز بايد متناسب با فرهنگ و ارزشهاي خودي از گسترش فرهنگ غربي جلوگيري كنند.

در اين كارگاه  ۵۰نفر از كارشناسان كشاورزي شهرستان بجنورد شركت داشتند.

سه هزار و  ۳۵۰كلاس درس در خراسان شمالي تخريبي است

 مديركل اداره نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس خراسان شمالي گفت: هم‌اكنون سه هزار و  ۳۵۰كلاس درس در اين استان تخريبي و فاقد استحكام لازم است.

نصرالله رييسي افزود:  ۸۳هزار دانش‌آموز خراسان شمالي در مدارس تخريبي تدريس مي‌كنند كه شرايط مناسبي از لحاظ ايمني براي تعليم و تربيت ندارد.

وي افزود: برخي از اين مدارس به دليل بالا بودن ميزان تخريب در مواقع برف و باران و براي حفاظت از جان دانش‌آموزان تعطيل مي‌شود.

او اضافه كرد: بيشترين مدارس تخريبي استان خراسان شمالي در روستاها و مناطق دورافتاده است.

وي گفت: هم‌اكنون  ۷۶۵مدرسه كه حدود  ۵۰درصد فضاي آموزشي استان را شامل مي‌شود نياز به تعميرات فوري دارند.

او افزود: براي مقاوم‌سازي اين مدارس و انجام مرمت  ۱۱ميليارد ريال اعتبار مورد نياز است كه با پيش‌بيني اعتباري انجام شده و تا زمان تعطيلي مدارس بيشتر اين بناها مرمت مي‌شود.

وي گفت: از زمان تشكيل اداره كل نوسازي در خراسان شمالي در سال  ۱۳۸۴تا كنون  ۲۷۰طرح آموزشي نيمه‌تمام در اين استان با اعتبار  ۵۸ميليارد ريال تكميل شده است.

او افزورد: خيرين مدرسه‌ساز تاكنون  ۲۰۹طرح آموزشي را با مشاركت دولت و اختصاصي در خراسان شمالي ساخته‌اند.

وي گفت:  ۳۷طرح نيز توسط بانوان خير در اين استان ساخته شده است.

استان خراسان شمالي  ۱۹۸هزار دانش‌آموز و  ۱۷هزار فرهنگي دارد.

خشكسالي عامل  تخليه  ۱۰۰روستا ي تربت حيدريه

فرماندار تربت حيدريه گفت: تداوم پديده خشكسالي طي پنج سال گذشته سبب تخليه ساكنان و يا كاهش جمعيت در حدود  ۱۰۰روستاي اين شهرستان شده است.

مجتبي صادقيان گفت: خشكسالي تنها امسال حدود  ۴۲۰ميليارد ريال به بخشهاي كشاورزي، دامي و صنايع مرتبط در اين شهرستان خسارت زده است.

وي هماهنگي، همكاري و همفكري تمام دستگاههاي ذيربط را براي كاهش آثار مخرب خشكسالي و جلوگيري از مهاجرت روستاييان ضروري خواند.

او افزود: در صورت كم توجهي مقامات بالادستي و اختصاص نيافتن اعتبارات مناسب در اين زمينه هيچكاري از مسوولان محلي ساخته نيست.

برخي كارشناسان و مسوولان تربت حيدريه نيز مي‌گويند استمرار خشكسالي با تسريع در مهاجرت كشاورزان و دامداران برخي روستاهاي اين شهرستان را خالي از سكنه كرده است.

آنها هشدار مي‌دهند در صورتي كه براي جبران اين پديده چاره اساسي انديشيده نشود در آينده نزديك حتي روستاهاي پرجمعيت تربت حيدريه خالي از سكنه خواهند شد.

برخي مسوولان تاكيد دارند كه كمبود اعتبار براي اجراي طرحهاي آبخيزداري تاثير منفي خشكسالي را بر اقتصاد روستاهاي تربت حيدريه مضاعف كرده است.

اين عامل باعث شده است حتي بارندگيهاي معمولي تبديل به سيلاب شده و باعث تخريب اراضي كشاورزي و منابع طبيعي شود.

 

يك مدرس دانشگاه آزاد واحد تربت حيدريه به خبرنگار ما گفت: پديده خشكسالي حتي اگر يك سال اتفاق بيافتد آثارش تا چند سال بعد بخشهاي مختلف را تحت تاثير قرار خواهد داد.

رضا ايماندوست افزود: حتي بارندگي زياد طي چند سال متوالي فقط ممكن است بخشي از اثرات مخرب يك سال خشكسالي را جبران كند.

وي با بيان اينكه خشكسالي چند سال اخير باعث شده در برخي مناطق خراسان از جمله تربت حيدريه بستر چاههاي عميق نشست كند گفت: در اين حالت زمين به وضعيت اوليه خود بازنمي‌گردد حتي اگر بيش از ميزان برداشت شده، باران ببارد.

او افزود: همچنين در اين مناطق سطح زمين به دليل كم‌آبي دچار فرسايش و برهنگي شده و نه تنها باران را جذب نمي‌كند بلكه باعث خواهد شد بارندگي تبديل به سيلاب و تخريب بيشتر منابع طبيعي شود.

وي يكي از راههاي غلبه بر اين وضعيت را اجراي هر چه بيشتر طرحهاي آبخيزداري براي مهار، ذخيره و استفاده مازاد آن براي مصارف كشاورزي عنوان كرد.

مدير جهاد كشاورزي تربت حيدريه هم گفت: كمبود اعتبار براي اجراي طرحهاي آبخيزداري از جمله مشكلات اصلي اين اداره و كشاورزان شهرستان است.

محمد سلطانپور افزود: حذف تربت حيدريه طي سالهاي اخير از فهرست مناطق برخوردار از اعتبارات مقابله با خشكسالي، باعث تعجب و بهت كارشناسان شده است.

وي با بيان اينكه خشكسالي باعث افزايش روند مهاجرت روستاييان شده گفت: حتي در روستاهايي كه از رونق نسبي برخوردارند فقط شمار كمي از افراد سالخورده سكونت دارند كه نمي‌توانند در توليد نقشي داشته باشند.

او هشدار داد: استمرار اين وضعيت باعث تند شدن آهنگ مهاجرت از روستاهاي تربت حيدريه مي‌شود.

مدير جهاد كشاورزي تربت حيدريه از مسوولان ذيربط خواست براي مقابله با اين وضعيت اعتبارات مناسبي براي اجراي طرحهاي آبخيزداري و آبخونداري اين شهرستان اختصاص يابد.

سلطانپور همچنين پيشنهاد كرد با عوامل تشويقي همچون بيمه‌هاي تكميلي، رايگان شدن خدمات برق، تلفن و اختصاص يارانه به مناطق مواجه با خشكسالي روستاييان را تشويق به ماندن كرد.

رييس اداره آب و فاضلاب روستايي تربت حيدريه نيز به خبرنگار ما گفت:

تشديد پديده خشكسالي باعث محروم شدن حدود  ۵۰روستاي اين شهرستان از نعمت آب آشاميدني سالم شده است.

علي‌اكبر مومن زاده افزود: كاهش نزولات آسماني كمبود آب آشاميدني را در روستاهاي تربت حيدريه افزايش خواهد داد.

رييس اداره هواشناسي تربت حيدريه هم گفت: آمار بارش طي سال زراعي جاري نسبت به مدت مشابه پارسال كاهش قابل ملاحظه‌اي دارد.

محمد كفاش ارايه آمار دقيق را منوط به بررسي دقيق و بيشتر كرد.

تربت حيدريه به عنوان يكي از قطبهاي كشاورزي و دامي خراسان رضوي ۸۰ گونه مختلف زراعي و باغي دارد و  ۱۰درصد فرآوردهاي گوشتي و لبني اين استان را توليد مي‌كند.

بر اساس آمار دستگاههاي ذيربط جمعيت توليدكنندگان بخش كشاورزي در شهرستان  ۴۰۰هزار نفري تربت حيدريه طي  ۱۰سال گذشته از  ۹۰به  ۶۰درصد كاهش يافته است

نماينده تهران خواستار توجه بيشتر به وضعيت فرهنگي كشور شد

اميررضا خادم، نماينده تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر درمجلس شوراي اسلامي خواستار توجه بيشتر مسئولان نظام به وضعيت فرهنگي كشور شد.

خادم در نطق بيش از دستور خود در جلسه علني مجلس گفت : كميسيون فرهنگي‌مجلس نيز بايد براي ساماندهي وضعيت فرهنگي در كشور تلاش كند.

وي ، اجراي فرآيند برنامه ريزي راهبرد فرهنگي كشور بر اساس سه مرحله تدوين، اجرا، ارزيابي و بازنگري را مورد تاكيد قرار داد و افزود: در نظام برنامه‌ريزي فرهنگي كشور آنچه بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرد تاكيد بيشتر بر مرحله هدف‌گذاري و تدوين است.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس تصريح‌كرد:در كشورما فرآيند تدوين و هدف‌گذاري بدور از مباحث مرتبط با آن ارزيابي مي‌شود و بر اين اساس درصد بالايي از طرح‌هاي تهيه شده در حوزه‌هاي فرهنگ ، در اين مرحله متوقف مي‌شود.

خادم تاكيد كرد: ارزيابي نشدن فرآيند تدوين با مباحث مرتبط با آن سبب سرگرداني مجريان، فعالان و از همه مهمتر گروه‌هاي مخاطب در عدم وجود پيوندي بين اهداف تعيين شده بين برنامه‌هاي اجرايي و شاخص‌هاي قابل اندازه‌گيري فرهنگي در كشور مي‌شود.

نماينده تهران در مجلس به برگزاري " همايش دو روزه مهندسي فرهنگي" در كشور اشاره كرد و گفت: متاسفانه عملكرد دبيرخانه همايش ، سبب عقيم ماندن اهداف عالي برگزاركنندگان ، مدعوين و شركت‌كنندگان در اجلاس به‌صورت جدي شد.

وي افزود: ميان اين همايش كه با عنوان جديد مهندسي فرهنگي برپا شد با همايش‌هاي برگزار شده مشابه در گذشته، تفاوت معناداري براي خروج از بن بست فعلي وجود نداشت.

 

 

 

توس ميراث فرهنگي و تاريخي ايران زمين نيازمند توجه بيشتر است

حفاظت، صيانت و احيا آثار فرهنگي و تاريخي حفاظت از قرنها فرهنگ، تمدن و هويت ايراني اسلامي محسوب شده و امري است كه وظيفه هر فرد ايراني در هر جايگاه اجتماعي است.

انبوه آثار و بناهاي تاريخي و اسلامي در ايران به تنهايي معرف اوج فرهنگ و علم ايرانيان در سالها و قرنها قبل از پديد آمدن برخي فرهنگها و تمدن هايي است كه امروزه خود را به عنوان تمدنهاي برتر به جهانيان معرفي مي كنند.

از جمله آثار تاريخي و فرهنگي ايران "منطقه تاريخي توس و آرامگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي" است.

شاعري كه حفظ و تداوم زبان شيرين فارسي را مديون زحمات و رنجهاي فراوان و بي‌دريغ او هستيم، رنجي كه او نيز بر آن اشاره‌اي بس شيرين دارد:

بسي رنج بردم در اين سال سي عجم زنده كردم بدين پارسي اما آيا تاكنون براي صيانت و حفاظت از آرامگاه و زادگاه اين نابغه اهل توس كه آوازه او جهان را پر كرده، خدمات و تلاشهاي در خور و مورد تاكيد مقام معظم رهبري صورت گرفته است ؟

منطقه فرهنگي و تاريخي "توس" محوطه‌هاي بسيار وسيع تاريخي است كه به حدود سه هزار تا هفت هزار سال پيش از ميلاد تعلق دارند. محدوده‌اي با وسعت  ۱۶هزار و  ۵۰۰كيلومترمربع كه در حوزه آبريز رودخانه اسطوره‌اي "كشف رود" در خراسان قرار دارد.

بر اساس شواهد مستند تاريخي، اين منطقه "تمدنهاي شرق فلات ايران" را در بر داشته و از قديمي‌ترين زيستگاههاي اوليه بشري است. باستانشناسان موفق به كشف ابزارهايي در اين منطقه شده‌اند كه داراي قدمت چند صد هزار ساله است.

در قرون اوليه ظهور اسلام نيز بي‌ترديد "توس" منطقه‌اي مهم و قابل توجه بود كه بر اساس متون معتبر چهار شهر به نامهاي "نوغان، رادكان، تابران و ترغبند" داشته است.

شهر تاريخي توس امروزي تنها به محدوده "ولايت تابران" اطلاق مي‌شود و شامل حصار و باروي شهر و محدوده داخل آن، ارگ حكومتي، كهندژ، شارستان، مسجد مدرسه، بناي هارونيه و مجموعه آرامگاه فردوسي است.

"توس" در قرون چهارم و پنجم هجري قمري شهري آباد و پرابهت بود كه پس از حمله "غزها" در قرن ششم و حمله مغولها در قرن هفتم، به شدت ويران شد و ديگر رونق و شكوه سابق را بازنيافت.

"سرزمين توس" در گذر زمان خاستگاه بزرگترين و بيشترين فرهيختگان در سراسر ايران مي‌باشد. مشاهيري همچون "دقيقي توسي، فردوسي توسي، خواجه نصيرالدين توسي، خواجه نظام‌الملك توسي، امام محمد غزالي توسي و ابوعلي فارمدي" نشانگر ارزشمندي و تفاخر اين سرزمين هستند.

اين سرزمين به لحاظ در بر گرفتن خاستگاه فكري سرايش شاهنامه به عنوان تنها اثر منظوم حماسي ايران و نيز به سبب حضور بزرگان فرهنگي، منحصربفرد است.

اين امر بيانگر محيط خاص فرهنگي است كه تاثير عميقي در رشد و تعالي فرهنگ ايران داشته است.

رهبر فرزانه انقلاب آيت‌الله خامنه‌اي حدود  ۱۰سال پيش در بازديد از اين منطقه فرهنگي و تاريخي بر ضرورت حفظ و احياء و بازسازي آن و ضرورت ورود مجدانه دولت در اين زمينه تاكيد فرمودند.

به رغم گذشت اين مدت نه تنها آنچنان كه بايد و شايد به اين مهم پرداخته نشده بلكه هر از چند گاهي شاهد وقوع برخي اتفاقات و بي‌توجهي به اين منطقه عظيم فرهنگي و تاريخي هستيم.

چندي پيش شاهد نصب  ۱۰تا  ۱۵دكل فشار قوي برق جهت انتقال برق سرخس به كشور تركمنستان در حريم منظري آرامگاه فردوسي و شهر تاريخي توس بوديم كه بازتابهايي را در بر داشت.

هنوز مساله نصب دكلها در مسير مذاكره و ارايه راهكار به وزارت نيرو قرار دارد كه بر اثر اوج بي‌توجهي به آثار تاريخي و فرهنگي بار ديگر شاهد رخدادي تاثرانگيز در اين مكان تاريخي منحصربفرد هستيم.

حدود سه هفته پيش با وقوع دو انفجار پياپي در نزديكي شهر تاريخي توس شاهد وارد آمدن آسيبهاي جدي به بناهاي تاريخي منطقه بوديم.

انفجارها و لرزش ناشي از آن به حدي شديد بود كه به گفته مسوول ميراث فرهنگي پايگاه توس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي خسارات جدي و غيرقابل جبراني را به بناهاي تاريخي منطقه وارد آورده است.

وفا ثابتي در اين خصوص گفت: اين انفجارها به منظور ساخت كنارگذر شمالي مشهد به توس صورت گرفته است.

وي افزود: ميزان خسارات به دليل وسعت منطقه در دست بررسي ميداني از سوي كارشناسان است.

او اظهار داشت: چنين اقدامات و انفجارهايي با سازمان ميراث فرهنگي هماهنگ نشده بود و هيچگونه اطلاع قبلي از سوي مجري طرح كنارگذر شمالي مشهد به سازمان ميراث فرهنگي اعلام نشده بود.

اين در حالي است كه به گفته نماينده مجري طرح آزاد راه كنارگذر شمالي مشهد به توس، ساخت اين كنارگذر از سال  ۱۳۷۵توسط هيات دولت مصوب شده است.

علي‌اكبر عليپور گفت: هم‌اكنون حدود دو سال است كه مراحل مختلف اجراي اين كنارگذر در حال انجام است و تاكنون مانعي پيش نيامده است.

وي افزود: سه مرحله از انفجارهاي اين پروژه به منظور برداشتن عوارض طبيعي منطقه صورت گرفته و تاكنون هيچگونه اعتراضي از سوي ميراث فرهنگي به ما اعلام نشده است.

او گفت: محل وقوع اين انفجارها خارج از محوطه تاريخي شهر توس بوده لذا نيازمند هيچگونه هماهنگي با ميراث فرهنگي نبوده است.

وي اظهار داشت: اين اقدام زير نظر هيات مواد ناريه استان و با نظارت نيروي انتظامي و با مجوز رسمي انجام مي‌شود.

نماينده مجري طرح آزادراه كنارگذر شمالي مشهد گفت: به منظور پرهيز از تخريب و صدمه به بناهاي تاريخي منطقه به جاي ديناميت از "آمفو" با چاشني تاخيري استفاده شد لذا لرزش ناشي از انفجار بسيار ضعيف و وارد نمودن خسارت به بناهاي تاريخي بعيد به نظر مي‌رسد.

با اين وجود مسوول پايگاه ميراث فرهنگي توس گفت: طبق بخشنامه معاون اول رييس جمهور به شماره  ۳۸۱۴۰مورخ نهم مهر ماه  ۱۳۸۲و نيز مصوبه هيات دولت /۵۷۸۴۰ت  ۲۹۶۹۰ه در تاريخ چهارم اسفند ماه همان سال به كليه وزارتخانه‌ها، سازمانها، مووسسات دولتي و نهادهاي انقلاب اسلامي و استانداريهاي سراسر كشور، استعلام ضوابط استحفاظي آثار تاريخي فرهنگي و اصول توسعه پايدار به عنوان امري ضروري اعلام شده است.

وفا ثابتي افزود: همچنين مطابق با ماده  ۵۶۰فصل نهم قانون مجازات اسلامي عدم اخذ مجوز از ميراث فرهنگي كشور و تخلف از ضوابط حريم تاريخي، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارت، محكوميت حبس از يك ماه تا سه سال را در پي دارد.

مسوول پايگاه ميراث فرهنگي توس گفت: ناآگاهي و فقدان آموزش صحيح، تلقي نادرست از ارزش ميراث فرهنگي، بي‌توجهي و فقدان اهميت كافي از سوي دستگاههاي اجرايي و يا عدم رعايت موارد به علت ايجاد موانع و محدوديت در اجراي طرحهاي مورد نظر دستگاهها، از جمله دلايل بروز چنين مسايلي است.

با اين حال به گفته نماينده مجري طرح آزادراه كنارگذر شمالي مشهد به توس، كارخانه‌هاي سيمان و گچ و نيز يك سنگ معدن هم مشغول فعاليت در منطقه توس هستند.

عليپور گفت: ممكن است انفجاري از سوي معدن سنگ به منظور استخراج سنگ رخ داده باشد.

وي افزود: اين معدن سنگ بيش از چهار سال است كه مشغول فعاليت در منطقه مي‌باشد و براي استخراج سنگ، انفجارهاي پياپي را در دستور كار دارد.

او اظهار داشت: همه مردم و سنگتراشان و معماران اين معدن را به نام معدن سنگ فردوسي مي‌شناسند و فعاليتي كاملا قانوني دارد.

اين در حالي است مسوولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از وجود چنين معدن و وقوع هرگونه انفجار از سوي آن جهت استخراج سنگ اظهار بي‌اطلاعي مي كنند.

معاون حفظ و احيا آثار تاريخي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي در خصوص فعاليت كارخانه‌هاي گچ و سيمان واقع در شمال شهر تاريخي توس گفت: اين دو كارخانه در حال فعاليت روزانه در محل هستند.

كوروش صابري افزود: پراكنده شدن دود و غبار ناشي از فعاليت اين كارخانه‌ها با توجه به نزديكي آنها به مجموعه باغ آرامگاه فردوسي سبب شده ذرات تشكيل‌دهنده دود و غبار بر روي پوشش گياهي منطقه به ويژه درختان و گياهان مجموعه باغ آرامگاه فردوسي، لايه‌اي ايجاد نمايد.

وي گفت: اين لايه كدر موجب نرسيدن نور خورشيد به برگها و اختلال در عمل فتوسنتز گياهي و در نتيجه موجب آسيب، بيماري و روند نابودي گياهان موجود مي‌شود لذا پوشش گياهي باغ سبزي و شادابي خود را ازدست مي‌دهد.

او افزود: اين روند در منظر و چشم‌انداز منطقه نيز به لحاظ وجود غبار حاصل از آنها تاثير سوء داشته است.

وي در خصوص فعاليت اين كارخانه‌ها گفت: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مراتب فوق و اينگونه مداخلات كه سبب آسيب و يا تهديد در خصوص اين منطقه فرهنگي و تاريخي شده را طي نامه و گزارش مكتوب به سازمان مركزي در تهران، استانداري خراسان رضوي و دستگاههاي ذيربط اعلام نموده و خواستار عدم ارايه مجوز جهت فعاليت اينگونه صنايع شده است.

به رغم همه اينها، مسوول پايگاه ميراث فرهنگي توس مي‌گويد به منظور مديريت علمي و اجرايي اين سرزمين فرهنگي و تاريخي، طرح جامع آمايش توس تهيه و تدوين شده است.

ثابتي افزود: اين طرح در دو مقياس كلان در محدوده  ۱۶هزار و ۵۰۰ كيلومتر مربعي دشت توس و نيز در مقياس خرد يعني محدوده  ۳۶۰هكتاري شهر تاريخي تابران توس و محدوده پيرامون حصار و بارو تدوين شده است.

وي گفت: اين طرح شيوه كلي نگرش و نحوه مواجهه و مداخله در سرزمين تاريخي توس را تبيين نموده است.

او افزود: همچنين در محدوده شهر تاريخي تابران توس و پيرامون آن مكانيابي و جانمايي كليه كاربريهاي مورد نياز در داخل عرصه تاريخي شهر، سايت باستاني شهر و كاربري‌هاي باغي جانمايي گرديده است.

وي گفت: طرح جامع آمايش منطقه فرهنگي و تاريخي شهر توس اخيرا تهيه، تكميل و به تصويب سازمان متبوع رسيده و اكنون در تدارك و بررسي جهت طرح در شوراي عالي معماري و شهرسازي كشور است.

او افزود: در صورت تصويب در شورا كه بالاترين مرجع تصويب طرحهاي كلان معماري و شهرسازي كشور است، به عنوان يك طرح بالادست لازم‌الاجرا و جهت ابلاغ از سوي استانداري خراسان رضوي اقدامهاي لازم انجام خواهد شد.

معاون حفظ و احيا سازمان ميراث فرهنگي خراسان رضوي هم گفت: با توجه به حجم عظيم آثار و بناهاي فرهنگي و تاريخي اين منطقه نيازمند بررسي، شناسايي و ثبت و مرمت و حفاظت است اما اعتبارات تخصيصي ناكافي مي‌باشد.

صابري افزود: عدم بهره‌برداري مناسب و وجود طرحهاي گردشگري متناسب با منطقه، ناآشنايي و نيز بي‌توجهي دستگاههاي اجرايي با ارزشها و ظرفيتهاي منطقه و نيز اصول توسعه پايدار از جمله مسايلي است كه بايد هر چه سريعتر حل و رفع شود.

وي در خصوص راهكارهاي حل مشكلات منطقه توس اظهار داشت: همكاري و همسويي تمامي دستگاههاي اجرايي جهت حفاظت و جلوگيري از اقدامات بي‌ضابطه و غير قانوني در منطقه و برنامه‌ريزي صحيح و آينده‌نگر با توجه به حجم عظيم بازديدكنندگان و گردشگران جهت رفع موانع و مشكلات ذكر شده و تدارك امكانات و خدمات مناسب با شاء‌ن و جايگاه اين منطقه تاريخي و فرهنگي مواردي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.


کلمات کلیدی: