خبر۸۶۱
ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ فروردین ،۱۳۸٦  

آيين سنتي كشتي باچوخه خراسان در اسفراين آغاز شد

آيين محلي كشتي باچوخه خطه خراسان بر اساس سنتي ديرينه روز سه‌شنبه با حضور معاون رييس جمهور و رييس سازمان تربيت بدني با شركت كشتي‌گيران برتر استانهاي خراسان شمالي و رضوي و حضور  ۴۰هزار تماشاچي در شهر اسفراين آغاز شد.

در اين آيين كه همه‌ساله در روز چهاردهم فروردين و با نواختن موسيقي خاص اين كشتي برگزار مي‌شود نامداران كشتي باچوخه خراسان از مناطق و استانهاي مختلف كشور در "گود سنتي چشمه زينل‌خان" اسفراين با يكديگر رقابت مي‌كنند. در مسابقات امسال  ۱۰۰كشتي‌گير از  ۱۲شهرستان مختلف استانهاي خراسان شمالي و رضوي، پس از برگزاري آيين خاصي چون قرائت سوگندنامه توسط داوران و كشتي‌گيران، پنجه در پنجه يكديگر مي‌افكنند. مشهد، قوچان، بجنورد، نيشابور، چناران، شيروان، اسفراين، آشخانه، جاجرم ، جوين، فريمان و تربت حيدريه از مناطقي هستند كه ورزشكاراني را براي شركت در اين مسابقات گسيل كرده‌اند. اين افراد در پنج وزن  ۸۵ ،۷۵ ،۶۵و +۸۵كيلوگرم و به صورت يك حذفي كشتي مي‌گيرند كه در پايان به نفرات برتر اين رقابتها جوايزي چون قوچ، فرش و لوازم خانگي اهدا مي‌شود. علاوه بر رييس سازمان تربيت بدني كشور، استاندار خراسان شمالي، جمعي از روساي فدراسيونهاي ورزشي كشور، فرماندار و نماينده مردم اسفراين در مجلس شوراي اسلامي، جمعي از مديران استاني و محلي از جمله تماشاچيان اين آيين هستند. كشتي باچوخه از ورزشهاي محلي و ديرين قوم "كرمانج" در شمال خطه خراسان است كه همزيستي و خويشاندي اين قوم با ديگر اقوام اين خطه، اين ورزش را در بين معدودي از افراد ترك، فارس و بلوچ منطقه نيز رواج داده است. "چوخه" در واقع نام پالتويي با آستينهاي بلند بوده كه كشتي‌گيران هنگام كشتي با پوشيدن آن و پيچيدن شالي به دور كمر با هم مبارزه مي‌كرده‌اند كه به تدريج و در گذر  ۴۰ساله تاريخ اين ورزش، اين پوشش به جليقه‌اي محكم كتاني تغيير يافته كه كشتي‌گيران هنگام كشتي آن را مي‌پوشند. گستره فنون و تكنيكهاي اين كشتي، وسيعتر از ورزش رزمي "جودو" و "كوراش" است و همين امر موجب شده تا خراسان شمالي قهرمانان نام‌آوري را در عرصه جودو و كوراش به كشور تقديم كند. كسب عناوين برتر ورزشي جهاني از جمله نايب قهرماني جودو و كوراش جهان، قهرماني جودو و كوراش آسيا از افتخارات كشتي‌گيران باچوخه خراسان شمالي است.

ارزش ريالي تخلفات واحدهاي صنفي خراسان رضوي بالغ بر سه ميليارد ريال شد

معاون بازرسي سازمان بازرگاني خراسان رضوي ارزش ريالي تخلفات واحدهاي صنفي خراسان رضوي را در طرح ويژه نظارت نوروزي بالغ بر سه ميليارد و ۲۲۶ ميليون ريال ذكر كرد.

علي غفوري مقدم افزود: از اين ميزان سه ميليارد و  ۷۹ميليون ريال آن مربوط به تخلفات پرونده‌هاي تنظيمي در مشهد است. وي گفت: در طرح نظارتي نوروز امسال در مجموع  ۲۳هزار و  ۶۱۶مورد بازرسي در بخش كالا و خدمات در سطح استان انجام شد. وي اظهارداشت : از اين تعداد  ۱۷هزار و  ۳۴۱مورد مربوط به واحدهاي صنفي و اقامتي شهرمشهد و شش هزار و  ۲۷۵مورد هم مربوط به واحدهاي سطح شهرستانهاي استان بوده است. وي گفت : طي اين مدت دو هزار و  ۱۷۴مورد پرونده تخلف در كل استان تنظيم شد كه دو هزار و  ۶۵مورد اين تخلفات در شهر مشهد و توسط واحدهاي صنفي شهر صورت گرفته بود. وي در عين حال افزود : يك هزار و  ۴۸۳مورد گزارش نيز از مردم دريافت شده كه يك هزار و سه مورد آن مربوط به شهر مشهد است. او گشتهاي مشترك سازمان بازرگاني با مجامع امور صنفي و اتحاديه‌ها و دستگاههاي مربوطه را  ۶۳۰مورد عنوان كرد و گفت: از اين تعداد  ۴۲۹مورد آن در شهر مشهد بوده است. غفوري مقدم همچنين در ادامه با اشاره به بازرسي‌هاي ويژه اين سازمان در برخي موضوعات خاص اظهارداشت : فقط در بحث ميوه دو هزار و  ۸۰۲بازرسي انجام شده كه از اين تعداد دو هزار و  ۲۳۰مورد مربوط به خرده فروشي و مابقي بازرسي از عمده فروشي‌ها بود. وي گفت : بر اين اساس يك هزار و  ۵۱۳مورد از پرونده‌هاي تشكيل شده مورد رسيدگي قرار گرفت و براي آنها راي صادر شد. وي تعداد پرونده‌هاي رسيدگي شده در هياتهاي تجديد نظر را هم  ۱۲۳مورد عنوان كرد. غفوري مقدم افزود: طي اين مدت بالغ بر  ۱۴۰ميليون ريال اضافه دريافتي صنوف هم به مردم بازگردانده شد. وي بيان كرد: طرح ويژه نظارتي نوروزي همچنان تا پايان روز  ۱۵فروردين ادامه دارد و طي اين مدت پايگاههاي بازرسي و نظارت سازمان بازرگاني و مجامع امور صنفي همچنان فعال خواهند بود.

طبخ نان به روش علمي، راهكارها و موانع آن

"طبخ نان به روش علمي" و يا علمي كردن پخت نان، آرزويي است كه سالها در ايران صحبت از آن مي‌شود.

به تازگي وزارت علوم تحقيقات و فناوري اقدام به تاسيس رشته دانشگاهي "توليد نان" در دانشگاه علمي كاربردي نموده است. اين رشته دانشگاهي در خراسان رضوي توسط مركز علمي كاربردي شهيد هاشمي نژاد وابسته به جهاد كشاورزي خراسان رضوي داير شده است. قبل از آنكه در خصوص چگونگي تامين نيازهاي اوليه اين مركز علمي كاربردي در رابطه با ايجاد اين رشته تحصيلي و نيز پيش‌بيني گنجاندن مفاد درسي مورد نياز آن صحبت شود،بهتر است تا در خصوص ضرورت ايجاد اين رشته دانشگاهي صحبت شود. بر اساس آمارهاي وزارت بازرگاني طي  ۱۶سال گذشته  ۷۰درصد يارانه پرداختي در حوزه اقتصاد مربوط به گندم و آرد بوده است. "حسن يونس سينكي" كارشناس اين وزارتخانه در اين خصوص مي‌گويد: سهم بالاي يارانه اين بخش در سبد اقتصادي ما قابل تداوم و استمرار در آينده نيست. وي با تاكيد بر حل اين مساله معتقد است: هر چه ديرتر به رفع اين مساله، اقدام كنيم بايد هزينه بيشتري بپردازيم. سينكي مي‌افزايد: از  ۴۰هزار ميليارد ريال يارانه در حوزه  ۱۰قلم كالاي اساسي،  ۱۸هزار ميليارد ريال آن مربوط به نان و گندم است. وي با اشاره به اينكه ما در حوزه نان چه به لحاظ اجتماعي و چه اقتصادي فرهنگ‌سازي مناسب و برنامه ريزي صحيحي نداشته‌ايم، گفت: امروز از سويي سبد هزينه‌هاي اقتصادي مردم توان افزايش قيمت نان را بيش از اين ندارد و ازسوي ديگر وضع موجود در پرداخت يارانه‌ها، قابل پرداخت نيست. سينكي بابيان اينكه در حوزه توليدكنندگان نان هم،دچار مشكلات جدي هستيم بيان كرد:خروج از وضع موجود نيازمند يك تحول و تصميم‌گيري بزرگ است كه بايد روي دهد و با توجه به اقتصادي و اجتماعي بودن اين مسئله،مشكلات هر چه زودتر رفع شود، بهتر است. او گفت: در عين آنكه بحث غني‌سازي آرد به لحاظ موضوعي بحثي اقتصادي نيست اما هدف اقتصادي را تامين مي‌كند و موجب جلوگيري از بروز بيماريهايي چون فقر آهن، كم‌خوني و مانند آن است كه موجب تحميل بار مالي بر افراد و جامعه مي‌شود. سينكي ضمن تاكيد بر اقتصادي كردن اين كالا، افزود: اقتصادي كردن اين كالا به اين مفهوم است كه در حوزه اقتصاد و فرآيند تبديل ماده اوليه به نهايي، چنان عمل شود كه همه فرصتهاي ممكن در حوزه عمل اجرايي شود. وي غني‌سازي آرد، استفاده از نمكهاي يددار و نيز آموزش مهارتهاي حرفه‌اي در عرصه توليد و مانند آن را از اين دسته فرصت‌ها دانسته و گفت: امروز ما در فرآيند توليد فاقد مهارتهاي حرفه‌اي لازم هستيم و در بنگاههاي توليد از فقدان آن رنج مي‌بريم و انگيزه كسب آن هم وجود ندارد. سينكي ميزان ضايعات در عرصه توليد و توزيع را تا  ۳۰درصد اعلام نمود و افزود: بخشي از آنچه كه با نام ضايعات از آن ياد مي‌شود، مفاسد اقتصادي از سوي افرادي است كه به صراحت بيان نمي‌شود.

فرماندار مشهد هم ارايه آموزشهاي علمي طبخ نان را ضروري خوانده و مي‌گويد: ابتدا بايد راهكارها و موانع اجرايي شدن آن مورد بررسي، تبادل نظر و مورد اتخاذ تصميم قرار گيرد. "حسن موحديان" مي‌افزايد: بسياري بر اين باورند كه پيروي از روشهاي سنتي در هر كاري بهتر از ايجاد تحول است. او معتقد است: اين تصور غلطي است كه هر كار را كه تاكنون انجام مي‌داديم درست بدانيم و به خودمان بگوييم ديگر از اين بهتر نمي‌شود اين كار را انجام داد. موحديان اظهارداشت : تاكنون نان به شيوه سنتي پخت مي‌شد و اكنون كه دانشگاه جامع علمي كاربردي در مشهد اقدام به تاسيس اين رشته كرده‌است بايد مسوولان مرتبط با اين موضوع در خصوص طرح زمان بندي آموزش كارگران نانوايي با اين دانشگاه همكاري كنند.

معاون آموزشي و پژوهشي دانشگاه جامع علمي كاربردي شهيد هاشمي‌نژاد مشهد، وابسته به جهاد كشاورزي خراسان رضوي نيز معتقد است: براي اجراي اين تحول بزرگ، علاوه بر ايجاد رشته دانشگاهي توليد نان، براي كارگران نانوايي نيز پودمانهاي آموزشي در اين خصوص تدارك ديده شده است. دكتر "رضا ابرار" مي‌افزايد:حتي به كارگراني هم كه از سوي اتحاديه معرفي شوند، تخفيف‌هايي را در خصوص شهريه در نظر گرفته‌ايم. وي گفت: البته از سوي ديگر از اتحاديه نيز انتظار داريم از اين تاريخ به بعد براي افرادي كه اين دوره‌هاي آموزشي را نديده‌اند،مجوز نانوايي صادر نكند.

عضو هيات مديره و معاون بازرگاني شركت غله و بازرگاني خراسان رضوي نيز مي‌گويد: در اين دوره‌هاي آموزشي نانوايان بايد با موضوع كيفيت آرد و گندم آشنا شوند. "احمد عبدوست" افزود: ذخيره‌سازي آرد و آفتهاي ذخيره‌سازي و اينكه از چه نوع آردي براي پخت چه نوع ناني استفاده شود از ديگر موضوعاتي است كه بايد در اين دوره‌هاي آموزشي لحاظ شود.

مدير گروه بهداشت محيط حرفه‌اي دانشگاه علوم پزشكي مشهد نيز معتقد است: پخت نان جزو آن دسته از مشاغلي است كه  ۸۰درصد آن منوط به تجربه و تنها۲۰ درصد آن به علم نانوا مرتبط است. دكتر "مرتضي احتشامي‌فر" مي‌افزايد: اگر خوب توجه كنيم در روستاهاي ايران بهترين نان طبخ مي‌شود در حالي كه آنها هيچ گونه تحصيلاتي در اين خصوص ندارند. وي مي‌گويد: البته ضرورت برگزاري اين كلاسهاي آموزشي را منكر نمي‌شوم، اما معتقدم بايد بشكلي برنامه‌ريزي كرد كه كارگران نانوايي، (با توجه به اينكه از صبح تا شب مشغول كار هستند) فرصت حضور در اين كلاسها را داشته باشند. احتشامي‌فر مي‌افزايد:از سوي ديگر آنها بايد ملزم شوند كه بعد از گذراندن اين آموزشها نان خوب عرضه كنند، زيرا بسياري از نانوايان هم‌اكنون نيز با وجودي كه آموزش نديده‌اند، بعضا مشاهده شده در موارد خاص نان خوبي هم پخت مي‌كنند. رييس اتحاديه نانوايان مشهد نيز در اين خصوص مي‌گويد: با اصل اجراي طرح مخالف نيستيم بلكه كاربري تحصيلي بايد توام با تجربه باشد. "سيدابراهيم خليلي" مي‌افزايد: اگر اين مهم در نظر گرفته نشود، نتيجه آن است كه با خيل عظيم فارغ‌التحصيلاني مواجه مي‌شويم كه درس خوانده‌اند،اما چون تجربه كاري ندارند، لذا بر تعداد بيكاران جامعه افزوده مي‌شود. وي تعداد نانوايي‌هاي موجود در مشهد را يك هزار و  ۸۰۰واحد اعلام كرد و گفت: حد متوسط تعداد كارگران هر واحد، چهار نفر است كه برنامه ريزي براي تحصيل آنها بايد مورد توجه قرار گيرد. خليلي ميزان عرضه روزانه آرد در اين شهر را  ۷۰۰تن ذكر كرد و افزود:بخش زيادي از اين ميزان با احتساب كرايه حمل، كيلوي  ۱۷/۵ريال عرضه مي‌شود كه دولت به ازاي هر كيلوي آن  ۲۵۰۰ريال يارانه مي‌پردازد. وي بيان كرد: در كنار آموزشهاي دانشگاهي، موضوع فرهنگ‌سازي در استفاده بهينه نان از سوي شهروندان نيز، مهم است زيرا غالب مردم بدليل ارزان بودن نان، بيش از حد نياز تهيه مي‌كنند كه اين موضوع، باعث بيات و در نتيجه غير قابل استفاده ماندن نان مي‌شود.

۳/۵ميليون مسافر طي تعطيلات نوروزي وارد مشهد شدند

معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: تا پايان تعطيلات نوروز سه ميليون و  ۵۰۰هزار زاير و مسافر وارد شهر مشهد شدند. سيدمسعود منتجبي روز سه‌شنبه به ايرنا گفت: از روز ۲۵ اسفند ماه تا  ۱۳فرودين ماه جاري  ۷۶۹هزار و  ۹۵۹مسافر از طريق پايانه مسافربري،  ۲۹۵هزار و  ۶۲۰نفر از طريق راه‌آهن،  ۱۰۱هزار و  ۴۱۴نفر از طريق فرودگاه و دو ميليون و  ۲۹۷هزار و  ۲۹۳نفر با وسايل نقليه شخصي وارد اين شهر شدند. وي افزود: طي اين مدت يك ميليون و  ۷۹هزار و  ۶۲۱نفر از موزه‌ها، بناها و اماكن تاريخي مشهد ديدن كردند. از اين تعداد  ۱۵۳هزار و  ۶۷۰نفر از موزه‌ها و  ۹۲۵هزار و  ۹۵۱نفر از ابنيه و اماكن تاريخي بازديد كردند. او گفت: طي همين مدت  ۲۹هزار و  ۷۴۶نفر براي كسب راهنمايي به دفاتر اطلاع‌رساني سازمان ميراث فرهنگي مستقر در مبادي ورودي شهر مشهد مراجعه كردند كه  ۱۹۲۹نفر از آنان گردشگر خارجي بودند. معاون سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي در خصوص اقدامات نظارتي اين سازمان نيز گفت: در اين مدت هزار و  ۹۱۹بازديد در قالب نظارت بر تاسيسات گردشگري شامل هتلها، هتل‌آپارتمانها، مهمانپذيرها، رستورانها و دفاتر خدمات مسافري صورت گرفت كه طي آن  ۱۸۰مورد تذكر و ۴۰ مورد اخطار صادر شد.

مجموعه "ترش و شيرين"، تصويري تكراري از فضاي متناقض

توليد و عرضه برنامه‌هاي مناسبتي بويژه طنز درايام تعطيلات نوروز از دهه  ۷۰درشبكه‌هاي مختلف سيما باب شد وامسال نيز مجموعه‌هاي "بايرام"، "روزگار خوش حبيب آقا" و "ترش و شيرين" با همين رويكرد، تصويري تكراري از فضاي متناقض را براي مخاطب به نمايش گذاشت. مجموعه "ترش و شيرين" ساخته رضا عطاران كه در جدول پخش شبكه سوم سيما قرار گرفته با اقبال بيشتر مخاطبان در مقايسه با ساير توليدات روبه‌رو شده است. اين مجموعه درادامه كارهاي قبلي فيلمساز "خانه به‌دوش" و "متهم گريخت"، امسال نيز فضا و موقعيت‌هاي قبلي را با تعاريفي ديگر در معرض ديد مخاطبان قرار داده است. ترش و شيرين با محوريت داستان يك خانواده متوسط روبه پايين و ارتباط يكسويه شخصيت‌ها با جامعه بيروني و مقايسه وضع موجود اين افراد در ارتباطي تصادفي با خانواده‌اي متمول، تصويري كدر و شايد بامزه از اين ارتباط و تناقض است. عطاران دراين مجموعه همچنان بر وجود آدم‌هاي بي‌مصرف و مزاحم و شايد به تعبير برخي شخصيت‌هاي ترش و شيرين "ميكروب" كه "ناصر" با ايفاي نقش عطاران نماد آن است، اصرار دارد. شخصيت ناصر با وجود باورپذير بودن و به نوعي در معرض قرار داشتن در قالب‌هاي مختلف اجتماعي براي مخاطب آزاردهنده و در برخي مواقع عصباني كننده است. زندگي پيچيده امروز و مشكلات گوناگون آن در گستره كلانشهرها طرح شخصيت‌هاي اين چنيني را برنمي‌تابد و آهنگ رفتاري در طبقات مختلف اجتماعي را دچار تناقض مي‌كند. ترش و شيرين را نمي‌توان دغدغه زندگي شهري امروز حتي بانگاهي طنز در ايران برشمرد زيرا شخصيت‌هاي درآن غيرواقعي، غلوشده و داستان به‌دور از روابط رايج و فضاي معمول روايت شده است. هرچند مي‌توان تلنگر اين مجموعه و وجود طبقه "نوكيسه" و ايجاد شكاف طبقاتي را محصول غفلت عمومي و سالم نبودن فضاي اقتصادي در ايجاد روابط منطقي اجتماعي دانست. عطاران برخلاف كارهاي قبلي‌اش در ترش و شيرين بازگشتي به‌گذشته و برنامه‌هاي طنز پيشين داشته و اين براي فيلمسازي كه قصد طرح مباحث اجتماعي با نگاهي جديد و طنز دارد به معناي تكرار است. ترش و شيرين با وجود نشانه‌هايي براي خنداندن مخاطب در اغلب موارد براي او ملال‌آور و نوع بازي و برخورد شخصيت‌هاي قابل پيش بيني است. "جهان" و "نصرت" در مجموعه ترش و شيرين و برخوردهاي آن دو، يادآور زوج مجموعه قبلي عطاران در خانه به دوش است با اين تفاوت كه در كار قبلي اين دو شخصيت جديد و قابل باور براي مخاطب هستند اما در ترش و شيرين تكراري و خسته‌كننده به نظر مي‌رسند. مجموعه ترش و شيرين با وجود ضعف‌هاي ساختاري، تكنيكي و شخصيت‌پردازي با اقبال مخاطبان تلويزيوني در نوروز امسال روبه رو شده اما انتظار ارايه كار بهتر از عطاران نزد آحاد مخاطبان در آينده محفوظ است.

رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان رضوي:

برنامه‌ريزي‌هاي آتي درحوزه شهر توس با جهت‌گيري توسعه صنعت گردشگري است

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: حوزه تاريخي شهر توس از قابليت ويژه‌اي به منظور توسعه صنعت گردشگري برخوردار است.

ابوالفضل مکرمي‌فر افزود: بر اساس طرح آمايش تهيه شده براي مجموعه تاريخي توس، برنامه ريزي‌هاي آتي از جمله کاربري اراضي با جهت گيري توسعه صنعت گردشگري در دست اقدام است. وي مجموعه توس را به عنوان قطب تاريخي فرهنگي مشهد معرفي کرد و گفت: اين دشت در حوزه آبريز کشف رود مي باشد که به علت شرايط اب و هوايي و مراتع غني در طول تاريخ مورد توجه بوده است.

مکرمي فر اظهار داشت: کاوش هاي زيست شناسي، دشت توس را زيستگاه افرادي مي داند که در قديمي ترين دوره پارينه سنگي در کناره هاي کشف رود زندگي مي‌کرده‌اند.وي تصريح کرد: آنچه تاکنون باقي مانده، باروي ويران شده شهر تاريخي تابران، ارگ و بقعه هارونيه است. وي اضافه کرد: سطح شهر توس انباشته از بقاياي آثار معماري، تاريخي و فرهنگي است و انواع سفال هاي مربوط به قرن سوم تا نهم هجري را در خود جاي داده است.مکرمي‌فر از تصويب طرح راهبردي گردشگري منطقه طرقبه و شانديز با هدف ايجاد پايداري در محيط طبيعي و توسعه گردشگري پايدار مطالعات منطقه به مساحت 600 کيلومتر مربع خبر داد و گفت: منطقه بين رودخانه نغندر و رودخانه شانديز و ارتفاعات بينالود به عنوان يکي از بهترين مناطق تفرجگاهي مشخص شده است. وي تله کابين، کمپينگ، مرکز نمايش راز کيهان، آکواريوم، باغ گياه شناسي، نمايش فواره ها، باغ پرندگان، دهکده ايران و تندرستي، باشگاه و زمين گلف و پيست اسکي و اسکي روي چمن را از جمله طرح هاي در نظر گرفته شده براي اين منطقه گردشگري اعلام کرد. رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي بيان داشت: گرچه اين منطقه گردشگري در حال حاضر مراحل ابتدايي مطالعات و اجرايي خود را طي مي کند، اما در آينده اي نه چندان دور با توجه به قابليت هاي منطقه به عنوان يکي از مهمترين مراکز جذب گردشگر داخلي و خارجي محسوب مي شود و حوزه نفوذ آن به لحاظ گردشگري تمام ايران و کشورهاي منطقه را نيز شامل مي شود. 


کلمات کلیدی: