ساعت ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ اردیبهشت ،۱۳۸٦  

محمد تقي شريعتي پدر بزرگ روشنفكري ديني است 

 

بيست سال از فراق استاد گذشت. بيست سال از آخرين ديدار مردم خراسان با سقراط خود هماني كه يك تنه در برابرعالمان جاهل وجاهلان عالم زمان خود ايستاد گذشت.وبيست سال از يتيم شدن روشنفكري ديني ايران گذشت.آري درست حدس زدا ايد بيست سال پيش در چنين ايامي روح بلند استاد محمد تقي شريعتي مزيناني دانشمندمبارز و روشن  ضمير ايران همو كه بسياري از روشنفكران به حق اورا پدر بزرگ روشنفكري ديني ايران زمين لقب داده اند و  اكثر علماي دين اورا سقراط خراسان نام داده اند ،ديگر قفس تنگ كالبد خاكي را ميزباني لايق ندانست وپس از نزديك ده سال جدايي از پسر بلند آوازه اش دكتر علي شريعتي  به ديدار معبودي شتافت كه پسر را ميزباني مي كرد.

مرحوم استاد شريعتي بزرگ مردي بود كه نجات هموطنان خود از جهل وخرافه را اصل نخست زندگي خويش قرار داده بود.اودر اين راه تفاوتي بين جهل علمي وديني قايل نبود وهمانگونه كه يك تنه به جنگ كمونيست هاي مكر وحيله آن روز گار مي رفت از مبارزه با روحانيوني كه در اين لباس مقدس كسب نان را بر ارشاد انسان ترجيح مي دادند نيزرويگردان نبود. برهمين اساس نيز بود كه وقتي احساس كرد لباس روحانيت مانعي براي توجه جوانان به اصل سخنان وي است در حالي كه از علماي طراز اول مشهد بود و مجتهدي برجسته قلمداد مي شد به يكباره و به منظور  انتقال فرهنگ اصيل اسلامي به نسل جوان آن روزگار، لباس روحانيت را كنار گذاشت و دبيري در دبيرستان‌هاي مشهد را برگزيد.و انچنان در اين وادي پيش رفت كه نه تنها شاگردان برجسته اي چون فزرند گرانمايه خويش دكتر علي شريعتي و دكتر حسين رزمجو را پرورش داد بلكه ريشه كمونيسم را به صورت كامل در خراسان خشكاند و آرزوي سران شوروي سابق را براي تبديل اين خطه از ميهن عزيزمان ايران رابه شانزدهمين جمهوري اتحاد جماهير شوروي به زباله دان تاريخ رهسپار كرد.

عمده فعاليت ايشان در وزارت فرهنگ و آموزش و پرورش آن روزگار تدريس اسلاميات بود و نسلي از اساتيد بنام مشهد هم‌چون و ... از پرورش‌يافتگان و شاگردان آن بزرگوار هستند.اما عملكرد استاد تنها به همين مسايل ختم نمي شود. او در جريان ملي شدن  نفت هم پرچم دار مليون خراسان بود و به همراه افرادي چون مرحوم افشار وطاهر احمد زاده هدايت  طرفداران مصدق را در خراسان برعهده داشت .وي در اين راه حتي كانديداي مجلس ملي شد ومردم نيزبا شناختي كه از درستي وصداقت او داشتند براي حضور در مجلس برگزيدند اما مسايل گوناگون سياسي  مانع حضور او  در مجلس شد.استاد پس از شكست نهضت ملي از نه تنها از صحنه كنار نكشيد بلكه بر فعاليت خود افزود و با انتشار كتبي چون

تفسير نوين و خلافت و ولايت كه به حق عالمانه تأليف شده‌بود ، به نوعي ديگر در صحنه مبارزاتي حاضر شد وخطي جديد را در دفاع از دين وملت ايجادكرد كه كتبي چون شيعه وتشيع علوي وصفوي فزرزند برومندش دكتر شريعتي كامل كننده آن بود.

استاد شريعتي اگرچه تحصيلات كلاسيك دانشگاهي نداشت و بيشتر يك روشنفكر حوزوي به شمار مي آمد اما مطالعات جانبي و دايرة‌المعارفي گسترده‌اي داشت، كانون نشر حقايق اسلامي كه به همت و پايمردي آن بزرگوار تأسيس شد، نقش اساسي در تربيت نيروهاي انقلابي و دين‌مدار ايفا كرد و به صورت پايگاه‌ مبارزه با خرافه‌‌پرستي و بيان اصول حقّه اسلامي درآمده بود.استاد پس از  شكل‌گيري حسينيه ارشاد همانند پسرش يكي از ستونهاي استوار اين مركز شد و مبارزه اش با خرافات و بيگانه‌پرستي و ظلم‌ستيزي را در بعد وسيعتري ادامه داد.اووهمزمان به تاليف كتاب نيز ادامه داد وتا پيروزي انقلاب  17 کتاب تاليف كرد كه هركدام شمعي فروزان براي دوستداران اسلام واقعي محسوب مي شوند.اهتمام و توجه اصلي به قرآن به عنوان منبع اصيل ديني، استناد به منابع اصيل و قابل اعتماد ديني و علمي، آگاهي از منابع جديد، توجه به نيازمندي هاي زمان، پيشتازي در طرح مسائل ديني و قلم روان و سليس و مورد استفاده مخاطب ديروز و امروز از ويژگي هاي آثار استاد است.

پيروزي انقلاب براي استاد چندان خوش يمن نبود زيرا كه وي پس از شهادت يگانه پسرش معلم شهيد دكتر شريعتي به سال 56 تنها دلخوشيش  را تاليف وتربيت شاگرد قرارداده بود اما گمراه شدن برخي شاگردان در شرايط انقلابي  اورا به شدت سرخورده كرد.اين سرخوردگي به همراه مشكلاتي كه درسال هاي نخستين انقلاب براي دوستداران دكتر شريعتي وبه ويژه خانواده اش از سوي انقلابيون تند رو ايجاد شد عاملي شد تا استاد با سياست براي هميشه وداع كند و برهمين اساس در اطاق كارش تابلويي را نصب كند كه مضمون آن ممنوع بودن  هر گونه بحث سياسي در نزد وي بود.سال هاي پاياني زندگي سقراط خراسان بدين گونه سپري شد و البته روزهاي نخست  پس از فوت اونيز در همين حال وهوا بود آنچنان كه در مراسم تشييع پيكر پاك وي به غير ازعلي صالح آبادي معاون سياسي وقت استانداري خراسان هيچ مسئول رسمي جمهوري اسلامي حاضر نبود . البته كم نبودند مسئولان دولت موقت وسال هاي پيش از دهه شصت وهمچنين اساتيد برجسته حوزه ودانشگاه كه در اين مراسم حاضر شده بودند ودر سوگ پدر بزرگ روشنفكري ديني ايران اشك مي ريختند. 

 


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ اردیبهشت ،۱۳۸٦  

عضو شوراي سوم خبر داد:

احتمال 90 درصدي انتصاب مهندس محمدتقي امانپور به عنوان شهردار مشهد

 يكي از اعضاي شوراي سوم شهر مشهد از احتمال 90 درصدي انتصاب مهندس محمدتقي امانپور، مشاور مديرعامل شركت ملي نفت ايران به عنوان شهردار مشهد خبر داد.

اين عضو شوراي سوم شهر مشهد _ كه نخواست نامش فاش شود _ ، افزود: پس از امتناع مهندس پژمان، معاون عمراني استاندار خراسان رضوي از ارائه برنامه‌ کاري خود به شوراي اسلامي شهر مشهد و همچنين پس از بررسي برنامه‌هاي 5 کانديدا از مجموع 8 کانديداي احراز پست شهرداري مشهد، اعضاي شوراي سوم شهر مشهد به اين نتيجه دست يافتند. وي با بيان اين که در صورت ارائه برنامه کاري و اعلام آمادگي مهندس پژمان، وي به طور قطع شهردار مشهد خواهد بود، اظهار داشت: مهندسي پژمان علت امتناع خود را عدم وجود اجماع 100 درصدي اعضاي سومين دوره شوراي اسلامي شهر مشهد در خصوص شهردار شدن خود اعلام کرده است، ضمن اينكه پيشنهاد پذيرش مسووليت استانداري گلستان هم به مهندس پژمان ارائه شده که اين مساله نيز در ترديد او براي پذيرش پيشنهاد شوراي شهر مشهد تاثيرگذار است. اين عضو شوراي سوم شهر مشهد تاکيد کرد: در هفته آينده به طور قطع شهردار منتخب شوراي سوم مشهد تعيين خواهد شد. شايان ذکر است مهندس محمد‌تقي امانپور، معاونت وزارت جهاد سازندگي و مشاور عالي وزير نفت را در كارنامه كاري خود دارد.

 كارگاه "مراقبت كانگورويي نوزاد" در مشهد برگزار شد

كارگاه آموزشي در آغوش گرفتن مادرانه( (KMCيا "مراقبت كانگورويي" روز پنجشنبه با حضور  ۹۰پزشك متخصص نوزادان از سراسر كشور در مشهد برگزار شد. "اهميت مراقبت كانگورويي و اثرات آن در سلامت نوزاد،كاربرد  KMCدر درمان نوزادان نارس، دقايق طلايي بعد از تولد و اهميت نحوه مراقبت در سلامت رواني آينده فرد، اصول ايجاد دلبستگي مادر و كودك و مزاياي آن" از مهمترين مباحث اين كارگاه آموزشي دو روزه مي‌باشد. دبير اين كارگاه آموزشي به گفت: امروزه مراقبت كانگورويي در سلامت نوزاد به ويژه در درمان نوزادان نارس روش مفيدي شناخته شده است. دكتر اشرف محمدزاده افزود: نهادينه كردن مراقبت كانگورويي و در آغوش گرفتن مادرانه، در بخشهاي نوزادان بيمارستانهاي كشور هدف مهم برگزاري اين كارگاه آموزشي است. اين پزشك متخصص نوزدان گفت: در اين روش كه نوزاد به سينه مادر بسته شده و در همان وضعيت از مادر تغذيه مي‌كند، بطور مداوم در تماس پوستي با مادر قرار دارد. وي از مزاياي اين روش را حفظ درجه حرارت بدن نوزاد، جلوگيري از عفونت، تكميل سيستم ايمني، تطابق سريعتر عمل تغذيه و تنفس برشمرد. استاد دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: شيوع نوزاد نارس بين  ۷/۵تا ۱۲ درصد تولدها را تشكيل مي‌دهد بطوري كه سالانه  ۲۰ميليون كودك نارس در جهان متولد مي‌شوند. دكتر محمدزاده افزود: سابقه مراقبت كانگورويي در دنيا به حدود  ۳۰سال قبل در كشور كلمبيا برمي‌گردد و هم‌اكنون در كشورهاي اروپايي و آمريكايي اين روش در راستاي سلامت رواني و جسمي مادر و كودك نهادينه شده است. وي گفت: روش در آغوش گرفتن مادرانه را مي‌توان در بسياري از مواقع به جاي دستگاه "انكوباتور" جهت نگهداري نوزادان نارس به كار برد.

۴۰ميليارد ريال براي حفظ و مرمت ابنيه تاريخي خراسان رضوي هزينه شد

معاون حفظ و احياي آثار تاريخي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت:پارسال بالغ بر  ۴۰ميليارد ريال در خصوص مطالعات ، حفظ ، احيا و مرمت بناهاي تاريخي در اين استان هزينه شده است.

مهندس سياوش صابري روز پنجشنبه همزمان با هفته "حفاظت و احيا بناها و محوطه‌هاي تاريخي "در گفتگو با ايرنا افزود: هم‌اينك يك هزار و  ۱۵۰اثر تاريخي در خراسان رضوي شناسايي و ثبت شده است. ۲۵تا  ۳۱فروردين ماه به اين نام خوانده شده است. او گفت: از اين تعداد بيش از  ۴۰۰اثر نيازمند حفظ و مرمت فروي مي باشند. او با اشاره به اينكه هنوز بودجه امسال در اين زمينه تصويب نشده است، اظهار داشت:حدود  ۶۰تا  ۷۰ميليارد ريال در زمينه حفظ و احياي آثار تاريخي استان تقاضا شده است. اين كارشناس آثار تاريخي با تاكيد بر اينكه حفظ ميراث فرهنگي بايد به يك دغدغه كلان در سطح كشور تبديل شود، اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر طرح‌ها و پروژه‌هاي عمراني در اغلب نقاط از مطالعات فرهنگي و تاريخي بي بهره‌اند. صابري گفت: براي حفظ بافت تاريخي شهر و فرهنگ اصيل ايراني در هر شهري نيازمند مشاوره و بررسي‌هاي تاريخي و فرهنگي كليه دستگاهاي اجرايي پيش از اجراي هر پروژه عمراني هستيم. او اظهار داشت: منطبق بودن طرح‌هاي عمراني بر سابقه فرهنگي و تاريخي هر شهر يكي از نيازهاي اساسي در اغلب شهرهاي ايران است . معاون سازمان ميراث فرهنگي خراسان رضوي گفت: ساخت شهرهاي مدرن در كنار حفظ شهرهاي كهن و تاريخي منجر به حفظ هويت فرهنگي و تاريخي ملت ايران در هر نقطه‌اي مي‌شود.

همايش تخصصي بناها و محوطه‌هاي تاريخي در مشهد برگزار شد

 

همايش تخصصي بناها و محوطه‌هاي تاريخي روز پنجشنبه به مناسبت روز جهاني حفاظت از بناها و محوطه‌هاي تاريخي، در مشهد برگزار شد. استاندار خراسان رضوي در پيامي به اين همايش بر ضرورت هماهنگي طرحها و پروژه‌هاي عمراني با پيشينه فرهنگي و تاريخي محل اجراي آنها تاكيد كرد. محمدجواد محمدي‌زاده افزود: يادمانها، ابنيه و آثار تاريخي همچون شناسنامه‌اي از هويت ملي و فرهنگي هر ملت است لذا براي دفاع از بنيانهاي فرهنگي و تاريخي، تمامي سازمانها، ادارات و نهادها بايد در حفاظت و صيانت از آنها مشاركت كنند. "حفاظت از بناها و مجموعه‌هاي تاريخي با هدف حفظ بنيانهاي غني و عظيم فرهنگ ايراني است و تلاش دلسوزان و مرمت‌كاران آثار تاريخي در دوردستترين و محرومترين نقاط استان، تجلي وحدت و انسجام ملي است. او تاكيد كرد: دستگاههاي اجرايي استان ضمن اهتمام به شناخت و مطالعه دقيق جوانب تاريخي و فرهنگي هر اقدام توسعه‌اي و عمراني، نهايت تلاش را در حفظ ميراث گرانقدر گذشتگان بكار گيرند.رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي هم در اين همايش گفت: پارسال اين سازمان بالاترين رقم را در جهت حفظ و احيا آثار تاريخي در سطح كشور به خود اختصاص داده است. ابوالفضل مكرمي‌فر اظهار داشت: بيشترين مستندسازيها از آثار تاريخي در سال گذشته صورت گرفت و نيز  ۱۱۴كارگاه بازسازي بناهاي تاريخي در سطح استان برگزار شد. وي با اشاره به جايگاه رفيع هنر معماري در آثار و ابنيه تاريخي گفت: حفاظت و صيانت از آثار فرهنگي و تاريخي تنها از عهده يك سازمان و ارگان خاص بر نمي‌آيد بلكه همكاري، هماهنگي و دلسوزي ديگر ارگانها و سازمانها نيز در اين زمينه امري ضروري است. همچنين در اين مراسم از تعدادي از معماران و پيشكسوتان عرصه حفظ و احيا آثار تاريخي استان خراسان رضوي تقدير شد. ۲۹فروردين ماه مطابق با  ۱۸آوريل هر سال با عنوان "روز جهاني حفاظت از بناها و محوطه‌هاي تاريخي" نامگذاري شده است.


کلمات کلیدی:
 
خبر۸۶۱۳۰
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ فروردین ،۱۳۸٦  

جانبازان دوچرخه‌سوار مشهدي به سمت كربلا حركت كردند

هشت جانباز دوچرخه‌سوار عصر روز چهارشنبه طي مراسمي در حرم مطهر حضرت رضا(ع) با دريافت پرچم مقدس بارگاه منور رضوي ركاب زني از مشهد تا كربلاي معلي را آغاز كردند. در اين سفر با عنوان "حرم تا بين‌الحرمين" جانبازان مسير چهار هزار و  ۵۰۰كيلومتري حرم مطهر حضرت ثامن‌الائمه(ع) تا حضرت حرم امام حسين(ع) و بالعكس را طي دو ماه ركاب مي‌زنند. مسوول گروه دوچرخه‌سواران جانباز مشهدي گفت: ركاب زني جانبازان دوچرخه‌سوار به سمت كربلا براي نخستين بار در سطح كشور در "سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي" و به مناسبت سالروز فتح خرمشهر (سوم خرداد ماه) صورت مي‌گيرد. محمد نخعي افزود: اين گروه مشهد مقدس را به سمت مرقد حضرت معصومه(س) در قم ترك كرده و پس از عرض ارادت به آن آستان مبارك به سمت مرز عراق طي طريق مي‌نمايند. وي گفت: طبق برنامه‌ريزي، روز  ۱۸ارديبهشت به مرز عراق رسيده و پس از تشرف در حرم مطهر حضرت امام حسين(ع) با تحويل پرچم بارگاه رضوي به مسوولان حرم حضرت اباعبدالله‌الحسين(ع) و دريافت پرچم مقدس آن امام همام روز ۲۹ ارديبهشت ماه به منظور حضور در مراسم سالگرد فتح خرمشهر از مرز عراق خارج مي‌شوند. وي ادامه داد: پس از شركت در مراسم سوم خرداد، به سمت تهران حركت كرده تا در مراسم  ۱۵خرداد سالروز ارتحال امام خميني(ره) حضور يابيم و در نهايت روز  ۲۶خرداد ماه به مشهد مقدس خواهيم رسيد. اين گروه تاكنون با هدف شركت در مراسم سالگرد ارتحال امام طي دو سال گذشته مسير مشهد تا تهران را با دوچرخه طي كرده‌اند.

مسوولان بهداشت بر توجه به بيماران رواني در خراسان شمالي تاكيد دارند

شماري از كارشناسان بهداشت و روانپزشكان خراسان شمالي بر اهميت توجه به بخش بهداشت روان و بيماران رواني در اين استان تاكيد كردند. آنان روز چهارشنبه در نشست كميته علمي بهداشت و روان خراسان شمالي گفتند: افزايش ظرفيت پزشكان بهداشت و روان، داروهاي مورد نياز، حمايت بيمه‌اي و آموزش مداوم اين قشر ضرورت دارد. دكتر هادي استخري مسوول بخش رواني بيمارستان امام رضا(ع) بجنورد گفت: اكنون اين بخش با  ۲۳تخت و ضريب اشغال  ۸۰درصدي تختها توانسته بخشي از بيماران را درمان كند. وي ادامه داد: تاكنون به دليل نبود امكانات بستري، بسياري از بيماران در اين استان شناسايي نشده بودند. او اظهار داشت: ارجاع بيماران رواني به متخصصان بهداشت روان، افزايش اعتبار تخصيصي به بهداشت و روان و افزايش كارشناس در واحد بهداشت و روان ضرورت دارد. وي ادامه داد: براي حمايت درماني و ارايه خدمات دارويي به اين بيماران به خصوص كساني كه به صورت آزاد اقدام به تهيه دارو مي‌كنند بايد توجه بيشتري شود. او افسردگي را چهارمين بيماري پرهزينه عنوان كرد و گفت: اما همانگونه كه علايم افسردگي مانند ديگر بيماريهاي جسمي قابل ديدن نيست، هزينه‌هاي درماني اين بيماريها نيز ديدني نيست. دكتر سيدكاوه حجت نيز حمايت بيمه‌اي بيماران رواني، ارجاع آنان به روانپزشكان، استفاده از مشاوران آموزش و پرورش براي ارجاع بيماران داراي افسردگي و اختلالات رواني و از بين بردن نگاه نااميدانه روانپزشكان به بيماران رواني را از راهكارهاي رفع مشكل بخش بهداشت رواني ذكر كرد. وي افزود: پزشكان بايد نسبت به كاهش بيماري و مشكل مريضان خود احساس تعهد كنند و تنها به انجام معاينات آنها بسنده نكنند. مسوول بهداشت روان دانشكده علوم پزشكي خراسان شمالي نيز با اشاره به اينكه طي يك سال اخير شناخت بيماران رواني دو برابر افزايش يافته خواستار همكاري روانپزشكان و روانشناسان با اين بخش شد. دكتر ربابه بلاغي افزود: در سال گذشته در زمينه شناسايي و حمايت بيماران رواني، پيشگيري از كودك‌آزاري، آموزشهاي مهارت زندگي، مهارتهاي فرزند پروري، پيشگيري از خشونت خانگي، تامين الگوهاي رفتاري، تامين سلامت روان در محيط كار و پيشگيري از اعتياد دوره‌هاي آموزشي برگزار شده است. وي همچنين به برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي والدين در خصوص اختلالات رفتاري كودكان و آسيبهاي اجتماعي آنان اشاره كرد. معاون بهداشتي دانشكده علوم پزشكي خراسان شمالي نيز با اشاره به اينكه امسال اعتبار بهداشت و روان از  ۴۰ميليون ريال پارسال به  ۳۰۰ميليون ريال رسيده گفت: اكنون از نظر كيفي بايد به اين بخش پرداخته شود. دكتر نادر نيك‌پرست افزود: بيماري رواني اولين عامل ناتواني و كاهش عمر شناخته شده است. وي بر اهميت مداوم و شناخت بيماران رواني تاكيد كرد و گفت: اكنون با ايجاد مركز بستري بيماران رواني نياز است به سمت هدفمند و منسجم ساختن برنامه‌هاي بهداشت و روان پيش رويم. تاكنون شش هزار و  ۷۰۰بيمار رواني در خراسان شمالي شناسايي شده‌اند.

استاندار خراسان رضوي: توجه به مشكلات مردم از مهمترين اهداف دولت است

استاندار خراسان رضوي گفت: توجه به مشكلات عامه مردم بدون نگاه سياسي و طبقاتي، از مهمترين اهداف دولت مهر است. محمدجواد محمدي زاده عصر چهارشنبه در جريان بازديد از "نمايشگاه عملكرد دولت مهر در سرزمين خورشيد" با اشاره به‌مساله هلوكاست و انرژي هسته‌اي افزود: دكتر احمدي نژاد با بيان اين مساله شجاعت خود را در حوزه بين‌الملل در مورد دفاع و صيانت از ملت ايران نشان داد. وي ادامه داد: رييس جمهور يك نفر نيازمند و يا مستمند را مشكل يك ملت مي‌دادند و به دنبال رفع مشكل نيازمندان و محرومان است و اين دليل محكم براي نام نهادن دولت نهم تحت عنوان "دولت مهرورزي" است. استاندار خراسان رضوي با اشاره به تعداد نامه‌هايي كه مردم براي رييس جمهور طي پارسال نوشتند گفت: از  ۱۴۶هزار نامه دريافتي بيش از  ۷۰درصد پاسخ داده شد. وي ادامه داد: از اين ميان  ۱۸هزار نامه به وزارتخانه‌ها ارجاع شد، ۱۲ هزار نامه در دست اقدام است و  ۱۶هزار نامه نيز تقاضاهاي غيرواقعي داشتند كه ترتيب اثري به آنها داده نشد. او همچنين گفت: در سفر استاني پارسال رييس جمهور به خراسان رضوي ۲۳۲ مصوبه در سه بخش طي نشست هيات وزيران در مشهد به تصويب رسيد.وي طرحهاي زيرساختي همچون راه‌اندازي سه نيروگاه برق و دو خط انتقال گاز را از جمله طرحهاي سال  ۱۳۸۵مصوبه هيات وزيران عنوان كرد. او ادامه داد: در جريان سدسازي و انتقال آب سد دوستي، از برنامه جلوتر هستيم و در پايان سال گذشته نيز با  ۱۳درصد رشد كار اجرايي مواجه بوديم. وي شتاب فعاليتها در زيرساختها را مطلوب ارزيابي كرد و گفت: پايين آمدن ميزان بيكاري در بنگاههاي اقتصادي زودبازده و توسعه در حوزه صادرات غير نفتي نيز از جمله فعاليتهاي پارسال دولت در استان خراسان رضوي بود. استاندار خراسان رضوي افزود: در همه بخشها شاهد رونق چشمگير هستيم به صورتي كه تا پايان سال قبل به سه برابر ظرفيت سال  ۱۳۸۴در همين زمينه رسيديم. "نمايشگاه عملكرد دولت مهر در سرزمين خورشيد" از  ۲۵تا  ۳۰فرودين ماه در محل دايمي نمايشگاه بين‌المللي مشهد در گستره پنج هزار مترمربع فضاي مسقف و سه هزار و  ۵۰۰مترمربع فضاي باز داير است.

راههاي بين مزارع  ۴۰درصد در تسهيل زراعت خراسان شمالي موثر است

معاون فني و اجرايي سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي گفت: با توجه به پراكنده بودن كشتزارهاي اين استان، ساخت راههاي بين مزارع تا  ۴۰درصد در افزايش راندمان كشاورزي موثر است. عليرضا بصيري اظهار داشت: تاكنون در ساخت جاده‌هاي بين مزارع به علت كمبود اعتبارات آب و خاك توفيق چنداني نداشته‌ايم. وي افزود: در ساخت جاده‌هاي بين مزارع تنها  ۳۰درصد اعتبار را دولت تقبل مي‌كند و  ۷۰درصد ديگر را كشاورزان بايد تامين كنند. وي اضافه كرد: در سال گذشته  ۶۰۰ميليون ريال اعتبار براي ساخت جاده‌هاي بين مزارع استان منظور شد كه به علت پرداخت نكردن خودياري كشاورزان، اين اعتبار هم برگشت خورد. وي ضعف بنيه اقتصادي كشاورزان خراسان شمالي را عامل عمده استقبال نكردن آنان از اين طرح دانست و گفت: لازم است خودياري‌ها در اين طرح حذف و يا كمتر شود. وي ساخت جاده در مزارع را در تسريع و كاهش هزينه‌هاي حمل و نقل، بارگيري محصولات و تسريع در هر سه مراحل كاشت، داشت و برداشت بسيار مهم ذكر كرد. معاون فني‌واجرايي سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي گفت: در هر شهرستان نياز است سالانه بيش از نيم كيلومتر جاده بين مزارع ساخته شود كه بالا بودن درصد خودياري‌ها اجراي طرحها را معطل كرده است. سالانه يك ميليون و  ۲۰۰هزار تن انواع محصولات زراعي و باغي در خراسان شمالي توليد مي‌شود كه  ۹۰۰هزار تن آن انواع محصولات زراعي و مابقي محصولات باغي است.

شناسايي بيماران رواني در خراسان شمالي دو برابر افزايش يافت

رييس دانشكده علوم پزشكي خراسان شمالي گفت: پارسال ميزان شناسايي بيماران رواني در اين استان دو برابر افزايش يافت. دكتر جواد شاهين‌فر در كميته علمي بهداشت و روان اين استان اظهار داشت: شاخص شناسايي و پوشش بيماران در سال گذشته به  ۱۰دهم در هزار نفر رسيد كه در سال پيش از آن اين شاخص  ۴/۶دهم در هزار نفر بوده است. وي افزود: شناسايي و پوشش دادن بيماران رواني در سال  ۸۵بايد به  ۱۵دهم در هر هزار نفر مي‌رسيده است. وي خاطرنشان كرد: اكنون  ۶۱۶بيمار رواني شديد، دو هزار و  ۵۴۶بيمارخفيف ، يك هزار و  ۴۳۵بيمار مصروع، يك هزار و  ۳۶۵عقب مانده ذهني و  ۹۷۲بيمار در ساير موارد رواني شناسايي و تحت پوشش قرار گرفته‌اند. وي ادامه داد: از اين ارقام تنها عقب‌ماندگان ذهني و بيماران صرعي به علت مراجعه از اولين سالهاي تولد به طور قطع شناسايي شده‌اند اما شمار واقعي ساير بيماران بيش از ميزان شناسايي شده است. وي افزايش شناسايي بيماران رواني را به علت بالا رفتن خدمات به اين قشر دانست و گفت: از زمان ايجاد بخش بيماران رواني در بيمارستان امام رضا (ع) بجنورد امكان بستري اين بيماران نيز فراهم شده است. وي بيان كرد: از بين بردن برچسب بيمار رواني عمده‌ترين فعاليتي است كه در اين بخش نياز است انجام شود. مسوول بهداشت‌روان دانشكده علوم پزشكي خراسان شمالي نيز شناسايي بيماران رواني شهري را  ۷/۳۰دهم در هزار نفر و بيماران رواني روستايي  ۱۴/۲۴دهم در هزار نفر ذكر كرد. دكتر ربابه بلاغي بر همكاري بخش خصوصي در شهرها براي بالا بردن ضريب شناخت بيماران رواني تاكيد كرد. وي افزود: اكنون بيشترين دغدغه شناسايي بيماران رواني مربوط به شهرهاست كه در عين حال ترس شهروندان از عنوان بيمار رواني، عمده‌ترين مشكل شناسايي آنان است. وي ادامه داد: با صرف هزينه، آموزش و خدمات مطلوب‌تر به بيماران رواني مي توان از مشكلات اين قشر كاست. وي اضافه كرد: در عين حال در سال جاري اعتبارات عمراني، آموزشي و شناسايي بخش بهداشت روان از  ۴۰ميليون ريال به  ۳۰۰ميليون ريال افزايش يافته است. نشست كميته علمي بهداشت و روان با حضور مسوولان و روانپزشكان خراسان شمالي در دانشكده علوم پزشكي اين استان برگزار شد. تاكنون دو هزار و  ۳۷۴بيمار رواني در مناطق شهري و چهار هزار و ۵۴۰ بيمار رواني نيز در نواحي روستايي خراسان شمالي شناسايي شده‌اند. خراسان شمالي  ۸۰۸هزار نفر جمعيت دارد.

گياه "چريش" يكي از ثروتهاي منابع طبيعي در خراسان شمالي است

فصل بهار چهره دشت و دمن شهرستان بجنورد را دگرگون كرده و سبزي گياهان روييده در اين مناطق طراوت و شادابي را براي ساكنان به ارمغان آورده است. با رويش انواع گياهان معطر و خوراكي در دشتها و جلگه‌هاي اين شهرستان سرسبز، شماري از شهروندان براي چيدن انواع خوراكي و دارويي آن به دامن طبيعت روي مي‌آورند. يكي از انواع گياهان خودرو در اين شهرستان گياهي است كه در ميان شهروندان بجنوردي به چريش ( (Cherishمعروف است. رويش اين گياه همزمان با فصل بهار آغاز مي‌شود و حدود دو ماه از اين فصل ادامه دارد. هر بوته اين گياه چندين برگ دارد كه مانند سبزي تره حالت ناوداني دارند و مجموع اين برگها در قسمت انتهايي در غلافي سفيدرنگ پيچيده شده‌اند. شهروندان بجنوردي بخصوص روستاييان با استفاده از اين گياه آشي موسوم به آش چريشي و ناني موسوم به نان چريشي درست مي‌كنند. آش چريشي مخلوطي از حبوبات، يارمه(بلغور) و گياه چريش است كه بسيار مطبوع طبع بجنورديها است. نان چريشي نيز با استفاده از خمير، زردچوبه، روغن حيواني و گياه چريش در تنور پخته مي‌شود. طي فصل بهار در همه فروشگاههاي تره‌بار بجنورد گياه چريش نيز به چشم مي‌خورد و همچنين در محله‌ها و كوچه‌ها فرياد "چريش چريش" پيرمردان كه با گاري دستي اقدام به فروش اين گياه كرده‌اند به گوش مي‌رسد. مادربزرگها با پخت نان و آش چريشي از فرزندان و نوه‌هايشان پذيرايي مي‌كنند و به خصوص براي فرزندانشان كه در شهرهاي ديگر سكونت دارند نان چريشي را به سوغات مي‌فرستند. برخي از شهروندنان نيز به تازه‌خوري اين گياه در فصل بهار بسنده نكرده و آن را به ميزان انبوه خريداري نموده مي‌شويند، ريز مي‌كنند و براي مدتها در فريزر نگهداري كرده و به تدريج از آن استفاده مي‌كنند. گياه چريش در عمده مناطق خراسان شمالي به لحاظ شرايط اقليمي آن به خصوص در مناطق شمالي اين استان در منطقه گلول شيروان، راز و جرگلان، ارتفاعات اسدلي اسفراين، سالوك، شوقان جاجرم و مناطقي از شهرستان آشخانه مي‌رويد. در شهرستان بجنورد در روستاهاي حصار و رختيان تراكم رويش اين گياه بيشتر از ساير مناطق است. يك عضو هيات علمي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي خراسان رضوي گفت: گونه‌هاي مختلف چريش با نام علمي " "Eremurus sppمتعلق به خانواده لاله‌ها مي‌باشند كه از قديم تاكنون برگهاي آن با نام تره كوهي در اوايل فصل بهار به عنوان سبزي خوراكي به مصرف مي‌رسد. مجيد دشتي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي اظهار داشت: اين نوع گياه داراي ريشه‌هاي غده‌اي و ذخيره‌اي است. او گفت: تنوع رنگ گل و گلهاي فشرده گونه‌هاي مختلف اين جنس، زيبايي فراواني دارد و در ساليان اخير توجه خاصي به آنها در سطح جهان به عنوان گياهان زينتي شده است. وي افزود: طي سالهاي اخير به علت نبود نظارت دقيق و نبود روشهاي علمي در بهره‌برداري اين محصول، ريشه‌هاي اين گياهان بدون توجه به زمان مناسب برداشت بطور كامل از خاك خارج شده لذا رويشگاه‌هاي منطقه بشدت آسيب ديده و علاوه بر افت محصول، تخريب مراتع را به دنبال داشته است. او بيان كرد: لذا آموزش بهره‌برداران در شناسايي گونه‌هاي قابل بهره برداري، زمان گلدهي، زمان رسيدگي و بهترين زمان برداشت ريشه‌ها حايز اهميت است. وي افزود: ريشه‌هاي غده‌اي برخي از اين گونه‌ها چسبناك است لذا موارد استفاده زيادي از آنها در مناطق مختلفي از جمله ايران، تركمنستان و افغانستان به عنوان چسب طبيعي مشاهده شده است. او اضافه كرد: اين چسب عموما با نام محلي سريش و با تغييراتي در نام آن چريش نيز خوانده مي‌شود. وي گفت: علاوه بر مصرف دارويي آن به‌تنهايي و يا در تركيب با ساير گياهان ارزش آن مضاعف مي‌شود و در طب سنتي براي مداواي عوارض لكه‌هاي پوستي، اگزما ، شكستگي اعضاي بدن و جلوگيري‌از ريزش مو و تقويت پيازمو نيز كاربرد دارد.


کلمات کلیدی:
 
خبر۸۶۲۹
ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ فروردین ،۱۳۸٦  
چرا بايد با آبگيری سد سيوند مخالفت کرد؟ در بند هـ از ماده 117 قانون برنامه پنج‌ساله چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور، الزامي براي دولت جمهوري اسلامي ايران ايجاد شده كه با خواندنش هم احساس غرور كردم، هم افسوس خوردم و هم حيرت‌زده شدم! بر پايه‌ي آن الزام قانوني: «دولت مؤظف است، به منظور اهتمام ملّي در شناسايي، حفاظت، پژوهش، مرمت، احياء، بهره‌برداري و معرفي ميراث فرهنگي و ارتقاء توان گردشگري، توليد ثروت و اشتغال‌زايي و مبادلات فرهنگي در كشور، اقدام به شناسايي و حمايت از آثار فرهنگي تاريخي حوزه فرهنگي ايران موجود در كشورهاي همسايه و منطقه به عنوان ميراث فرهنگي مشترك كند.» بي‌گمان، خواندن اين بند براي هر ناظر مستقل و فرهنگ‌دوستي اسباب مسرت خاطر را فراهم مي‌آورد، اينكه در يك گوشه از اين عالم، دولتي وجود دارد كه نه‌تنها براي حفظ ميراث‌هاي تاريخي و ملّي خويش در درون مرزها احساس مسئوليت كرده و حاضر به سرمايه‌گذاري و صرف هزينه است، بلكه اين مسئوليت شايان تحسين را به خارج از محدوده‌ي سياسي خويش نيز بسط داده و براي پاسداري از هرآنچه كه با ايران و ايراني درارتباط است، فارغ از مرز سياسي مرسوم، حاضر به اختصاص بودجه از درآمدهاي ملّي است. حتا آقاي دكتر حداد عادل، عالي‌ترين فرد در قوه‌ي مقننه ديروز از اين هم فراتر رفت و نشان داد كه جمهوري اسلامي ايران براي پاسداري از اماكن فرهنگي تاريخي ديگر ملل جهان نيز حساسيت داشته و از همين رو، طي نامه‌اي به مديركل يونسكو، نسبت به تخريب بخشي از مسجد‌الاقصي كه در سياهه‌ي ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است، رسماً هشدار داد. اسباب خوشحالي هنگامي افزوده مي‌شود كه بدانيم، مسأله‌ي حفظ استقلال و هويت فرهنگي و تاريخي اين كشور از چنان اهميتي برخوردار است كه صراحتاً در اصل يكصد و بيست و يكم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران نيز بر آن تأكيد شده و رئيس جمهور در بخشي از سوگندنامه‌ي خويش مؤظف است تا قسم ياد ‌كند كه «براي حفظ استقلال فرهنگي كشور از هيچ اقدامي دريغ نخواهد ‌ورزيد.» اين شواهد را بگذاريد كنار ديگر موافقتنامه‌ها، پيمان‌ها و كنوانسيون‌هاي بين‌المللي كه دولت ايران در شمار نخستين امضاءكنندگان آنها بوده و به صراحت در اين عهد‌نامه‌هاي جهاني قيد شده: اعضاء بايد در حفظ و حراست از ميراث‌هاي ملي و كهن‌زادبوم‌هاي تاريخي خويش، نهايت تلاش و كوشش خود را به عمل آورند. معاهده‌هايي نظير: بند نهم از ماده‌ي ۸ اساس‌نامه‌ي كيفرى بين‌المللى كه صراحتاً «حمله به آثار تاريخى را در زمره‌ي جنايت جنگى برشمرده و در رديف جناياتى چون كشتار عمدى، شكنجه، تبعيد غير‌قانونى، تجاوز و ... قرار داده است.» و يا بر بنياد ماده‌ي 27 اعلاميه‌ي جهاني حقوق بشر و همچنین کنوانسیون ميراث طبیعی و تاریخی «دفاع از تمامي سازه‌های تاریخی و باستانی از حقوق شهروندان به حساب آمده و حق تخریب و تجاوز به آنها از دولت‌ها سلب شده است.» حتا كماكان مي‌توان به اين سياهه‌ي تمام‌نشدني از مهمل‌ها و تعهدات قانوني حفظ آثار تاريخي، مواد بيشتري را اضافه كرد؛ نظير میثاق اجتماعی ـ فرهنگی ملل متحد که در ماده‌ی ۲۵ آن، آشكارا میراث فرهنگی را در زمره‌ی حقوق بشر و از مصاديق بارز آن عنوان كرده است؛ اصلي كه رعايت آن با توجه به ماده‌ی ۹ قانون مدنی ایران در حکم قانون داخلی محسوب شده و هر ایرانی می‌تواند به آنها استناد کند. به سخني ديگر، چون این معاهدات قانون‌ساز بوده‌اند، هر قانونی که برخلاف اینها باشد، وجاهت قضایی خويش را براي استناد دادگاه از دست مي‌دهد. در نتيجه مطابق اصل نود قانون اساسي، چنانچه هر يك از شهروندان ايراني از طرز كار هر يك از قواي سه‌گانه در اين خصوص شكايت داشته باشند، مي‌توانند درخواست پيگيري و رسيدگي كرده و مجلس شوراي اسلامي نيز مؤظف به پيگيري و پاسخگويي است. اين‌ها را گفتم تا بار ديگر به رخداد پرسش‌برانگيز سد سيوند بيانديشيم و حيرت كنيم كه چرا اين ميراث كهن ملّي بايد تا اين درجه ناديده گرفته شده و مظلوم واقع شود؟ آقاي حداد عادل عزيز! يعني دشت پاسارگاد و مجموعه‌اي بالغ بر 130 اثر تاريخي موجود در تنگه‌ي بلاغي با قدمتي بيش از هفت هزار سال، ارزش آن را ندارد و نداشت كه يك نامه هم به وزير نيروي خودمان بنويسيد و ضمن دعوت از او براي حضور در صحن مجلس، از ايشان بخواهيد در مورد تمهيدات كارشناسي و ارزيابي زيست‌محيطي اين طرح، پيش از ساخت براي نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي توضيح دهد! و براي اعضاي فعال!! فراكسيون محيط زيست بگويد كه با كدامين توجيه اقتصادي، مجوز احداث سدي داده شده است كه افزون بر هشت هزار درخت پانصدساله (بنه، زالزالك، ارژن و ...) و هزاران هكتار مراتع طبيعي را به ارزش تقريبي بيش از دو ميليارد دلار براي هميشه نابود خواهد كرد؛ درختاني كه به گفته‌ي دكتر پيمان يوسفي آذري، مديركل دفتر جنگل‌هاي خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور «حتا با صرف ميلياردها دلار هم امكان احياي آنها در آن اقليم خشك ديگر وجود ندارد!» آقاي حداد عادل! راست آن است كه شوربختانه بايد اعتراف كرد در جريان احداث سد سيوند، عدم استفاده از نظرات کارشناسی و مطالعات و پژوهش‌های لازم براي جانمايي صحیح سد از یک سو، سرمایه ملّی را به هدر داد و از سوی دیگر، سرمایه‌ي فرهنگی و معنوی يك ملّت بزرگ هم به خطر افتاد. به نحوي كه بسياري از فرهيختگان و دانش‌آموختگان وطن بر اين باورند كه این اقدام در مقایسه با نابودی دو مجسمه‌ي بودا در افغانستان به دست حكومت قرون وسطايي طالبان، تهدیدی به مراتب جدي‌تر علیه میراث فرهنگی و بشری به شمار می‌آید. به راستي اين كدام توسعه‌ي سودآوري است كه بتواند خُسران نابودي بقایای کاخ داریوش، بقایای روستای هخامنشی، کارگاه سفالگری هفت هزار ساله، گورستان شش هزار ساله، برخی بقایای دوران ایلامی، گورستان سنگی ساسانی، کارگاه تولید شراب، خمره ذخيره‌ي آذوقه (بزرگترين ظرف باستاني ايران با 120 كيلوگرم وزن)، مسیر شاهی و تهديد ويراني آرامگاه كوروش را در پاسارگاد جبران كند؟! و اين مصاديق، تنها بخش کوچکی از آثار تاریخی گرانبهایی است كه در سایه‌ي جهالت و کوته‌نظری و بي‌تفاوتي مسئولان امر در شرف نابودی قرار گرفته است. چرا؟! چرا كار را به اين بي‌ساماني رسانديم؟! چرا مسئولين وقت در زمان دو دولت پيشين سكوت كرده و بدين‌ترتيب بر ابعاد بحران افزودند؟ و حال كه كار به اين فرجام ناميمون رسيده است، آيا دولت و حاکمیت مي‌توانند با اين استدلال که چون هزینه‌هايی گزاف براي ساخت اين پروژه شده است، با آبگيري آن موافقت كنند؟! چرا آن مديران ارشدي كه سبب‌ساز اين خسران بوده و هستند را مورد بازخواست قرار نمي‌دهيد؟ چرا از آن مهندس ناظري كه نخست گزارش مي‌كند: بيشينه‌ي ارتفاع آبگيري سد 1805 متر است، امّا بعداً ‌سنجنده‌هاي GPS نشان مي‌دهند، اين ارتفاع 1851 متر است! (يعني فقط 4 متر كمتر از ارتفاع محل استقرار آرامگاه كوروش!) بازخواست نمي‌كنند؟ و فاجعه و حيرت هنگامي ابعادي بزرگتر مي‌يابد كه بدانيم، حتا از منظر كشاورزي و تأمين آب زراعي نيز پاي اين استدلال بسيار چوبين بود! چرا كه به گفته‌ي دكتر عليرضا سپاسخواه: آبي كه براي توليد گندم در سطح 450 هزار هكتار از اراضي كشاورزي استان فارس اختصاص يافته، حدود دو برابر آب لازم براي توليد اين مقدار گندم است! به سخني ديگر، اگر چنانچه مديريت بهينه‌ي استحصال، توزيع و مصرف آب در استان به اجرا در‌‌مي‌آمد، آنگاه ديگر نيازي نبود كه به بهانه‌ي تأمين نياز آبی بخش كشاورزي، ديرينه‌ترين و ارزشمند‌ترين زادبوم‌هاي ايران، اين ميراث مشترك جهاني، در اثر ساخت سدهايي چون «سيوند» به زير آب رفته يا تهديد شوند! باز هم تكرار مي‌كنم: باور كنيد استان فارس باوجود برخورداري از بيشترين مناطق حفاظت‌شده و پارك‌هاي ملي، ارزشمندترين مكان‌هاي تاريخي و مشهورترين ابنيه مذهبي و مفاخر ادبي، به سهولت مي‌تواند نه‌تنها نيازهاي مردم خويش را تأمين كند كه بر درآمد سرانه‌ي ايرانيان نيز با جذب گردشگر بيافزايد. چرا به جاي كاهش وابستگي معيشتي به سرزميني كه پيوسته با بلايايي چون خشكسالي و سيل ويران‌گر مواجه است، باز هم بر طبل كشاورزي ناپايدار كوبيده و به بهانه‌ي خودكفايي و اقتدار ملّي، پايداري زيست ايرانيان فارس‌نشين را تهديد كرده و اقتدارشان را به مخاطره مي‌اندازيد؟ براي همين است كه از تو هموطن عزيز مي‌خواهم تا هر آنگونه كه مي‌تواني، فرياد اعتراضت را به اين اقدام نابخردانه و اين تاريخ‌كشان بي‌مثال بلند كرده و لینک اعتراض را امضاء کن.
کلمات کلیدی:
 
خبر۸۶۲۹
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ فروردین ،۱۳۸٦  

طرح تحقيقاتي "نانو ذره طلا" در مشهد در حال اجرا است

مسوول ستاد فناوري نانو در دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: پروژه توليد "نانو ذره طلا" جهت درمان بيماري سرطان در اين دانشگاه در حال اجرا است. دكتر عبدالرضا هاشميان گفت: با سنتز نانو ذره طلا و وارد كردن آن به سلولهاي سرطاني مي‌توان سرطان را درمان كرد. وي افزود: دانشمندان جهان بر اين باور هستند كه تا سال  ۲۰۱۵ميلادي با فناوري نانو بيماري سرطان قابل درمان خواهد بود لذا هر كشوري كه زودتر به آن دست يابد اين فناوري به نام خودش ثبت مي‌شود. او گفت: ايران تاكنون پيشرفتهاي خوبي در خصوص فناوري نانو در بخشهاي مختلف صنعت و علوم پزشكي داشته است. وي با اشاره به كاربردهاي نانوتكنولوژي در علم پزشكي افزود: استفاده از نانو در داروسازي، ساخت واكسنها، علوم پزشكي تخصصي، توليد مفاصل مصنوعي، ترميم سلولهاي مغزي و تاثيرگذاري بر جذب مواد غذايي از اين جمله است. مسوول ستاد فناوري نانو در دانشگاه علوم پزشكي مشهد همچنين گفت: فعالينهاي نانوتكنولوژي اين دانشگاه قطب شمال شرق كشور را تحت پوشش دارد. وي افزود: هم‌اكنون حدود  ۱۵پژوهشگر در اين دانشگاه بر روي فناوري نانو كار مي‌كنند. او گفت: ستاد فناوري نانو دانشگاه علوم پزشكي مشهد خرداد ماه پارسال تاسيس شد و هم‌اينك فعاليت خود را در دو بخش آموزشي و پژوهشي دنبال مي‌كند. وي طرحهاي پژوهشي اين ستاد را در قالب كاربرد نانوتكنولوژي در حيطه درمان سرطانها و فيزيك پزشكي، و برنامه‌هاي آموزشي را شامل ارايه كلاسهايي در اين خصوص جهت اعضاي هيات علمي دانشگاه عنوان كرد. عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي مشهد همچنين افزود: هر نانو معادل يك ميلياردم متر و واژه‌اي است كلي كه به تمام فناوريهاي پيشرفته با مقياس نانو اطلاق مي‌شود. وي گفت: ذرات نانو در مقياس كوچك داراي خاصيتهاي متفاوتي هستند لذا مي‌توان از اثرات آنها در صنعت، پزشكي و علوم مختلف استفاده كرد.

پروژه بزرگ اورژانس قائم مشهد با كمبود اعتبار مواجه است

رييس دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: ساخت پروژه بزرگ اورژانس مشهد واقع در بيمارستان قائم(عج) اين شهر نيازمند اعتبارات بيشتر است.

دكتر مسعود ملكي افزود: طرح اورژانس قائم با بيش از  ۱۵۰تخت يكي از ضروريات كلانشهر مشهد جهت مداواي بيماران اورژانسي است كه در فضايي به وسعت  ۱۵هزار متر مربع پيش‌بيني شده است. وي بدون اشاره به جزييات گفت: جهت اجراي اين پروژه بايد ساختماني جنب بيمارستان قائم خريداري مي‌شد كه از طريق خيرين اين امر صورت گرفت اما براي ساخت اين پروژه اعتبار دو ميليارد و  ۵۰۰ميليون ريالي تخصيص يافته از سوي دولت ناكافي است. او با اشاره به ضرورت اجراي هرچه سريعتر اين پروژه گفت: اورژانس مشهد يك پروژه ملي و حياتي است زيرا هم‌اينك خدمات رساني در بخشهاي اورژانس اين كلانشهر با مشكلات مختلفي از نظر كمبود فضاي فيزيكي و پرسنل همراه است. وي عدم همكاري لازم از سوي شهرداري را يكي از مشكلات دانشگاه علوم پزشكي مشهد دانست و گفت: توقع ما از ساير ارگانها به ويژه شهرداري اين است كه نگرش آنها نسبت به سلامت، متفاوت از ديگر مقوله‌ها باشد. او افزود: اين در حالي است كه شهرداري مشهد اخذ مجوز ساخت پروژه‌هاي بيمارستاني را منوط به پرداخت بدهيهاي گذشته و تسويه مطالبات قبلي مي‌كند. وي گفت: از سوي ديگر چندين دهه از ساخت بيمارستانهاي قائم(عج) و امام رضا(ع) مشهد مي‌گذرد لذا به روز كردن مطالبات رقم كلاني را شامل مي‌شود و نيازمند چاره‌انديشي اصولي است. او افزود: از طرفي در سالهاي گذشته مراكزي كه به نوعي با سلامت مردم ارتباط داشتند از پرداخت عوارض و مجوز ساخت معاف بوده‌اند اما چرا اكنون شهرداري رقمهاي ميلياردي را طلب مي‌كند. رييس دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: اكثر بيمارستانها حتي در پرداخت پول آب و برق خود مشكل دارند لذا چطور مي‌توانند مبالغ كلان را پرداخت كنند. دكتر ملكي افزود: هم‌اكنون از بابت تقبل هزينه رايگان درمان بيماران تصادفي، بيمارستان شهيد كامياب مشهد(امدادي)  ۲۰ميليارد ريال از دولت طلب دارد اما تاكنون هيچ وجهي در اين خصوص پرداخت نشده است.

۲۳هزار نفر در مراكز فني و حرفه‌اي خراسان شمالي آموزش ديدند

مديركل اداره فني و حرفه‌اي خراسان شمالي گفت:  ۲۳هزار و  ۳۶۲نفر پارسال آموزشهاي فني اين مركز را فراگرفتند.

حسين بابايان اظهار داشت: از اين تعداد شش هزار و  ۷۸۸نفر در بخشهاي دولتي و حدود  ۱۶هزار و  ۵۷۴نفر در آموزشگاههاي آزاد آموزش ديدند. او بيان كرد: بنا بر اين آمار در بخش آموزش دولتي  ۱۰۰درصد و در مجموع بخش دولتي و آزاد  ۸۸درصد اهداف آموزشي محقق شد. وي افزود: طي سال گذشته "طرح هجرت يك" با هدف جلوگيري از مهاجرت مردم روستا به شهرها اجرا شد كه در راستاي اين طرح هزار و  ۷۶۸روستايي آموزش ديدند. او بيان كرد: در سال گذشته همچنين براي آموزشگاهها  ۳۲مجوز ايجاد ۱۵ رشته جديد صادر شد. وي گفت: طي اين مدت دو ميليارد و  ۴۷۲ميليون و  ۴۷۷ميليون ريال براي تجهيز كارگاه‌هاي فني و حرفه‌اي استان هزينه شد. او افزود: دو ميليارد و  ۴۲۰ميليون ريال نيز براي ايجاد كارگاههاي جديد اختصاص يافت. وي بيان كرد: در واحد آزمون اين اداره‌كل نيز  ۱۴هزار گواهينامه مهارت صادر شده كه  ۳۴۳نفر از آموزش ديدگان جذب بازار كار شده‌اند.

۲۰درصد نهاده‌هاي كشاورزي خراسان شمالي هنگام كشت از بين مي‌رود د

 

معاون فني و اجرايي سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي گفت: سالانه  ۱۵تا  ۲۰درصد از نهاده‌هاي كشاورزي استان به علت كمبود و نامناسب بودن ادوات تخصصي كشت، از بين مي‌رود.

عليرضا بصيري مشكل اصلي كشاورزان را كمبود دنباله‌بندهاي تخصصي دانست . او افزود: كشاورزان در مرحله كشت با كمبود دنباله‌بندهاي تخصصي بذرپاش عميق كار و خطي روبرو هستند. وي ادامه‌داد: زارعان به ناچار اقدام به كشت دستي و سنتي مي‌كنند كه با اين شيوه‌ها علاوه بر هدر رفت  ۱۵تا  ۲۰درصد بذور، بخش زيادي از سموم شيميايي نيز اتلاف مي‌شود. بصيري عدم تسطيح مناسب خاك، وجود پرندگان، موجودات خاكزي، عادت زارعان به مصرف بذر اضافي و عدم وجود بذركارهاي كامل را از ديگر عوامل ضايع شدن بذر هنگام كشت ذكر كرد. وي افزود: در فصل برداشت نيز سالانه  ۱۵درصد از محصول كشاورزان به علت كمبود، فرسوده بودن و نامناسب بودن ادوات برداشت و حمل و نقل اتلاف مي‌شود. او گفت: اكنون  ۱۴۷دستگاه كمباين براي برداشت گندم و كلزا در اين استان وجود دارد كه در هنگام برداشت به بيش از  ۷۰دستگاه كمباين ديگر نياز است. بصيري ميانگين ريزش محصولات كشاورزي در هنگام برداشت را هفت درصد بيان كرد و گفت: در عين حال به علت كمبود كمباين و ديركرد در برداشت، ريزش كلزا  ۱۲درصد افزايش مي‌يابد. خراسان شمالي با  ۱۸۰هزار هكتار عرصه كشاورزي دارد.

مرمت يك قلعه تاريخي در خراسان جنوبي آغاز شد

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان جنوبي گفت: مرمت قلعه كهن و بزرگ "شاهدژ" در پنج كيلومتري شرق نهبندان آغاز شد.

حسين عباس‌زاده  گفت: اين قلعه بر فراز كوهي منفرد به نام شاهدژ واقع شده و قدمت آن به دوره اسماعيليان مي‌رسد. وي افزود: قلعه شاهدژ در زمان اوج قدرت اسماعيليان و پيروان حسن صباح در منطقه قهستان و خراسان جنوبي بنا شده است. او گفت: قلعه شاهدژ از دو نوع معماري بناهاي اشرافي و بناهاي عادي برخوردار است. وي فضاهاي موجود در اين قلعه را شامل فضاهاي اقامتي، اصطبل، قبرستان، معابر و تعدادي نيم برج در حاشيه ديوار، بازار محلي، سربازخانه و تعدادي آب انبار برشمرد. او افزود:  ۲۵۰ميليون ريال از اعتبارات استاني به مرمت اين بنا اختصاص يافته و تاكنون آواربرداري قسمتي از شاه‌نشين، يكي از آب انبارها و مسير پله‌هاي قلعه صورت گرفته و در ادامه اين كار قسمتي از سقف در شاه‌نشين و راه‌پله‌هاي قلعه مرمت مي‌شوند. اين قلعه با شماره  ۲۲۶۲در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. ۷۴۰

ميليارد ريال اعتبار عمراني براي خراسان شمالي پيش‌بيني شد

استاندار خراسان شمالي گفت: در بودجه سال  ۸۶براي اين استان ۷۴۰ ميليارد ريال اعتبار تملك دارايي (عمراني) پيش‌بيني شده است.

"بهروز همتي اظهار داشت: ميزان اعتبار پيش‌بيني شده براي اين استان در سال جاري به نسبت سال گذشته  ۲۵درصد افزايش يافته است. وي اضافه كرد:  ۷۰درصد از بودجه عمراني سال  ۸۶خراسان شمالي برابر لايحه بودجه براي تكميل طرحهاي نيمه‌تمام و  ۳۰درصد نيز براي اجراي پروژه‌هاي اولويت دار استان هزينه مي‌شود. نماينده عالي دولت در خراسان شمالي تاكيد كرد: عمده پروژه‌هاي سال جاري در خراسان شمالي متناسب با پيش‌بيني لايحه در روستاهاي اين استان اجرا مي شود. همتي ميزان اعتبار عمراني استان خراسان شمالي را در سال گذشته ۶۲۰ ميليارد ريال اعلام كرد. او گفت: تمام موافقت‌نامه براي تخصيص اعتبار سال  ۸۶بين سازمان مديريت و برنامه‌ريزي و دستگاههاي اجرايي استان خراسان شمالي تنظيم و به امضا رسيده است. وي اظهارداشت : با تخصيص اعتبار سال  ۸۶فعاليتهاي عمراني با قوت بيشتري ادامه خواهد يافت. استاندار خراسان شمالي پيش‌بيني كرد: با اعتبار توازن منطقه‌اي، مناطق محروم و ملي اعتبار عمراني امسال استان تا سقف يكهزار و  ۴۰۰ميليارد ريال برسد. او گفت: پارسال صرفا از محل اعتبارات توازن منطقه‌اي براي اين استان ۹۰ ميليارد ريال اعتبار تخصيص داده شد.

۱۷هزار تبعه غيرمجاز افغان در خراسان رضوي داوطلبانه به كشورشان بازگشتند

مدير كل امور اتباع و مهاجرين خارجي خراسان رضوي گفت :  ۱۷هزار تبعه غير مجاز افغان مقيم اين استان از ابتداي بهمن ماه تاكنون داوطلبانه به كشورشان بازگشتند.

علي جعفرنژاد افزود : اين افراد در اجراي مرحله اول طرح برخورد با اتباع غيرقانوني كه از اول بهمن ماه پارسال به اجرا درآمده، بازگشتند. وي بيان كرد : كميسيون ساماندهي و مقابله با اتباع غيرقانوني با اتخاذ تصميمي، فرصتي  ۵۰روزه به اتباع غيرقانوني افغان داد تا طي اين مدت ايران را ترك كنند. وي اظهار داشت : فاقدين مدرك در كشور دو گروه هستند ، عده‌اي كه به صورت غيرمجاز وارد كشور شدند و گروهي كه با رواديد وارد ايران شده‌اند اما مهلت آن پايان يافته است. وي اظهار داشت : با توجه به ثبات نسبي سياسي در افغانستان فاقدين مدرك بر اساس توافق در نشست سه جانبه ايران ، كميساريا و افغانستان و تاكيد مسوولان ما از ايران طرد مي‌شوند. وي با بيان اينكه پارسال تا اول‌بهمن ماه  ۱۹۵هزار نفر از اين غيرمجازين از كشور طرد شدند، گفت: در مرحله‌اول طرح فاقدين مدرك با توجه به رافت جمهوري اسلامي در قالب طرح داوطلبانه برگردانده مي‌شوند. او بيان كرد: از اول ارديبهشت ماه با شروع مرحله دوم ، تمامي مهاجرين غير مجاز دستگير و به اردوگاه مراقبتي هدايت شده و پس از بررسي‌هاي كامل در صورتي كه جرمي مرتكب نشده باشند به كشورشان برگردانده مي‌شوند و در غير اين صورت تحويل مقام قضايي خواهند شد. جعفري نژاد از اتباع غير مجاز كه تا كنون موفق به ثبت نام براي بازگشت داوطلبانه نشده‌اند، خواست تا پايان فروردين ماه اقدام كنند. وي افزود : به هر تعدادي كه اين افراد ثبت نام كنند و خواستار بازگشت باشند، آمادگي اقدام داريم. وي با بيان اين كه اطلاع رساني لازم شده و تمهيدات هم به كار گرفته شده گفت : در اجراي مرحله دوم طرح از ارديبهشت ماه نيز در تمامي مبادي ورودي شهر و استان چون ساير مناطق كشور ايست بازرسي مستقر مي‌شود و اين افراد دستگير مي‌شوند. او افزود : در اين طرح بايد تا پايان امسال تمامي مهاجران افغان فاقد مدرك از استان خارج شوند و كسي باقي نماند زيرا هم دولت افغانستان مايل به ادامه حضور فاقدين مدرك در ايران نيست و هم ما خواهان قانونمند شدن اين حضور هستيم. وي در ادامه در زمينه طرح مشترك بازگشت افغانها هم گفت : در قرارداد سه جانبه همچنين بر بازگشت مهاجران افغان داراي مدارك موقت تاكيد شد. وي با بيان اينكه در طول سال گذشته تعداد محدودي برگشتند، افزود : آمار مهاجران افغان داراي مدرك در استان حدود  ۱۵۰هزار نفر است كه اميدواريم با سياست‌هاي تشويقي خوبي كه در قرارداد سه جانبه ديده شده همه آنها بازگردند. وي اظهارداشت : براساس اين قرارداد امسال به منظور ترغيب مهاجران به بازگشت، كميساريار متعهد شده به هر مهاجربازگشتي مجرد افغان  ۱۰۰دلار و هر خانواده  ۵۰۰دلار نقدي پرداخت كند. وي گفت: همچنين دولت افغانستان هم به مهاجران بازگشتي در كشورشان زمين و مسكن مي‌دهد و جمهوري اسلامي ايران نيز با هماهنگي وزارت كار و امور اجتماعي و دستگاههاي ذيربط براي يك عضو از خانواده‌هاي افغان بازگشتي ويزاي كار يك ساله صادر مي‌كند. وي از مهاجران افغان خواست تا هر چه سريعتر به كشورشان بازگشته و در عين بازسازي اين كشور از فرصت‌هاي موجود در كشورشان نيز بهره گيرند.

اعتبار عمران مسكن روستايي خراسان شمالي  ۲۵درصد كاهش يافت

معاون عمران روستايي بنياد مسكن انقلاب اسلامي خراسان شمالي اعلام كرد: اعتبار عمران روستايي اين استان در سال گذشته  ۲۵درصد كاهش يافت.

"حسين كلانتري گفت: در سال  ۸۵از محل اعتبارات بنياد مسكن  ۳۳ميليارد و  ۲۰۵ميليون ريال اعتبار براي عمران روستاهاي خراسان شمالي پيش‌بيني شده بود. او اضافه كرد: اما ميزان اعتبار تخصيصي به اين بخش  ۲۸ميليارد و ۷۹۰ ميليون ريال بود كه به نسبت سال قبل از آن  ۲۵درصد كاهش نشان مي‌دهد. وي گفت : اين در حالي است كه در سال  ۸۴براي عمران روستايي استان خراسان شمالي از  ۴۲ميليارد ريال اعتبار پيش‌بيني شده  ۳۹ميليارد و ۴۷۴ ميليون ريال تخصيص داده شده بود. معاون عمران روستايي بنياد مسكن استان خراسان شمالي گفت: براي سال جاري نيز براي عمران روستايي استان  ۳۰ميليارد ريال اعتبار پيشنهاد شده است. كلانتري اضافه كرد: ميزان اعتباري كه براي عمران روستايي استان خراسان شمالي تخصيص يافته صرفا يك چهارم نياز استان را در امر عمران روستايي تامين مي‌كند. او گفت: براي اجراي طرحهاي هادي روستاهاي استان سالانه به  ۱۲۰ميليارد ريال اعتبار نياز است در حاليكه در سال مالي جاري اعتبار ما يك سوم ميزان نياز است. او افزود: البته بخشي از اعتبار عمران روستايي در بخش نوسازي و بهسازي واحدهاي مسكوني روستاييان از طريق تسهيلات تامين مي‌شود كه در سال مالي جاري اعتبار اين بخش  ۴۴ميليارد ريال بوده است. كلانتري گفت: خراسان شمالي داراي يك هزار روستا و آبادي با  ۸۰هزار خانوار سكنه است كه  ۵۰۰روستا داراي جمعيت زير  ۵۰خانوار و مابقي بالاي  ۵۰خانوار هستند. معاون عمران روستايي بنياد مسكن استان خراسان شمالي گفت: هم اكنون طرح هادي براي عمران روستاهاي استان در  ۳۰۰روستاي بالاي  ۱۰۰خانوار كه اولويت برنامه بنياد مسكن بوده، تهيه شده است. وي اعلام كرد: تاكنون به دليل محدوديت اعتباري صرفا طرح هادي در ۴۱ روستا به اجرا گذاشته شده كه بنياد مسكن خراسان شمالي به دليل محدوديت اعتبار در اجراي اين طرح از برنامه پيش‌بيني شده عقب مانده است. اين مسوول پيش‌بيني كرد در سال مالي  ۸۶طرح هادي در  ۵۰روستاي بالاي ۱۰۰ خانوار استان خراسان شمالي به اجرا گذاشته شود. كلانتري طرح سنددار كردن مسكن روستايي را از برنامه‌هاي مهم بنياد مسكن استان خراسان شمالي اعلام كرد و گفت: در دو سال گذشته براي  ۲۰هزار واحد مسكوني استان سند شش‌دانگ صادر شده كه از لحاظ اقتصادي نقش مهمي در اقتصاد روستا و روستانشينان دارد. وي اظهارداشت : بنياد مسكن خراسان شمالي در اجراي اين طرح  ۳۰درصد از برنامه پيش‌بيني شده جلوتر است. وي اجراي طرح سنددار كردن مسكن روستاييان را متناسب با برنامه پنج ساله ، سالانه هفت هزار و  ۵۰۰واحد مسكوني روستايي اعلام كرد. ۶۰درصد از جمعيت  ۸۰۸هزار نفري خراسان شمالي در روستاها سكونت دارند.

يك مسوول : براي حفاظت و احياي آثار تاريخي، زمان ملاك سرنوشت‌سازي است

معاون حفظ و احياء سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: براي حفاظت و احياي آثار تاريخي، زمان ملاك سرنوشت‌سازي است. مهندس سياوش صابري در همايش بافت‌هاي تاريخي در جمع دانشجويان معماري دانشگاه آزاد اسلامي افزود: گذشت زمان بر استهلاك آثار و ابنيه تاريخي مي‌افزايد لذا برنامه ريزي مستمر جهت حفظ ميراث فرهنگي امري ضروري است. او گفت: آثار و ابنيه تاريخي ميراث ارزشمند گذشتگان هستند كه بخشي از هويت فرهنگي و ملي ما محسوب مي‌شوند، لذا نگهداري و حفظ آنان امري مهم در جهت حفظ هويت و تمدن ملي است. وي با اشاره به تهاجمات فرهنگي و مطالب كذب منتشر شده از سوي شركت‌هاي سينمايي غرب از جمله در فيلم سينمايي  ۳۰۰گفت : تنها راه مقابله با چنين تهاجماتي معرفي فرهنگ و تمدن كهن ايراني به جهانيان است. صابري با بيان اينكه حدود  ۱۹هزار اثر در سطح كشور ثبت ملي شده اند، گفت: خراسان بزرگ يكي از استانهاي بزرگ در اين رابطه است. اين كارشناس با اشاره به اهميت بافت‌هاي تاريخي در شناساندن تاريخ و فرهنگ يك شهر، گفت : متاسفانه شهر مشهد از اين منظر در مقايسه با شهرهايي مانند يزد و اصفهان هويت معماري و تاريخي خود را از دست داده است. رييس دانشكده هنر و معماري دانشگاه آزاد اسلامي مشهد نيز در اين مراسم با تاكيد بر ضرورت حفظ هويت ملي و فرهنگي ايراني اسلامي گفت: براي حفاظت از اين هويت بايد در صدد شناخت و درك كامل آن باشيم. دكتر جهانگيرافصليان اظهار داشت: كاوش‌هاي علمي و باستان شناسي مهمترين مسير در شناخت اين فرهنگ و هويت است. او تاكيد كرد:همچنين حفظ معماري فرهنگي و تاريخي شهر و تلاش در جهت زنده نگه داشتن ميراث گذشتگان از ديگر راههاي مهم در اين رابطه است. وي با بيان اينكه تا كنون به حوزه ميراث فرهنگي كم لطفي‌هاي فراواني شده است، اظهار داشت : از جمله مزاياي حفظ و احياي ميراث فرهنگي هر جامعه تامين آينده يك جامعه است. رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي نيز در پيامي به اين همايش آورده است: آثار تاريخي مصاديقي براي عبرت از عملكرد هاي قومي و مليتي و بقاء هويت و شخصيت فرهنگي جامعه است. ابوالفضل مكرمي فر تاكيد كرد: براي دستيابي به شهرهايي با هويت فرهنگي و حفظ بافت‌هاي تاريخي نيازمند حركتي گسترده از سوي دانشگاهيان و كارشناسان در اين زمينه هستيم. در حاشيه همايش نيز نمايشگاهي از آثار دانشجويان رشته معماري دانشگاه افتتاح شد.

اماكن مقدس ايران وجهان اسلام طي همايشي در مشهد مورد بررسي قرار مي‌گيرد

دبير همايش اماكن مقدس گفت: نخستين همايش اماكن مقدس در مشهد اين مكان ها را در ايران و جهان اسلام در ابعاد فني، فرهنگي مرمت و مقاوم‌سازي مورد بررسي قرار مي‌دهد.

"پيروز حناچي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: معرفي فعاليتهاي عمراني، گذشته، حال و آينده، معرفي نيازهاي پژوهشي - مطالعاتي، فني - تخصصي و مديريتي، بسترسازي به منظور ارايه نقطه نظرات مسوولان، كارشناسان و كاربران به عنوان اهداف اين همايش محسوب مي‌شوند. وي گفت: اين همايش از سوي آستان قدس رضوي و با همكاري وزارتخانه‌هاي مسكن و شهرسازي و كشور، دانشگاههاي تهران، شهيد بهشتي، علم وصنعت، فردوسي مشهد، جامعه مهندسان مشاور ايران و انجمن صنفي مهندسان معمار و شهرساز در مرداد ماه امسال برگزار مي‌شود. حناچي افزود: ضرورت توسعه كمي و كيفي اماكن مقدس در مقياس برنامه‌ريزي ملي، منطقه‌اي و بررسي طرحهاي مشابه در ايران و جهان اسلام ازجمله محورهاي همايش مذكور است. وي خاطرنشان ساخت: پس از رويداد زلزله بم در دي ماه  ۱۳۸۲مساله مقاوم سازي و مديريت بحران مورد بازنگري توجه قرار گرفت و در قالب يك برنامه جامع مديريت بحران  ۱۰ساله در دستور كار دولت قرار دارد كه اماكن مقدس نيز مورد توجه جدي قرار گرفته‌اند. حناچي از برپايي نمايشگاهي در ارتباط با اماكن مقدس در مرداد ماه سال جاري در مشهد خبر داد و گفت: در اين نمايشگاه يك هفته‌اي مسايلي نظير سازه ، معماري، تاسيسات و ديگر مسايل مربوطه در حوزه حرم معرفي مي‌شود.وي اضافه كرد: اين احتمال وجود دارد كه نمايندگان شركتهاي خارجي در اين نمايشگاه حاضر شوند و توانايي خود را به نمايش بگذارند. حناچي خاطرنشان ساخت: همايش اماكن مقدس محلي براي تبادل تجربيات و استفاده بهتر از دستاوردهايي محسوب مي‌شود كه در ساير طرحها و برنامه‌ها بدست آمده است. طرح جامع شهر مشهد تهيه مي‌شود

گروه جامعه: دبير اولين همايش اماكن مقدس از تهيه طرح جامع شهر مشهد خبر داد.  پيروز حناچي در نشست خبري در جمع خبرنگاران در خصوص برگزاري اولين همايش اماكن مقدس گفت: بعد از ساليان طولاني فعاليت‌هايي در زمينه عمراني اماكن مقدس در كشور صورت گرفته است. وي ادامه داد:گردهمايي در زمينه پرداخت به مباحث نظري در زمينه توسعه و گسترش اماكن مقدس برگزار خواهد شد. دبير اولين همايش اماكن مقدس گفت: آستان مقدس و حرم رضوي به عنوان اصلي‌ترين جايگاه زيارتي در كشور از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. حناچي معرفي فعاليت‌هاي عمراني، گذشته ، حال و آينده، معرفي نيازهاي پژوهشي مطالعاتي، تخصصي و فني و بستر سازي به منظور ارائه نقطه نظرات مسوولين را از اهداف اجراي اين همايش عنوان كرد. دبير اولين همايش اماكن مقدس درخصوص توسعه حرم امام رضا(ع) گفت: تمامي هزينه‌هاي اين توسعه از بودجه‌هاي آستان قدس رضوي تامين مي‌شود و ساخت پروژه‌هاي آستان قدس رضوي مشكل منابع مالي ندارد. وي ادامه داد:توسعه صحن امام خميني(ره) در آستان مقدس از سال 76 آغاز و امسال آماده بهره‌برداري شد. به گفته حناچي، بسياري از پروژه‌هايي كه در آستان مقدس انجام شده براي اولين بار در كشور اجرا مي شود و تمامي آنها مقاوم در برابر زلزله هستند. دبير اولين همايش اماكن مقدس در خصوص مطالعات در زمينه حمل و نقل و ترافيك در شهر مشهد گفت: مطالعات خوبي صورت نگرفته، به عنوان مثال خطوط مترو كه براي مشهد طراحي شده اتصال به شبكه حمل و نقل حرم مقدس ندارد. حناچي گفت: براي طرح جامع مشهد از نظريات مشاورين استفاده مي شود، تا بتوان طرح خوبي آماده كرد.گفتني است  اين همايش 24 تا 26 مرداد در مشهد برگزار خواهد شد.


کلمات کلیدی:
 
خبر۸۶۴
ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ فروردین ،۱۳۸٦  

چهارمين مركز  DIC(پاتوق معتادان) دانشگاه علوم پزشكي مشهد افتتاح شد

چهارمين مركز  DIC(محل پاتوق معتادان سخت دسترس) دانشگاه علوم پزشكي مشهد همزمان با هفته سلامت روز يكشنبه در منطقه "نه دره" واقع در آب و برق اين شهر افتتاح شد.

مراكز  DICدر استان خراسان رضوي با هدف كاهش آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از اعتياد توسط سازمان بهزيستي و يا دانشگاه علوم پزشكي مشهد تاسيس مي‌شوند كه تاكنون ۹مركز در استان بدين طريق داير شده است.

مسوول مراكز  DICدانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: تاسيس مراكز center) DIC ‪ (drog inكه در اصطلاح به‌آن " پاتوق معتادان " گويند در راستاي كاهش آسيب هاي بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي مصرف مواد مخدر در جامعه است. دكتر علي سلطاني افزود : تاسيس مراكز پاتوق معتادان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي مشهد از سال ۸۳در مناطق حاشيه‌اي شهر آغاز شده كه تاكنون سه مركز در مشهد و يكي در قوچان داير شده است.

وي گفت: در اولين مركز  DICتاسيس شده واقع در خواجه ربيع مشهد تاكنون ۴۵۰بيمار و در دومين مركز واقع در قلعه ساختمان اين شهر ۱۰۵بيمار (معتاد) تحت پوشش قرار گرفته‌اند. وي خاطر نشان كرد: بررسي‌ها نشان مي‌دهد ۳۷درصد كساني كه اعتياد تزريقي دارند از سرنگ مشترك استفاده مي‌كنند بدين علت در اين مراكز به معتادان سرنگ يك بار مصرف داده مي‌شود و رفتارهاي پرخطر آنها ساماندهي مي‌شود. سلطاني گفت : در اين مراكز به جايي اينكه معتادان در زيرپل‌ها و يا جاهاي خلوت به استعمال اعتياد بپردازند به صورت كلوني دور هم جمع شده و پس از اعتماد و آموزش در مراحل بعدي نسبت به ترك اعتياد و درمان بوسيله متادون تشويق مي‌شوند. وي انجام آزمايش‌هاي هپاتيت، ايدز، آموزش ارتباط جنسي سالم و روش‌هاي پيشگيري، فراهم كردن امكانات استحمام، دادن نوشيدني و غذاي ساده به مراجعان را از ديگر خدمات در اين مراكز عنوان كرد. او در خصوص نحوه گردآوري معتادان گفت : دو امدادگر خياباني پس از شناسايي معتادان با آنها گفت‌وگو كرده و در همانجا به‌آنها سرنگ يكبار مصرف ، پد الكلي، شامپو و صابون داده مي‌شود و در صورت تمايل آنان را به مراكز  DICدعوت مي‌كنند.

افزايش قيمت نهاده‌ها، مرغداران بجنوردي را نگران كرد

افزايش قيمت نهاده‌ها، مرغداران شهر بجنورد مركز استان خراسان شمالي را نسبت به ادامه فعاليت در اين صنعت نگران كرده است.

بنا به اظهارنظر اتحاديه مرغداران بجنوردي قيمت هر قطعه جوجه يكروزه از سه هزار و ۵۰۰تا چهارهزار ريال سال گذشته به پنج هزار ريال و قيمت دان مرغ از قبيل ذرت و سويا در هر كيلوگرم ۳۰تا ۴۰درصد افزايش يافته است.

اتحاديه مرغداران بجنورد اعلام كرد: افزايش نهاده‌هاي مرغي از يك سو و نوسان قيمت مرغ از سوي ديگر موجب شده تا مرغداران نگران ادامه فعاليت خود باشند. اتحاديه مرغداران شهرستان بجنورد گزارش داد:به‌علت گراني نهاده‌ها و نيز نوسان قيمت مرغ از سال گذشته تاكنون ۱۵مرغدار اين شهرستان فعاليت خود را رها كرده و به بخش ديگري روي آوردند. به گزارش ايرنا با افزايش قيمت نهاده‌هاي مرغي در شهر بجنورد مركز استان خراسان شمالي قيمت مرغ نيز به نسبت يكماه گذشته ۳۰تا ۴۰درصد افزايش يافته است. هم‌اكنون قيمت هر كيلوگرم مرغ كشتار روز در بازار شهر بجنورد ۱۹هزار و ۳۰۰تا ۱۹هزار و ۵۰۰ريال است در حاليكه در يكماه گذشته قيمت مرغ در شهر بجنورد كمتر از ۱۶هزار ريال بوده است. اگرچه با افزايش قيمت مرغ، شركت پشتيباني امور دام استان خراسان شمالي وابسته به سازمان جهاد كشاورزي اقدام به توزيع ۲۰۰تن گوشت مرغ منجمد با قيمت ۱۶هزار و ۴۰۰ريال نموده، ولي اين توزيع نيز به دليل افزايش ميزان مصرف در ايام تعطيلات نوروزي موجب كاهش قيمت مرغ نشده است. البته فروشندگان مرغ در شهر بجنورد پيش بيني مي‌كنند با كاهش ميزان مصرف و افزايش ميزان جوجه‌ريزي تا اواخر فروردين قيمت مرغ ۱۰تا ۱۵درصد كمتر از قيمت فعلي برسد. غلام حسين‌زاده يكي از فروشندگان عمده مرغ در بجنورد دليل گراني قيمت مرغ را ناشي از افزايش قيمت نهاده‌ها و رشد مصرف مي‌داند. او گفت : در تعطيلات نوروزي با ورود مسافران ميزان مصرف مرغ به نسبت ماههاي گذشته چند برابر افزايش يافته و اين رشد مصرف موجب گراني قيمت نيز شده است. حسين زاده افزود: همچنين در آستانه سال نو به يكباره قيمت نهاده‌هاي مرغي نيز ۳۰تا ۴۰درصد گرانتر شد و اين در قيمت تمام شده توليد مرغ تاثير گذاشته و بازار مرغ نيز از اين امر متاثر شده است. اين فروشنده گفت : از اواخر اسفندماه سال گذشته مرغداران به دليل مساعد بودن شرايط جوي اقدام به جوجه‌ريزي نمودند كه در روزهاي آينده مرغ به بازار مي‌آيد و احتمال كاهش قيمت ۱۰تا ۱۵درصدي وجود دارد. مديرعامل اتحاديه مرغداران شهرستان بجنورد گفت: افزايش نهاده‌ها موجب نگراني توليدكنندگان مرغ و كناره‌گيري برخي از مرغداران از ادامه فعاليت شده است. به گزارش ايرنا "احمد صدقي" گفت: هم اكنون از ۳۸مرغداري موجود در شهر بجنورد ۲۳مرغداري فعال هستند و ۱۵توليدكننده به دليل نوسان قيمت مرغ و افزايش نهاده‌ها از ادامه فعاليت انصراف دادند. وي افزود: برخي از اين مرغداران نيز به دليل نوسان قيمت مرغ و افزايش نهاده متضرر شده و فضاي مرغداري آنها به دليل بدهي به بانك، به تملك بانك درآمده است. صدقي گفت : افزايش قيمت نهاده‌ها در قيمت تمام شده توليد تاثير داشته و براي جبران اين بخش قيمت مرغ نيز افزايش يافته است. در استان خراسان شمالي سالانه بالغ بر ۱۳هزار تن گوشت مرغ مصرف مي‌شود كه نيمي از اين مصرف در داخل استان توليد و مابقي از استانهاي همجوار تامين مي‌شود.

رييس سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوي: برخورد سليقه‌اي آفت آموزش است

 رييس سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوي از برخوردهاي سليقه‌اي به عنوان بزرگترين آفت برنامه‌هاي آموزشي ياد كرد.

غلامحسين افسري در گردهمايي معاونان پرورشي و تربيت بدني مناطق آموزش و پرورش اين استان در مشهد افزود: در انتخاب معاونان پرورشي ملاك اصلي در درجه نخست پايبندي به ايدئولوژي اسلامي و نيز تلاش در راه توسعه و گسترش آن است. وي گفت: برخورد خوب، متين، آگاهي نسبت به مسايل سياسي و خواسته‌هاي روز دانش‌آموزان از ديگر معيارهاي انتخاب معاونان پرورشي است. او با بيان اينكه تربيت وضع كردني و اعتباري نيست افزود: در تعليم و تربيت بايد اصول تربيت انساني را از درون خود انسان كشف كنيم. معاون پرورشي و تندرستي سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوي نيز در اين گردهمايي گفت: طي گردهمايي شش محور كاري دنبال مي‌شود. حجت‌الاسلام امرالله سبحاني‌نيا افزود: تبيين برنامه‌هاي كاري امسال، آسيب شناسي امور تربيتي و بررسي وضعيت مالي در حوزه معاوت پرورشي از اهم اين برنامه‌ها است. وي گفت: بررسي چگونگي برگزاري مسابقات ورزشي در سال جديد، پرهيز از موازي كاري در امور محوله و نيز احياي ورزشها و بازيهاي بومي از ديگر اهداف برگزاري اين همايش دو روزه است. او در ادامه افزود: بر اساس مصوبه هيات دولت، وزارت آموزش و پرورش موظف است در مناطق و نواحي آموزش و پرورش سراسر كشور معاونت پرورشي داير نمايد. وي گفت: همچنين در مدارسي كه بالاي ۱۵۰نفر دانش‌آموز دارند نيز بايد يك معاون پرورشي انتصاب شود. او اظهار داشت: دراين گردهمايي دو روزه به معرفي ضوابط و همچنين شيوه‌هاي انتخاب معاونان پرورشي مدارس خواهيم پرداخت.

وي محبوبيت و مقبوليت را دو شرط مهم براي انتخاب معاونان پرورشي دانست و افزود: معتقديم كسي بايد انتخاب شود كه ميان همكاران و دانش‌آموزان از اين دو صفت بهره‌مند باشد.

يك مسجد تاريخي قاين در خراسان جنوبي در فهرست آثار ملي كشور ثبت شد

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان جنوبي گفت: مسجد تاريخي "گريمنج" در شهرستان قاين اين استان در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد.

حسين عباس زاده گفت: اين مسجد در روستايي به نام "گريمنج" واقع شده و قدمت آن به دوره صفويه تا قاجاريه مي رسد. وي عناصرمهم معماري اين بنا را شامل ورودي، دهليز، صحن، ايوان و شبستان ستوندار ذكر كرد و افزود: ورودي بنا داراي طاقي است كليل كه فاقد ويژگي خاص از نظر تزئينات و ساير عناصر معماري مي‌باشد. او گفت: پس از ورودي بلافاصله دالان ورودي قرار دارد كه بطور مستقيم به صحن مسجد راه مي‌يابد و صحن آن نسبتا كوچك است كه در سمت قبله آن ايوان بنا قرار گرفته است. وي افزود: ايوان مسجد كه به همراه شبستان ستوندار شاخص‌ترين قسمت بناست داراي طاقي جناغي است كه فضاي آن توسط سه تويزه و چشمه‌هاي بين آنها پوشيده شده است. وي گفت: در سمت شمال غرب صحن نيز فضاهايي با كاربري‌هاي گوناگون مانند آب انبار و خدماتي قرار گرفته است. او ويژگي‌هاي معماري نقشه و طرح، نوع طاق‌ها و سقف‌ها و دارابودن عناصر معماري ايراني و سبك درون گرايي را از ويژگي‌هاي اين اثر ذكر كرد. وي افزود: اين بناي تاريخي با شماره ۱۵هزار و ۳۱۶در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد.

فروش اينترنتي بليت اتوبوس در مشهد موجب رونق تجارت الكترونيك شد

مديركل اداره حمل‌ونقل و پايانه‌هاي خراسان رضوي گفت: طرح فروش اينترنتي بليت اتوبوس براي نخستين بار طي تعطيلات نوروزي امسال، جايگاه مناسبي را براي تجارت الكترونيك در كشور ايجاد كرده است. مهدي حسيني در مراسم تقدير از دست‌اندركاران جابجايي مسافران نوروزي با حضور فرماندار و شهردار مشهد افزود: بر اساس ارزيابي از ۶۹ مركز فعال تجارت الكترونيك در كشور، فروش بليت اتوبوس در مشهد بين رتبه سوم و ششم قرار گرفته است. وي گفت: دراين چارچوب تمامي شركتهاي مسافربري مستقر در پايانه مسافربري مشهد مجهز به سامانه فروش اينترنتي بليط شده‌اند. او افزود: بررسيها نشان مي‌دهد كه در اين مدت ايرانيان مقيم خارج كشور براي تهيه بليط سفر با اتوبوس به مشهد از اين سامانه استفاده كرده‌اند. وي در ادامه همچنين گفت: طي تعطيلات نوروزي تاخير حركت و خروج اتوبوس از پايانه مشهد كه در گذشته بطور متوسط يك ساعت بود كاهش چشمگيري يافت. او با تاكيد بر لزوم همكاري سازمان پايانه مسافربري مشهد و اداره حمل و نقل پايانه‌هاي خراسان رضوي در ارايه خدمات به مسافران افزود: هم‌اكنون همكاري، همدلي و انسجام بين اين دو ارگان بسيار بالا است. وي اضافه كرد: اين دو ارگان با همين نقطه قوت در جهت ارتقاي كيفيت خدمات و جلب رضايت مسافران تلاش مي‌كنند. مديرعامل سازمان پايانه‌هاي مسافربري شهرداري مشهد نيز گفت: طي تعطيلات نورزوي شاهد بهترين خدمات رساني به مسافران بوديم. غلامرضا زعيمي بدون اشاره به آماري در اين زمينه افزود: برآوردها نشان مي‌دهد كه در اين مدت كمترين شكايات از سوي مسافران را نسبت به گذشته داشته‌ايم. وي گفت: در ايام تعطيلات بطور متوسط روزانه ۹۰هزار مسافر از طريق پايانه مسافربري مشهد جابجا شدند و در اين چارچوب سه هزار دستگاه اتوبوس، ميني‌بوس و سواري فعال بودند. مراسم تقدير از دست‌اندركاران جابجايي مسافران، به همت پايانه مسافربري مشهد و همكاري اداره حمل و نقل پايانه‌هاي استان خراسان رضوي برگزار شد.

 

آموزش و پرورش خراسان شمالي تنها ۴۲مربي بهداشت دارد

معاون پرورشي و تربيت بدني سازمان آموزش و پرورش خراسان شمالي گفت: مدارس اين استان تنها ۴۲مربي بهداشت دارند.

محمدرضا رحيمي گفت: مربيان بهداشتي تنها آموزشگاه‌هاي ابتدايي و راهنمايي دخترانه شهري را تحت پوشش قرار مي‌دهند. وي كمبود مربي بهداشت در آموزشگاههاي استان را يك معضل دانست و افزود: اين تعداد مربي نياز بهداشتي دانش‌آموزان را برآورده نمي‌كند. او اظهار داشت: بهداشت در مدارس از حساسيت ويژه‌اي برخوردار است لذا مسوولان بايد به اين امر مهم توجه ويژه‌اي داشته باشند. وي استاندارد مربي بهداشت آموزشگاهي را براي هر ۷۵۰نفر دانش‌آموز يك مربي دانست و گفت: طبق اين نرم بايد ۱۴۰مربي بهداشت در سطح مدارس اين استان فعاليت داشته باشند. او اظهار داشت: بر اين اساس آموزشگاه‌هاي اين استان ۱۰۰مربي بهداشت كم دارند. وي با بيان اينكه به منظور افزايش نيروي بهداشتي در مدارس شهري تقاضاي نيروي بهداشتي داده‌ايم گفت: اميدواريم با صدور مجوز استخدام مشكلات كمبود مربي بهداشت در مدارس كاسته شود. او افزود: براي جبران اين كمبود اكنون مديران و معلمان تحت عنوان هميار بهداشتي در مدارس فعاليت مربيان بهداشتي را نيز انجام مي‌دهند. ۱۹۰هزار دانش‌آموز خراسان شمالي در دو هزار و ۳۵۰واحد آموزشي و ۹هزار و ۵۳۱كلاس درس زير نظر ۱۴هزار معلم تحصيل مي‌كنند. شماري از معلمان خراسان شمالي از كمبود مربي بهداشت در مدارس اين استان انتقاد كرده و گفتند دانش‌آموزان اين استان از كمبود مربي بهداشت رنج مي‌برند.

آنان همچنين امكانات و تجهيزات بهداشتي موجود در آموزشگاهها را ناچيز عنوان كرده و افزودند بهداشت در مدارس اين استان مظلوم واقع شده است. آنان تاكيد كردند شمار زيادي از دانش‌آموزان اين استان از وجود مربيان بهداشت در مدارس محروم هستند. معلم يك مدرسه راهنمايي در بجنورد با اظهار گلايه از كمبود مربي بهداشتي در مدارس اظهار داشت: سلامتي دانش‌آموزان در مدارس مستلزم وجود مربي بهداشت و امكانات بهداشتي است. زهرا روحاني با بيان اينكه بايد به سلامتي دانش‌آموزان بيشتر پرداخته شود افزود: اكنون در هر هفته يكبار مربي بهداشت در آموزشگاه‌ها حضور مي‌يابد. مدير يك دبستان حاشيه‌اي شهر بجنورد گفت: اين مدرسه در حاشيه شهر قرار گرفته و دانش‌آموزان اين آموزشگاه با مشكلات بهداشتي مواجهند.

زهره علي‌نيا افزود: حدود ۳۰۰دانش‌آموز در اين مركز آموزشي مشغول به تحصيل هستند و در هفته يكبار حضور مربي بهداشت براي رسيدگي به وضعيت بهداشتي دانش‌آموزان كافي نيست. وي گفت: بسياري از مشكلات جسمي و بيماريها در صورت تشخيص درست در دوران كودكي قابل جبران و درمان هستند و همين امر وجود و فعاليت مربيان بهداشت در مدارس را ضروري مي‌كند. يك معلم شيرواني نيز از كمبود نيروهاي بهداشتي در مدارس گلايه كرد و گفت: برخي دانش‌آموزان دچار مشكلاتي از قبيل پوسيدگي دندان، مشكلات جسمي و رواني و مواردي ديگر هستند كه بايد مربيان بهداشت به اين مسايل رسيدگي كنند. مريم رحيمي افزود: بايد مربيان هر روز در مدارس حضور داشته و مشكلات دانش‌آموزان را گزارش و آنان را به مراكز تخصصي راهنمايي كنند. يك معلم دبستان پسرانه راهنمايي در بجنورد نيز گفت: برخي دانش‌آموزان در سنين نوجواني دچار مشكلاتي چون سوء‌تغذيه، مشكلات جسمي، حركتي و بيماريهاي مختلف هستند. وي افزود: اما در هيچ آموزشگاه مقطع راهنمايي پسرانه اين منطقه مربي بهداشت ندارد. او وضعيت بهداشتي برخي مدارس را نامناسب ذكر كرد و گفت: مسوولان مربوط بايد به اين مهم توجه ويژه‌اي داشته باشند و براي جذب مربي تلاش كنند. معاون پرورشي‌و تربيت بدني سازمان آموزش و پرورش خراسان شمالي ضمن تاييد گفته‌هاي معلمان گفت: مدارس اين استان تنها ۴۲مربي بهداشت دارد. محمدرضا رحيمي افزود: اين تعداد نيز تنها آموزشگاه‌هاي ابتدايي و راهنمايي دخترانه شهري را تحت پوشش قرار مي‌دهند. وي كمبود مربي بهداشت در مدارس را يك معضل دانست و گفت: اين تعداد مربي اصلا نياز بهداشتي دانش‌آموزان را برآورده نمي‌كند. او استاندارد مربي بهداشت آموزشگاهي را براي هر ۷۵۰دانش‌آموز يك مربي بهداشت عنوان كرد و گفت: بر اين مبنا بايد ۱۴۰مربي بهداشت در سطح مدارس اين استان فعاليت داشته باشند. اين مسوول اظهار داشت: آموزشگاه‌هاي اين استان ۱۰۰مربي بهداشت كم دارد. او افزود: براي جبران اين كمبود ناگزير اكنون مديران و معلمان مدارس به نوعي وارد اين عرصه شده و فعاليت مربيان بهداشتي را نيز انجام مي‌دهند. ۱۹۰هزار دانش‌آموز خراسان شمالي در دو هزار و ۳۵۰واحد آموزشي و ۹هزار و ۵۳۱كلاس درس، زير نظر ۱۴هزار معلم تحصيل مي‌كنند.

آزاد راه كنارگذر شمالي مشهد با ۳۶درصد پيشرفت در حال ساخت است

معاون اداره‌كل راه و ترابري خراسان رضوي گفت: پروژه آزاد راه كنارگذر شمالي مشهد با پيش‌بيني اعتبار ۱۱۲ميليارد تومان هم‌اينك از پيشرفت ۳۶ درصدي برخوردار است. اين اداره‌كل روز يكشنبه با ارايه گزارشي به خبرگزاري جمهوري اسلامي، به نقل از ابراهيم صنيعي اعلام كرد: ساخت اين آزاد راه با سرمايه‌گذاري مشترك وزارت راه و ترابري، آستان قدس رضوي و بانك ملي انجام مي‌شود. وي افزود: در اين چارچوب سهم وزارت راه ۵۰درصد و دو مجموعه ديگر هر يك در حد ۲۵درصد نياز اعتباري پروژه است. او گفت: عمليات اجرايي اين آزاد راه ۷۲كيلومتري قرار است ظرف ۴۸ماه به انجام برسد. وي افزود: اين آزاد راه به صورت چهار خطه با جزيره مياني و سه متر شانه آسفالته براي توقف‌هاي اضطراري ساخته مي‌شود. او در زمينه ضرورت اجراي اين آزاد راه با بيان اينكه ۳۰درصد تصادفات رانندگي در جاده‌هاي شعاع ۳۰كيلومتري شهرها رخ مي‌دهد گفت: ايجاد و توسعه آزاد راهها در كشوري بسيار ضروري است. وي افزود: مشهد به دليل نداشتن كنارگذر در اين زمينه مشكلات فراواني دارد لذا در صورت ايجاد اين آزاد راه كه تمامي وروديهاي اصلي و فرعي مشهد را پوشش مي‌دهد حجم زيادي از ترافيك داخل شهر نيز كاسته مي‌شود. اين آزاد راه از كيلومتر ۱۲آزاد راه مشهد باغچه با يك تقاطع غير همسطح آغاز و پس از عبور از جاده فريمان، سرخس، ميامي، كلات، سيمان، توس و جاده قديم قوچان در كيلومتر ۲۵به بزرگراه مشهد قوچان متصل مي‌شود. وي افزود: تاكنون در اجراي اين پروژه هشت ميليون مترمكعب عمليات خاكي و ۸۰هزار مترمكعب بتن‌ريزي انجام شده است. او گفت: همچنين چهار كارخانه آسفالت براي انجام كار آسفالت ريزي اين آزاد راه مستقر شده است. وي در ادامه از آغاز عمليات ساخت دو تقاطع غيرهمسطح و سه دستگاه پل بزرگ بر روي رودخانه‌هاي كشف رود و طرق خبر داد و گفت: تاكنون ۳۲۰ميليارد ريال براي ساخت اين پروژه هزينه شده است. معاون اداره‌كل راه و ترابري خراسان رضوي با بيان اينكه پيشرفت پروژه‌هاي توسعه‌اي راه در اين استان طي يكي دو سال اخير از رشد خوبي برخوردار شده گفت: اين امر در كنار اقدامات كنترلي پليس راه نتايج خوبي را در نوروز امسال در بر داشت. وي اجراي طرح نوروزي اين اداره‌كل را در محورهاي استان موفقيت‌آميز خواند و گفت: اين طرح به منظور خدمات دهي مناسب به زوار امام رضا(ع) و كمك به ايجاد ترافيك روان در محورهاي استان اجرا شد و كاهش تصادفات و حوادث را در جاده‌هاي استان در كنار تلاش گسترده نيروهاي انتظامي و امدادي در پي داشت. او افزود: در قالب اين طرح در هفت نقطه مهم و پر تردد راههاي استان، اكيپهاي خدمات رساني ثابت نوروزي استقرار يافتند كه در اين ايستگاهها خدمات متنوعي چون اطلاع‌رساني در خصوص وضعيت محورها به مسافران نوروزي ارايه شد. وي با اشاره به بارندگيهاي متناوب در نقاط مختلف خراسان رضوي، به عمليات راهداري در اين خصوص اشاره كرد و گفت: بارندگيهاي اخير باعث طغيان بسياري از رودخانه‌ها در نقاط مختلف استان و خسارت به راههاي مواصلاتي شد كه با عمليات به موقع راهداري مسيرها براي عبور و مرور مسافران نوروزي آماده و باز نگهداشته شد. او افزود: طي اين مدت همچنين ۴۴اكيپ مكانيسين سيار در محورهاي اصلي و فرعي استان اقدام به گشت‌زني و خدماتي دهي نمودند تا در صورت بروز نقص فني براي خودروهاي مسافران خدمات رايگان ارايه دهند. وي گفت: در اين طرح ۷۵۹نفرروز راهدار به مسافران خدمات رساني مي‌كردند.

شهرداري بجنورد ۵۰۰ميليارد ريال از ادارات دولتي و مردم طلب دارد

شهردار بجنورد گفت: اين شهرداري ۵۰۰ميليارد ريال از ادارات دولتي و مردم طلب دارد.

سيدعباس حسيني اظهار داشت: از اين مجموع ۲۰۰ميليارد ريال مربوط به ادارات دولتي ، كارخانه‌ها و ۳۰۰ميليارد ريال نيز مربوط به بدهي‌هاي مردم به اين نهاد است. وي گفت: به‌دليل نوپا بودن استان و مستقر شدن ادارات در واحدهاي مسكوني، اكثر ادارات بايد عوارضي را به شهرداري پرداخت كنند كه چنين نكرده‌اند. شهردار گفت: شهرداري در عين حال قصد دارد تا به اداره‌ها مهلت دهد تا زماني كه بتوانند با جذب اعتبار و ساخت و ساز در ساختمانهاي اداري مستقر شوند، از اين مكانهاي مسكوني استفاده كنند. اين مسوول افزود: اكنون براي گرفتن مطالبات دستگاه‌هاي اجرايي و مردم پيگيريهاي صورت مي‌گيرد. وي اظهار داشت: بايد با مديريت بهينه در جهت افزايش راندمان كاري تلاش شود. او ميزان اعتبار سال ۸۶شهرداري را نيز ۳۰۷ميليارد ريال ذكر كرد و گفت: اين ميزان از درآمد مستمر و غيرمستمر وصول مي‌شود. شهردار بجنورد، كل وصولي سال گذشته اين شهرداري را ۲۱۰ميليارد ريال ذكر كرد.

در ايام نوروز صورت گرفت

رشد 300 درصدي گردشگر خراسان‌جنوبي

 در ايام نوروز ورود گردشگر به استان خراسان‌جنوبي 300 درصد رشد داشته است.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان‌جنوبي، با بيان اين مطلب گفت: براساس آمار واحدهاي اقامتي، ترمينال، فرودگاه و مسافران عبوري خراسان‌جنوبي،‌ همچنين آمار اعلام شده ازسوي دستگاه‌هاي مختلف اجرايي اين استان، در مجموع حدود 422 هزار نفر به استان خراسان‌جنوبي سفر كرده‌اند."حسين عباس‌زاده" افزود: در استان خراسان‌جنوبي، تعدد و تنوع موزه‌ها و جاذبه‌هاي گردشگري، زمينه مساعدي براي جذب گردشگر فراهم آورده، كه توجه بهتر و بيشتر به موزه‌ها و آثار تاريخي مي‌تواند نقطه عطفي در زمينه جدب گردشگر باشد و از آنجا كه استان‌ ما در زمينه گردشگري بسيار جوان است، با تبليغات جامع مي‌توان گامي مؤثر در اين مهم برداشت.وي گفت: امسال 91 هزار و 180 نفر از اماكن و جاذبه‌هاي تاريخي استان بازديد كرده‌اند كه اين آمار نسبت به سال گذشته حدود 300 درصد افزايش داشته است.وي در ادامه گفت: بازديد نسل جوان از آثار هنري و اماكن تاريخي مي‌تواند نقش مهمي در شناخت هويت ملي و افزايش اعتمادبه‌نفس آنها در جامعه داشته باشد.

 يك پنجم آثار شناسايي شده شهرستان فردوس ثبت شد

 با ثبت 5 اثر تاريخي شهرستان فردوس در فهرست آثار ملي كشور، تعداد آثار ثبت شده اين شهرستان در فهرست آثار ملي به 35 اثر رسيد.به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي، اين آثار، منزل افراشته با قدمت صفويه در فردوس، خانه حاج ملا محمدتقي، منزل عبدالله توني بشرويه با قدمت صفويه، خانه استاد بديع‌الزمان فروزانفر با قدمت قاجاريه و منزل امير احمدي با قدمت پهلوي اول در بشرويه است."امير نبيلي مقدم"، مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري فردوس در اين‌باره گفت: اين آثار در راستاي اجراي ماده يك قانون تشكيل سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و بند 6 ماده 3 قانون اساسنامه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي، به ثبت ملي رسيده‌است.به گفته وي، شهرستان فردوس از جمله شهرستان‌هاي تاريخي كشور است كه از 180 اثر تاريخي شناسايي شده در آن، تنها 35 اثر ثبت ملي شده‌است.

ثبت 7 اثر نيشابور

چشمه عاشقان به فهرست آثار ملي رفت

 هفت اثر تاريخي شهرستان نيشابور كه به اواخر صدر اسلام تا دوره صفويه برمي‌گردد، ثبت ملي شد.

،‌ از ابتداي سال 1385 تا كنون، اين تعداد اثر از نيشابور به ثبت رسيده و با ثبت آنها، تعداد آثار ثبتي نيشابور در سال گذشته به 10 اثر رسيده‌است."محمدركني"، رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري نيشابور در اين خصوص گفت: محوطه ماروس و چشمه آخور، تپه ميان‌ده طالبي، گودال حصار و چشمه عاشقان و همچنين قلعه جلال‌آباد و فتح آباد از جمله هفت اثري است كه ثبت شده ‌است.


کلمات کلیدی:
 
خپر ۸۶۳
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ فروردین ،۱۳۸٦  

كوتاهي قد كودكان در خراسان شمالي سه برابر ميانگين كشوري است

كارشناس مسوول تغذيه مركز بهداشت خراسان شمالي گفت: ميزان كوتاهي قد در كودكان زير شش سال اين استان سه برابر بيش از ميانگين كشوري آن است.

نسرين عليزاده اظهار داشت: در بررسي به عمل آمده مشخص شد شاخص كوتاهي قد در كودكان زير شش سال اين استان  ۱۳/۱و ميانگين كشوري آن  ۴/۷درصد است. وي تغذيه نامناسب در اين كودكان را بيشترين عامل كوتاهي قد ذكر كرد و گفت: كمبود دريافت كلسيم يكي از عمده عواقب سوء‌تغذيه است. او گفت: بر اساس آخرين آمارگيري كه پنج سال پيش در خراسان صورت گرفت مشخص شد كه بيش از  ۹۰درصد از جمعيت استان سابق خراسان با مشكل دريافت كلسيم مواجه هستند. وي ادامه داد: تامين شير در مدارس خراسان شمالي تاكنون يكي‌از راهكارهاي اساسي در حل مشكل كمبود كلسيم كودكان بوده است. او شاخص كوتاهي قد در بين پسران استان را بيش از دختران عنوان كرد و گفت: اين كمبود رشد در ميان كودكان روستايي بيش از كودكان شهري است.

وي ادامه داد: شاخص كم‌وزني در ميان كودكان خراسان شمالي نيز بر اساس بررسي صورت گرفته  ۶/۳درصد بوده كه اين رقم در كشور  ۵/۲درصد است. اين كارشناس تغذيه شاخص لاغري در استان را نيز چهار درصد عنوان كرد و افزود: اين رقم نيز نسبت به ميانگين كشوري كه سه درصد است افزايش نشان مي‌دهد. وي همچنين كمبود دريافت "ويتامين آ" در استانهاي خراسان را بر اساس آخرين بررسي انجام شده در سال  ۷۰ ،۱۳۸۰درصد، "ويتامين ب"  ۷۸درصد، پروتيين  ۱۲درصد و كمبود دريافت انرژي را  ۱۸درصد عنوان كرد. خراسان شمالي  ۸۰۸هزار نفر جمعيت كه  ۶۰درصد آنها ساكن روستاها هستند.

استاندارخراسان رضوي:بايد در حوزه اجرا همگرايي و هم‌افزايي را افزايش داد

استاندار خراسان رضوي گفت: بايد در حوزه اجرا، همگرايي و هم افزايي را افزايش داد و آن را به منصه ظهور و بروز رساند.

محمدجواد محمدي‌زاده در نخستين جلسه شوراي اداري استان خراسان رضوي در سال جديد با اشاره به نامگذاري امسال به نام سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي افزود: مجموعه اداري استان بايد در حوزه اداري و اجرايي وفاداري خود را به اين دستور نشان دهد. وي با اشاره به سخنان رهبر نظام در آغاز سال نو در مشهد اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب رويكرد اقتصادي دولت را به عنوان رويكرد غالب چند سال آينده دولت بر شمردند كه بايد به اين امر نيز اهتمام ورزيد. او گفت: رهبر نظام، دولت را به طور ويژه مورد تفقد قرار دادند اما برداشت من از فرمايشات ايشان اين است كه اين حمايت بدون حساب و كتاب و حساب كشي نيست لذا بايد بدانيم كه اگر در كار ما خللي باشد نه تنها تذكر خواهند داد بلكه برخورد نيز خواهند كرد. وي افزود: گامهايي كه در سال  ۱۳۸۵در همه بخشهاي استان برداشته شده بسيار مشهود و شاخص است به طور مثال ميزان تخصيص اعتبار به استان و جذب اين اعتبارات توسط دستگاهها و سفرهاي داخل استاني مجموعه استانداري بسيار نتايج خوبي داده است. او گفت: من به عنوان نماينده دولت و هماهنگ‌كننده دستگاههاي اجرايي اعلام مي‌كنم كه فاصله استان خراسان رضوي از ميزان بيكاري در كشور فاصله محسوس و قابل توجهي است و نرخ بيكاري در استان در حال كاهش است. وي افزود: در بخش فرهنگ و هنر و آموزش و تربيت بدني تغييرات جدي در استان به وجود آمده است و به طور مثال ساخت  ۴۰سالن مصوب شده در سفر استاني رييس جمهور در حال انجام است. او گفت: در ايام تعطيلات نوروز امسال هشت ميليون و  ۱۵۰هزار مسافر و زاير به استان وارد و از آن خارج شده‌اند كه با وجود افزايش اين رقم نسبت به سال گذشته در حوزه امنيت شاهد كاهش شاخصهاي تخلفات بوديم. وي با اشاره به واگذاري مطلوب سهام عدات در استان خراسان رضوي افزود: در مرحله نخست واگذاري اين سهام در استان،  ۴۳۰هزار نفر از اين سهام بهره‌مند مي‌شوند كه شامل بسيجيان فاقد كار و افراد تحت پوشش كميته امداد و سازمان بهزيستي مي‌باشند. محمدي زاده گفت: در بيش از  ۱۰شهرستان استان خراسان رضوي نزديك به ۱۰۰ درصد سهام به افراد واجد شرايط مرحله نخست واگذاري واگذار شده كه اين رقم در مشهد  ۵۰درصد است. وي با اشاره به اين كه در خراسان رضوي برگه سهام عدالت به دست واجدان شرايط داده مي‌شود تاكيد كرد: خراسان رضوي تا كنون بيشترين واگذاري را در بين استانها به خود اختصاص داده و در مرحله بعد، اين سهام به عشاير و روستائيان و كارمندان پرداخت مي‌شود.

متقاضيان ساخت سينما در خراسان شمالي مورد حمايت قرار مي‌گيرند

معاون امور هنري اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان شمالي اعلام كرد اين اداره‌كل از متقاضيان ساخت سينما در استان حمايت مي‌كند.

حسين فرخنده اظهار داشت: ماده  ۱۶۱قانون برنامه سوم توسعه بر گسترش سينماها تاكيد مي‌كند كه براي اجراي آن در خراسان شمالي نيز كميسيوني به رياست معاون عمراني استاندار تشكيل شده است. وي گفت: طبق اين ماده به افرادي كه داوطلب فعاليت در زمينه ساخت سينما يا فعاليت در امور سينمايي باشند تسهيلات ويژه ارايه مي‌شود. او بيان كرد: شهرداريها موظفند براي احداث سينما در شهرهاي با جمعيت بالاي  ۱۵هزار نفر زمين واگذار كنند و واگذاري زمين براي ساخت سينما در شهركهاي تازه‌تاسيس نيز بر عهده سازمان مسكن و شهرسازي است. وي ادامه داد: اكنون استان خراسان شمالي تنها يك سالن فعال سينما دارد و براي افزايش تعداد سينماها در استان فراخوان داده شده است. اين مسوول گفت: طبق ماده ،۱۶۱در خراسان شمالي شش شهرستان مشمول تاسيس سينما هستند و تاكنون پنج نفر داوطلب ساخت سينما در اين استان شده‌اند. او بيان كرد: در اين راستا اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان مصوبات و ارايه وام به داوطلبان را پيگيري مي‌كند. وي گفت: گرچه با گسترش شبكه رسانه‌هاي تصويري، تلويزيون و ماهواره، سينماها با بحران و كم‌رونقي مواجه شده‌اند ليكن سينما اگر نگاه درستي بدان بشود در هر شرايطي مشتري خاص خود را دارد. او افزود: با ساخت سينماها و تالارهاي مجهز و نيز افزايش توليد كيفي و كمي فيلم‌ها و همچنين مبارزه با فروشگاههاي غيرمجاز در اين زمينه، شمار تماشاگران فيلم در سينما نيز افزايش خواهد يافت. استان خراسان شمالي با  ۸۰۸هزار نفر جمعيت تنها يك سالن سينماي فعال در شهرستان بجنورد دارد.


کلمات کلیدی:
 
خبر۸۶۲
ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ فروردین ،۱۳۸٦  

۱۰ميليارد ريال براي راه‌اندازي سيماي محلي خراسان شمالي هزينه شد

مديركل صدا و سيماي خراسان شمالي گفت: ۱۰ميليارد ريال براي راه‌اندازي سيماي محلي خراسان شمالي هزينه شد.

سيدحسين محمودزاده اظهار داشت: اين ميزان اعتبار صرف خريد تجهيزات فني استوديو، فيبر نوري، لينكهاي مايكرويو و توليد برنامه شده است. وي بيان كرد: بعد از استقلال استان خراسان شمالي راه‌اندازي سيماي محلي به عنوان گامي فرهنگي در جهت توسعه استان ضروري بود. او افزود: به اين منظور سيماي محلي خراسان شمالي در ۱۷فروردين ماه جاري در فرخنده زادروز رسول مكرم اسلام (ص) و هفته وحدت راه‌اندازي خواهد شد.

اين مسوول گفت: با راه‌اندازي سيماي محلي خراسان شمالي در مرحله اول برنامه اذان و نماز و در مرحله دوم در صبحهاي جمعه به مدت چهار ساعت و هر شب به مدت يك ساعت برنامه پخش مي‌شود.

او بيان كرد: ۵۰نفر از هنرمندان و جوانان استان در توليد برنامه‌هاي سيماي محلي مشاركت دارند كه تاكنون بيش از ۱۰۰ساعت برنامه توليد و آماده پخش شده است.

محمودزاده گفت: برنامه‌هاي توليدي شامل مجموعه برنامه‌هايي براي جوانان، برنامه مستند معرفي توانمنديهاي استان، برنامه‌اي با عنوان هفتمين روز، برنامه علمداران پيرامون سرداران شهيد استان و غيره است.

وي بيان كرد: براي توسعه استان و معرفي توانمنديهاو شناساندن آن همكاري و مشاركت هنرمندان و فرهيختگان استان ضروري است. استان خراسان شمالي با ۸۰۸هزار نفر جمعيت از سال ۸۳از خراسان سابق جدا شده و با مصوبه مجلس شوراي اسلامي به عنوان استاني مستقل به مركزيت بجنورد رسميت يافت.

استاندار خراسان رضوي از سرمايه‌گذاري براي  ۱۱۰هزار شغل در استان خبر داد

استاندار خراسان رضوي گفت: طراحي و تامين منابع  ۱۱۰هزار فرصت شغلي در اين استان طي سال  ۱۳۸۵انجام شد. محمدجواد محمدي‌زاده در ديدار با معاونان، مديران كل و كاركنان استانداري خراسان رضوي در آغاز سال جديد افزود: از اين ميزان فرصت شغلي تاكنون  ۳۰هزار شغل محقق شده است.

وي گفت: مجموعه مديريت استان بايد تلاش كند تا امسال نيز با هدايت منابع  ۸۰هزار شغل مولد و پايدار باقي مانده ايجاد شود.

او در ادامه سال  ۱۳۸۵را به لحاظ تخصيص اعتبارات ملي و استاني، ارتقا كيفيت طرحها و پروژه‌هاي عمراني، توجه به مناطق‌محروم، رشد و توسعه اقتصادي و ايجاد اشتغال و توجه به محرومين نيازمند، بي‌سابقه دانست.

وي اظهار داشت: اين سال به لحاظ اختصاص اعتبارات ويژه سفر رييس جمهور به نقاط مختلف استان، افزايش فعاليت دستگاههاي اجرايي، ارتقا حجم فعاليتها و اعتبارات عمراني، ايجاد توازن در خدمت رساني و هدايت منابع به نقاط نيازمند و صرفه‌جويي رويكردي متفاوت بود.

او سفر به مناطق مختلف استان، ارزيابي عملكرد دستگاههاي اجرايي در شهرستان را در راستاي نظارت بر عملكرد دستگاهها و پاسخگويي به مردم مهم خواند و بر استمرار آن، توسعه ارتباطات مردمي و تعامل با قشرهاي اثرگذار تاكيد كرد. استاندار خراسان رضوي افزود: طي سال  ۱۳۸۶نيز بايد با برنامه‌ريزي و استفاده از منابع، امكانات و اختيارات درخور توجهي كه دولت اختصاص داده در جهت رفع مشكلات مردمي و به فعل رساندن ظرفيتهاي استان تلاش كنيم.

وي گفت: اين اقدامات ضروري است تا مردمي كه همواره پشتوانه اصلي نظام و انقلاب بوده و بيشترين حمايت را از دولت خدمتگزار داشته‌اند طعم شيرين خدمت رساني، عدالت محوري، مهرورزي و توسعه متوازن را بيش از پيش احساس كنند.

او در ادامه حضور پرشور مردم در عرصه‌هاي سياسي چون انتخابات خبرگان و شوراهاي اسلامي، راهپيمايي  ۲۲بهمن و دفاع از توانمندي بهره‌گيري از انرژي هسته‌اي را ستود و آن را گامي در دفاع از نظام اسلامي توصيف كرد.

وي همچنين از حضور و مشاركت گسترده مردم در عرصه‌هاي سياسي و صحنه‌هاي مختلف توسعه و سازندگي استان خراسان رضوي تشكر و تقدير كرد.

آزمايشگاه پايش آلودگي صنايع خراسان شمالي به بهره‌برداري رسيد

مديركل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي گفت: آزمايشگاه پايش آلودگي صنايع در اين استان به بهره‌برداري رسيد.

محسن شهرياري اظهار داشت: اين آزمايشگاه به منظور پايش آب و فاضلاب، هوا، صوت و ميكروبيولوژي راه‌اندازي شده است.

وي ميزان اعتبار هزينه شده براي ايجاد اين آزمايشگاه را سه‌ميليارد ريال ذكر كرد و افزود: از اين ميزان  ۷۰۰ميليون ريال اعتبار استاني و مابقي اعتبارات سازمان حفاظت محيط زيست كشور است. وي به آلودگي‌هاي ناشي از دفع نامناسب زباله‌هاي شهري و بيمارستاني دراين استان اشاره كرد و گفت: در استان خراسان شمالي روزانه  ۵۰۰تن زباله شهري توليد و عمدتا بصورت غيراصولي دفع مي‌شود. او همچنين وجود برخي از واحدهاي صنعتي آلاينده مانند كارخانه سيمان ، كارخانه آسفالت و سنگ شكنهاي شهرداري بجنورد را داراي مشكلات و تبعات زيست محيطي باري ساكنان منطقه عنوان كرد. مديركل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي گفت : پيش از اين نمونه‌هاي اين استان براي آزمايش به استان خراسان رضوي ارسال مي‌شد كه با راه‌اندازي اين آزمايشگاه، اين نياز استان خراسان شمالي برطرف شده است.

عمليات اجرايي طرح گردشگري بزرگترين قنات جهان در گناباد آغاز مي‌شود

رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گناباد گفت: عمليات اجرايي طرح گردشگري بزرگترين و عميق‌ترين قنات جهان در اين شهرستان جنوبي خراسان رضوي در سالجاري اجرايي مي‌شود.

عليرضا شناسايي گفت: اين قنات يكي از بزرگترين شاهكارهاي تمدني و مهمترين تاسيسات آبي در ايران است كه نيازمند توجه جهت جذب گردشگر داخلي و خارجي است. وي افزود:طرح گردشگري روستاي رياب بعنوان‌يكي از  ۳۶۵روستاي هدف گردشگري ايران به لحاظ بافت تاريخي بكر داراي ارزش فراواني است كه امسال در دستور كار قرار دارد.

وي اجراي طرحهاي گردشگري در آبشار و امامزاده سيدمحمد عابد كاخك و قلعه عمراني را در صورت تخصصيص اعتبار از ديگر طرحهاي اين اداره در سال  ۸۶اعلام كرد. وي ادامه داد: در حوزه مرمت و بازسازي اماكن و ابنيه تاريخي اين خطه از جمله كاروانسراهاي يونسي، مرنديز، قاسم‌آباد و قوژد بهسازي و مرمت مي‌شوند.

وي بيان كرد: ساماندهي آب انبارهاي تاريخي، برگزاري همايش سفال و ترويج فرهنگ احياي ميراث گذشتگان با راه‌اندازي انجمن‌هاي ميراث فرهنگي را اهم برنامه‌هاي اين اداره در حوزه فرهنگي و ارتباطات در سال  ۸۶اعلام كرد. وي گفت: در سال گذشته مسجد جامع گناباد، مدرسه نجوميه، حسينيه و آب انبار و آسيابهاي آبي كاخك مرمت و بازسازي شده است. رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گناباد اضافه كرد: بلوك گذاري محوطه تاريخي عمراني، اجراي طرح مطالعاتي بافت تاريخي رياب در حوزه حفظ و احيا نيز انجام شده است. شناسايي و راه‌اندازي موزه مردم شناسي، مركز صنايع دستي، چاپ و توزيع ۱۰ هزار كتابچه آثار تاريخي گناباد، شركت در نمايشگاههاي بين‌المللي جهانگردي مشهد و اردبيل و دومين جشنواره ملي آتش ايراني را از موفقيت‌هاي سال ۸۵ دانست.

وي گفت: در اين شهرستان بيش از  ۲۰۰اثر تاريخي شناسايي شده وجود دارد كه از اين تعداد بيش از  ۱۳۰اثر در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است. مركز شهرستان  ۱۲۰هزار نفري گناباد در  ۲۷۰كيلومتري جنوب مشهد واقع شده است.

زنگ روز جهاني بناهاي تاريخي در مدارس نواخته مي‌شود

طنين تاريخ در گوش دانش‌آموزان خراسان‌رضوي 

در روز جهاني بناها و محوطه‌هاي تاريخي زنگ مدارس استان خراسان‌رضوي به صدا درمي‌آيد.

محمدرضا احمدي روحاني" كارشناس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان‌رضوي گفت: با حضور نماينده‌هاي ميراث فرهنگي خراسان‌رضوي زنگ همه مدارس استان نواخته مي‌شود.

وي اظهار داشت: در اين مراسم، امام جمعه هر منطقه، سخنراني‌هايي را در ارتباط با اين روز جهاني ايراد مي‌كند.روحاني افزود: در شهر مقدس مشهد نيز برنامه‌هاي ويژه‌اي به‌صورت همايش، ارائه مقاله و... در سطحي گسترده برگزار مي‌شود.وي گفت: در روز جهاني بناها و محوطه‌هاي تاريخي، دانش‌آموزان، مسئولان و... از ميراث فرهنگي و طبيعي خراسان‌رضوي بازديد مي‌كنند.بنابراين گزارش، مراسم ويژه روز جهاني بناها و محوطه‌هاي تاريخي از 25 تا 29 فروردين 86 برگزار مي‌شود.


کلمات کلیدی:
 
خبر۸۶۱
ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ فروردین ،۱۳۸٦  

آيين سنتي كشتي باچوخه خراسان در اسفراين آغاز شد

آيين محلي كشتي باچوخه خطه خراسان بر اساس سنتي ديرينه روز سه‌شنبه با حضور معاون رييس جمهور و رييس سازمان تربيت بدني با شركت كشتي‌گيران برتر استانهاي خراسان شمالي و رضوي و حضور  ۴۰هزار تماشاچي در شهر اسفراين آغاز شد.

در اين آيين كه همه‌ساله در روز چهاردهم فروردين و با نواختن موسيقي خاص اين كشتي برگزار مي‌شود نامداران كشتي باچوخه خراسان از مناطق و استانهاي مختلف كشور در "گود سنتي چشمه زينل‌خان" اسفراين با يكديگر رقابت مي‌كنند. در مسابقات امسال  ۱۰۰كشتي‌گير از  ۱۲شهرستان مختلف استانهاي خراسان شمالي و رضوي، پس از برگزاري آيين خاصي چون قرائت سوگندنامه توسط داوران و كشتي‌گيران، پنجه در پنجه يكديگر مي‌افكنند. مشهد، قوچان، بجنورد، نيشابور، چناران، شيروان، اسفراين، آشخانه، جاجرم ، جوين، فريمان و تربت حيدريه از مناطقي هستند كه ورزشكاراني را براي شركت در اين مسابقات گسيل كرده‌اند. اين افراد در پنج وزن  ۸۵ ،۷۵ ،۶۵و +۸۵كيلوگرم و به صورت يك حذفي كشتي مي‌گيرند كه در پايان به نفرات برتر اين رقابتها جوايزي چون قوچ، فرش و لوازم خانگي اهدا مي‌شود. علاوه بر رييس سازمان تربيت بدني كشور، استاندار خراسان شمالي، جمعي از روساي فدراسيونهاي ورزشي كشور، فرماندار و نماينده مردم اسفراين در مجلس شوراي اسلامي، جمعي از مديران استاني و محلي از جمله تماشاچيان اين آيين هستند. كشتي باچوخه از ورزشهاي محلي و ديرين قوم "كرمانج" در شمال خطه خراسان است كه همزيستي و خويشاندي اين قوم با ديگر اقوام اين خطه، اين ورزش را در بين معدودي از افراد ترك، فارس و بلوچ منطقه نيز رواج داده است. "چوخه" در واقع نام پالتويي با آستينهاي بلند بوده كه كشتي‌گيران هنگام كشتي با پوشيدن آن و پيچيدن شالي به دور كمر با هم مبارزه مي‌كرده‌اند كه به تدريج و در گذر  ۴۰ساله تاريخ اين ورزش، اين پوشش به جليقه‌اي محكم كتاني تغيير يافته كه كشتي‌گيران هنگام كشتي آن را مي‌پوشند. گستره فنون و تكنيكهاي اين كشتي، وسيعتر از ورزش رزمي "جودو" و "كوراش" است و همين امر موجب شده تا خراسان شمالي قهرمانان نام‌آوري را در عرصه جودو و كوراش به كشور تقديم كند. كسب عناوين برتر ورزشي جهاني از جمله نايب قهرماني جودو و كوراش جهان، قهرماني جودو و كوراش آسيا از افتخارات كشتي‌گيران باچوخه خراسان شمالي است.

ارزش ريالي تخلفات واحدهاي صنفي خراسان رضوي بالغ بر سه ميليارد ريال شد

معاون بازرسي سازمان بازرگاني خراسان رضوي ارزش ريالي تخلفات واحدهاي صنفي خراسان رضوي را در طرح ويژه نظارت نوروزي بالغ بر سه ميليارد و ۲۲۶ ميليون ريال ذكر كرد.

علي غفوري مقدم افزود: از اين ميزان سه ميليارد و  ۷۹ميليون ريال آن مربوط به تخلفات پرونده‌هاي تنظيمي در مشهد است. وي گفت: در طرح نظارتي نوروز امسال در مجموع  ۲۳هزار و  ۶۱۶مورد بازرسي در بخش كالا و خدمات در سطح استان انجام شد. وي اظهارداشت : از اين تعداد  ۱۷هزار و  ۳۴۱مورد مربوط به واحدهاي صنفي و اقامتي شهرمشهد و شش هزار و  ۲۷۵مورد هم مربوط به واحدهاي سطح شهرستانهاي استان بوده است. وي گفت : طي اين مدت دو هزار و  ۱۷۴مورد پرونده تخلف در كل استان تنظيم شد كه دو هزار و  ۶۵مورد اين تخلفات در شهر مشهد و توسط واحدهاي صنفي شهر صورت گرفته بود. وي در عين حال افزود : يك هزار و  ۴۸۳مورد گزارش نيز از مردم دريافت شده كه يك هزار و سه مورد آن مربوط به شهر مشهد است. او گشتهاي مشترك سازمان بازرگاني با مجامع امور صنفي و اتحاديه‌ها و دستگاههاي مربوطه را  ۶۳۰مورد عنوان كرد و گفت: از اين تعداد  ۴۲۹مورد آن در شهر مشهد بوده است. غفوري مقدم همچنين در ادامه با اشاره به بازرسي‌هاي ويژه اين سازمان در برخي موضوعات خاص اظهارداشت : فقط در بحث ميوه دو هزار و  ۸۰۲بازرسي انجام شده كه از اين تعداد دو هزار و  ۲۳۰مورد مربوط به خرده فروشي و مابقي بازرسي از عمده فروشي‌ها بود. وي گفت : بر اين اساس يك هزار و  ۵۱۳مورد از پرونده‌هاي تشكيل شده مورد رسيدگي قرار گرفت و براي آنها راي صادر شد. وي تعداد پرونده‌هاي رسيدگي شده در هياتهاي تجديد نظر را هم  ۱۲۳مورد عنوان كرد. غفوري مقدم افزود: طي اين مدت بالغ بر  ۱۴۰ميليون ريال اضافه دريافتي صنوف هم به مردم بازگردانده شد. وي بيان كرد: طرح ويژه نظارتي نوروزي همچنان تا پايان روز  ۱۵فروردين ادامه دارد و طي اين مدت پايگاههاي بازرسي و نظارت سازمان بازرگاني و مجامع امور صنفي همچنان فعال خواهند بود.

طبخ نان به روش علمي، راهكارها و موانع آن

"طبخ نان به روش علمي" و يا علمي كردن پخت نان، آرزويي است كه سالها در ايران صحبت از آن مي‌شود.

به تازگي وزارت علوم تحقيقات و فناوري اقدام به تاسيس رشته دانشگاهي "توليد نان" در دانشگاه علمي كاربردي نموده است. اين رشته دانشگاهي در خراسان رضوي توسط مركز علمي كاربردي شهيد هاشمي نژاد وابسته به جهاد كشاورزي خراسان رضوي داير شده است. قبل از آنكه در خصوص چگونگي تامين نيازهاي اوليه اين مركز علمي كاربردي در رابطه با ايجاد اين رشته تحصيلي و نيز پيش‌بيني گنجاندن مفاد درسي مورد نياز آن صحبت شود،بهتر است تا در خصوص ضرورت ايجاد اين رشته دانشگاهي صحبت شود. بر اساس آمارهاي وزارت بازرگاني طي  ۱۶سال گذشته  ۷۰درصد يارانه پرداختي در حوزه اقتصاد مربوط به گندم و آرد بوده است. "حسن يونس سينكي" كارشناس اين وزارتخانه در اين خصوص مي‌گويد: سهم بالاي يارانه اين بخش در سبد اقتصادي ما قابل تداوم و استمرار در آينده نيست. وي با تاكيد بر حل اين مساله معتقد است: هر چه ديرتر به رفع اين مساله، اقدام كنيم بايد هزينه بيشتري بپردازيم. سينكي مي‌افزايد: از  ۴۰هزار ميليارد ريال يارانه در حوزه  ۱۰قلم كالاي اساسي،  ۱۸هزار ميليارد ريال آن مربوط به نان و گندم است. وي با اشاره به اينكه ما در حوزه نان چه به لحاظ اجتماعي و چه اقتصادي فرهنگ‌سازي مناسب و برنامه ريزي صحيحي نداشته‌ايم، گفت: امروز از سويي سبد هزينه‌هاي اقتصادي مردم توان افزايش قيمت نان را بيش از اين ندارد و ازسوي ديگر وضع موجود در پرداخت يارانه‌ها، قابل پرداخت نيست. سينكي بابيان اينكه در حوزه توليدكنندگان نان هم،دچار مشكلات جدي هستيم بيان كرد:خروج از وضع موجود نيازمند يك تحول و تصميم‌گيري بزرگ است كه بايد روي دهد و با توجه به اقتصادي و اجتماعي بودن اين مسئله،مشكلات هر چه زودتر رفع شود، بهتر است. او گفت: در عين آنكه بحث غني‌سازي آرد به لحاظ موضوعي بحثي اقتصادي نيست اما هدف اقتصادي را تامين مي‌كند و موجب جلوگيري از بروز بيماريهايي چون فقر آهن، كم‌خوني و مانند آن است كه موجب تحميل بار مالي بر افراد و جامعه مي‌شود. سينكي ضمن تاكيد بر اقتصادي كردن اين كالا، افزود: اقتصادي كردن اين كالا به اين مفهوم است كه در حوزه اقتصاد و فرآيند تبديل ماده اوليه به نهايي، چنان عمل شود كه همه فرصتهاي ممكن در حوزه عمل اجرايي شود. وي غني‌سازي آرد، استفاده از نمكهاي يددار و نيز آموزش مهارتهاي حرفه‌اي در عرصه توليد و مانند آن را از اين دسته فرصت‌ها دانسته و گفت: امروز ما در فرآيند توليد فاقد مهارتهاي حرفه‌اي لازم هستيم و در بنگاههاي توليد از فقدان آن رنج مي‌بريم و انگيزه كسب آن هم وجود ندارد. سينكي ميزان ضايعات در عرصه توليد و توزيع را تا  ۳۰درصد اعلام نمود و افزود: بخشي از آنچه كه با نام ضايعات از آن ياد مي‌شود، مفاسد اقتصادي از سوي افرادي است كه به صراحت بيان نمي‌شود.

فرماندار مشهد هم ارايه آموزشهاي علمي طبخ نان را ضروري خوانده و مي‌گويد: ابتدا بايد راهكارها و موانع اجرايي شدن آن مورد بررسي، تبادل نظر و مورد اتخاذ تصميم قرار گيرد. "حسن موحديان" مي‌افزايد: بسياري بر اين باورند كه پيروي از روشهاي سنتي در هر كاري بهتر از ايجاد تحول است. او معتقد است: اين تصور غلطي است كه هر كار را كه تاكنون انجام مي‌داديم درست بدانيم و به خودمان بگوييم ديگر از اين بهتر نمي‌شود اين كار را انجام داد. موحديان اظهارداشت : تاكنون نان به شيوه سنتي پخت مي‌شد و اكنون كه دانشگاه جامع علمي كاربردي در مشهد اقدام به تاسيس اين رشته كرده‌است بايد مسوولان مرتبط با اين موضوع در خصوص طرح زمان بندي آموزش كارگران نانوايي با اين دانشگاه همكاري كنند.

معاون آموزشي و پژوهشي دانشگاه جامع علمي كاربردي شهيد هاشمي‌نژاد مشهد، وابسته به جهاد كشاورزي خراسان رضوي نيز معتقد است: براي اجراي اين تحول بزرگ، علاوه بر ايجاد رشته دانشگاهي توليد نان، براي كارگران نانوايي نيز پودمانهاي آموزشي در اين خصوص تدارك ديده شده است. دكتر "رضا ابرار" مي‌افزايد:حتي به كارگراني هم كه از سوي اتحاديه معرفي شوند، تخفيف‌هايي را در خصوص شهريه در نظر گرفته‌ايم. وي گفت: البته از سوي ديگر از اتحاديه نيز انتظار داريم از اين تاريخ به بعد براي افرادي كه اين دوره‌هاي آموزشي را نديده‌اند،مجوز نانوايي صادر نكند.

عضو هيات مديره و معاون بازرگاني شركت غله و بازرگاني خراسان رضوي نيز مي‌گويد: در اين دوره‌هاي آموزشي نانوايان بايد با موضوع كيفيت آرد و گندم آشنا شوند. "احمد عبدوست" افزود: ذخيره‌سازي آرد و آفتهاي ذخيره‌سازي و اينكه از چه نوع آردي براي پخت چه نوع ناني استفاده شود از ديگر موضوعاتي است كه بايد در اين دوره‌هاي آموزشي لحاظ شود.

مدير گروه بهداشت محيط حرفه‌اي دانشگاه علوم پزشكي مشهد نيز معتقد است: پخت نان جزو آن دسته از مشاغلي است كه  ۸۰درصد آن منوط به تجربه و تنها۲۰ درصد آن به علم نانوا مرتبط است. دكتر "مرتضي احتشامي‌فر" مي‌افزايد: اگر خوب توجه كنيم در روستاهاي ايران بهترين نان طبخ مي‌شود در حالي كه آنها هيچ گونه تحصيلاتي در اين خصوص ندارند. وي مي‌گويد: البته ضرورت برگزاري اين كلاسهاي آموزشي را منكر نمي‌شوم، اما معتقدم بايد بشكلي برنامه‌ريزي كرد كه كارگران نانوايي، (با توجه به اينكه از صبح تا شب مشغول كار هستند) فرصت حضور در اين كلاسها را داشته باشند. احتشامي‌فر مي‌افزايد:از سوي ديگر آنها بايد ملزم شوند كه بعد از گذراندن اين آموزشها نان خوب عرضه كنند، زيرا بسياري از نانوايان هم‌اكنون نيز با وجودي كه آموزش نديده‌اند، بعضا مشاهده شده در موارد خاص نان خوبي هم پخت مي‌كنند. رييس اتحاديه نانوايان مشهد نيز در اين خصوص مي‌گويد: با اصل اجراي طرح مخالف نيستيم بلكه كاربري تحصيلي بايد توام با تجربه باشد. "سيدابراهيم خليلي" مي‌افزايد: اگر اين مهم در نظر گرفته نشود، نتيجه آن است كه با خيل عظيم فارغ‌التحصيلاني مواجه مي‌شويم كه درس خوانده‌اند،اما چون تجربه كاري ندارند، لذا بر تعداد بيكاران جامعه افزوده مي‌شود. وي تعداد نانوايي‌هاي موجود در مشهد را يك هزار و  ۸۰۰واحد اعلام كرد و گفت: حد متوسط تعداد كارگران هر واحد، چهار نفر است كه برنامه ريزي براي تحصيل آنها بايد مورد توجه قرار گيرد. خليلي ميزان عرضه روزانه آرد در اين شهر را  ۷۰۰تن ذكر كرد و افزود:بخش زيادي از اين ميزان با احتساب كرايه حمل، كيلوي  ۱۷/۵ريال عرضه مي‌شود كه دولت به ازاي هر كيلوي آن  ۲۵۰۰ريال يارانه مي‌پردازد. وي بيان كرد: در كنار آموزشهاي دانشگاهي، موضوع فرهنگ‌سازي در استفاده بهينه نان از سوي شهروندان نيز، مهم است زيرا غالب مردم بدليل ارزان بودن نان، بيش از حد نياز تهيه مي‌كنند كه اين موضوع، باعث بيات و در نتيجه غير قابل استفاده ماندن نان مي‌شود.

۳/۵ميليون مسافر طي تعطيلات نوروزي وارد مشهد شدند

معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: تا پايان تعطيلات نوروز سه ميليون و  ۵۰۰هزار زاير و مسافر وارد شهر مشهد شدند. سيدمسعود منتجبي روز سه‌شنبه به ايرنا گفت: از روز ۲۵ اسفند ماه تا  ۱۳فرودين ماه جاري  ۷۶۹هزار و  ۹۵۹مسافر از طريق پايانه مسافربري،  ۲۹۵هزار و  ۶۲۰نفر از طريق راه‌آهن،  ۱۰۱هزار و  ۴۱۴نفر از طريق فرودگاه و دو ميليون و  ۲۹۷هزار و  ۲۹۳نفر با وسايل نقليه شخصي وارد اين شهر شدند. وي افزود: طي اين مدت يك ميليون و  ۷۹هزار و  ۶۲۱نفر از موزه‌ها، بناها و اماكن تاريخي مشهد ديدن كردند. از اين تعداد  ۱۵۳هزار و  ۶۷۰نفر از موزه‌ها و  ۹۲۵هزار و  ۹۵۱نفر از ابنيه و اماكن تاريخي بازديد كردند. او گفت: طي همين مدت  ۲۹هزار و  ۷۴۶نفر براي كسب راهنمايي به دفاتر اطلاع‌رساني سازمان ميراث فرهنگي مستقر در مبادي ورودي شهر مشهد مراجعه كردند كه  ۱۹۲۹نفر از آنان گردشگر خارجي بودند. معاون سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي در خصوص اقدامات نظارتي اين سازمان نيز گفت: در اين مدت هزار و  ۹۱۹بازديد در قالب نظارت بر تاسيسات گردشگري شامل هتلها، هتل‌آپارتمانها، مهمانپذيرها، رستورانها و دفاتر خدمات مسافري صورت گرفت كه طي آن  ۱۸۰مورد تذكر و ۴۰ مورد اخطار صادر شد.

مجموعه "ترش و شيرين"، تصويري تكراري از فضاي متناقض

توليد و عرضه برنامه‌هاي مناسبتي بويژه طنز درايام تعطيلات نوروز از دهه  ۷۰درشبكه‌هاي مختلف سيما باب شد وامسال نيز مجموعه‌هاي "بايرام"، "روزگار خوش حبيب آقا" و "ترش و شيرين" با همين رويكرد، تصويري تكراري از فضاي متناقض را براي مخاطب به نمايش گذاشت. مجموعه "ترش و شيرين" ساخته رضا عطاران كه در جدول پخش شبكه سوم سيما قرار گرفته با اقبال بيشتر مخاطبان در مقايسه با ساير توليدات روبه‌رو شده است. اين مجموعه درادامه كارهاي قبلي فيلمساز "خانه به‌دوش" و "متهم گريخت"، امسال نيز فضا و موقعيت‌هاي قبلي را با تعاريفي ديگر در معرض ديد مخاطبان قرار داده است. ترش و شيرين با محوريت داستان يك خانواده متوسط روبه پايين و ارتباط يكسويه شخصيت‌ها با جامعه بيروني و مقايسه وضع موجود اين افراد در ارتباطي تصادفي با خانواده‌اي متمول، تصويري كدر و شايد بامزه از اين ارتباط و تناقض است. عطاران دراين مجموعه همچنان بر وجود آدم‌هاي بي‌مصرف و مزاحم و شايد به تعبير برخي شخصيت‌هاي ترش و شيرين "ميكروب" كه "ناصر" با ايفاي نقش عطاران نماد آن است، اصرار دارد. شخصيت ناصر با وجود باورپذير بودن و به نوعي در معرض قرار داشتن در قالب‌هاي مختلف اجتماعي براي مخاطب آزاردهنده و در برخي مواقع عصباني كننده است. زندگي پيچيده امروز و مشكلات گوناگون آن در گستره كلانشهرها طرح شخصيت‌هاي اين چنيني را برنمي‌تابد و آهنگ رفتاري در طبقات مختلف اجتماعي را دچار تناقض مي‌كند. ترش و شيرين را نمي‌توان دغدغه زندگي شهري امروز حتي بانگاهي طنز در ايران برشمرد زيرا شخصيت‌هاي درآن غيرواقعي، غلوشده و داستان به‌دور از روابط رايج و فضاي معمول روايت شده است. هرچند مي‌توان تلنگر اين مجموعه و وجود طبقه "نوكيسه" و ايجاد شكاف طبقاتي را محصول غفلت عمومي و سالم نبودن فضاي اقتصادي در ايجاد روابط منطقي اجتماعي دانست. عطاران برخلاف كارهاي قبلي‌اش در ترش و شيرين بازگشتي به‌گذشته و برنامه‌هاي طنز پيشين داشته و اين براي فيلمسازي كه قصد طرح مباحث اجتماعي با نگاهي جديد و طنز دارد به معناي تكرار است. ترش و شيرين با وجود نشانه‌هايي براي خنداندن مخاطب در اغلب موارد براي او ملال‌آور و نوع بازي و برخورد شخصيت‌هاي قابل پيش بيني است. "جهان" و "نصرت" در مجموعه ترش و شيرين و برخوردهاي آن دو، يادآور زوج مجموعه قبلي عطاران در خانه به دوش است با اين تفاوت كه در كار قبلي اين دو شخصيت جديد و قابل باور براي مخاطب هستند اما در ترش و شيرين تكراري و خسته‌كننده به نظر مي‌رسند. مجموعه ترش و شيرين با وجود ضعف‌هاي ساختاري، تكنيكي و شخصيت‌پردازي با اقبال مخاطبان تلويزيوني در نوروز امسال روبه رو شده اما انتظار ارايه كار بهتر از عطاران نزد آحاد مخاطبان در آينده محفوظ است.

رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان رضوي:

برنامه‌ريزي‌هاي آتي درحوزه شهر توس با جهت‌گيري توسعه صنعت گردشگري است

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي گفت: حوزه تاريخي شهر توس از قابليت ويژه‌اي به منظور توسعه صنعت گردشگري برخوردار است.

ابوالفضل مکرمي‌فر افزود: بر اساس طرح آمايش تهيه شده براي مجموعه تاريخي توس، برنامه ريزي‌هاي آتي از جمله کاربري اراضي با جهت گيري توسعه صنعت گردشگري در دست اقدام است. وي مجموعه توس را به عنوان قطب تاريخي فرهنگي مشهد معرفي کرد و گفت: اين دشت در حوزه آبريز کشف رود مي باشد که به علت شرايط اب و هوايي و مراتع غني در طول تاريخ مورد توجه بوده است.

مکرمي فر اظهار داشت: کاوش هاي زيست شناسي، دشت توس را زيستگاه افرادي مي داند که در قديمي ترين دوره پارينه سنگي در کناره هاي کشف رود زندگي مي‌کرده‌اند.وي تصريح کرد: آنچه تاکنون باقي مانده، باروي ويران شده شهر تاريخي تابران، ارگ و بقعه هارونيه است. وي اضافه کرد: سطح شهر توس انباشته از بقاياي آثار معماري، تاريخي و فرهنگي است و انواع سفال هاي مربوط به قرن سوم تا نهم هجري را در خود جاي داده است.مکرمي‌فر از تصويب طرح راهبردي گردشگري منطقه طرقبه و شانديز با هدف ايجاد پايداري در محيط طبيعي و توسعه گردشگري پايدار مطالعات منطقه به مساحت 600 کيلومتر مربع خبر داد و گفت: منطقه بين رودخانه نغندر و رودخانه شانديز و ارتفاعات بينالود به عنوان يکي از بهترين مناطق تفرجگاهي مشخص شده است. وي تله کابين، کمپينگ، مرکز نمايش راز کيهان، آکواريوم، باغ گياه شناسي، نمايش فواره ها، باغ پرندگان، دهکده ايران و تندرستي، باشگاه و زمين گلف و پيست اسکي و اسکي روي چمن را از جمله طرح هاي در نظر گرفته شده براي اين منطقه گردشگري اعلام کرد. رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي بيان داشت: گرچه اين منطقه گردشگري در حال حاضر مراحل ابتدايي مطالعات و اجرايي خود را طي مي کند، اما در آينده اي نه چندان دور با توجه به قابليت هاي منطقه به عنوان يکي از مهمترين مراکز جذب گردشگر داخلي و خارجي محسوب مي شود و حوزه نفوذ آن به لحاظ گردشگري تمام ايران و کشورهاي منطقه را نيز شامل مي شود. 


کلمات کلیدی:
 
خبر۸۶۱
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ فروردین ،۱۳۸٦  

تبریک نماینده نمونه !؟

سال 1385 را شاید بتوان بهترین سال برای غلامحسن بشارتی عضوشوراي اسلامي شهر مشهد دانست؛ چرا که در این سال علاوه بر عضویت در شورا، به لطف دولت جدید به سمت معاون سیاسی اجتماعی استاندار خراسان شمالی نیز نائل شد و جالب اینکه حضرت نماینده مردم در شورای شهر مدیر بسیجی نمونه استان خراسان شمالی و کشور نیز گردید.شاید این نمونه بودن به خاطر ایثار و از جان گذشتگی در پذیرش دو مسئولیت خطیر و همزمان بوده باشد.!!!؟به هر حال ضمن تبریک به ایشان تبریک ویژه ایشان را به مناسبت فرا رسیدن سال نو در زیر می خوانیم:اكنون در آخرين روزهاي دوره خدمت چهارساله شوراي دوم قرارداريم و ما آنچه كه داشتيم در طبق اخلاص گذاشتيم و تمام سعيمان را براي آباداني و اعتلاي همه جانبه شهر مقدسمان به كار گرفتيم كه يقينا"‌در خورشان و منزلت مردم عزيزمان نبوده است. اما توفيق خدمت خالصانه و صادقانه اعضاي شوراي سوم را از درگاه خداوند آرزومندم.عيد نوروز و بهار طبيعت را كه با بهار سال قمري مقارن گشته و به همه مجاوران و زائران مشهد الرضا ( ع ) تبريك گفته و از خداوند سبحان خواستارم نوروز را آغاز رويش دوستي هاي پايدار و تداوم مهرورزي و ارج نهادن به كرامت والاي انساني قرارداده و برعزت واقتدار ملت عزيزمان افزوده و راه رستگاري و فلاح را به ما بنماياند.

شایان ذکر است اگرچه بنابر قانون دو شغله بودن برای نمایندگان مردم در شورا مجاز نمی باشد؛ اما تداوم حضور بشارتی در شورای شهر مشهد با این توجیه که وی این مسئولیت را در استانی دیگر بر عهده گرفته توسط دوستان هم جناح او در شورا قانونی جلوه یافت و انتقادهای بسیار دیگران نیز باعث نشد تا نفرات علی البدل (که اتفاقا دوم خردادی بودند) وارد صف دوستان شورایی شوند

خبر ویژه مشهد شورا: حمایت معاونان شهردار از شهردار فعلی مشهد 

  در حالی که انتقادهای بسیاری از عملکرد بنی هاشمی شهردار فعلی مشهد وجود دارد، اما شنیده می شود طباطبائی و شیرمحمدی معاونان سابق شهردار که با حمایت های وی در اکثر لیست های انتخاباتی حاضر بوده و به عضویت شورای سوم شهر مشهد نیز درآمدند این روزها به صورت جدی به حمایت از بنی هاشمی برای حفظ وی در این سمت می پردازند.به گزارش مشهد شورا، سید محمد طباطبائی معاون سابق خدمات شهری شهرداری مشهد که این روزها رویای ریاست سومین شورای اسلامی شهر مشهد را در سر می پروراند و همچنین عباس شیرمحمدی معاون عمرانی سابق شهرداری مشهد که پیش از این خود را به عنوان یکی از گزینه های شهردار شدن مطرح می نمود؛ بنابر شنیده ها این روزها بیش از گذشته تعلق خاطر خود به بنی هاشمی را نشان داده و برای حفظ وی تلاش های گسترده ای را آغاز کرده اند.بنابر این گزارش، بنی هاشمی، طباطبائی و شیر محمدی و دیگر معاونان شهردار فعلی همگی به نوعی جزء طیف جهادی های قدیم مشهد می باشند که در حال حاضر سکان امور شهری مشهد را در دست دارند.همچنین به نظر می رسد حفظ شهردار مشهد به منزله عدم تحول در مدیریت امور شهری مشهد بوده و حفظ وضع موجود تلقی می شود.ضمن اینکه از طرفی برخی صاحب نظران معتقدند تغییر در راس مدیریت شهری مشهد باعث رو شدن بسیاری از تخلفات و خطاهای سابق می شود.همچنین نارضایتی عمومی از شهرداری مشهد سبب شده تا تغییر در سکان مدیریت آن لازم و ضروری به نظر برسد.شایان ذکر است تلاش معاونان سابق شهردار مشهد در حالی صورت می گیرد که خود وی نیز با انجام تغییرات گسترده شهرداران مناطق مختلف به نوعی از ماه ها پیش سعی در نمایش رویکرد جدید دارد.

دكتر رزمي خبر داد : قرارداد هشتصد ميليارد توماني براي عمران و آباداني قطاع چهارم منطقه ثامن بسته شد

رئيس شوراي اسلامي شهر مشهد درابتداي يكصد و پنجاه و نهمين جلسه علني با اشاره به اجراي طرح ترافيك در مركز شهر مشهد، از راهنمايي و رانندگي، شهرداري، استانداري و شوراي همتا كه زمينه اجراي اين طرح را فراهم نمودند تشکر و ابراز اميدواري كرد اين طرح در آينده نزديک بطور كامل اجرا شود. دكتر رزمي در بخش ديگري از سخنانش ازبسته شدن قرارداد مهم بين شهرداري مشهد و شركت شهرسازي هشتم به نمايندگي از بانك پاسارگارد براي سرمايه گذاري جهت عمران و آباداني قطاع چهار منطقه ثامن خبرداد.  وي گفت : طبق اين قرارداد كه درجلسه غير علني از تصويب نمايندگان مردم مشهد در شوراي اسلامي شهر گذشت اين  شركت بيش از 800 ميليارد تومان در قطاع چهار منطقه ثامن كه از ضعيف ترين قطاعهاي منطقه و شامل محدوده زمين خيابان نواب صفوي و بازار رضا مي باشد سرمايه گذاري خواهد کرد. دكتر رزمي افزود  اين شركت با سرمايه گذاري در قطاع چهار خدمات لازم از قبيل احداث معابر، فضاي سبز و... را ظرف مدت پنج سال انجام خواهد داد .

80 درصد تخفيف در بهاي خدمات کسري مساحت براي مناطق محروم 

در ادامه اين جلسه پس از بحث و بررسي در خصوص مصوبه کسري مساحت اسناد مادتين 147 و148 و اراضي قولنامه اي مورد تاييد دادگستري  ، با راي نمايندگان مردم در شوراي اسلامي شهر مشهد مقرر شد محاسبه بهاي خدمات کسري مساحت براي اسناد فوق تا پايان سال 86 برمبناي 40 درصد براي مناطق برخوردار ، 30 درصد براي مناطق متوسط و 20 درصد براي مناطق محروم نسبت به وضع موجود (p 70 ) محاسبه شود. رئيس شوراي اسلامي شهر مشهد در توضيح اين خبر با اشاره به اينکه اراضي قولنامه اي در مشهد يکي از مشکلات طبقه محروم مي باشد گفت براي اينکه اين مشکل از راه قانوني حل شود دبيرخانه اي در شهرداري و شعبه ويژه اي در دادگستري براي پاسخگويي به املاک قولنامه اي که تا سال 1380 (بر اساس نقشه هاي هوايي ) ساخت و ساز در آنها صورت گرفته فعال شده و صاحبان اين گونه اراضي که متقاضي پروانه و  پايانکار و... مي باشند مي توانند با مراجعه به شهرداري نسبت به تشکيل پرونده اقدام نمايند. دکتر رزمي افزود شهرداري پس از تشکيل پرونده مشخصات ملک را به دادگستري اعلام و در صورتي که  احراز مالکيت در دادگستري  تاييد شود قولنامه به عنوان سند رسمي شناخته خواهد شد.

نصب تابلوهاي هواشناسي در فرودگاه ، پايانه مسافربري و راه آهن

 شوراي اسلامي شهر مشهد با عنايت به درخواست اداره کل هواشناسي در خصوص احداث ايسگاههاي هواشناسي در فرودگاه ، پايانه مسافربري و راه آهن به شهرداري اجازه داد پس از عقد تفاهم نامه نسبت به در اختيار قرار گذاشتن سه عدد تابلو در محلهاي فوق جهت نمايش وضع هوا و اطلاعات پايش و پيش بيني به موقع به هنگام بارشهاي سنگين منجر به آبگرفتگي معابر و همچنين اعلام ميزان آلودگي هوا اقدام نمايد

تمديد مصوبه نحوه محاسبه بهاي خدمات بلند مرتبه سازي

نمايندگان مردم  در شوراي اسلامي شهر مشهد به منظور تشويق سرمايه گذاران و انبوه سازان در امر بلند مرتبه سازي و کمک به کاهش قيمت مسکن دو فوريت و اصل طرحي را تصويب نمودند که براساس آن شهرداري مکلف شد بهاي خدمات بلند مرتبه سازي را تا پايان خرداد ماه  سال 86 طبق مصوبه پيشين شورا (مصوبه 2226/2/ش سال 84 )  محاسبه و دريافت نمايد. براساس مصوبه قبلي شورا ،  بهاي خدمات  بلند مرتبه سازي به ماخذ 60 درصد  نرخهاي تعيين شده محاسبه و اخذ مي گردد.

روستاهاي گردشگري خراسان شمالي، جاذبه‌هاي ديدني اين ديار

هفت روستاي توريستي خراسان‌شمالي با طبيعتي بكر و زيبا و جاذبه‌هاي بسيار ، سخاوتمندانه، سفره پذيرايي از ميهمانان و گردشگران را گسترانده‌اند. روستاهاي "رويين" در اسفراين، "دركش" در مانه‌وسملقان، "خسرويه و استاد" در فاروج، "اسپيدان" در بجنورد، "زو ارم" در شيروان و "دشت" در جاجرم با چشم‌اندازهاي طبيعي و بكر به عنوان هفت روستاي زيباي گردشگري استان خراسان شمالي شناخته شده‌اند. آب و هواي مطبوع و دلپذير، مناظر بديع و چشم‌نواز، بهمراه سكوت و آرامشي به دور از شلوغي و هياهوي سرسام‌آور زندگي شهري، سالانه شمار زيادي از مسافران و گردشگران را براي تفريح و سياحت به اين روستاها مي‌كشاند.

دهكده توريستي رويين از جمله روستاهاي شهرستان اسفراين است كه در ۲۷ كيلومتري شمال اسفراين و  ۵۲كيلومتري جنوب شرقي بجنورد واقع شده است. براي رسيدن به روستاي رويين جاده پرپيچ و خمي را كه از گردنه‌هاي زيبا و سرسبز اسدلي و پلميس مي‌گذرد را بايد سر گذاشت كه اين فراز و نشيبها نيز خود جزوي از زيبايي اين سفر گردشگرانه مي‌تواند باشد.

رويين كه آن را مي‌توان ماسوله خراسان شمالي ناميد، در واقع سرسبزترين روستاي شمالي، استوار در دل كوههاي آلاداغ با چشمه‌هاي جوشان بسيار زياد نظر هر تازه‌واردي را به خود جلب مي‌كند. علاوه بر آب و هواي مطبوع، وجود باغها و درختان متنوع ميوه مانند سيب، گلابي، گيلاس، گردو، انگور، هلو، زردآلو و ... اين منطقه را به باغستاني از ميوه‌هاي آبدار تبديل كرده است.

غناي باغي اين منطقه بگونه‌اي است كه مي‌توان گفت، هنوز سيبهاي انباري تمام نشده گيلاس باغها رنگ مي‌گيرد و در يك كلام مي‌شود گفت اين روستا در هيچ فصلي بلكه هيچ ماهي از سال از محصولات باغي خاص بي‌بهره نيست. از آثار ديدني كهن رويين مي‌توان به وجود چندين درخت چنار كه قدمتي بيش از  ۶۰۰سال دارند و همچنين بناي تخريب شده امامزاده آن مربوط به دوران صفويه اشاره كرد.

اين دهكده از آن جهت مورد توجه و اهميت است، كه نوع معماري و ساختارهاي بناهاي موجود در آن به صورت پلكاني است. از ديگر مولفه‌هاي فرهنگي تاريخي روستا صنايع دستي و هنرهاي سنتي موجود در روستا است كه معروفيت چادرشبهاي آن غناي فرهنگي اين منطقه را مي‌رساند و وجود طرح‌ها و اشكال و نقوش و رنگهاي به‌كار رفته در دستبافه‌هاو دستينه‌ها حكايت خاص خود را دارد.

دهكده زيبا و ديدني دركش در شهرستان مانه‌وسملقان يكي ديگر از جاذبه‌هاي دل‌انگيز و كم‌نظير گردشگري روستايي خراسان شمالي بر دامنه كوه "يامان‌داغي" لميده است. اين روستا با طبيعتي جنگلي و كوهستاني، با چشمه‌سارها و آبشارهاي مصفا در حاشيه غني‌ترين ذخيره‌گاه جنگلهاي بلوط شرق كشور انتظار مسافران نوروزي را مي‌كشد. وجود باغهاي ميوه، انواع گياهان دارويي و شفابخش، گونه‌هاي مختلفي از حيات وحش، تپه‌هاي باستاني و چشم‌اندازهاي بكر و دلپذير، جلوه‌اي خاص و بي- مانند به اين تفرجگاه بخشيده است. ورزش بومي اين روستا كشتي باچوخه، غذاي سنتي فتير مسكه ، موسيقي محلي اشعار كرمانجي، قوشمه و دوتار ياد كرد. از توليدات محلي اين روستا مي‌توان گردو، بادام، انواع محصولات باغي مانند گيلاس، گلاب و عسل را نام برد.

 

اين دهكده زيبا در  ۳۰كيلومتري جنوب غربي آشخانه، در مجاورت محور اصلي مشهد به شمال كشور، با زيبايي‌هاي بسيار و جاذبه‌هاي فراوان قادر است هر مسافري را براي ساعت‌ها محو تماشاي خود كند.

روستاي توريستي "اسپيدان" در  ۴۵كيلومتري بجنورد واقع شده است كه بافت و شيوه معماري خانه‌هاي روستا به صورت پلكاني است و توانسته علاقه‌مندان و گردشگران بسياري را به خود جذب كند. يكي از جاذبه‌هاي زيبا و ديدني اسپيدان كه اين روستا را از ديگر روستاها متمايز كرده است استقرار آن در قعر دره است به‌طوري كه از چهار در احاطه كوهها قرار گرفته است. از جاذبه‌هاي روستا مي‌توان به غار خزانه هنرور، امامزاده محمدبن باقربن موسي‌بن جعفر (ع) و نيز مقبره "حاج آخوند" موسس مدرسه علميه روستا اشاره كرد. از سوي ديگر وجود آبشار هنرور و آبشار بارگاه كه طنين صداي آنها در دل كوه اين منطقه را به محيطي فرح‌بخش و با طراوت تبديل كرده است. صنايع دستي اين روستا شامل فرش‌هاي دستبافت، صنايع چوب و سفال و چادرشب بافي است كه گردشگران مي‌توانند سوغات خود را نيز از منطقه تهيه كنند. برخي ورزش‌هاي محلي از جمله كشتي باچوخه، تسمه تسمه، درنا، ريسمان‌كشي و پشتك هنوز در ميان مردم اين روستا رواج دارد و گرفتن كبك در فصل زمستان و برف از تفريح‌هاي سالم اين روستا است. اهالي روستا با غذاهاي سنتي از جمله فتير مسكه، آش پلو، قرمه، كاچي، آش قليه و شيره انگور از ميهمانان پذيرايي مي‌كنند. نواختن سازهاي محلي مانند قوشمه و دوتار و برپايي آيينهاي محلي از جمله در ايام نوروز كه در امامزاده روستا با اطعام و دادن چاي همراه است و نيز مراسم  ۱۳بدر و روز طبيعت در آبشار هنرور خاطراتي فراموش نشدني است.

روستاي زو ارم كه در  ۲۸كيلومتري جنوب غربي شهرستان شيروان واقع است از ديگر روستاهاي خراسان شمالي است كه داراي طبيعتي سرسبز و باغهاي انبوه ميوه است كه از جمله مي‌توان به صيفي‌جات اين روستا و نيز گونه‌هاي گيلاس، انگور، زردآلو، بادام و گردو اشاره كرد. از جاذبه‌هاي اين روستا مي‌توان حاشيه سرسبز اطراف رودخانه زو ارم، مسجد قديمي، قزلر قلعه، منطقه اوج دوشي با سه چشمه همجوار يخدان و آبشار مناطق جترالنگ، دوچشمه، قاينار چشمه و قرمز چشمه را ذكر كرد. اين منطقه گردشگري انواع گياهان طبي و خوراكي مانند كاسني، گون ، زيره، كاكوتي، ساريگل، زردآلوي كوهي و سيب كوهي دارد كه گردشگران مي‌توانند از اين مواهب خدادادي نيز بهره‌مند شوند. ييلاق زوارم به دليل برخورداري از چشمه‌ها، آبشارها و حوضچه‌هاي سنگي هواي لطيف و دل‌انگيز و چشم‌اندازهاي بكر دارد كه همه‌ساله پذيراي ميهمانان و گردشگران است.

روستاي "دشت" ديگر روستاي توريستي خراسان شمالي در  ۸۵كيلومتري شهرستان جاجرم در حاشيه جاده اصلي مشهد - بجنورد - شمال واقع شده است. پوشش جنگلي اطراف روستا، رودخانه دايمي و سردابه‌هاي دشت، تپه كلاته‌حسن و قزتپه از جاذبه‌هاي طبيعي روستاي دشت است. صنايع دستي اين روستا شالبافي و قاليبافي است و ورزش محلي اين روستا نيز كشتي باچوخه است كه در بين جوانان آن رونق دارد. موسيقي محلي و نواختن دايره، برگزاري مراسم و آيين‌هاي محلي جشن نوروز، جشن برداشت گندم از مراسم اين روستاست و سوغات محلي آن نيز تخمه آفتاب گردان است كه در منطقه به‌وفور كشت مي‌شود. پناهگاه حيات وحش مياندشت در حاشيه اين روستا، با وسعت  ۸۵هزار كيلومتر در شرق شهرستان جاجرم واقع شده كه يكي از قديمي‌ترين مناطق زيست محيطي كشور بشمار مي‌رود. دشت‌ها، كوههاي وسيع و تراكم گياهي نسبتا خوب مياندشت باعث شده اين منطقه داراي گونه‌هاي گياهي و جانوري متنوعي باشد.

روستاي استاد در  ۳۰كيلومتري شهرستان فاروج ديگر روستاي گردشگري اين استان است كه تخت حصار، قلعه كهنه، مسجد جامع، حمام قديمي، بناي امامزاده اولياء از جاذبه‌هاي اين روستاست. صنايع دستي رايج در روستا قالي‌بافي، ورزش محلي آن كشتي باچوخه و غذاي محلي آن حليم و انواع نان محلي است و گردشگراني كه به اين خطه سفر مي‌كنند يقينا از روستاي استاد كشك، گردو و كشمش به سوغات مي‌برند.

روستاي "خسرويه" در دامنه رشته كوههاي شاه‌جهان و در فاصله  ۲۵كيلومتري جنوب غربي شهرستان فاروج در دل دره‌اي سرسبز جاي گرفته كه اين طبيعت سرسبز چشمان مهمانان و گردشگران را به خود خيره مي‌كند. خسرويه زادگاه عالم رباني آيت‌الله "آقانجفي قوچاني"، نويسنده كتاب معروف "سياحت غرب يا سرنوشت ارواح پس از مرگ" است. اين روستا از بافت سنتي و معماري بسيار غني برخوردار است كه معماري روستا به زيبايي اين منطقه گردشگري افزوده است. وجود بناهاي مذهبي و تاريخي متعدد همچون مقبره باباحسين ، بابا و بي‌بي نشانگر غناي فرهنگي اين منطقه در ادوار گذشته است. خسرويه تنها روستاي فارسي‌زبان منطقه بشمار مي‌رود كه علاوه بر بافت سنتي و مذهبي از جاذبه‌هايي نظير دره معروف جنگل گردو و دره معروف به بادام داغيان، چشمه مردكانلو، آبشار و دره اسفجير برخوردار است. آرامگاه شاهزاده عبدالرحمان خرق و امامزاده سلطان جعفر سياهدشت از ديگر جاذبه‌هاي سياحتي و زيارتي اين منطقه است.

نيشابور : پارس فيروزه خراسان و شيرين مسل و توليدفرصت شغلي

 پارس فيروزه خراسان و شيرين مسل صدها فرصت شغلي جديد ايجاد مي كنند تهران- خبرگزاري كار ايران نماينده كارگران نيشابور گفت‌‏: با فعاليت پارس فيروزه خراسان و شيرين مسل دو شركت مشتق شده از شركت بينالود نيشابور، طي ماه هاي آينده صدها فرصت شغلي در اين منطقه ايجاد خواهد شد.

"محمد عمارلو"، در گفت و گو با ايلنا, افزود‌‏: پيش از تعطيلي شركت بزرگ بينالود نيشابور و تغييرات در راستاي توليد محصولات شركت، بيش از هزار كارگر در اين مجموعه غذايي اشتغال به كار داشتند كه متاسفانه با تعطيلي اين واحد بزرگ، كليه كارگران شغل خود را از دست داده‌‏اند.بنابراين گزارش، "بقايري"، مدير داخلي شركت پارس فيروزه نيز اظهار داشت‌‏: با وجود فعاليت 2 ماهه شركت مذكور, 20 كارگر در مراحل اوليه جذب بازار كار شده و با تجهيز دستگاه ها و طرح توسعه شركت، اين تعداد به بيش از صدها كارگر در ماه‌‏هاي آينده افزايش خواهد يافت . وي با اشاره به اينكه شركت پارس فيروزه خراسان هم اكنون محصول گندمك توليد مي‌‏كند، گفت‌‏: ذرت حجيم شده, پفك و چندين محصول متفاوت ديگر نيز به چرخه توليد كارخانه اضافه مي‌‏شود كه اين خود به اشتغال صدها نيروي جوياي كار مي‌‏انجامد.بقايري گفت‌‏: شيرين مسل نيز در مراحل نهايي راه اندازي كارخانه بوده و با اخذ پروانه مجوز استاندارد و بهره‌‏برداري، كار خود را از ماه‌‏هاي آينده با توليد ويفر و بيسكوبيت آغاز خواهد كرد.

نيشابور : سهم نيشابور فقط يك ميليون گردشگر نوروزي ؟

 يك ميليون گردشگر جذب اماكن تاريخي نيشابور در تعطيلات نوروزي شدند مشهد، خبرگزاري جمهوري اسلامي / دبير ستاد تسهيلات نوروزي شهرستان نيشابور گفت: جاذبه‌هاي تاريخي نيشابور حدود يك ميليون گردشگر را در ايام تعطيلات نوروزي به اين شهرستان كشاند.

سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي روز دوشنبه به نقل از محمد ركني گزارش داد: در تعطيلات نوروزي روزانه  ۱۰۰هزارنفر گردشگر از ابنيه، اماكن تاريخي، موزه‌ها و بقاع متبركه شهرستان نيشابور بازديد كرده‌اند.وي گفت: قدمگاه، آرامگاههاي حكيم عمر خيام و عطار نيشابوري، امام زاده محروق، شادياخ، رباط شاه عباسي و موزه حيات وحش به ترتيب بالاترين بازديد كنندگان را داشته‌اند.

دبير ستاد تسهيلات نوروزي نيشابور گفت: امسال با اقدامات انجام شده خدمات ارائه شده به گردشگران در نيشابور رفاه حال مسافران و رضايت آنها را در برداشته است.ركني برگزاري نمايشگاهي از دستاوردهاي باستان‌شناسي در موزه شادياخ را از جمله اقدامات عنوان كرد و افزود: در اين نمايشگاه سه فصل حفاري‌هاي هيات مشترك ايران و فرانسه مربوط به دوره ساساني درقالب تصاوير به نمايش گذاشته شده است.وي وجود راهنمايان مسلط به زبان‌هاي خارجي مستقر در اماكن تاريخي نيشابور و همچنين چاپ و توزيع يك صد هزار بروشور جهت معرفي اماكن تاريخي اين شهرستان را از ديگر اقدامات برشمرد.وي با اشاره به غني بودن نيشابور از نظر سنگ فيروزه گفت: در نمايشگاه فيروزه‌شناسي اين شهرستان گردشگران با مراحل استخراج و تراش اين سنگ قيمتي آشنا مي‌شوند.

دبير ستاد تسهيلات نوروزي خاطر نشان كرد: فعاليت‌هاي اين سازمان در سال جديد، ضريب ماندگاري مسافران در نيشابور را از شش به  ۴۸ساعت افزايش داده است

يك مسوول: بالغ بر هفت ميليون نفر زائر و مسافر به مشهد وارد و خارج شدند

مسوول ستاد ساماندهي و امور تسهيلات زائرين فرمانداري مشهد گفت: از ۲۵ اسفندماه پارسال تا پايان تعطيلات نوروزي امسال هفت ميليون و  ۷۲۱هزار نفر زائر و مسافر به اين شهر وارد و يا خارج شدند.

"عباس باغبان" افزود: از اين تعداد سه ميليون و  ۹۶۰هزار نفر وارد و بقيه از اين شهر خارج شدند. وي ادامه داد: از مجموع مسافران ورودي و خروجي طي همين مدت به مشهد پنج ميليون و  ۳۱۱هزار نفر با وسيله نقليه شخصي، يك ميليون و  ۵۵۷هزار نفر از طريق پايانه،  ۶۳۹هزار نفر به وسيله قطار و بقيه با هواپيما به مشهد وارد و يا خارج شدند.

وي در توضيح بيشتر آمار فوق افزود: از اين مقدار دو ميليون و  ۴۴۸هزار نفر با وسيله نقليه شخصي در مدت مذكور به مشهد وارد و دو ميليون و ۸۶۳ هزار نفر هم اين شهر را ترك كردند. او گفت: همچنين طي همين مدت  ۸۲۵هزار و  ۸۶۹نفراز طريق پايانه مسافربري به مشهد وارد و  ۷۳۱هزار نفر از اين شهر خارج شدند. وي اظهار داشت:  ۳۰۹هزار نفر نيز به وسيله قطار به مشهد وارد و ۳۳۰ هزار نفر هم طي همين مدت با قطار اين شهر را ترك كردند. باغبان اضافه كرد:  ۱۰۶هزار نفر مسافر هم از  ۲۵اسفند ماه پارسال لغايت پايان تعطيلات نوروزي سالجاري با هواپيما به مشهد وارد و  ۱۰۵هزار نفر نيز اين شهر را ترك كردند. وي افزود: مجموع تعداد مسافرين ورودي و خروجي در مدت ياد شده به مشهد در مقايسه با تعطيلات نوروز سال گذشته  ۱۵درصد افزايش داشته است. باغبان مهمترين نقاط مثبت ارايه خدمات به زائرين و مسافرين به مشهد در مدت مذكور را فروش بليت اينترنتي اتوبوس، در اختيار گذاردن  ۱۲هزار چادر براي اقامت در سطح شهر و از جمله كمپ‌هاي باباقدرت و طرق ذكر كرد. 

 


کلمات کلیدی: