خراسان ۲۱۱۲
ساعت ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ اسفند ،۱۳۸٥  

نگاهي به جاذبه‌هاي گردشگري فاروج

شهرستان فاروج با وسعت يك هزار و  ۷۲۳كيلومتر مربع دروازه شرقي استان خراسان شمالي محسوب مي‌شود كه در مسير اصلي مشهد به شمال كشور قرار گرفته و از شمال و شرق به شهرستان قوچان در خراسان رضوي، از جنوب به اسفراين و از غرب به شهرستان شيروان منتهي مي‌شود. از جاذبه‌هاي گردشگري اين شهرستان مي‌توان به دره معروف جنگل گردو، دره معروف جنگل بادام داغيان، آبشار دره اسنجير، سد چري، چشمه مردكانلو، مسجد كهن روستاي استاد، آرامگاه شاهزاده عبدالرحمن خرق و امامزاده سلطان جعفر سياهدشت اشاره كرد. طبيعت بكر و بي‌نظير و آب و هواي با طراوت و نيز وجود چشمه‌سارهاي متعدد در اين خطه، فضايي دلنشين را براي گردشگران فراهم كرده كه مي‌توانند ساعات زيادي را از ديدني‌هاي آن ديدن كنند. مسافراني كه از دور و نزديك از اين شهر خراسان شمالي عبور مي‌كنند زماني را براي خريد آجيل و تنقلات گوناگون و متنوع اين شهر اختصاص مي‌دهند، پس بي مناسبت نيست اگر فاروج به شهر "آجيلي" خراسان شمالي موسوم شده است. استقرار اين شهر در مجاورت جاده اصلي شمال شرقي به شمال كشور مردمان هوشمند اين منطقه را بر آن داشته تا از اين موقعيت حداكثر سود را برده و و با فراهم ساختن و عرضه انواع آجيل، اقتصاد شهر خود را رونق ببخشند. اين شهرستان كوچك با خشكبار، آجيل و انواع برگه‌هاي ميوه‌اش مشهور شده است. فاروج در حد فاصل دو منطقه تاريخي قوچان و شيروان قرار گرفته و محوطه‌ها و بناهاي تاريخي با ارزشي در اين منطقه شناسايي شده است. تپه‌هاي باستاني بر جاي مانده از هزاره اول پيش از ميلاد و نيز دوران حكومت پارتها و ساسانيان همچون تپه روستاي خبوشان، گول تپه، تپه خلق آباد ، تپه يام و گبرقلعه و ديگر قلعه‌هاي سنگي بر غناي باستاني اين منطقه صحه مي گذارند. ساكنان فاروج را اقوام ترك، كرد و فارس تشكيل مي‌دهند اما بيشتر آنان ترك زبان هستند. روستاي توريستي خسرويه كه به عنوان يكي از دهكده‌هاي گردشگري استان خراسان شمالي شناخته شده در دامنه رشته كوه زيباي شاه‌جهان در فاصله ۲۵ كيلومتري جنوب غربي فاروج در دل دره‌اي سرسبز جا گرفته است. خسرويه زادگاه عالم‌رباني آقانجفي قوچاني نويسنده اثر معروف و پرمخاطب سياحت غرب است. اين روستا علاوه بر برخورداري از بافت سنتي و غناي مذهبي، از جاذبه‌هاي گردشگري نيز بهره‌مند است. از مقبره‌هاي معروف فاروج مي‌توان به مقابر متبرك باباحسين، بابا و بي‌بي اشاره كرد كه در نزد مردم اين منطقه از شان و احترامي خاص برخوردارند. شهرستان فاروج كه با  ۷۵هزار نفر جمعيت در فاصله  ۹۰كيلومتري شرق بجنورد، مركز استان خراسان شمالي قرار دارد پس از تشكيل اين استان از استان خراسان رضوي جدا شده و ضمن ارتقا به شهرستان به اين استان پيوست.

فرماندار: هيچ اعتباري براي جبران حوادث به تربت حيدريه اختصاص نيافت

فرماندار و رييس ستاد حوادث غير مترقبه تربت حيدريه گفت: عليرغم خسارات سنگين ناشي از حوادث قهري طي سال جاري هيچ اعتباري براي جبران به اين شهرستان اختصاص نيافته است.

مجتبي صادقيان افزود: اين در حالي است كه حوادث قهري همچون خشكسالي، سيل، تگرگ و سرما ميلياردها ريال به بخشهاي مختلف تربت حيدريه خسارت وارد كرده است.

وي اضافه كرد: فقط خسارت وارده ناشي از خشكسالي به بخشهاي كشاورزي، دام و صنايع مرتبط تربت حيدريه طي سال جاري  ۴۲۰ميليارد ريال زيان بر جاي گذاشته است.

وي اظهار داشت: همچنين چندين مرحله وقوع حوادث شامل سيل، سرما و تگرگ در سال جاري به حدود  ۱۰۰روستاي تربت حيدريه خسارت جدي وارد كرده است.

وي بيشترين اين خسارات را شامل تخريب قنوات و جاده‌هاي ارتباطي، اراضي كشاورزي و باغات همچنين از بين رفتن محصولات زراعي و باغي عنوان كرد.

فرماندار تربت حيدريه گفت: تخريب ديوارهاي ساحلي و تلفات دامي در كنار ساير موارد ميلياردها ريال خسارت به مردم شهرستان بويژه كشاورزان وارد كرد.

صادقيان افزود: بجز پرداخت وامهاي بانكي جزئي هيچ اعتبار ديگري براي جبران خسارات وارده به مردم تربت حيدريه اختصاص نيافته است.

وي خاطرنشان كرد: متاسفانه با حذف تربت حيدريه از ليست مناطق برخوردار از اعتبارات مبارزه با خشكسالي مشكل كشاورزان و دامداران مضاعف شده است.

وي خواستار مساعدت دستگاههاي ذيربط بويژه رياست جمهوري، وزارت كشور و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي براي كمك به آسيب ديدگان حوادث تربت حيدريه شد.

تربت حيدريه با توليد  ۷۰گونه محصولات زراعي و باغي،  ۲۰۰تن شير در روز و هشت درصد توليدات گوشتي و دامي خراسان رضوي قطب كشاورزي محسوب مي‌شود.

طوفان شن سالانه  ۱۲۵ميليارد ريال خسارت به استانهاي خراسان وارد مي‌كند

مدير كل منابع طبيعي خراسان رضوي گفت: طوفان‌هاي شن سالانه  ۱۲۵ميليارد ريال خسارت به استانهاي خراسان وارد مي‌كند.

فرامرز زينل‌پور در همايش مسوولان دفاتر نمايندگي ولي فقيه در جهاد كشاورزي استان افزود: هم اينك از  ۹ميليون و  ۱۶۶هزار هكتار عرصه منابع طبيعي استان، هفت ميليون و  ۳۱۱هزار هكتار سطح مراتع، يك ميليون هكتار جنگلي و  ۷۲۲هزار هكتار آن هم عاري از هر نوع پوشش گياهي است.

او اظهار داشت: تا كنون در سطح  ۷۶۰هكتار از اراضي كشور عمليات بيابان زدايي انجام شده است اما اين ميزان در برابر تخريبي كه صورت مي‌گيرد چندان زياد نيست.

وي با تاكيد بر ضرورت اجراي طرح‌هاي آبخيزداري در سطح استان ادامه داد: هم‌اينك فرسايش خاك در برخي حوزه‌هاي آبخيز استان بسيار زياد است چنانكه در مناطقي، خاك تا  ۲۵تن در هر هكتار سالانه تخريب مي‌شود كه با اجراي طرحهاي آبخيزداراي به سه تن كاهش يافته است.

وي انجام عمليات آبخيزداري را در جهت حفظ و احياي منابع طبيعي ضروري خواند و اظهار داشت: حوزه كشف رود كه دشت مشهد چناران در آن قرار گرفته و چهار ميليون و  ۴۰۰هزار هكتار وسعت دارد به شدت نيازمند اجراي اين طرحهاست.

وي اظهار داشت: توجه به فعاليت آبخيزداري براي كنترل روان آبها و تثبيت نزولاتي كه در كوهستان و بالادست‌ها انجام مي‌شود از ضروريات است.

او گفت:اگر تغذيه آبخوان‌هاي دشت مشهد اهميت دارد بايد فعاليت آبخيزداري در سرشاخه‌هاي آن هم انجام شود.

وي اجراي اين طرح‌ها را در بحث كنترل، فرسايش خاك و جلوگيري از خروج رسوبات و خاك از منطقه و تغذيه سفره‌هاي آب زيرزميني آن موثر ذكر كرد.

وي اظهار داشت: با اجراي اين طرح‌ها عملا كنترل  ۳۵ميليون متر مكعب هرز آبهاي سطحي در حوزه كشف رود، كاهش رسوب دهي به ميزان  ۶۰۰هزار متر مكعب، كاهش خطر سيل‌گيري در سطح سه هزار هكتار از اراضي و كاهش بحران آب دشت مشهد تا حدي محقق مي‌شود.

نماينده ولي فقيه در سازمان جنگلها و مراتع و آبخيزداري كشور هم در اين همايش نقش روحانيون و علما را در مشاركت مردم و فرهنگسازي در حفظ، حراست و احيا منابع طبيعي تعيين‌كننده خواند.

حجت‌الاسلام  خاك  افزود: يكي از عالي‌ترين نيازهاي بشري طبيعت و حفظ منابع طبيعي است و انسان در سايه ارتباط صحيح با مواهب طبيعي مي‌تواند با خدا، خود و ديگر موجودات ارتباط برقرار كند.

وي گفت : در قرآن و روايات هم بسيار به جايگاه و رابطه انسان با طبيعت پرداخته شده است چنانكه  ۷۰۰آيه از آيات قرآن در زمينه طبيعت و مواهب طبيعي است.

نمايشگاه فروش بهاره مشهد با استقبال گسترده مردم روبرو شد

در آستانه نوروز بازار خريد رونق زيادي مي‌يابد كه يكي از مصاديق بارز آن نمايشگاه فروش بهاره يا همان عرضه مستقيم كالا است كه اين روزها در محل نمايشگاه بين‌المللي مشهد داير شده و از زمان بازگشايي تاكنون استقبال خوبي از آن بعمل آمده است.

نمايشگاه فروش بهاره مشهد كه از روز سه‌شنبه  ۱۵اسفندماه در محل نمايشگاه بين‌المللي مشهد داير شده و  ۱۰روز ادامه دارد تاكنون با استقبال خوب مردم روبرو شده است.

مقابل غرفه‌هاي نمايشگاه همواره شلوغ است و راه رفتن در طول سالنها به دشواري انجام مي‌شود.

حتي به اذعان مسوولان نمايشگاه در روز جمعه گذشته بالغ بر  ۶۰هزار قطعه بليت فروخته شد.

برپايي نمايشگاه‌هايي از اين دست طي چند سال اخير با هدف حذف دست دلالها و واسطه‌ها و عرضه مستقيم كالاهاي توليدي و ارائه آن با قيمت ارزانتر و مناسب تر به مردم رواج يافته است.

با اين حال عرضه مستقيم انواع پوشاك بهاره و مايحتاج نوروزي با قيمتي پايين‌تر از نرخ بازار از اهداف برگزاري اين نمايشگاه است.

كالاهاي عرضه شده در اين نمايشگاه تنوع زيادي دارد چنانكه در آن از پوشاك زمستاني كه فصل آن رو به اتمام است تا مبلمان منزل و اجناسي با درجه‌بندي‌هاي مختلف از يك و دو و سه را مي‌توان يافت.

به گفته برگزاركنندگان نمايشگاه،  ۴۵۰واحد توليدي و توزيعي در قالب شش سالن اصلي، كالاهايي چون شيريني و آجيل، پوشاك، كيف و كفش، مواد غذايي و مواد آرايشي و بهداشتي را به صورت مستقيم به خريداران عرضه مي‌كنند.

اين دست نمايشگاه‌ها سالانه دو بار در اواخر زمستان كه آغاز بهار است و اوايل پاييز برگزار مي‌شود و اختصاص آن به عرضه كالاهاي اساسي و مورد نياز فصلي مردم خود امري است كه موجب استقبال از آن مي‌شود.

چنانكه در چند سال اخير با استقبال خيلي خوبي از سوي مردم مواجه شده هر چند در نحوه‌فعاليت‌آن، قيمت و كيفيت كالاهاي عرضه شده اعتراضات و انتقاداتي هم هست.

در واقع سابقه‌اي كه مردم ما از خريد چنين نمايشگاه‌هايي دارند چندان خوشايند نبوده و نيست و اين ديد به دليل ديدگاه نه چندان مطلوب برخي از غرفه‌داران اين نوع نمايشگاه‌ها در عرضه اجناسي كه‌به قولي روي دست‌شان مانده همچنان به قوت خود باقي است.

ديد عموم آن است كه در چنين مجموعه‌هايي اجناس بنجل و نامطلوب عرضه مي‌شود و غرفه‌داران هم تصورشان آن است كه بايد در چنين اماكني اجناس قديمي و به قولي از مد افتاده خود را عرضه كنند و چون مردم‌ناچار به خريد هستند اين كالاها را رد كرده و خواهند فروخت.

در واقع تغيير اين ديد جز با نظارت بيشتر و تغيير نگرش توليدكننده و توزيع‌كننده و عرضه كالاهاي مطلوب، با كيفيت و پايين‌تر بودن قيمتها به نسبت بازار امكان پذير نيست.

استقبال از اين نمايشگاه و دست پر مردم در بازگشت از نمايشگاه حاكي از آن است كه از وضعيت برپايي آن راضي تر از گذشته‌اند.

اجناس ارائه شده در نمايشگاه از سوي مسوولان برگزاري قبلا قيمت‌گذاري شده و هر فروشنده‌اي موظف است اجناس جديد خود را جهت تعيين قيمت كارشناسي به كميته‌اي متشكل از مجامع امور صنفي، سازمان بازرگاني ارائه دهد و كارشناسان پس از تعيين قيمت، برچسب قيمت را بر روي كالا پلمپ مي‌كنند.

بازرسين اين كميته نيز به صورت تمام وقت بر عملكرد غرفه‌ها و قيمت كالاي عرضه شده نظارت دارند.

يكي از بازديدكنندگان در رابطه با نمايشگاه گفت: قيمت اجناس خوب و منصفانه است.

 مسعود محمودي  افزود: انواع كالاها در اين نمايشگاه وجود دارد و هر فردي مي‌تواند كالاي مورد نياز خود را تامين نمايد.

وي ادامه داد: بيشتر اجناس عرضه شده در اين نمايشگاه را پوشاك تشكيل مي‌دهد كه البته با توجه به افزايش خريد پوشاك توسط مردم در آستانه سال نو يك امر طبيعي است.

يك خانم خانه‌دار نيز كه به همراه دو دخترش مشغول خريد است، گفت: تنوع كالا در نمايشگاه محدود است و فروشنده‌ها بيشتر اجناس ارزان را براي فروش آورده‌اند، مثلا در غرفه‌هاي پيراهن مردانه و مانتو، لباسهاي درجه يك و شيك كمتر به چشم مي‌خورد.

وي ادامه داد: در حالي كه بازار كفش مشهد پر از كفش چيني است گويا به فروشنده‌هاي اينجا اجازه نداده‌اند، كفش چيني بياورند.

او اضافه كرد: قيمت بسياري از كالاهاي عرضه شده در نمايشگاه پايين‌تر از قيمت بازار است، با اين وجود قيمت برخي از كالاها نيز تفاوتي با سطح شهر ندارد.

يك غرفه‌دار نيز گفت: استقبال و حضور مردم در نمايشگاه خوب است اما محدوديت جا و سالنهاي باريك نمايشگاه با توجه به ازدحام جمعيت،به خريدار امكان انتخاب كمتري مي‌دهد.

اكبر عادلي كه توليدكننده است افزود: مسوولان نمايشگاه تمام كالاهاي ما را نرخگذاري كرده‌اند و به ما گفته‌اند بايد اجناس خود را به قيمت "در كارخانه" بفروشيد.

او اظهارداشت: به دليل اينكه ناچاريم كالاي خود را به قيمت پايين بفروشيم حضور در نمايشگاه خيلي براي ما صرف نمي‌كند و تنها توجيهي كه دارد بالا بودن حجم فروش است كه مقداري از ضرر ما مي‌كاهد.

يك غرفه‌دار ديگر نيز گفت: مسوولان نمايشگاه خيلي سخت‌گيري مي‌كنند و قيمت اجناس ما زير ذره‌بين است.

مجيد ريخته‌گر هم كه توليدكننده پوشاك مردانه است ،مي‌گويد: ما با اين هدف كه با مصرف‌كنندگان به طور مستقيم ارتباط برقرار كنيم در نمايشگاه شركت كرده‌ايم.

وي افزود: مديران واحدهاي توليدي نبايد هدف از شركت در نمايشگاه را عرضه مستقيم كسب سود در نظر بگيرند چرا كه با ارتباط مستقيم با مردم مي‌توان ضمن اطلاع از نظرات مصرف‌كنندگان، خواسته‌هاي آنان را تامين و آينده محصولات خود را تضمين كرد.

وي گفت: بر پايي اين نمايشگاه كمك زيادي به حذف دلالها و تامين خواست مردم و افزايش قدرت خريد شهروندان بويژه اقشار كم درآمد مي‌كند چرا كه اكثر واحدهاي توليدي محصولات خود را بصورت مستقيم و زير قيمت بازار به مصرف‌كننده عرضه مي‌كنند.

وي اين نمايشگاه را در قياس با چندين نمايشگاه ديگري كه در آن حضور داشته به لحاظ كيفيت و سطح اجناس ارائه شده بهتر ذكر كرد.

يك توليدكننده لوازم بهداشتي نيز برگزاري اين نمايشگاهها را بهترين فرصت براي بهبود توليد محصولات واحدهاي توليدي ذكر كرد و برپايي آن را در پايان هر فصل بهتر دانست به شرط آنكه ضوابط و مقررات بهتري براي عرضه كالاي با كيفيت تر ارائه شود.

به اعتقاد وي، پايين آمدن قدرت خريد مردم موجب شده كه آنان از اينگونه نمايشگاهها كه كالاها را به صورت مستقيم بي‌واسطه و با قيمت ارزانتر عرضه مي‌كنند استقبال بيشتري كنند اما بايد به گونه‌اي باشد كه رضايت آنان جلب شود تا در دوره‌هاي بعد هم اين استقبال افزايش يابد.

در مجموع همه آنها معتقدند اين‌گونه نمايشگاهها مي‌تواند در تعديل قيمتها در بازار موثر باشد.

معاون اداري، مالي و برنامه‌ريزي استاندار خراسان رضوي هم برپايي اين نمايشگاهها را ضروري مي‌داند.

حسين علي پور گفت: اين نمايشگاه‌ها با توجه به عرضه متمركز كالاهاي مورد نياز مردم امكان دسترسي آنان را به اقلام متنوع مصرفي تسهيل مي‌كند.

وي اظهار داشت: با توجه به اينكه عرضه كالاها در اينگونه نمايشگاهها كنترل شده و از توليد به مصرف است قيمت عرضه آنها حداقل  ۲۰درصد كمتر از قيمت متعارف بازار است.

او وجود مراكز عرضه كالا را در عين حال در كاهش ترافيك و تردد مردم در مناطق مركزي شهر و صرفه جويي در وقت آنان بسيار موثر دانست.

نماينده مجمع امور صنفي توليدي مشهد در نمايشگاه هم در اين زمينه گفت:

براساس دستورالعمل، قيمت اجناس نمايشگاه بايد زير قيمت بازار باشد و به همين دليل كارشناسان ما اجناس را قيمت‌گذاري و سپس پلمپ مي‌كنند.

عليرضا فاطمي افزود: از سويي متخلفان روزانه به هيات بدوي رسيدگي به تخلفات صنفي مستقر در محل نمايشگاه معرفي مي‌شوند و همانجا حكم لازم براي متخلف صادر مي‌شود.

وي اضافه كرد: برخي غرفه‌داران به دليل نرخگذاري پايين كالايشان توسط كارشناسان ما چندان راضي نيستند اما تلاش ما رعايت حقوق مصرف‌كننده است.

فاطمي اظهارداشت: بازرسان كميته مشترك اصناف و سازمان بازرگاني به طور مداوم بر عرضه‌اجناس نظارت دارند و علاوه بر آن مردم مي‌توانند به پايگاه مستقر در نمايشگاه مراجعه نموده و شكايت خود را اعلام نمايند.

نماينده مجمع امور صنفي توزيعي نمايشگاه نيز گفت: اجناس اين نمايشگاه  ۲۰درصد زير قيمت بازار به فروش مي‌رسد.

محمدمجتبي كاشاني افزود: اكثر فروشندگان اين نمايشگاه بخش توزيعي هستند و درصد محدودي از آنان را توليدكننده‌ها شامل مي‌شوند.

وي گفت: يكي از مزاياي اين نمايشگاه آن است كه باعث "شكسته شدن" قيمت اجناس در سطح شهر مشهد مي‌شود.

وي همچنين افزود: مردم مي‌توانند راحت‌تر و سهل‌تر نسبت به تامين پوشاك و مواد غذايي و نيازهاي خود در يكجا اقدام كنند.

نرخ اقامت در هتلهاي مشهد طي ايام نوروز افزايش نمي‌يابد

عضو شوراي هماهنگي تشكلهاي واحدهاي اقامتي كشور اعلام كرد نرخ اقامت در هتلهاي مشهد طي ايام نوروز آتي افزايشي نخواهد يافت.

فرامرز شريف جواهري گفت: جامعه هتلداران خراسان به‌منظور رفاه هياتهاي عزاداري، زايران و مسافران نوروزي نرخ مورد عمل هتلها را در دهه آخر صفر و ايام نوروز ثابت نگه داشت.

دبير جامعه هتلداران مشهد ادامه داد: اين در حالي است كه نرخ  ۱۲۳قلم كالاي مصرفي هتلها، حدود  ۳۵درصد رشد داشته است.

به گفته وي: نرخ اقامت در هتلها با توجه به شاخص قيمت ساير كالاها، خدمات عمومي، تاسيساتي و دستمزدها از اواخر ارديبهشت ماه سال آتي افزايش مي‌يابد.

او تعداد هتلهاي فعال در شهر مشهد را  ۱۰۰واحد با  ۲۵هزار تخت ذكر كرد.

نگاهي به صنايع دستي استان خراسان شمالي

 صنايع دستي روايتگر صنعت و هنر نياكان و بيانگر هنر و ذوق مردم هر كشور است كه گوشه‌اي از هويت تاريخي و فرهنگي آنان را بيان مي‌كند از اين رو از صنايع دستي به عنوان سفيران فرهنگي يك قوم و ملت ياد مي‌كنند.

صنايع دستي و سوغات خراسان شمالي در جاذبه‌هاي گردشگري اين استان كه همه ساله بيش از سه ميليون مسافر را پذيرا است، جايگاه خاص خود را دارد.

صنايع‌دستي خراسان شمالي با توجه به‌حضور قوميت‌هاي مختلف مانند كرد، ترك، تركمن، تات و فارس در اين استان از تنوع چشمگيري برخوردار است.

در اين استان گونه‌هاي مختلفي از صنايع دستي از قبيل گليم‌بافي، زيلوبافي ، سفره كردي، پلاس، پاپوشهاي سنتي، چارقدوزي، ساخت و سازهاي سنتي، رنگرزي سنتي و دوخت لباسهاي محلي، نمدمالي، سفالگري و ديگر موارد رواج دارد.

وجود مراتع سرسبز و بكر و رونق دامداري كه نتيجه آن دسترسي به مواد اوليه فراوان و ارزان قيمت است، دستبافته‌هاي متنوع و چشم‌نوازي از نظر طرح و رنگ دارد كه نقش‌هاي ذهني همگي ريشه در اعتقادات و باورهاي بافندگان آن دارد و معرف ذوق، هنر، خلاقيت، ابتكار و تلاش هنرمندان در اين استان است.

گليم از جمله صنايع دستي اين استان است كه محققان سابقه‌اي هفت هزار ساله براي آن قائلند و طرحهاي به كار رفته در آن متاثر از فرهنگ سنتي و محيط جغرافيايي طبيعي بافندگان است.

در روستاها بافندگان هنگام بافت از نقشه استفاده نمي‌كنند و نقشه‌هاي ذهني آنها به صدها نقش ديگر تقسيم شده و هر نوع سليقه‌اي را ارضا مي‌كند و در قالبهاي خورجين، پادري، پشتي، رختخواب بند، كوله پشتي، كيف زنانه، جوراب، دستكش و بازوبند كاربرد دارد.

سفره كردي نيز يك هنر خاص از بافته‌هاي منحصربفرد زنان كرد عشاير خراسان شمالي است و به عنوان هنري وصف ناپذير كه نمادهاي مذهبي و احساسي عشاير را نسبت به طبيعت در خود جاي داده و نقش‌هاي آن نشانگر عظمت فرهنگ و اعتقادات و آداب و رسوم قوم كرد است.

نمادها در سفره كردي همگي بيانگر شكر به درگاه خدا و نعمات الهي و احترام به طبيعت است.

نگاره و نقوش گليم كرمانجي در واقع نقش مايه‌هاي كهن هستند كه در نوع خود بي‌نظيرند و بيان انتزاعي گياهي و حيواني، نقوش هندسي به اضافه فرهنگ واژگان اصيل موجود، از خصوصيات اين نوع دستبافته است.

نقش‌هاي بافته شده بر اين سفره‌ها بيشتر حيوان و انسان است و نيز نقش انگشتها در سفره، نماد دستهاي بلند شده به درگاه خداوند جهت طلب رزق و روزي است و نقشهاي حوض و لاك پشت نيز نماد بارش باران و بركت هستند.

جاجيم نيز دستبافته‌اي ديگر از هنرمندان خراسان شمالي است كه ضخيم، راه‌راه و رنگين است كه به عنوان زيرانداز، پتو، روتختي، جل اسب و كفپوش منازل كاربرد دارد.

پلاس نوعي گليم پشمي است كه از ديرباز به عنوان يك زيرانداز مناسب جهت محافظت از رطوبت، سرما و گرماي زمين به كار مي‌رود و بدين لحاظ در مفروش نمودن كف چادرهاي عشاير خراسان شمالي و ساختن سياه‌چادر و نيز در خانه‌هاي روستايي مورد استفاده است. پلاس در ساير نقاط ايران نيز بافته مي‌شود ولي بافت "پيچ" آن منحصر به خراسان شمالي است.

فرش كردي نيز از ديگر محصولات ذوق و هنر زنان عشاير خراسان شمالي است كه داربافت آن زميني بوده و رنگ‌هاي مورد استفاده در آن عمدتا گرم است كه اين از عشق، زندگي و اميد به آينده نزد عشاير حكايت دارد.

فرش و پشتي تركمن هنر دست زنان تركمن استان است كه در منطقه جرگلان در شمال بجنورد و نيز شهرستان مانه‌وسملقان رواج دارد و مانند ساير دستبافه‌ها با نقوش زيبا و خاص خود چشم هر بينده‌اي را خيره مي‌كند.

طرح فرش‌هاي تركمن از لحاظ شكل هندسي و شكستگي خطوط ايلي، خاص مردم كوچ نشين‌است كه به صورت ذهني بافته مي‌شود. "تركمن يموتي، شانه‌اي، غزال‌گز، آغال، چهارقاب و قاشقي" طرح‌هاي فرعي اين نقوش را تشكيل مي‌دهند.

پشتي تركمن بيشتر شبيه قاليچه است كه در آن از چهار رنگ قزل، قره، طلايي و آق استفاده مي‌شود و نقوش را "گلچه" و "قره‌نقش" مي‌خوانند.

پارچه‌بافي، چادرشب بافي و حوله‌بافي نيز از ديگر دستبافهاي مردم اين استان است.

چادرشب دستبافته‌اي دستگاهي است كه در مناطق جاجرم و رويين اسفراين بافته مي‌شود و در گذشته از نخ‌هاي ابريشمي جهت بافت آن استفاده مي‌شد ولي اكنون از نخ و كاموا استفاده مي‌كنند كه مصارف گوناگون دارد.

پارچه‌بافي در منطقه جرگلان بجنورد رواج دارد كه جنس آن از ابريشم مرغوب است.

از ديگر رشته‌هاي صنايع دستي در خراسان شمالي مي‌توان به نمدمالي، تذهيب، ميناتور، منبت‌كاري، چلنگري، آهنگري، مسگري، قلم‌زني، جلدسازي سنتي، رنگرزي سنتي، نقاشي روي چرم، پارچه و شيشه سراميك، جوراب بافي و انواع سوزن دوزي اشاره كرد.

درصد از نامه‌هاي مردم خراسان شمالي به رييس جمهور پاسخ داده شد

رييس دفتر بازرسي و پاسخگويي به شكايات استانداري خراسان شمالي گفت: به  ۸۵درصد از نامه‌هاي مردمي جمع‌آوري شده در سفر رييس جمهور به اين استان پاسخ داده شده است.

علي باقرزاده اظهار داشت: در جريان هفدهمين سفر استاني رييس جمهور به اين استان كه تير امسال صورت گرفت  ۴۲هزار و  ۲۰۰نامه مردمي جمع‌آوري شده بود.

وي افزود: از اين تعداد به  ۳۵هزار و  ۸۷۰نامه پاسخ داده شده و شش هزار و  ۳۳۰نامه نيز در دست اقدام است.

 

او با اشاره به رسيدگي به شكايات مردمي گفت: اكنون در دولت نهم رسيدگي به شكايات تبديل به پاسخگويي شده است.

رييس دفتر بازرسي و پاسخگويي به شكايات در استانداري خراسان شمالي وظيفه اين دفتر را نظارت بر كار مديران كل استان، شهرداران و نيز بخشداران ذكر كرد و افزود: اگر فردي از دستگاه‌هاي دولتي شكايتي داشته‌باشد يقين بداند كه حقي از وي ضايع نمي‌شود.

اين مسوول اظهار داشت: تا رسيدن به جواب مراجعين، رسيدگي و نظارت ادامه دارد.

كتابي پيرامون زندگي يكي از سرداران شهيد دفاع مقدس منتشر شد

دبير كنگره بزرگداشت سرداران شهيد و  ۲۳هزار شهيد خراسان گفت: كتابي با عنوان "بابا محمد" برگرفته از زندگي سردار شهيد "محمد بابا رستمي" از سرداران شهيد دفاع مقدس خراسان را منتشر شد.

حسن اميري گفت: اين كتاب توسط كنگره بزرگداشت سرداران شهيد و  ۲۳هزار شهيد استانهاي سه‌گانه خراسان با حمايت بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس با شمارگان سه هزار نسخه به چاپ رسيده است.

حسين فتاحي نويسنده اين كتاب زندگينامه و خاطرات شهيد و همراهانش را در قالب داستاني به رشته تحرير درآورده است.

در اين كتاب اثر و نقش اين شهيد گرانقدر بر اطرافيان و نگرش و رفتار آنان بسيار شاخص است.

علاقه‌مندان براي كسب اطلاعات بيشتر پيرامون فعاليتهاي كنگره بزرگداشت سرداران شهيد و  ۲۳هزار شهيد خراسان مي‌توانند به آدرس پايگاه اينترنتي w.shohada.orgمراجعه نمايند.

 


کلمات کلیدی: